Jump to content

Λεοπόλδος φον Ζάχερ Μαζόχ (Leopold von Sacher-Masoch)


Incognito
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το τόπικ ταιριάζει σ' αυτό το φόρουμ ή στη γ.συζήτηση αλλά τέλος πάντων...

 

Ξέρει κανένας αν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά τα βιβλία του Λεοπόλδου Φον Σάδερ Μαζόχ, και αν ναι, απο ποιές εκδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο greekbooks.gr βρήκα δυο μεταφρασμένα βιβλία του Λεοπόλδου φον Ζαχερ-Μαζόχ.

 

Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΕ ΤΗ ΓΟΥΝΑ. Η ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ ΠΛΕΥΡΑ από τις εκδόσεις Πατάκη

 

ΣΚΛΗΡΟΙ ΕΡΩΤΕΣ από τις εκδόσεις Ηριδανός

 

(Και το τόπικ ταιριάζει μια χαρά εδώ, Incognito). :)

 

Επίσης εδώ http://www.gutenberg.org/catalog/ θα βρεις κάποια βιβλία του online, αλλά είναι στα Γαλλικά.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Την Αφροδίτη με τη γούνα την είχα δει πριν από χρόνια σε προσφορά, αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα.

Είχε και σχολιασμό απο τον Βέλτσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 15 years later...

Διάβασα το ''Ο έρωτας του Πλάτωνα''.

Η ιστορία ξετυλίγεται μέσα από επιστολές που στέλνει στρατιωτικός στη μητέρα του. Σχετικά με τις πνευματικές περιπέτειες του. Όχι ότι υποτιμά τις σαρκικές απολαύσεις, αλλά σαφώς και προτιμά τις πιο εξευγενισμένες του μυαλού. Θα απορρίψει λοιπόν Ρωσίδα καλλονή για να ανοίξει παρτίδες με τον αδερφό της, μόνο που θα τον περιμένει δυσάρεστη έκπληξη. Αδιάφορο θα έλεγα. Καλό μόνο κατά διαστήματα, συνολικά δεν έλεγε πολλά. Ευτυχώς όμως ήταν μικρό και δεν με κούρασε.  

Έχω και τα προαναφερθέν, απ' όσο καταλαβαίνω πρέπει να είναι πιο hardcore. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Λεοπόλδος φον Ζάχερ Μαζόχ (Leopold von Sacher-Masoch)
  • 4 months later...

1451091382_.jpg.355cd39007c49d9096bffa55dcc4ab95.jpg

Η Αφροδίτη με τη γούνα

Επειδή δεν ήξερα τι να διαβάσω, αποφάσισα να πιάσω στην τύχη κάποιο βιβλίο από μια ντάνα με βιβλία μεγέθους τσέπης μη αγγλόφωνων συγγραφέων που έχω πρόχειρη σε μια άκρη, και έτυχε να πιάσω το βιβλίο αυτού του μάγκα. Το ξεκινάω λοιπόν, η γραφή με τραβάει λιγάκι, μετά κάτι με κάνει να βαριέμαι, αλλά το συνεχίζω για να δω τι θα γίνει παρακάτω, και μετά έφαγα κόλλημα, το διάβασα σχεδόν μονορούφι μέχρι το τέλος. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά σοφτ για τη φήμη που έχει, ούτε σκληρό το βρήκα, ούτε ιδιαίτερα έκφυλο ή χυδαίο, αντίθετα μου φάνηκε πολύ ρεαλιστικά και απλά γραμμένο, δηλαδή διαβάζεται αρκετά ευχάριστα και από αναγνώστες που δεν συμπαθούν και τόσο πολύ τα ερωτικά μυθιστορήματα ή που δεν θέλουν να διαβάσουν πορνό. Σίγουρα διακρίνονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μαζοχιστικές τάσεις (ο Μαζόχ το έγραψε!), αλλά χωρίς να ξεφεύγει πολύ. Στην εποχή του ίσως και να το θεωρούσαν χυδαίο, δεν ξέρω, πάντως τώρα είναι μάλλον ελαφρύ για το είδος. Μου άρεσε λοιπόν το βιβλίο, δικαίως είναι κλασικό του κερατά, και χαίρομαι πολύ που το διάβασα.

8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..