Jump to content

Ντιν Κουντζ (Dean R. Koontz)


Pixie
 Share

Recommended Posts

Odd Thomas

 

Ο νεαρός Οντ Τόμας είναι ένας ψήστης που βλέπει νεκρούς ανθρωπους!!!

Χρησιμοποιεί λοιπόν το χάρισμά του για να βοηθήσει τους νεκρούς συνανθρώπους του. Στις 14 Αυγούστου ανακαλύπτει ότι ένα μεγάλο μακελειό θα συμβεί στη μικρή του πόλη. Και θα συμβεί... αύριο.

 

Αυτά περίπου συμβαίνουν στο μυθιστόρημα "Ο Παράξενος Τόμας" του Ντιν Κουντζ.

Εχει γρήγορους ρυθμούς, καλογραμμένους χαρακτήρες και χιούμορ και συγκίνηση σε ισορροπημένες δόσεις. Δεν είναι το πιο τρομαχτικό βιβλίο που έχετε διαβάσει και δεν έχει σκηνές φρίκης, αλλά είναι ένα καλό και ελαφρύ ανάγνωσμα για όσο κρατάει το καλοκαίρι.

 

Α, εμφανίζεται και ο Ελβις!

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο "Αϋπνία" αλλά και "Νεκρή ζώνη". Όλα αυτά με εκείνους που βλέπουν νεκρούς μοιάζουν έτσι κι αλλιώς όμως.

 

Δεν έχω διαβάσει τίποτα του Κουντζ, οπότε αν δεν είναι κόπος πες μας και δυο πράγματα για αυτόν ή και για άλλα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

Για Koontz μου έχει πει πολύ καλά λόγια η αδερφή μου, που έχει διορθώσει μεταφράσεις βιβλίων του, (όπως και του Straub) κι ας μην είναι και πολυ της λογετεχνείας τρόμου. Είναι πάντως από τους μεγάλους σύγχρονους συγγραφείς τρόμου στην Αμερική κι ας μην έχει γίνει τόσο γνωστός στην Ελλάδα. Τα Bell έχουν κυκλοφορήσει κάμποσα βιβλία του πάντως και θα ήθελα κάποια στιγμή να διαβάσω κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ εγώ λοιπόν που έτυχε να διαβάσω 2-3 βιβλία του. Βασικά ο τύπος ΔΕΝ ειναι συγγραφέaς τρόμου καθώς απλά γαμάει όλες του τις πλοκές με βλακώδεις εξηγήσεις. Π.χ μια γυναίκα ξυπνάει σε νοσοκομείο μετά απο ατύχημα και βλέπει συνεχώς μπροστά τις τους άντρες που την είχαν βιάσει πριν απο 10 χρόνια. Φυσικά αυτοί έχουν πεθάνει ήδη, αρα αυτο δεν είναι λογικό. Ακούγεται ενδιαφέρον? Στην τελική, η εξήγηση έχει να κάνει με ρώσους κατασκόπους και συνωμοσίες. Τίποτα υπερφυσικό. Βασικά σαν φάν της λογοτεχνίας τρόμου μου προκαλεί εμετό το στύλ του. Το γραψιμό του δε θυμίζει αμόρφωτο Σ. Κινγκ.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μοναδικό βιβλίο του Κουντζ που έχω διαβάσει και το πήρα για να διαβάζω κάτι στην παραλία. Επομένως, δεν είχα καμία απαίτηση από αυτό. Αυτή τη στιγμή θυμάμαι ελάχιστα πράγματα από την υπόθεση, αλλά η ώρα μου πέρασε ευχάριστα. Είναι αυτό που λέμε ''εύπεπτο''.

 

Την Αυπνία του Κινγκ δεν την έχω διαβάσει, αλλά ο Τόμας ήταν σαφώς κατώτερος από το Dead Zone. Δεν προσπαθεί να εξηγήσει το υπερφυσικό, αλλά αφήνει το θέμα λίγο μετέωρο.

 

Το βιβλίο αυτό πάντως είχε μεγάλη εμπορική επιτυχία και ο Κουντζ έχει γράψει και 2 συνέχειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κατα την γνωμη μου ο Κουντζ ειναι αρκετα καλος συγγραφεας, τουλαχιστον απο τα βιβλια του που εχω διαβασει. Εχει γραψει με πολλα ψευδονυμα και στην βιογραφια του δεν εχει πολλα, πολλες φορες διαβαζοντας τον μου περασε απο το μυαλο πως μηπως και το Κουντζ ειναι ενα ψευδονυμο του Κινγκ, αλλα για πιο λογο να το κανει; Οταν εγραφε σαν Μπακμαν (ο Κινγκ) ειχε τους λογους του τα βιβλια του Μπακμαν δεν ηταν τοσο τρομου οσο του Κινγκ. Αλλα η γνωμη μου ειναι πως προτιμω τον Κουντζ παρα τον Μπακμαν.

Τα βιβλια του Κουντζ που εχω διαβασει ειναι:

Ο εφιαλτης παραφυλαει

Αστραπη

Εφιαλτες του μεσονυχτιου

Νυχτες τρομου

Ψυχρη φωτια

Τα δακρυα του Δρακοντα

Ο σωσιας

Χειμωνιατικο φεγγαρι

Ενταση

Φαντασματα

Χωρις επιζησαντες

Φοβια

Μοχθηρο φεγγαρι

Για παντα παραξενος( ειναι η συναιχεια του Παραξενου Τομας)

Φωνη στο σκοταδι (ως Leigh Nicohols).

 

Κατα την γνωμη μου οΠαραξενος Τομας και το Για παντα παραξενος ηταν τα πιο εσχος βιβλια του. Ο καμοια σχεση, λες και το εγραψε καποιος ασχετος και ο Κουντζ εβαλε απλος το ονομα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχοντας διαβάσει και εγω αρκετά βιβλια του Κοοντζ (συγκεκριμένα τα: Για παντα παραξενος, Χειμωνιατικο φεγγαρι, Ενταση, Φαντασματα, Χωρις επιζησαντες, Ο εφιαλτης παραφυλαει, Ψυχρη φωτια) θα ήθελα να πω λιγα πράγματα για τον εν λόγω κύριο. Τα βιβλια του είναι σε γενικές γραμμές ακρετά καλά με πολλές εξυπνες ιδέες αν και θυμίζουν ολιγον Στέφεν Κινγκ. Συνήθως προτημάει να βρίσκει επιστημονικές λύσεις για το τέλος, κατι που έιναι χαρακτηριστικό στα βιβλία του. Αυτο που μου την σπάει στον Κοοντζ είναι οι ήρωες του. Σχεδον όλοι είναι τυπικα παραδειγματα του "καλου αμερικάνικου παιδιού" που αγαπούν την οικογένεια, τους γονείς, τον θεό, δεν εχουν αδυναμίες τύπου ποτο ή γυναικες και φυσικά έχουν τεράστια αποθέματα γενναιότητας, κουράγιου και ψυχικής δυναμης. Γενικά είναι πολύ φλώροι για τα γούστα μου, αφου προτημώ τους αντι-ήρωες ή τους πιο αντιπαθητικούς χαρακτήρες.

 

Απο τα βιβλια που εχω διαβάσει ξεχώρησα το "Ψυχρη φωτια" για το δευτερο μισο του που είναι απλα καταπληκτικό (το πρώτο μισο ολιγον αδιάφορο), το "Ενταση" γιατι είναι απλο και καλο και το "Χειμωνιατικο φεγγάρι".

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου οΠαραξενος Τομας και το Για παντα παραξενος ηταν τα πιο εσχος βιβλια του. Ο καμοια σχεση, λες και το εγραψε καποιος ασχετος και ο Κουντζ εβαλε απλος το ονομα του.

 

 

εντελός απαράδεκτα βιβλία. Αδιάφορα. Καλύτερα να διαβάσει κάποιος τον "Νεκροσκόπο" αν και είναι λιγο υπερβολικο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αυτο δεν το έχω διαβάσει αλλα είδα την τηλεταινία και έχει κάποιες καλές ιδέες. Βέβαια ήταν το πρώτο βιβλίο και τα άλλα δεν τα γυρίσανε. Πάντως να ξέρεις οτι ο Κόοντζ στην καλύτερη περίπτωση είναι απλά άθλιος συγγραφέας (κατα την γνώμη μου παντα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η τηλεταινία διαφέρει πολύ από το βιβλίο. Κάτι είχα διαβάσει ότι ήταν αρχικά σενάριο που έφαγε άκυρο, μετά έγινε βιβλίο και έπειτα γύρισαν το αρχικό σενάριο ή κάτι παρόμοιο.

 

The concept for the series was adapted from a treatment written by Koontz and Anderson for the 2004 TV movie, Frankenstein, which was produced for the USA Network. Koontz withdrew from the project over creative differences with the network, and the production continued in a different direction with similar characters and a modified plot.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dean_Koontz%27s_Frankenstein Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Tα βιβλία έχουν φτάσει τον 3ο τόμο. Όλο με ψήνει να τα πάρω ρε γαμώτο αλλά με κρατάει πίσω ο τίτλος. δε θέλω να διαβάσω μια απ'τα ιδια πάλι. Αν και νομίζω θα το'χει κάνει διαφορετικό απ'τη κλασσική ιστορία. Αν το'χει διαβάσει κανείς ας πει, να με βγάλει και απ'την αγωνία! Αθλιος ο Κουντζ. Δε θα το λεγα. Δεν τον συγκρίνω με Κινγκ φυσικά, αλλά στη πλειοψηφία τους, δεν είναι και άσχημα τα βιβλία του, ειδικά τα παλιά. Γνωμη μου βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, τα βιβλία του συνήθως στερούνται της έμπνευσης και η κατήχηση που κάνει είναι εκνευριστηκή.

Link to comment
Share on other sites

Η τριλογία φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Σε ένα από τα επόμενα τεύχη του Bookmarks θα έχουμε αναλυτική κριτική για τον Φρανκεστάιν.

Δεν έχω διαβάσει εγώ κάποιο από τα βιβλία, πάντως με μία ματιά που έριξα, η άποψη της συντάκτριας που τα διάβασε (Μαρία Γεωργοπούλου) είναι πολύ πολύ θετική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αυτο δεν το έχω διαβάσει αλλα είδα την τηλεταινία και έχει κάποιες καλές ιδέες. Βέβαια ήταν το πρώτο βιβλίο και τα άλλα δεν τα γυρίσανε. Πάντως να ξέρεις οτι ο Κόοντζ στην καλύτερη περίπτωση είναι απλά άθλιος συγγραφέας (κατα την γνώμη μου παντα)

 

Και όχι μόνο κατά τη γνώμη σου...

 

Ο τύπος είναι ένα μηδενικό που προσπαθεί να φτάσει τον Κινγκ με ηλίθιες ψυχολογικές αναλύσεις, με ακόμα πιο ηλίθιες σκηνές gore και με κάτι σενάρια που είναι για να τραβάς τα μαλιά σου.

Σόρυ, αρνούμαι να διαβάσω έργο συγγραφέα που μέσα σε μια ιστορία τρόμου πετάει εμβόλιμες φράσεις προπαγάνδας υπέρ του πολέμου στο Ιράκ.

Link to comment
Share on other sites

εδώ το βόδι ο Κόοντζ είναι υπέρ της οπλοκατοχής και οπλοχρησίας.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το έχω διαβάσει αλλα είδα την τηλεταινία και έχει κάποιες καλές ιδέες. Βέβαια ήταν το πρώτο βιβλίο και τα άλλα δεν τα γυρίσανε. Πάντως να ξέρεις οτι ο Κόοντζ στην καλύτερη περίπτωση είναι απλά άθλιος συγγραφέας (κατα την γνώμη μου παντα)

 

Σόρυ, αρνούμαι να διαβάσω έργο συγγραφέα που μέσα σε μια ιστορία τρόμου πετάει εμβόλιμες φράσεις προπαγάνδας υπέρ του πολέμου στο Ιράκ.

 

 

Που ακριβώς το διάβασες αυτό;Μήπως κάνεις λάθος;Δεν αμφισβητώ τα λεγομενά σου,αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να είναι υπέρ του πολέμου στο Ιράκ(και οποιουδήποτε πολέμου γενικότερα)χωρίς να έχει κάποια συμφέροντα απο αυτόν.

 

O Dean Koontz,γενικότερα,είναι γνωστός για τις,ως επι των πλείστων,συντηριτικές και φιλοδεξιές του απόψεις(που προσωπικά με βρίσκουν εντελώς αντίθετο)παρόλα αυτά δε νομίζω πως αυτό αρκεί για να τον αφορίσω σαν συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον Koontz και δεν βρήκα που να το βάλω, οπότε είπα να ανοίξω καινούριο topic. :)
Είχα ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο και επειδή είχα βρει κάποιον που πούλαγε πολλά από τα βιβλία του, είπα να κάνω μία αρχή. Ρώτησα έναν φίλο που του αρέσει πολύ, να μου προτείνει ένα βιβλίο του για να τον τσεκάρω. Πήρα το "Κρησφύγετο" αλλά μπορώ να πω ότι το βαρέθηκα. Αξίζει να συνεχίσω να ασχολούμαι, ή διάβασα ένα από τα πιο αντιπροσωπευτικά του, οπότε να τα παρατήσω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ έχω διαβάσει από Κοontz το Ταχύτητα...και σύντομα θα ξεκινήσω τον Εφιάλτη του μεσονυχτίου. Σαν συγγραφέας διακρίνεται για το σασπένς στις ιστορίες του και έχει πουλήσει μερικά εκατομμύρια αντίτυπα. Έχω περίπου δέκα βιβλία δικά του μεταξύ άλλων και τον Ένας παράξενος άνθρωπος (Odd Thomas) που το έχω δει σε ταινία και μου άρεσε. Είναι αρκετά αναλυτικός σαν συγγραφέας και μερικοί τον συγκρίνουν με τον King σε κάποια σημεία...χωρίς αυτό να είναι κάτι που ισχύει στο γενικό σύνολο. Νομίζω όμως πως αξίζει τον κόπο...για αρκετά από τα έργα του...που τις περισσότερες φορές έχουν ένα τελείωμα κάπως εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το να πάρω 20+ βιβλία του(τα πουλάει όλα μαζί, η άκρη που έχω βρει) και να μην μου αρέσει... Αν μου περίσσευαν θα το έκανα, αλλά τώρα προσπαθώ να παίρνω σίγουρα πράγματα. Με εξαίρεση βιβλιογραφία John Connolly που πήρα πριν 1-2 μήνες χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα. :p Θα περιμένω να διαβάσω κι άλλες απόψεις και θα δω τι θα κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Κούντζ είναι καλός συγγραφέας. Ικανός για αριστουργήματα ( Με την άκρη του ματιού του ) και ικανός για χλιαρά και άνοστα μυθιστορήματα ( Μοχθηρό Φεγγάρι, Ο εφιάλτης παραφυλάει ). Έχω διαβάσει καμιά δεκαριά από τα βιβλία του και το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι πως ο Κούντζ έχει πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στην δουλειά του. Είναι η του ύψους ή του βάθους που λέμε. Αν στον πρότεινα;; 

ΘΑ σου έλεγα να πάρεις το με την άκρη του ματιού του, την προφητεία, και την τριλογία του παράξενου τόμας. αν δεν σου αρέσουν αυτά δεν πρόκειται να σου αρέσει ποτέ ο Κούντζ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τον βρίσκω μέτριο προς καλό στο σύνολο αλλά είναι πάρα πάρα πολύ καλός στη δημιουργία ατμόσφαιρας μυστηρίου και αγωνίας.

Εκτός από τα προαναφερθέντα μου άρεσε αρκετά η Φοβία και το Φαντάσματα και λιγότερο το Ψίθυροι στο σκοτάδι και το ο Εφιάλτης Παραφυλάει 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε αρέσει ένα που λεγόταν "Τα δάκρυα του δράκοντα". Τα "Εφιάλτες του μεσονυχτίου" και "Ο Σωσίας" διαβάζονταν πολύ ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Τα επόμενα δικά του που διάβασα ("Ψυχρή φωτιά" και "Χειμωνιάτικο φεγγάρι") δε με ικανοποίησαν καθόλου και από τότε δεν έχω ξανασχοληθεί. Ένα χαρακτηριστικό του που δε μου άρεσε είναι πως όση ατμόσφαιρα και να χτίσει, σχεδόν σε όλα τα βιβλία του στο τέλος θα δώσει (ψευδο)επιστημονική εξήγηση στα γεγονότα και θα τα ισοπεδώσει όλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλάει ο Κουντζ. Είναι από τους συγγραφείς που άνετα θα διαβάσω 1 ή και 2 βιβλία του στις διακοπές στην παραλία. Δεν είναι κουραστικός δηλαδή και έχει εύκολη και γρήγορη γραφή. Από θεματολογία έτσι κι έτσι. Δεν θα έλεγα ότι είναι τρόμου, αν και έχει γράψει κάποια μεταφυσικά και ψιλοτρόμου. 

 

Αν η άκρη που βρήκες δίνει τα 20 βιβλία σε τιμή κοψοχρονιάς, πάρτα. Χαμένος δεν θα βγεις. Τα περισσότερα του είναι από το μέτριο προς το καλό.

 

Για τον John Conolly που πήρες μαζεμένα και ας μην έχεις διαβάσει θα σου πω ότι έκανες πολύ καλά. Δεν γράφει τρόμο βέβαια, αλλά αστυνομικά θρίλερ, με κάποια λίγα στοιχεία φαντασίας και μεταφυσικού, αλλά ο τύπος ΓΡΑΦΕΙ. Έχω πάθει με την γραφή του. Μου αρέσει πάρα πολύ! Την συγκρίνω άμεσα με Κινγκ όταν έγραφε κι εκείνος ωραία, όχι τώρα που γράφει τα τούβλα των 1000+ σελίδων.

Edited by Drake Ramore
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ντιν Κουντζ (Dean R. Koontz)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..