Jump to content

Οι περιπέτειες του Ζαχαρία Δεντοφτιάχνω


Celestial
 Share

Recommended Posts

Δε ξερω που να το βλαω οποτε το εβαλα εδω....

 

επισεις δεν ειναι δικο μου και δε ξερω αυτον που το γραψε

 

Δε ξερω αν εχουμε και αλους απο το χωρο του προγραμματισμου εδω αλλα οταν το ειδα συγκινηθηκα....

 

φυσικα γελασα κι ολας μιας και ειναι απιθανες οι ιστοριουλες αλλα ειναι ωραιο να βλεπεις οτι δεν εισε ο μονος που εχει παρει σβαρνα ολλους τους ανωμαλους εργοδοτες και πελατες κατα καιρους....

 

λοιπων κυριες και κυριοι..... η αληθεια του προγραμματισμου: http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias...egory/1029.aspx

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ναι, τα είχα διαβάσει εδώ και καιρό, αλλά δε μου πέρασε από το μυαλό να τα παρουσιάσω, η αλήθεια... Αν και χάνουν τακτικά, είναι καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι "ορθο λογοτεχνικα" ως εργο, και δε το σχολιαζω κι ετσι, απλα σε καθε ιστοριουλα υπηρχε κατι που το εχω ζησει... ( φαει στη μαπα για την ακριβεια) και ο τροπος που το περιεγραφε υπερρεαλιστικα με εκανε να γελαω για 2 ωρες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το τελευταίο (το 26) διάβασα.

 

Αυτά είναι σαν προοικονομία για εμένα. Επλίζω να τα αποφύγω με κάποιο μαγικό (ή μη) τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και είναι κολληματικά, είχα περάσει πολύ καλά μαζί τους. Ήθελα να συμπληρώσω κάποτε σε αυτό το τόπικ (και σε ευχαριστώ πολύ kitso που μου το θύμησες) ότι δεν είναι καθόλου ανάγκη να έχει κάποιος γνώσεις προγραμματισμού για να τα ευχαριστηθεί. Δε λέω, πρέπει να μπορείς να πιάσεις δυο τρία πράγματα κι ίσως αν τα έπιανα όλα να το είχα απολαύσει ακόμα περισσότερο, αλλά κι έτσι ήταν ξεκαρδιστικές οι ιστορίες και πολύ ανθρώπινες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι ιστορίες, ρεαλιστικότατες και με άφθονο γέλιο. Μπράβο του!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και είναι κολληματικά, είχα περάσει πολύ καλά μαζί τους. Ήθελα να συμπληρώσω κάποτε σε αυτό το τόπικ (και σε ευχαριστώ πολύ kitso που μου το θύμησες) ότι δεν είναι καθόλου ανάγκη να έχει κάποιος γνώσεις προγραμματισμού για να τα ευχαριστηθεί. Δε λέω, πρέπει να μπορείς να πιάσεις δυο τρία πράγματα κι ίσως αν τα έπιανα όλα να το είχα απολαύσει ακόμα περισσότερο, αλλά κι έτσι ήταν ξεκαρδιστικές οι ιστορίες και πολύ ανθρώπινες.

 

 

Όπως εγώ ας πούμε, που έλυωσα στα γέλια (περισσότερο γιατί δεν προβλέπεται να βρεθώ ποτέ στη θέση του, μπρρρ...)

Link to comment
Share on other sites

Το απίθανο σε αυτό το επάγγελμα είναι ότι πολύ λίγοι γνωρίζουν τι είναι αυτό που πραγματικά ζητάνε και πόσο χρόνο πραγματικά χρειάζεται κάποιος για να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις τους. Για τους περισσότερους είναι:

« Έλα μωρέ τώρα βάλε δυο τρία κουμπάκια παραπάνω και είμαστε εντάξει. Πόσο θα σου πάρει; Α! καλά που το θυμήθηκα μια και θα το δεις απόψε φτιάξε μου και κάτι για την αποθήκη. Ίσως και πελάτες προμηθευτές.»

 

(Βάλε μισό κιλό φέτα σκληρή έτσι! Α και καμιά ελίτσα)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ήταν απίθανος! Μου θύμισε παλιές καλές εποχές που ασχολούμουν με τον προγραμματισμό (και γιατί άλλαξα εγκαίρως πορεία...) Αλλά ναι, κατ' επέκταση αφορούν όλους σχεδόν τους υπαλλήλους που εμπλέκονται με το νόμο του Μέρφυ...

Link to comment
Share on other sites

Το απίθανο σε αυτό το επάγγελμα είναι ότι πολύ λίγοι γνωρίζουν τι είναι αυτό που πραγματικά ζητάνε και πόσο χρόνο πραγματικά χρειάζεται κάποιος για να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις τους. Για τους περισσότερους είναι:

« Έλα μωρέ τώρα βάλε δυο τρία κουμπάκια παραπάνω και είμαστε εντάξει. Πόσο θα σου πάρει; Α! καλά που το θυμήθηκα μια και θα το δεις απόψε φτιάξε μου και κάτι για την αποθήκη. Ίσως και πελάτες προμηθευτές.»

 

(Βάλε μισό κιλό φέτα σκληρή έτσι! Α και καμιά ελίτσα)

:roflmao: Ναι, αυτό που λες το καταλαβαίνω απόλυτα.

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

O κύριος Ζαχαριας Δεντοφτιάχνω είναι μια σταθερη αξία στην κοινότητα των (μεγαλύτερων σε ηλικια , εμπειρια, και παθών) προγραμματιστων.

Οι καταστάσεις που περιγράφει , συναντιουνται καθε μερα (και νυκτα ) στους κολπους της κοινότητος μας και δεν ειναι απλα ρεαλιστικες , είναι καθ'ολα πραγματικές.

το παρακατω :

« Έλα μωρέ τώρα βάλε δυο τρία κουμπάκια παραπάνω και είμαστε εντάξει. Πόσο θα σου πάρει; Α! καλά που το θυμήθηκα μια και θα το δεις απόψε φτιάξε μου και κάτι για την αποθήκη. Ίσως και πελάτες προμηθευτές.»

το ακουσα την Τετάρτη το μεσημέρι (με την τροποποιήση "Αφου έχεις έτοιμη την εφαρμογη για τα σκανερακια της Αποθήκης παραλαβης .... εισαγάγετε το σχόλιο .... Αυριο το μεσημερι το δίνουμε στην θυγατρική εταρεία για την Κεντρικη τους Αποθήκη ." ) .

Περιττο να αναφέρω ότι δεν έφυγα απο το γραφείο για 2 μερες....

Και σημερα φυσικα ακουσα το γνωστο....

"Ασε μαλακια έκανες εδω... το θέλουν έτσι!

 

- Μα μα μα, στις γραπτες απαιτήσεις έτσι το αναφέρουν!!!.

 

Οχι!! Λαθος κανεις !!! ο πελάτης έχει παντα δικιο!!!... Ξαναφτιαξε το .. σε μιση ώρα να είναι ετοιμο να τους κάνουμε παρουσίαση!!!!!

 

- ΑΡΡΡΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ!!!!!!!!!

 

Χμμμμμ τι κανεις εκει με το τασάκι;;;;.......

 

"

 

(Σε αντιθεση των φαντασιώσεων μου άφησα κάτω το τασάκι , ξεσκιστηκα και μετα απο 1.30 ώρα καναμε παρουσίαση. Και παλι με είπαν μαλακα.... :hitler: )

 

Αρα δεν έχει σημασια που ο φιλτατος "Ζαχαριας" δεν πιανει τα φιλολογικα μας επιπεδα , σιγουρα μεταφέρει τον πονο και σπαραγμο του απλου κοινου καθημερινου ντιβελοπέρ ......

 

"Τι έχεις παιδ'μ και τρεμ'ς ;;

Τι έχεις παιδ'μ και κλιαίς ;;

Μην δεν σου κάθετ' η Μαριγώ;; ,

Μην σου 'σπασαν το καμπριο;;;;

 

 

Μηδε το καμπριο με σπασαν Μαν'μ ,

Και η Μαριγούλα με βιάζει!!!!

 

Αλλα ο Προτζεκτ Μανατζερ

τον πελάτ' γλυφει!

 

Το Ντεντλάϊν άλλαξε καθώς και τις

Απαιτήσεις!

 

Και ΄γω γράφω κώδικα Μαν'μ

νύκτα και μέρα!

 

και όλο τις απαιτήσεις δεν πιάνω,

και το Ντελάϊν χάνω."

Edited by Οδυσεύς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..