Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Ξέρει κανείς πότε ο aScannerDarkly θα αξιολογήσει το A Scanner Darkly για να το σπρώξει στην 50άδα; Έχει τέσσερις αξιολογήσεις...χεχε...

 

Scaaanner! Άιντε, βρε! Ντροπή δηλαδής!

 

Ρευ Μπράντμπερυ - Τα Χρονικά του Άρη

 

Όχι το είδος των βιβλίων που μου αρέσουν. ΟΚ, καταλαβαίνω ότι όλα τα αυτά τα κάνει επίτηδες και είναι το προσωπικό του συγγραφικό στυλ, αλλά δεν είναι το δικό μου αναγνωστικό στυλ. Είχε τρία τέσσερα αρκετά καλά κομμάτια, αλλά κατά τα άλλα πολύς αφρός. Σίγουρα το 1950 που γράφτηκε πρέπει να ήταν κάτι εξαιρετικό, αλλά δεν το διάβασα το 1950. Υπέροχο τέλος πάντως.

 

3,0 + 3,0 = 6

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν το διάβασα το 1950.

...τι; Δεν είσαι εκείνος ο γεράκος που έβλεπα στις παλιές φωτογραφίες της ΑΛΕΦ;

Link to comment
Share on other sites

[

Ρευ Μπράντμπερυ - Τα Χρονικά του Άρη

 

Όχι το είδος των βιβλίων που μου αρέσουν. ΟΚ, καταλαβαίνω ότι όλα τα αυτά τα κάνει επίτηδες και είναι το προσωπικό του συγγραφικό στυλ, αλλά δεν είναι το δικό μου αναγνωστικό στυλ. Είχε τρία τέσσερα αρκετά καλά κομμάτια, αλλά κατά τα άλλα πολύς αφρός. Σίγουρα το 1950 που γράφτηκε πρέπει να ήταν κάτι εξαιρετικό, αλλά δεν το διάβασα το 1950. Υπέροχο τέλος πάντως.

 

3,0 + 3,0 = 6

 

Εγώ το διάβασα το 1980! Ήταν μόλις το 5ο βιβλίο Ε.Φ. που διάβαζα. Τότε δεν μου άρεσε.

Με τα χρόνια, ακούγοντας όλο τον κόσμο να το εκθειάζει, ντρεπόμουνα να πω πόσο πολύ δεν μου άρεσε.

Αλλά, ήταν να μην τολμήσω.

Τώρα θα του δώσω βαθμολογία -αν είναι δυνατόν- χειρότερη και από τον αυστηρό παραπάνω κύριο:

2,5+3,0 = 5,5

 

 

Καλά, ξέρω :chair:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Λεγεώνα του Διαστήματος. Γραμμένο το 1934, αυτό το Space Opera μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας δείχνει αρκετά τα χρονάκια του και μπορεί να θεωρηθεί παλιομοδίτικο ή "χαζό" και μπορεί τα διάφορα επιστημονικά στοιχεία(αποστάσεις μεταξύ πλανητών, διάφορα μεγέθη) να μην στέκουν, αλλά σίγουρα πρόκειται για ένα κλασικό περιπετειώδες παλπ μυθιστόρημα που προσφέρει διασκέδαση και ξεκούραση στο μυαλό. Η γραφή δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημη, απλώς έδειχνε τα χρονάκια της και αυτή, κάποιες εκφράσεις ήταν αρκετά παλιομοδίτικες, και επίσης οι χαρακτήρες είχαν κάποια προβλήματα. Ειδικά αυτό ο Τζάιλς Χαμπιμπούλα, μερικές φορές μου έσπαγε τα νεύρα. Εντάξει, μια, δυο, μην το συνεχίζεις, κόφ'το. Και κάποια πράγματα μέσα στη πλοκή ήρθαν λίγο εύκολα, λίγο βολικά στους πρωταγωνιστές, αλλά εντάξει, τι να κάνουμε, γίνονται αυτά, και στις καλύτερες οικογένειες... Και οι εξωγήινοι... τεράστιες και πανέξυπνες μέδουσες. Και όχι μόνο. Ο πλανήτης τους είχε και λογής - λογής τέρατα, με χαυλιόδοντες και γλώσσες με αγκάθια. Το τέλος αναμενόμενο και λίγο πρόχειρο. Αυτό το ΑΚΚΑ, το υπέρ-όπλο, πως έκανε τέτοια δουλειά, δεν κατάλαβα. Κατά τ'άλλα πέρασα ευχάριστα την ώρα μου, η όλη αίσθηση και η ατμόσφαιρα με τα κυνηγητά και τις αναζητήσεις σε εχθρικούς πλανήτες, μου άρεσε λιγάκι.

 

Τζακ Ουίλιαμσον - Η Λεγεώνα του Διαστήματος: 4+3=7

Link to comment
Share on other sites

[

Ρευ Μπράντμπερυ - Τα Χρονικά του Άρη

 

Όχι το είδος των βιβλίων που μου αρέσουν. ΟΚ, καταλαβαίνω ότι όλα τα αυτά τα κάνει επίτηδες και είναι το προσωπικό του συγγραφικό στυλ, αλλά δεν είναι το δικό μου αναγνωστικό στυλ. Είχε τρία τέσσερα αρκετά καλά κομμάτια, αλλά κατά τα άλλα πολύς αφρός. Σίγουρα το 1950 που γράφτηκε πρέπει να ήταν κάτι εξαιρετικό, αλλά δεν το διάβασα το 1950. Υπέροχο τέλος πάντως.

 

3,0 + 3,0 = 6

 

Εγώ το διάβασα το 1980! Ήταν μόλις το 5ο βιβλίο Ε.Φ. που διάβαζα. Τότε δεν μου άρεσε.

Με τα χρόνια, ακούγοντας όλο τον κόσμο να το εκθειάζει, ντρεπόμουνα να πω πόσο πολύ δεν μου άρεσε.

Αλλά, ήταν να μην τολμήσω.

Τώρα θα του δώσω βαθμολογία -αν είναι δυνατόν- χειρότερη και από τον αυστηρό παραπάνω κύριο:

2,5+3,0 = 5,5

 

 

Καλά, ξέρω :chair:

 

 

 

Μα, δεν είναι δυνατόν να τα λέτε αυτά!:dazzled: Ίσως δεν το ξέρετε, αλλά ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ή ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ, όπως είχε κυκλοφορήσει τότε από τις εκδόσεις ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗ, ήταν το 1ο (ΠΡΩΤΟ!!) βιβλίο ΕΦ που διάβασα σε ηλικία δεκατριών ετών. Ναι, ΥΠΗΡΞΕ εποχή που η γιάφκα είχε μόνο ΕΝΑ (1) βιβλίο Εφ!!!!!!

 

Η δική μου αξιολόγηση: 5,0+3,0=8

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, ΥΠΗΡΞΕ εποχή που η γιάφκα είχε μόνο ΕΝΑ (1) βιβλίο Εφ!!!!!!

 

2) Η δική μου αξιολόγηση: 5,0+3,0=8

1) Σίγουρα. Τότε που τέραστια νέφη αερίων δημιουργούσαν το ηλιακό σύστημα.

 

2) Να το κοιτάξεις αυτό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε ο aScannerDarkly θα αξιολογήσει το A Scanner Darkly για να το σπρώξει στην 50άδα; Έχει τέσσερις αξιολογήσεις...χεχε...

 

Εμμμ τι να πω τώρα για να την κάνω με τρόπο;

Μα, το A Scanner Darkly ΔΕΝ το θεωρώ βιβλίο ΕΦ!

(Αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites

Ο Φτερωτός Άνθρωπος. Το πρώτο βιβλίο του Α. Ε. Βαν Βογκτ που περνάει στη λίστα με τα διαβασμένα, και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Σίγουρα έχει μια πρωτότυπη ιδέα, αν και θα μπορούσε να εκτελεστεί λίγο καλύτερα. Ένα αμερικάνικο ατομικό υποβρύχιο του 20ου αιώνα, μεταφέρεται στο 24.999 μ.Χ. με κάτι μηχανισμούς ενός φτερωτού ανθρώπου! Η Γη έχει αλλάξει τελείως. Υπάρχουν οι φτερωτοί άνθρωποι που ζουν σε μια πόλη σε σχήμα πυραμίδας στον αέρα, και υπάρχουν και οι άνθρωποι - ψάρια, που ζουν σε μια πόλη μέσα στο βυθό της θάλασσας. Λοιπόν, το ατομικό υποβρύχιο του 20ου αιώνα δεν είναι το μόνο σκάφος που μεταφέρθηκε στο μέλλον. Υπάρχουν και άλλα σκάφη, από άλλες εποχές και άλλους πολιτισμούς, που μεταφέρθηκαν στο μέλλον, σε εκείνο το σημείο του πλανήτη, για τον ίδιο σκοπό. Όμως μόνο το ατομικό υποβρύχιο ήταν ικανό για τον σκοπό που ήθελαν οι φτερωτοί άνθρωποι, τελικά. Ή οι άνθρωποι - ψάρια... Τέλος πάντων, πολύ ενδιαφέρον θέμα, ωραίες σκηνές, ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολύ καλή γραφή.

 

Α. Ε. Βαν Βογκτ - Ο Φτερωτός Άνθρωπος: 4+3.5=7.5

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τα τείχη. Το 1999 έγινε ένας μεγάλος πυρηνικός πόλεμος που κατέστρεψε πολλές πόλεις και σκότωσε εκατομμύρια ανθρώπους. Μια πόλη δημιουργήθηκε, με τείχη γύρω από αυτήν, όπου ζούσαν άνθρωποι που δεν είχαν πληγεί από την ραδιενέργεια. Υπήρχαν τρεις τάξεις συνολικά. Η Πρώτη Τάξη ήταν οι Κυβερνήτες, η Δεύτερη Τάξη ήταν οι Φρουροί, διάφοροι επιστήμονες και μηχανικοί, οι οποίοι είχαν και από ένα τσιπ στο κεφάλι για να ελέγχονται καλύτερα, και υπήρχε η Τρίτη Τάξη, που ήταν όλοι οι υπόλοιποι, που είχαν ένα σπίτι και μια αυλή με λαχανικά και φρούτα, και γύρω-γύρω από το σπίτι υπήρχε ένας ψηλός τοίχος που χώριζε τους ανθρώπους, και που από το πρωί ως το απόγευμα δούλευαν σαν σκλάβοι και ελέγχονταν καθημερινά από τους Φρουρούς. Όσα παιδιά γεννιόνταν και είχαν κάποιο ελάττωμα, θανατώνονταν αμέσως. Κάθε παιδί, όταν έφτανε στην ηλικία των έξι ετών, απομακρύνονταν από τους γονείς, για το Σχολείο. Υπήρχαν φυσικά και οι μεταλλαγμένοι, οι οποίοι ζούσαν κάτω από την πόλη. Και ο πρωταγωνιστής, ο όποιος είχε και έναν δίδυμο αδελφό ο οποίος ήταν κανονικός και στην ηλικία των έξι πήγε στο Σχολείο, είχε ένα ελάττωμα, άρα θεωρούνταν μεταλλαγμένος, άρα έπρεπε να είχε θανατωθεί όταν γεννήθηκε, μόνο που οι γονείς κατάφεραν να τον κρύψουν. Τελικά αυτός, μετά από πολλά βάσανα, κατέβηκε στην υπόγεια πόλη των μεταλλαγμένων. Και μετά από περιπέτειες, έμαθε μια αλήθεια... Τέλος πάντων, αρκετά ενδιαφέρον θέμα, μερικές καλές σκηνές, αλλά τίποτα παραπάνω. Ήταν αρκετά απλοϊκό και σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο στην εκτέλεση, άσε που θα είχε και μερικές τρύπες το σενάριο αν του έριχνες μεγαλύτερη προσοχή. Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο, αλλά μπα...

 

Άρθουρ Τοφτ - Κάτω από τα τείχη: 3+2.5=5.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν θυμάμαι αν το ανάφερα κάπου, αλλά στο όρθιο διάβασα πριν κανένα δυο μήνες το ίδιο βιβλίο, που το έχω στην παλιά έκδοση βίπερ 1980. Είναι εξάλλου πολύ σύντομο, σε βαθμό να αναρωτιέμαι (συνυπολογίζοντας διάφορες ασάφειες στην υπόθεση) αν η ελληνική βίπερ έκδοση είχε περικοπές. Το είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο λύκειο και μου είχε αφήσει θετική εικόνα, αυτή τη φορά βέβαια διαπίστωσα ότι είναι ένα βιβλίο τελείως απλοϊκό στην πλοκή του και με ατέλειες στη γραφή του. Μάλλον το προόριζε για young adults; Δεν ξέρω. Βλέπω στη wikipedia ότι είχε γράψει αρκετά για παιδιά. Το αξιολογώ αν και νομίζω ότι θα είναι από τα βιβλία που θα μείνουν για πάντα στις 2 αξιολογήσεις (ποιος άλλος θα βρεθεί να το έχει;;) και δεν θα φτάσει ποτέ στη λίστα (που απαιτούνται πέντε...) χεχε

 

2.5 + 2.0 = 4.5

 

Και πού 'σαι Μπλέιντ, σταμάτα να σκαλίζεις τα μαθητικά μου ράφια!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από λίγη σκέψη, λέω να του βάλω 6 και όχι 6.5. Με τέτοιο θέμα θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Η αγγλική έκδοση έχει 190 σελίδες, οπότε δεν νομίζω να λείπει τίποτα.

 

edit: Τελικά 5.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

A.E. Van Vogt, The Voyage of the Space Beagle

Επικό βιβλίο, πρώτα από όλα για την επιρροή σε κάτι που οι περισσότεροι εδώ αγαπάμε, το Σταρ Τρεκ. Και μόνο για αυτό θα πρέπει οι σταρτρεκάδες να το διαβάσουν. Μην περιμένουν όμως κάτι τελείως ανάλογο, ο Ρόντμπερι ζώντας μια ολόκληρη εποχή μετά, στην εποχή της αμφισβήτησης της εξουσίας, έκανε το δικό του δημιούργημα πιο κοινωνικό, πιο πολιτικό, πιο προοδευτικό και πιο αληθινό. Στο ΤΟS είχαμε την Ουχούρα με το καυτό μίνι, εδώ έχουμε ένα σκάφος με 1,000+ άτομα πλήρωμα... όλο άντρες, που με την κατάλληλη δοσολογία χημικών έχουν απολέσει τις σεξουαλικές τους ορμές, ήμαρτον. Και έπειτα αναρωτιούνται γιατί οι μισές αποστολές στο διάστημα δεν γυρίζουν ποτέ πίσω.

 

Τι θα έγραφα αν διάβαζα το βιβλίο αυστηρά «μόνο του», χωρίς να ξέρω ότι επηρέασε το Σταρ Τρεκ: Δεν είναι ακριβώς ένα μυθιστόρημα αλλά 4 διηγήματα με τους ίδιους ήρωες στο ίδιο σκάφος, που γράφηκαν σε κοντινές περιόδους (λίγο πριν, λίγο μετά το 1940, μόνο το 2ο γράφηκε το 1950). Έχουν ενδιαφέρον ακόμα και σήμερα αν και δείχνουν την ηλικία τους. Στην εποχή τους πρέπει να εντυπωσίασαν, με το τεράστιο σκάφος εξερευνητής, τα αλλόκοτα τέρατα και τις ασυνήθιστες απειλές, αλλά και τις ιδέες του Βαν Βογκτ για τις συγκρούσεις μεταξύ των επιστημόνων. Σήμερα απαιτούν λίγη υπομονή για να διαβαστούν. Σε κάποιες περιπτώσεις ο λόγος του συγγραφέα γίνεται περίπλοκος και δυσνόητος, άλλοτε πάει την κοινή λογική σε τέτοια άκρα που το όλο setting γίνεται μη ρεαλιστικό. Η γλώσσα προσεγμένη, αλλά στεγνή, δεν χαρίζει ιδιαίτερους λογοτεχνικούς πόντους στο βιβλίο.

 

3.5 + 3.0 = 6.5

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ή ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ, όπως είχε κυκλοφορήσει τότε από τις εκδόσεις ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗ, ήταν το 1ο (ΠΡΩΤΟ!!) βιβλίο ΕΦ που διάβασα σε ηλικία δεκατριών ετών. Ναι, ΥΠΗΡΞΕ εποχή που η γιάφκα είχε μόνο ΕΝΑ (1) βιβλίο Εφ!!!!!!

 

Και από ό,τι βλέπω στη βιβλιοθήκη, τη μετάφραση είχε κάνει ο Φώντας Κονδύλης, για τον οποίο έχω εξαιρετική εντύπωση από τη μετάφραση του «Έγκλημα και Τιμωρία» στις εκδόσεις Πατάκη, 15 χρόνια μετά.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα βιβλίο της λίστας με λίγες αξιολογήσεις, το Timescape του Benford.

Για μένα ήταν ένα καλό βιβλίο. Μου άρεσε και η ιδέα και η γραφή, η οποία απέδιδε εξαιρετικά το κλίμα των αμερικάνικων πανεπιστημίων των 60ς από τη μια και την επερχόμενη καταστροφή μελλοντικών (για το 1979 χρόνων) από την άλλη.

 

Timescape, Gregory Benford: 5 + 3,5 = 8,5

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος; Χθες το απόγευμα το άρχισα, και το τελείωσα σήμερα. Πραγματικά αριστουργηματικό βιβλίο, που δυστυχώς δεν είναι τόσο γνωστό όσο έπρεπε να είναι. Όχι ακριβώς βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, όχι ακριβώς κατασκοπευτικό, αλλά κάτι ανάμεσα. Μου θύμισε λίγο Τζον Λε Καρέ και λίγο Φίλιπ Ντικ. Η όλη ιστορία διαδραματίζεται κατά τη διάρκεια της παράνοιας του ψυχρού πολέμου, με τους Συμμάχους και τους Σοβιετικούς να φοβούνται για κατασκόπους που θα έστελναν ο ένας στον άλλο. Ο Λούκας Μαρτίνο, είναι ένας επιστήμονας που εργάζεται πάνω σε ένα πρόγραμμα της Συμμαχίας, το Κ-88. Τι είναι ακριβώς, δεν λέγεται. Το εργαστήριό του είναι κάπου στα σύνορα με την Σοβιετική Ένωση, φανερά μια επιλογή ενός Αμερικανού που δούλευε για τους Σοβιετικούς. Γίνεται μια έκρηξη, οι Σοβιετικοί παραλαμβάνουν το σώμα του Μαρτίνο, ο οποίος ήταν σε πάρα πολύ άσχημη κατάσταση. Μετά από μήνες, είναι έτοιμος να γυρίσει στους Συμμάχους, που πίεζαν πολύ τους Σοβιετικούς για να τον επιστρέψουν πίσω γρήγορα. Δεν είναι ίδιος με πριν όμως. Ένα ρομποτικό χέρι αντικατέστησε το κανονικό, και μια μεταλλική μάσκα με ηλεκτρονικούς μηχανισμούς, το κρανίο του. Και μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά των Συμμάχων, και τους Ρότζερς, του υπεύθυνου. Είναι ο Μαρτίνο ή ένας κατάσκοπος; Πρέπει να τον αφήσουμε να δουλέψει πάλι το Κ-88; Κουβαλάει καμιά βόμβα για να ανατινάξει κάνα κυβερνητικό κτίριο; Τι είναι τέλος πάντων; Και έτσι περνάνε τα χρόνια, χωρίς να γνωρίζουν, παρακολουθώντας τον και ελέγχοντας τα πάντα, μήπως και ανακαλύψουν κάτι εκτός σχεδίου, κάτι που δεν θα έκανε ο παλιός Μαρτίνο... Καταπληκτικό βιβλίο. Πιστευτοί διάλογοι, καταπληκτικά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες, εξαιρετική γραφή, και πολλά flashbacks από τη ζωή του Μαρτίνο. Σαν μικρό παιδί, σαν φοιτητής, σαν επιστήμονας. Πως μεγάλωσε, ποιες ήταν οι σχέσεις του με τους άλλους ανθρώπους, γιατί έκανε ό,τι έκανε. Καταπληκτικές περιγραφές των πόλεων και των τοπίων που διαδραματίστηκε η όλη ιστορία, της ζωής του Μαρτίνο, των κινήσεων και των παρακολουθήσεων των πρακτόρων, και πολλοί προβληματισμοί για την ταυτότητα του ανθρώπου, την παράνοια του ψυχρού πολέμου... Και το τέλος πολύ δυνατό. Λίγο πριν το τέλος ο Ρότζερς μιλάει στον Μαρτίνο, στο αγρόκτημα του Μαρτίνο. Και τον ρωτάει αν είναι ο Μαρτίνο ή όχι. Και έρχεται η απάντηση. Και στο τέλος, βλέπεις τις εμπειρίες του Μαρτίνο στο Σοβιετικό νοσοκομείο και τις συζητήσεις με τον Άζαριν, τον Σοβιετικό αντίπαλο του Ρότζερς. Και σε κάνει να σκέφτεσαι τι έγινε τελικά...

 

Άλτζις Μπάντρις - Ποιος: 5.5+4=9.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

χμ... μόνο μεταχειρισμένο το βρίσκει κανείς αυτό. Τον Οκτώβριο θα είμαι -κατά πάσα πιθανότητα- για μια βδομάδα στη ΝΥ, κοιτώ ήδη διευθύνσεις από 1-2 βιβλιοπωλεία με μεταχειρισμένα εφ βιβλία, αν και ως γνωστό η πόλη είναι λίγο... μεγάλη, ε;

Link to comment
Share on other sites

-Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα, Νόρμαν Σπίνραντ: πλοκή 4, γράψιμο 3,50 = 7,50/10

-Όρυξ και Κρέικ, Μάργκαρετ Άτγουντ: πλοκή 5,50 + γράψιμο 4 = 9,50

-Πλανήτης Ωμέγα, Ρόμπερτ Σέκλεϊ: πλοκή 2 + γράψιμο 2 = 4

 

Εεεε... να ρωτήσω μήπως η γιάφκα περιλαμβάνει και τίποτα της Μάργκαρετ Άτγουντ;

 

edit: Με μπερδέψατε με όλα αυτά με τη βαθμολογία. Οκ τώρα;

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Η πλοκή είναι με άριστα το 6 και η γραφή με άριστα το 4, όχι 5 και 5. Η δική μου γιάφκα έχει τα Χρόνια της πλημμύρας της Άτγουντ, αλλά ως γνωστόν δεν δανείζω βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

-Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα, Νόρμαν Σπίνραντ: πλοκή 4,50, γράψιμο 3,50 = 7,50/10

 

4,50+3,50 = 7,50??:tease:

Διορθωσε το,

φιλικα παντα.!

 

 

 

Aρθουρ Κλάρκ - Η Αυτοκρατορια Της Γης 3.0+2.0 = 5.0

Επιτέλους το τελειωσα...

Edited by Maxus
Link to comment
Share on other sites

Α,μιας και ειδα βιβλιο του Κλαρκ ας προτεινω για βαθμολογηση κι ας του δωσω και ενα γερο θαψιματακι μια βαθμολογηση ο ιδιος για το εργο του:

 

Η πολη και τα αστρα

του Αρθουρ Κλαρκ

 

Ισως το μετριοτερο βιβλιο του Κλαρκ(κι εχω διαβασει και λιγοτερα γνωστα οπως το Λικνο) που εχω πετυχει!Βασικα ακολουθει στο μεγαλυτερο μερος του βιβλιου του το αναποδο απο την πετυχημενη συνταγη του "ανθρωπος στο κοντινο μελλον ερχεται σε επαφη με εξωγηινο πολιτισμο και μεταμορφωνεται η ανθρωποτητα".Ετσι χανεται το σενς οφ γουοντερ για το οποιο φημιζεται.Αλλα και περα απο αυτο,ολα σχετικα με το Ντιασπαρ ειναι παρατραβηγμενα.(Ακολουθουν μικροσποιλερς)Δισεκατομμυρια χρονια στο μελλον ολα παραμενουν στα θερα εκει γιατι μπλα μπλα.Αιντε να το δεχτω,sod κι ετσι.Και στους αλλους ομως το ιδιο;Γιατι;Υπενθυμιζω οτι οταν μιλαμε για δις χρονια παμε πλεον σε αλλαγες στο αστρικο συστημα,χωρια οι τεραστιες γεωλογικες αλλαγες κτλ.Αλλα κι αυτο το καταπινω.Ο ηρωας ειναι κλασικος φαρμποης ασχετος που τα καταφερνει καλυτερα απο πιο εμπειρους-εξυπνους κανοντας απλα πραγματα που δεν ξαναδοκιμασε κανεις(σε δις χρονια) και διαφορα αλλα χαζα.Το ρομαντσο ειναι...well,δεν ειναι.Και το τελος ειναι αρκετα μετριο.Μετρια(καλουτσικη αλλα για Κλαρκ,μετριοτατη) ιδεα,ηλιθιος ηρωας,αδιαφορη πλοκη.

 

Πλοκη 2,5/6

Γραψιμο 1,5/4

Συνολο: 4 Ουτε τη βαση δεν πιανει...:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το Ρομπότ. Μόλις το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από Ισαάκ Ασίμοφ, το πρώτο ήταν το Νύχτα, που γράφηκε μαζί με τον Σίλβερμπεργκ. Λοιπόν, το βιβλίο δεν είναι μυθιστόρημα, αλλά συλλογή από μεγάλα διηγήματα που συνδετικός τους κρίκος είναι η αφήγηση της Σούζαν Κάλβιν(η οποία συμμετέχει και σε μερικές από τις ιστορίες), καθώς και τα ρομπότ και οι τρεις νόμοι συμπεριφοράς των ρομπότ. Καταπληκτική γραφή, με χιούμορ, ενδιαφέρουσες ιστορίες με αρκετές αστείες και κωμικές σκηνές, ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για τα ρομπότ και την συμπεριφορά τους. Οι ιστορίες παίρνουν 4 στα 4 όσον αφορά τη γραφή, αλλά όσον αφορά την πλοκή και την υπόθεση, από 4 έως και 5 στα 6. Γι'αυτό και βγαίνει 4.5/6 η πλοκή.

 

Ισαάκ Ασίμοφ - Εγώ, το Ρομπότ: 4.5+4=8.5

 

Θα μπορούσα να του βάλω και 9, αλλά ίσως θα αδικούσα κάποια άλλα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Να καλωσορίσουμε τη Wordsmith, 39o μέλος που συμμετέχει στις αξιολογήσεις. Στην επόμενη ανανέωσή του ο πίνακας θα έχει αρκετές αλλαγές και ανεβοκατεβάσματα στην κατάταξη των βιβλίων. Σας υπενθυμίζω και εκείνα που έχουν 3 ή 4 αξιολογήσεις, μήπως κάνετε κάποια και μπουν στη λίστα από τα χεράκια σας. Είναι έξω μόνα και φοβούνται...

 

Τα παρακάτω 15 βιβλία έχουν τέσσερις αξιολογήσεις. Χρειάζονται μια ακόμα για να συμπεριληφθούν στη λίστα.

  • Gardens of Rama, Lee-Clarke
  • Rama revealed, Lee-Clarke
  • Το μάτι του Ερωδιού, Λε Γκεν
  • Reality dysfunction, Χάμιλτον
  • Naked God, Χάμιλτον
  • Four ways to forgiveness, ΛεΓκεν (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει σε δύο τομίδια: Η απελευθέρωση μιας γυναίκας και η ημέρα της συγχώρεσης. Τα αξιολογούμε ενιαία)
  • Foundation and earth, στα ελληνικά Γαλαξιακή αυτοκρατορία 5, Asimov
  • 3001, Τελική Οδύσσεια, Κλαρκ
  • Behold the man, Michael Moorcock / Ιδού ο άνθρωπος, Μάικλ Μούρκοκ
  • Α scanner darkly, Ντικ
  • Brian Aldiss, Non Stop (USA τίτλος: Starship)
  • Martian Chronicles, Χρονικά του Άρη, Bradbury
  • The City and the Stars, Arthur Clarke
  • Μην με αφήσεις ποτέ, Ιζιγκούρο
  • Σάρκινο Φρούτο, Μιχάλης Μανωλιός

Β. Τα παρακάτω 22 βιβλία έχουν τρεις αξιολογήσεις. Χρειάζονται δύο ακόμα για να συμπεριληφθούν στη λίστα.

  • Τα ρομπότ της αυγής, Ασίμοφ
  • Prelude to foundation, Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 6, Ασίμοφ
  • Ίλιον, Νταν Σίμονς
  • Οι θεοποιοί, Χέρμπερτ
  • Foundation's Edge, στα ελληνικά Γαλαξιακή αυτοκρατορία 4, Ασίμοφ
  • Ο δράκος της θάλασσας, Χέρμπερτ
  • The island of Dr. Moreau, Το νησί του Δόκτωρος Μορώ, Herbert Wells
  • Πασίφικα (στο πρωτότυπο A world between), N. Spinrad
  • Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson
  • Ο δρόμος του Ντέστινι, Destiny's road, Νίβεν
  • Το πείραμα Ντοσάντι, Χέρμπερτ
  • Oι ειδήσεις των 11, Σπίνραντ
  • Tau Zero, Άντερσον
  • Neutronium Alchemist, Χάμιλτον
  • Πράσινος Άρης, Ρόμπινσον
  • Ρομπότ και Αυτοκρατορία, Ασίμοφ
  • Stars like dust - Σκόνη από αστέρια, Ασίμοφ
  • Μan plus, Pohl
  • Counter clock world, Ο αντίστροφος χρόνος, Ντικ
  • Camp Concentration, Disch
  • Timescape, Μπένφορντ
  • Oryx and Κρέικ, Άτγουντ

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Να καλωσορίσουμε τη Wordsmith, 39o μέλος που συμμετέχει στις αξιολογήσεις.

  • Σάρκινο Φρούτο, Μιχάλης Μανωλιός
  • Μην με αφήσεις ποτέ, Ιζιγκούρο

 

Μερσί για το καλωσόρισμα και, μια και έχω διαβάσει αυτά τα δύο, τους βάζω και έναν βαθμό.

 

Σάρκινο Φρούτο, Μιχάλης Μανωλιός: 4+4=8

Μην με αφήσεις ποτέ, Ιζιγκούρο: 3+4=7 (καλογραμμένο, αλλά το βαρέθηκα)

Link to comment
Share on other sites

Έσπρωξες δύο βιβλία από τις τρεις στις τέσσερις αξιολογήσεις... Ουφ, εγώ θα είχα σκάσει από την κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..