Jump to content

Τζιν Γουλφ (Gene Wolfe)


Recommended Posts

Μου είναι δύσκολο να πεταχτώ στην έκθεση από το Βόλο που βρίσκομαι,you know.

Ουπς! Συγγνώμη, είχα λάθος εντύπωση για το που μένεις... (κατόπιν εορτής και πάλι θα μπερδευόμουν από το Βόλος... όχι πάντα :rolleyes: ).

Link to comment
Share on other sites

@ Heiron: Το Πετράδι είναι σίγουρα και στο Solaris, το είδα προχτές. Δεν ξέρω όμως αν το έχουν ήδη ανεβάσει στο e-store τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγόρασα το Πετράδι του Συμφιλιωτή από την Άγνωστη Καντάθ τελικά,την προηγούμενη βδομάδα.Λίγο διάβασα και είναι στο ίδιο υψηλό επίπεδο. :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eiναι πολυ καλο. Ο Γουλφ δημιουργησε παντως πραγματικα ενα κοσμο ή καλυτερα μια κοινωνια. Δεν ειναι μια κλασσικη φανταστικη δαση με εναν ουσιαστικα μεσαιωνικο κοσμο ουτε το κλασσικο φουτουριστικο περιβαλλον. Πραγματικα αυτο το βιβλιο αποτελει προκληση για την φαντασια του αναγνωστη. Πως να μοιαζει αυτο, τι χαρακτηριστικα να εχει εκεινο... πραγματικα υψηλου επιπεδου δουλεια και συμπυκνωμενη. Μεσα σε τοσο λιγες σελιδες ο ανθρωπος περιγραφει πραγματα που αλλοι θα ηθελαν 7 τομους.

Link to comment
Share on other sites

Το'να τ'αλλο,τα πάντα όλα,τι να λέμε τώρα...με τον Γούλφ έχεις να κάνεις.Μαθαίνει μπαλίτσα στον καθένα που γράφει μια ακόμη σειρά φανταστικής λογοτεχνίας.Ενδιαφέρουσα ιστορία,καταπληκτικός κόσμος,εξαιρετική γραφή.Ωραίες είναι και οι ιστοριούλες που έχει να διηγούνται οι διάφοροι ήρωες,όπως για παράδειγμα εκείνη η παραλλαγή του μύθου του Θησέα ή οι ιστορίες στο διαγωνισμό για την κοπελιά.

Εντύπωση μου έκανε πως ενώ θα περίμενε κανείς(εγώ ας πούμε) να είναι μια ιστορία πως σιγά σιγά έγινε Αυτάρχης ο Σεβέριαν,τελικά γίνεται πολύ ξαφνικά.Βέβαια είναι φανερό από ένα σημείο και μετά 'οτι έτσι θα γίνει αλλά όταν κάποιος παίρνει το 1ο βιβλίο να αρχίσει δεν το περιμένει.Επίσης δημιουργεί ενίοτε υποψίες αν ο Σεβέριαν μας λέει την αλήθεια για κάποια πράγματα.Δεν μπορεί να ήταν τόσο αγαθούλης και καλά,αλλά η αφήγηση είναι σε πρώτο πρόσωπο και είναι πιθανό η πραγματικότητα να είναι διαφορετική από αυτή που μας παρουσιάζεται.Α,και βέβαια είναι λίγο αστείο ότι ο Σεβέριαν παρουσιάζει τον εαυτό του λίγο ως πολύ σαν έναν κακομοίρη τυπάκο ενώ είναι φανερό ότι πρόκειται για έναν όμορφο,έξυπνο,ψηλό,γυμμνασμένο τύπο που σε συνδυασμό με το μεγάλο σπαθί του,το ντύσιμο και το επάγγελμά του εμπνέει δέος σε φίλους και εχθρούς.

 

Παρεπιπτόντως σε κάποια φάση προσπαθούσα να εντοπίσω τοποθεσίες στην υδρόγειο αλλά προφανώς η Γη έχει αλλάξει πολύ γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

 

ΥΓ:Αυτοί οι Άσκιοι,ωραίοι τύποι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η σειρά "Το βιβλίο του Νέου Ήλιου" αποτελείται απο 2 βιβλία;Δηλαδή:

 

1)Η σκιά του βασανιστή

2)Το πετράδι του συμφιλιωτή

 

Υπάρχουν και άλλα στη συγκεκριμένη σειρά;Θέλω να ξέρω,για να τα αγοράσω τα βιβλία.

 

Και κάτι άλλο.

Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία είναι καταπληκτικά. Δηλαδή, αν έχεις υπομονή, θα ανταμειφθείς πλουσιοπάροχα. Θες γλώσσα, έκφραση, θες πλούτο ιδεών, θες πρωτοτυπία, θες εκλεπτυσμένη φαντασία που δε θυμίζει τίποτα απο τα γνωστά, σπάει τα στεγανά και ανακαλύπτει απο την αρχή τη μυθοπλασία της επιστημονικής και όχι μόνο φαντασίας; Θες να πεις, στο τέλος, αφού έχεις διαβασει τις χιλιάδες σελίδες, "Ε, όχι, ρε! Τι σκέφτηκε ο άνθρωπος!". Εδώ είναι όλα.

 

Είπαμε, όμως, υπομονή.

 

Solar Cycle, λοιπόν, ατύπως, όλο αυτό το κατεβατό:

 

The Book of the New Sun

The Shadow of the Torturer (1980)

The Claw of the Conciliator (1981)

The Sword of the Lictor (1982)

The Citadel of the Autarch (1983)

 

The Urth of the New Sun (1987) (Αυτόνομο βιβλίο, ολοκληρώνει τη σειρά New Sun)

 

The Book of the Long Sun (ίσως μια μικρή κοιλιά κάνει εδώ. Αλλά και πάλι, είναι κομμάι σημαντικό της όλη σειράς)

Nightside the Long Sun (1993)

Lake of the Long Sun (1994)

Caldé of the Long Sun (1994)

Exodus From the Long Sun (1996)

 

The Book of the Short Sun

On Blue's Waters (1999)

In Green's Jungles (2000)

Return to the Whorl (2001)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμια ενημερωση για το 3ο βιβλιο της σειράς;Ειναι έτοιμο,το μεταφραζουν αυτή τη στιγμη τρώγοντας βραστη πατατα και ελιες,θα βγει μαζι με το 4ο το 2012 και μετα θα έρθει η συντέλεια του κοσμου...?

Εγω εχω διαβασει την 4λογια,για άλλους ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω πάρει τα βιβλία ακόμα. Ίσως επειδή περιμένω να μεταφραστούν και να εκδοθούν στα ελληνικά τα άλλα δυο της σειράς. Δεν θέλω να πάρω βιβλία που ενώ έχουν συνέχεια, αυτή η συνέχεια δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στα ελληνικά. Ετοιμάζονται ή μπααα...; Έχω ακούει καλά λόγια για τη σειρά αυτή, και οι εκδόσεις Τρίτων φημίζονται για τις καλές μεταφράσεις(αν δεν κάνω λάθος ο Δημήτρης Αρβανίτης είναι ο μεταφραστής...). Περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καμια ενημερωση για το 3ο βιβλιο της σειράς;Ειναι έτοιμο,το μεταφραζουν αυτή τη στιγμη τρώγοντας βραστη πατατα και ελιες,θα βγει μαζι με το 4ο το 2012 και μετα θα έρθει η συντέλεια του κοσμου...?

Εγω εχω διαβασει την 4λογια,για άλλους ρωταω.

 

Τωρα φορτωνουν τις παλετες στο αστροσκαφος των Αρχαιων Θεων και κατα τις 21 Δεκεμβρη 2012 θα ειναι εδω :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε Αγγλικά και σας αρέσει η σειρά, πραγματικά, δεν εχει νόημα να βασανίζεστε. Μέχρι να ολοκληρωθεί στα ελληνικά, θα έχουμε και εγγόνια. Πάρτε το στο πρωτότυπο να το διαβάσετε μια και καλή, απολαμβάνοντας και τη αυθεντική γραφή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με περιμένουν και τα 4 υπομονετικά στη στοίβα με τα αδιάβαστα πάντως. Λέω να πιάσω το πρώτο μέσα στον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε Αγγλικά και σας αρέσει η σειρά, πραγματικά, δεν εχει νόημα να βασανίζεστε. Μέχρι να ολοκληρωθεί στα ελληνικά, θα έχουμε και εγγόνια. Πάρτε το στο πρωτότυπο να το διαβάσετε μια και καλή, απολαμβάνοντας και τη αυθεντική γραφή.

Eγώ απλούστατα έχω συνδυασει τα πάντα όλα.Εχω διαβάσει τα 2 πρώτα στα ελληνικά(οπότε ειδα και τη μετάφραση) και μετά τα υπολοιπα στα Αγγλικά(οπότε είδα και την αυθεντική γραφή).^_^

Αλλά εφόσον όλο και κάποιος σχετικος θα ρίχνει μια ματια στο τοπικ,μια ενημέρωση δεν βλάπτει.Δεν ζητάμε συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλά μπορεί κάποιος να πει "του χρόνου θα έχει βγει το 3ο" ή "παιδες υπάρχει πρόβλημα,δεν θα συνεχιστεί η μετάφραση" ξερω γω.

Δια το κοινόν,πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δια το κοινόν (τα) πάντα...

 

Ρώτησα και έμαθα ότι η ολοκλήρωση του τρίτου βιβλίου προχωράει με ικανοποιητικό ρυθμό. Πλην όμως δεν πρέπει να αναμένεται στα ράφια πριν το καλοκαίρι (λόγω των γνωστών οικονομικών συνθηκών). Ούτε το καλοκαίρι (κάνει πολλή ζέστη για Γουλφ). Από Φθινόπωρο (που θα δροσίσει) βλέπουμε...

 

Το πρότζεκτ φυσικά και δεν έχει εγκαταλειφθεί, δεν ταιριάζει στο ήθος και το ύφος Τρίτωνα κάτι τέτοιο. Δυο σειρές έχει βγάλει μέχρι σήμερα (Γαιοθάλασσα & Βιβλία του Αίματος) και δεν τους λείπει ούτε κόμμα.

 

Ένα κουτσομπολιό που έμαθα επίσης το μεταφέρω κι αυτό, με κάθε επιφύλαξη, που λένε.

Υπάρχει σαφής ρήξη μεταξύ εκδότη (Δ.Αρβανίτης) και μεταφραστή (Δ.Αρβανίτης) για πολύ σημαντικά ζητήματα που αφορούν την μετάφραση. Ζητήματα συνέχειας και απόδοσης ορισμένων όρων από τους μεταφραστές των προηγούμενων τόμων (Δ.Αρβανίτης & Δ. Αρβανίτης). Τον τελευταίο καιρό γίνονται συσκέψεις για να επιλυθούν αυτά τα ζητήματα με παρουσία όλων των ανωτέρω και διαιτησία γνωστών διεθνών διαιτολόγων.

 

Ελπίζω ότι κάλυψα κάθε απορία. Αν μάθω κάτι άλλο, θα το ξανακοτσάρω.

 

Reason to edit: Κάτι ορθογραφικά, αλλά μου φαίνεται πως έχει ακόμα...

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν, αυθαίρετα έστω, υποθέσουμε πως αυτοί εκδοτικοί ρυθμοί εξακολουθούν, τα υπόλοιπα 8 βιβλία που θα απομένουν για να ολοκληρωθεί η σειρά θα βγουν σε κάνα τριάρι με τέσσερα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιοδοξος είσαι.Βασικά δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν με όλη τη σειρά ή μόνο την πρωτη τετραλογία.Κι εξάλλου λογικα θα αργήσουν αρκετά από τη στιγμή που εμπλέκονται τόσοι πολλοί (Δ.Αρβανιτης,Δ.Αρβανιτης,Δ.Αρβανιτης και εκείνος ο άλλος ο Δ.Αρβανίτης) στον πολυανθρωπο εκδοτικο οικο Τριτων.laugh.gif

Αλλά μια που θίχτηκε είμαι πλεον περιεργος για το 5ο βιβλιο.Θέλω να πω στα Fantasy Masterworks δεν το έβγαλαν,συνηθως αντιμετωπίζεται ως τετραλογία.Αλλά μπορεί και να το βγάλουν στα ελληνικα οπως έκανε ο ίδιος οικος για τα συμπληρωματικά της Γαιοθαλασσας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τίποτα για μετά τα πρώτα τέσσερα. Αν δεν έχει έρθει το τέλος του κόσμου, πάντως, όλα παίζονται.

Μέχρι το τρίτο φθάνουν οι ασφαλείς πληροφορίες μου (μαζί με τις άθλιες φήμες) και τα κατέθεσα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μια που θίχτηκε είμαι πλεον περιεργος για το 5ο βιβλιο.Θέλω να πω στα Fantasy Masterworks δεν το έβγαλαν,συνηθως αντιμετωπίζεται ως τετραλογία.

 

Ουσιαστικά το έργο ολοκληρώνεται στο τέταρτο βιβλίο. Το Urth of the New Sun είναι ένα είδος έξτρα ή sequel, δηλ. τι έγινε όταν ο Σεβέριαν πήγε να φέρει τον Νέο Ήλιο.

Έχει πλάκα το ότι, ενώ η τετραλογία χρησιμοποιεί το στυλ της fantasy και είναι στην πραγματικότητα sf, το 5ο βιβλίο είναι το αντίθετο: χρησιμοποιεί τις εικόνες και το πρότυπο της sf, ενώ είναι κατά βάση fantasy.

 

Τώρα, φαντάζομαι ότι μιλάτε για τα 4 του Long Sun και τα 3 του Short Sun. Ενώ το Short είναι συνέχεια του Long, η σχέση τους με το New Sun είναι πάρα πολύ χαλαρή.

 

Ο Typhon, που τον "ξυπνάει" ο Σεβέριαν στο τρίτο βιβλίο, έχει οργανώσει την αποστολή του generation starship Whorl στο Long Sun (1.000+ χρόνια πριν), και στο Short Sun συναντούν για λίγο έναν νεαρό Σεβέριαν (και την αδερφή του, ίσως; -- αν θυμάμαι καλά, γιατί είναι καιρός που τα έχω διαβάσει).

 

 

Πάντως κι εγώ ξέρω ότι δεν έχει εγκαταλειφθεί η σειρά, αν και μάλλον δεν πρόκειται να βγει το επόμενο βιβλίο πριν από το φθινόπωρο / χειμώνα. Απ' ό,τι λέγεται, συμπεριλαμβάνεται στους όρους του ΔΝΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ουσιαστικά το έργο ολοκληρώνεται στο τέταρτο βιβλίο

Το ξερω τα έχω διαβασει.

μάλλον δεν πρόκειται να βγει το επόμενο βιβλίο πριν από το φθινόπωρο / χειμώνα. Απ' ό,τι λέγεται, συμπεριλαμβάνεται στους όρους του ΔΝΤ.

Για να μην σπευσουν ολοι να αγορασουν το βιβλιο το καλοκαιρι ας πουμε και κλειστουν σπιτι τους χωρις να πανε διακοπες,αμμουδια,να παρουν παγωτο κτλ και να ξοδεψουν έτσι το τιτανοτεραστιο επιδομα αδειας(200 ευρω?)...:D

 

 

Αληθεια,πως τους ηρθε στον Κεδρο να βγαλουν βιβλιο του;Ειδαν Αρχαια Ελλαδα και τσιμπησαν μαλλον...:lol:

Το εχει διαβασει κανεις;Αξιζει;Γουλφ στα ελληνικα ειναι στην τελικη...:book:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξεθάβω το παρόν topic, για να ρωτήσω κάτι. Επειδή δεν βλέπω να μεταφράζεται το ρημάδι το τρίτο βιβλίο, πόσο μάλλον το τέταρτο, ο Γουλφ στα εγγλέζικα είναι δύσκολος; Αν είναι, να πάρω τα δυο πρώτα στα ελληνικά, και τα υπόλοιπα στα αγγλικά. Αν και στα αγγλικά, βρήκα σε δυο τόμους τα τέσσερα βιβλία, με 15 ευρώ... Για πείτε μου, γιατί είναι κρίμα να μην έχω αυτό το έργο στη βιβλιοθήκη μου.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι δύσκολος. Αλλά η τιμή 15 για τα τέσσερα είναι πολύ καλή. Να πάρεις τα δύο ελληνικά (για να μην χάσεις την μπάλα) και το τεσσάρι με την δεκαπεντάρα είναι η δική μου πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

15 για καθενα απο τα 2 διτομα στα Αγγλικα ή 15 συνολικα;Εγω απο οτι καταλαβα εννοείς το πρωτο,αν εννοεις το δευτερο σαφως και δεν τιθεται θεμα-στα Ελληνικα θα σου κοστισουν κοντα στα 70 ευρω αν και εφοσον βγουνε ολα.

Μπορεις να κανεις το εξης:Παιρνεις τα 2 πρωτα στα Ελληνικα και τα αλλα 2 στα Αγγλικα.8)Το πλεονεκτημα ειναι οτι οταν αρχισεις να διαβαζεις στα Αγγλικα θα εισαι ηδη στα μισα της ιστοριας και δεν θα εχεις προβλημα να χασεις το μπουσουλα.Το μειονεκτημα ειναι οτι θα αναρωτιεσαι για καποια ονοματα και λεξεις αν ειναι αυτα που νομιζεις απο την ελληνικη μεταφραση.Επισης αν παρεις εστω ενα βιβλιο στα Ελληνικα ανεβαινει το κοστος αρκετα.

Η μεταφραση ειναι παρα πολυ καλη αλλα και η γραφη του Γουλφ-μολονοτι περιεργη εδω που τα λεμε- δεν θα επρεπε να αποθαρρυνει καποιον,διαβαζεται σχετικα ανετα.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Heiron, βρήκα στο bookdepository, τους δυο τόμους από την σειρά fantasy masterworks. Ο πρώτος τόμος έχει τα δυο πρώτα βιβλία(αυτά που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά), και ο δεύτερος τόμος έχει τα επόμενα δυο(αυτά που περιμένουμε χρόνια να μεταφραστούν στα ελληνικά). Και οι δυο τόμοι, λοιπόν, κάνουν 15 ευρώ. Στα ελληνικά, τα δυο πρώτα βιβλία μπορώ να τα πάρω με 26 ευρώ, αλλά με κάτι εκπτωτικά κουπόνια που έχω, μπορεί να πάνε στα 13-14, και τα δυο μαζί. Λες να πάρω τα δυο πρώτα στα ελληνικά, και να πάρω τον τόμο που περιέχει τα βιβλία 3 και 4, στα εγγλέζικα;

Link to comment
Share on other sites

E,ολη η τετραλογια στα Αγγλικα με 15 ευρω ειναι value for money.

Απο εκει και περα απλα περιεγραψα αυτο που εκανα εγω.Ειναι ισως λιγο παραξενο με την πρωτη ματια(να εχεις τα 1,2 στα ελληνικα και τα 3,4 στα αγγλικα) αλλα ειχα αποφασισει να στηριξω την ελληνικη μεταφραση οπότε πηρα τα 2 βιβλια που βγηκαν στα Ελληνικα.Επειτα ομως ηθελα να διαβασω τη συνεχεια,βρηκα σε καλουτσικη τιμη το 2ο διτομο των fantasy masterworks και το τσιμπησα ολοκληρωνοντας τη σειρα.Δεν με πειραζει που ειναι ετσι αλλοπροσαλλη η σειρα μου,εξαλλου καθε βιβλιο της βρισκεται σε διαφορετικο ραφι.:tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζιν Γουλφ (Gene Wolfe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..