Jump to content

Χ.Φ. Λάβκραφτ, Ο πατέρας του σύγχρονου τρόμου..


synodoiporos
 Share

Recommended Posts

Παρακαλώ,σχολιάστε αντικειμενικά τον παρακάτω χαρακτηρισμό από πρόλογο στο ΄΄Κάλεσμα του Κθούλου΄΄:

 

Συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους συγγραφείς όλων των εποχών, ακόμα κι αν δεν σταθεί ποτέ δίπλα στον Όμηρο, τον Σαίξπηρ ή τον Τολστόϊ".

Αντικειμενικότατα: άλλαξε άρδην ένα ολόκληρο genre. Αφομοίωσε τις επιροές του και έδωσε ένα καθαρά δικό του όραμα το οποίο επιρέασε εκατοντάδες συγγραφείς, σύγχρονους του και μεταγεννέστερους, σε πολλά διαφορετικά λογοτεχνικά είδη.

 

Το ότι η γραφή του δεν είναι άψογη είναι μια μικρή λεπτομέρεια μπροστά στη σημασία του για τη λογοτεχνία.

 

Δεν έχει τόση σημασία αυτό που λες. Και η Βίσση έχει επηρεάσει όσο λίγες την συμπεριφορά της σύγχρονης ελληνίδας,θα την πεις ερμηνευτικό θρύλο του έθνους; Είναι άλλο πράγμα η επιρροή και άλλο η αξία.

 

Επιπλέον, σε κάθε μεμονωμένο είδος και κατηγορία,ο οποιοσδήποτε μπορεί να έχει κάνει πολλά. Δεν νομίζω να έχει επηρεάσει και πολλούς ο Λαβ έξω από το είδος του!Πώς το στηρίζεις αυτό;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    14

  • Nihilio

    24

  • DinMacXanthi

    21

  • Stanley

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν έχει τόση σημασία αυτό που λες. Και η Βίσση έχει επηρεάσει όσο λίγες την συμπεριφορά της σύγχρονης ελληνίδας,θα την πεις ερμηνευτικό θρύλο του έθνους; Είναι άλλο πράγμα η επιρροή και άλλο η αξία.

 

Επιπλέον, σε κάθε μεμονωμένο είδος και κατηγορία,ο οποιοσδήποτε μπορεί να έχει κάνει πολλά. Δεν νομίζω να έχει επηρεάσει και πολλούς ο Λαβ έξω από το είδος του!Πώς το στηρίζεις αυτό;;;

Δηλαδή ο Μπόρχες, ο Μάρκες και η Oates δεν σου κάνουν ως σημαντικοί συγγραφείς έξω από το είδος του Λάβκραφτ;

 

Για να μην πάμε και σε άλλα είδη τέχνης (Alan Moore, John Carpenter, H.R. Giger). Ούτε για την δημοτικότητα του Cthulhu Mythos και τις άπειρες εκδοχές της.

Ο Lovecraft ως συγγραφέας μπορεί να συγκριθεί μόνο με τον Τόλκιεν από τον 20ο αιώνα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει από αυτούς και δεν ξέρω,αλλά από όσο έχω ακούσει έχουν πολύ δικό τους ύφος,οπότε μια ενδεχόμενη επιρροή μου φαίνεται ασήμαντη.Φαντάζομαι, δεν είναι σαν να λες ότι ο Πόε έχει επηρεάσει τον Λάβκραφτ.

 

Συγκρίνεται με τον Τόλκιν;Εννοείς,υποθέτω,σε πεδίο μυθολογίας.Χαίρω πολύ,και;!Κατ'αρχάς,δεν βλέπω πώς μπορεί να συγκριθεί,αφού ο Τόλκιν έχει πραγματικά πλάσει χαρακτηρες και κόσμο με υπόσταση,τόσο συγκροτημένο όσο και ο πραγματικός. Ο κόσμος του Λαβ είναι ένα συνονθύλευμα από σκόρπιες αναφορές, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!Ο Τόλκιν είναι σπουδαίος λογοτέχνης!Όχι,για να μην με λέτε προκατειλημμένο έναντι του φανταστικού...

 

Ακόμα κι έτσι,όμως,υπάρχουν τόσοι τεράστιοι συγγραφείς στον 20ο αιώνα,που αν ο Λαβκραφτ μπορεί να συγκριθεί μόνο με Τόλκιν ή Λιούις...πραγματικά,μοιάζει τόσο λίγο!

Link to comment
Share on other sites

:mf_sherlock:

Όχι, δεν μπορεί να είναι ο Dune... Αυτή η τακτική είναι τελείως νέο κουφέτο. Βρε τι μας ξημέρωσε!

Link to comment
Share on other sites

:mf_sherlock:

Όχι, δεν μπορεί να είναι ο Dune... Αυτή η τακτική είναι τελείως νέο κουφέτο. Βρε τι μας ξημέρωσε!

 

 

Μα,πόσο δεκτικοί, ανοιχτόμυαλοι και πράοι είστε σε αυτό το φόρουμ!!Φτου σας,βρε!!dazzled.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει από αυτούς και δεν ξέρω,αλλά από όσο έχω ακούσει έχουν πολύ δικό τους ύφος,οπότε μια ενδεχόμενη επιρροή μου φαίνεται ασήμαντη.Φαντάζομαι, δεν είναι σαν να λες ότι ο Πόε έχει επηρεάσει τον Λάβκραφτ.

 

Συγκρίνεται με τον Τόλκιν;Εννοείς,υποθέτω,σε πεδίο μυθολογίας.Χαίρω πολύ,και;!Κατ'αρχάς,δεν βλέπω πώς μπορεί να συγκριθεί,αφού ο Τόλκιν έχει πραγματικά πλάσει χαρακτηρες και κόσμο με υπόσταση,τόσο συγκροτημένο όσο και ο πραγματικός. Ο κόσμος του Λαβ είναι ένα συνονθύλευμα από σκόρπιες αναφορές, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!Ο Τόλκιν είναι σπουδαίος λογοτέχνης!Όχι,για να μην με λέτε προκατειλημμένο έναντι του φανταστικού...

 

Ακόμα κι έτσι,όμως,υπάρχουν τόσοι τεράστιοι συγγραφείς στον 20ο αιώνα,που αν ο Λαβκραφτ μπορεί να συγκριθεί μόνο με Τόλκιν ή Λιούις...πραγματικά,μοιάζει τόσο λίγο!

O Πόε έχει επηρεάσει τον Λάβκραφτ αλλά όχι μόνο αυτός. Σημαντικές επιρροές για τον Λάβκραφτ ήταν και ο Λόρδος Ντάνσανυ και ο Ρόμπερτ Τσέυμπερς και ο (σύγχρονός του) Κλάρκ Άστον Σμιθ. Με τον ίδιο τρόπο που έχει πχ επιρεάσει ο Ρίτσαρντ Μάθεσον τον Στήβεν Κίνγκ: πολύ αλλά όχι

Μπόρχες, από όσο έχω διαβάσει, έχει ένα καθαρά δικό του στυλ, αλλά οι απόηχοι του Λάβκραφτ υπάρχουν (ιδίως όσον αφορά την ατμόσφαιρα και τη σημασία των βιβλίων-μύθων) στο έργο του.

 

Η σύγκριση με τον Τόλκιν γίνεται επειδή είναι οι δύο συγγραφείς που κατάφεραν να δημιουργήσουν δικές τους μυθολογίες. Όσο τεράστιοι συγγραφείς κι αν υπήρξαν στον 20ο αιώνα (που δε βλέπω να αναφέρεις ονόματα) οι δύο αυτοί άλλαξαν για πάντα τον τρόπο που γράφεται η λογοτεχνία και άφησαν ανεξίτιλο το σημάδι τους, αλλάζοντας ολόκληρη την αντίληψη για τα θέματα με τα οποία καταπιάνονταν.

Αυτό που εσύ λες συνοθύλευμα από σκόρπιες αναφορές είναι η μεγαλοφυΐα στο έργο του Λάβκραφτ, η ασάφεια και το κοινό υπόβαθρο που κάνει τις ιστορίες να δουλεύουν τόσο αποτελεσματικά. Όταν πχ στην Κόμη της Μέδουσας (που ήταν συνεργασία) διαβάζεις για την μαύρη υπηρέτρια που λατρεύει τον πατέρα Κλούλου κάνεις αμέσως τη σύνδεση και αρχίζεις ίσως να πείθεσαι ότι δεν είναι τυχαία η αναφορά. Όπως και, διαβάζοντας το Stranger Aeons του Ρόμπερτ Μπλοχ, και ο Λάβκραφτ αναφέρεται ως υπαρκτός μέσα στον μύθο του, αφού η μυθολογία επανερμηνεύεται μέσα από τα δεδομένα του πραγματικού κόσμου και την κάνει αυτό πιο πιστευτή.

Κι ας γινόταν τότε ως inside joke ή viral marketing, συναγωνίζεται επάξια τον Πόλεμο των Κόσμων του Όργουελ και, ακόμα και σήμερα, γράφονται βιβλία με... ήρωα τον Λάβκραφτ και διάφορες ερμηνείες της μυθολογίας του (μέχρι και βιβλίο με Ναζί που ήθελαν να κάνουν τον Λάβκραφτ να γράψει το αμερικάνικο Mein Kaumf έχω διαβάσει).

 

Αν τώρα μου αναφέρεις μερικούς τεράστιους συγγραφείς που έχουν καταφέρει κάτι ανάλογο, θα σε παραδεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Eπιμένεις να προβάλεις τα αρνητικά του στοιχεία ως θετικά!Αυτό που εσύ αποκαλείς μεγαλοφυΐα εγώ το βλέπω σαν μισοτελειωμένη δουλειά.Απλά.

 

Τώρα,σοβαρά θες να σου αναφέρω ονόματα από μια ατέρμονη λίστα;;Δλδ επειδή ο Κάφκα και ο Όργουελ,φερ'ειπείν,δεν έπλασαν μυθολογίας,είναι κατώτεροι συγγραφείς από... τον Λάβκραφτ;;;dazzled.gifdazzled.gifdazzled.gif

Μην τα πείτε παραέξω αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Eπιμένεις να προβάλεις τα αρνητικά του στοιχεία ως θετικά!Αυτό που εσύ αποκαλείς μεγαλοφυΐα εγώ το βλέπω σαν μισοτελειωμένη δουλειά.Απλά.

Μπορείς να το λες όπως θες.

Αλλά εγώ πχ λέω ότι δεν μπορώ να διαβάσω Τόλκιν ή Μπήρς γιατί πια είναι ξεπερασμένοι, αναγνωρίζω όμως τη σημασία τους για τη λογοτεχνία.

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις κάτι παραπάνω και ο Λαβκραφτ είναι ένας ασήμαντος συγγραφέας που δε θα έπρεπε καν να διαβάζουμε.

 

Τώρα,σοβαρά θες να σου αναφέρω ονόματα από μια ατέρμονη λίστα;;Δλδ επειδή ο Κάφκα και ο Όργουελ,φερ'ειπείν,δεν έπλασαν μυθολογίας,είναι κατώτεροι συγγραφείς από... τον Λάβκραφτ;;;dazzled.gifdazzled.gifdazzled.gif

Μην τα πείτε παραέξω αυτά!!

Είπα ότι ο Κάφκα ή ο Όργουελ είναι κατώτεροι συγγραφείς; Σίγουρα, δίπλα στον όρο "Λαβκραφτικό" που περιγράφει ένα κείμενο, μπορεί κανείς να βάλει και το "Καφκικό" ή "Οργουελικό" αλλά για ποιο λόγο το 1984 ή "η Δίκη" είναι σημαντικότερα έργα από ότι πχ "η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" (που τη θεωρώ την καλύτερη λογοτεχνικά στιγμή του Λάβκραφτ και που βάζει τα γυαλιά με την πλοκή της σε πολλούς σύγχρονους συγγραφείς)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι ασήμαντος,είπα ότι δεν είναι κορυφαίος.Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο.

 

αλλά για ποιο λόγο το 1984 ή "η Δίκη" είναι σημαντικότερα έργα από ότι πχ "η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ"

To θέμα είναι ότι πραγματικά την εννοείς αυτήν ερώτηση!!!Ξέρεις τι μου θυμίζει; Μερικούς που ρωτάνε:΄΄Γιατί ο Καρράς είναι κατώτερος από τον Μότσαρτ;Δεν κατάλαβα!΄΄ και περιμένουν απάντηση...

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

By the way Στανλευ, ο Μπόρχες θεωρείτε απο πολλούς ο σπουδαιοτερος λογοτεχνης του αιωνα που πέρασε. Οπότε κάνε ένα κόπο και διάβασε κάτι δικό του...

 

 

Α! Και αν βρεις και ένα διήγημά του που είναι αφιερωμένο στον Λαβκραφτ, προσπέρασέ το αδερφέ, αφού όπως εσύ ξέρεις καλύτερα "η επιρροή του θα είναι ελάχιστη"...

Και αφού συζητάμε επίσης με όρους "σοβαρής Λογοτεχνίας", υποθέτω ότι τον κ. Ουελμπέκ θα τον ξέρεις ε; Είναι ένας από τους πιο αναγνωρισμένους συγγραφείς της εποχής μας και ο μεγαλύτερος ίσως Γάλλος αυτή τη στιγμή. Guess what...

O άμπαλος έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο για τον ΧΦ (διαβασέ το και αυτό, γράφει πολλά και ωραία)!!! Τρίζουν τα κόκκαλα του Ναμπόκωφ...

 

Αυτά.

 

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Adicto,το ξέρω για τον Μπόρχες ότι μετράει.Αλλά στην ηλικία που είμαι, δεν είναι δυνατόν να τους έχω διαβάσει όλους.

 

Εντάξει,ρε!!!Ένα διήγημα,μεγάλη υπόθεση!!Δεν πα να είναι και κόπια του ύφους του Λάβκραφτ,σιγά τα ωά!!

 

Ο Ναμπόκωφ πού κολλάει...;

 

Κι επειδή κόπτεστε τόσο πολύ για την γνώμη της πλέμπας-όπως διαπίστωσα στην κατηγοριοποίηση του Πόε- φαντάζομαι δεν θα σας αφήνει αδιάφορους η σνομπαρία που υφίσταται από το σύνολο της ΄΄σοβαρής΄΄ λογοτεχνίας. Τί ρωτάω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Adicto,το ξέρω για τον Μπόρχες ότι μετράει.Αλλά στην ηλικία που είμαι, δεν είναι δυνατόν να τους έχω διαβάσει όλους.

 

Κι επειδή κόπτεστε τόσο πολύ για την γνώμη της πλέμπας-όπως διαπίστωσα στην κατηγοριοποίηση του Πόε- φαντάζομαι δεν θα σας αφήνει αδιάφορους η σνομπαρία που υφίσταται από το σύνολο της ΄΄σοβαρής΄΄ λογοτεχνίας. Τί ρωτάω κι εγώ...

Εμένα Stanley αυτό με εκπλήσσει. Το ότι από αυτή την ηλικία, και μην έχοντας διαβάσει ακόμα αρκετά, πως μπορείς να κλειδώνεσαι σε τόσο απόλυτες απόψεις, απαξιώνοντας και την γνώμη ανθρώπων που έχουν διαβάσει περισσότερο από σένα. Έχεις αρκετό διάβασμα από τώρα. Πως είναι δυνατόν να ισοβαθμίζεις από τώρα συγγραφείς παγκοσμίως αναγνωρισμένους σε κατηγορίες "Βίσσυ" "Καρρά" και άλλα προσβλητικά (πλέμπα;!)

 

Σφυρίζεις αδιάφορος και ειρωνεύεσαι ότι δεν είμαστε ούτε ανοιχτόμυαλοι, ούτε πράοι, επιδεικνύοντας την ίδια ακριβώς συμπεριφορά. Από απαξιωτικά χαστούκια σε ειρωνίες το πας με το που μπήκες στο φόρουμ. Όπως είπε και άλλο μέλλος, ήρθες σαν παπάς σε σύναξη άθεων. Ε, τι θέλεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρκούν οι χιλιάδες επανεκδόσεις των έργων του, τα εκατομμύρια των αναγνωστών του, οι ακαδημαικές μελέτες και οι διατριβές που γράφονται για πάρτυ του, οι φόροι τιμής που αποτίουν δεκάδες συγγραφείς κάθε είδους στο έργο του, το γεγονός ότι θεωρείτε ένα ιερό τέρας των Αμερικών Γραμμάτων (μαζί με Πόε/Μπήρς/Χώθορν), οι αμέτρητες επιρροές του σε κάθε μορφή τέχνης (μουσική-ζωγραφική-κλπ)...

Οι αρτηριοσκληρωτικοί κριτικοί (οι ίδιοι που καταδίκασαν τον λατρεμένο σου Ποε κάποτε) που αμήχανοι παλεύουν ακόμα να καταλάβουν τι έχει συμβεί και οι "σοβαροί" συγγραφίσκοι που ξεχνιούνται με το πρώτο φύσημα του ανέμου με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Adicto,το ξέρω για τον Μπόρχες ότι μετράει.Αλλά στην ηλικία που είμαι, δεν είναι δυνατόν να τους έχω διαβάσει όλους.

 

Κι επειδή κόπτεστε τόσο πολύ για την γνώμη της πλέμπας-όπως διαπίστωσα στην κατηγοριοποίηση του Πόε- φαντάζομαι δεν θα σας αφήνει αδιάφορους η σνομπαρία που υφίσταται από το σύνολο της ΄΄σοβαρής΄΄ λογοτεχνίας. Τί ρωτάω κι εγώ...

Εμένα Stanley αυτό με εκπλήσσει. Το ότι από αυτή την ηλικία, και μην έχοντας διαβάσει ακόμα αρκετά, πως μπορείς να κλειδώνεσαι σε τόσο απόλυτες απόψεις, απαξιώνοντας και την γνώμη ανθρώπων που έχουν διαβάσει περισσότερο από σένα. Έχεις αρκετό διάβασμα από τώρα. Πως είναι δυνατόν να ισοβαθμίζεις από τώρα συγγραφείς παγκοσμίως αναγνωρισμένους σε κατηγορίες "Βίσσυ" "Καρρά" και άλλα προσβλητικά (πλέμπα;!)

 

Σφυρίζεις αδιάφορος και ειρωνεύεσαι ότι δεν είμαστε ούτε ανοιχτόμυαλοι, ούτε πράοι, επιδεικνύοντας την ίδια ακριβώς συμπεριφορά. Από απαξιωτικά χαστούκια σε ειρωνίες το πας με το που μπήκες στο φόρουμ. Όπως είπε και άλλο μέλλος, ήρθες σαν παπάς σε σύναξη άθεων. Ε, τι θέλεις δηλαδή;

 

Επειδή εσύ είσαι 50 χρονών και έχεις διαβάσει προφανώς περισσότερα από μένα,δεν σημαίνει πως δεν έχω διαβάσει κι εγώ αρκετά!Σε διαβεβαιώ,έχω διαβάσει πολύ περισσότερο από την πλειονότητα των συνομιλήκων σου.Επίσης,το ότι είμαι νεώτερος δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι διαθέτω λιγότερη κρίση.

 

Γιατί εξανίστασαι τόσο;Είμαστε σοβαροί,ρε παιδιά;;;;Εδώ υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους δεν αρέσει ο Σαίξπηρ,ο Πικάσο,ο Ταρκόφσκι,ο Μπετόβεν, κι εσείς αντιδράτε έτσι για... τον Λάβκραφτ;;;;;! Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που ΄΄ειρωνεύεσαι ότι δεν είμαστε ούτε ανοιχτόμυαλοι, ούτε πράοι΄΄. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να εκθέτω την γνώμη μου,με το ύφος και τον τρόπο που το κάνω και στην παρέα μου. Ωστόσο,εσείς εδώ μέσα λειτουργείτε σαν σέκτα και δεν αφήνετε το παραμικρό περιθώριο αντίθετης άποψης...Ενεός!!!Δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το πράγμα και,πιστέψτε με, έχω συμμετάσχει σε πάρα πολλά φόρουμ.

 

Ελπίζω να μην ξαναπεί κανείς ότι γράφτηκα για να την ΄΄πω΄΄στον Λαβ και συναφείς κακοήθειες...Βλέπετε πως δραστηριοποιούμαι και σε άλλα τόπικ και πραγματικά μου αρέσει η δουλειά σας εδώ,καθώς και το ότι είστε τόσοι συγγραφείς.

 

Μου αρκούν οι χιλιάδες επανεκδόσεις των έργων του, τα εκατομμύρια των αναγνωστών του, οι ακαδημαικές μελέτες και οι διατριβές που γράφονται για πάρτυ του, οι φόροι τιμής που αποτίουν δεκάδες συγγραφείς κάθε είδους στο έργο του, το γεγονός ότι θεωρείτε ένα ιερό τέρας των Αμερικών Γραμμάτων (μαζί με Πόε/Μπήρς/Χώθορν), οι αμέτρητες επιρροές του σε κάθε μορφή τέχνης (μουσική-ζωγραφική-κλπ)...

Οι αρτηριοσκληρωτικοί κριτικοί (οι ίδιοι που καταδίκασαν τον λατρεμένο σου Ποε κάποτε) που αμήχανοι παλεύουν ακόμα να καταλάβουν τι έχει συμβεί και οι "σοβαροί" συγγραφίσκοι που ξεχνιούνται με το πρώτο φύσημα του ανέμου με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

 

 

 

Θα συμπλήρωνα και της Αγγικής γλώσσας γενικότερα,πλάι στον Σαίξπηρ και Γουάιλντ....Ε ρε τι ακούμε!Η υπερβολή που σας διακατέχει είναι περίτρανη απόδειξη για την μεροληψία σας!!

 

 

 

Και μιας που θίχτηκε...για θρησκεία μιλάτε εδώ μέσα;Είμαι πάρα πολύ περίεργος να δω ποιοι είναι οι θεολογικοί προσανατολισμοί των μελών...Εκεί,πραγματικά θα πέσει πολύ γέλιο!!laugh.gif

 

ΥΓ:Αυτό που αναγνωρίζω ως πιθανό μου σφάλμα,είναι ότι έπρεπε να γνωριστούμε καλύτερα πρώτα και μετά να πω την γνώμη μου,αφού σας πειράζει έτσι...Δεν ήξερα.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μου θυμίζει τις μεθόδους ανάκρισης της Ιεράς Εξέτασης. Στο τέλος, ό,τι και αν έχεις πει, η ετυμηγορία είναι μια: είσαι φερέφωνο του κακού. Τέλος!

 

εδιτ:

...

Και αφού συζητάμε επίσης με όρους "σοβαρής Λογοτεχνίας", υποθέτω ότι τον κ. Ουελμπέκ θα τον ξέρεις ε; Είναι ένας από τους πιο αναγνωρισμένους συγγραφείς της εποχής μας και ο μεγαλύτερος ίσως Γάλλος αυτή τη στιγμή.

...

 

 

;)

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Ω!

 

Έστω οτι μεροληπτούμε.

Έστω οτι είμαστε σέκτα.

Έστω οτι δεν είμαστε ούτε ανοικτόμυαλοι ούτε πράοι.

 

Εγώ θα δεχτώ αν θέλεις οτι είμαστε και λάθος.

 

Εσύ τι ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις σε ένα φόρουμ του φανταστικού, στο υποφόρουμ του τρόμου;

Δεν είναι μονο ο τρόπος σου και οι χαρακτηρισμοί σου που πολύ απέχουν απο το να χαρακτηριστείς κόσμιος συνομιλητής αλλά και η επιλεκτική τοποθέτηση σου σε τόπικ με ποστ που προκαλούν για διαμάχες.

 

Μπαίνει ένας τύπος σε μπαρ που έξω έχει παρκαρισμένες Harley και αφού ρίχνει μια ματιά τριγύρω, φωνάζει "Οι Harley είναι για τα μπάζα!". Ποτήρια και μπουκάλια αρχίσουν να χορεύουν στον αέρα και δυο γενειαφόροι τύποι που παίζουν μπιλιάρδο προχωράνε προς το μέρος του με άγριες διαθέσεις, και ο τύπος συμπληρώνει "τελικά είστε και πολύ μαλάκες. Εγώ συζήτηση ήθελα να κάνω γιατί εκτιμάω την κουλτούρα σας.Αλλά εσείς είστε κλίκα..."

 

Φανταστική ιστορία...αλλά όχι και τόσο!

Link to comment
Share on other sites

Ω!

 

Έστω οτι μεροληπτούμε.

Έστω οτι είμαστε σέκτα.

Έστω οτι δεν είμαστε ούτε ανοικτόμυαλοι ούτε πράοι.

 

Εγώ θα δεχτώ αν θέλεις οτι είμαστε και λάθος.

 

Εσύ τι ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις σε ένα φόρουμ του φανταστικού, στο υποφόρουμ του τρόμου;

Δεν είναι μονο ο τρόπος σου και οι χαρακτηρισμοί σου που πολύ απέχουν απο το να χαρακτηριστείς κόσμιος συνομιλητής αλλά και η επιλεκτική τοποθέτηση σου σε τόπικ με ποστ που προκαλούν για διαμάχες.

 

Μπαίνει ένας τύπος σε μπαρ που έξω έχει παρκαρισμένες Harley και αφού ρίχνει μια ματιά τριγύρω, φωνάζει "Οι Harley είναι για τα μπάζα!". Ποτήρια και μπουκάλια αρχίσουν να χορεύουν στον αέρα και δυο γενειαφόροι τύποι που παίζουν μπιλιάρδο προχωράνε προς το μέρος του με άγριες διαθέσεις, και ο τύπος συμπληρώνει "τελικά είστε και πολύ μαλάκες. Εγώ συζήτηση ήθελα να κάνω γιατί εκτιμάω την κουλτούρα σας.Αλλά εσείς είστε κλίκα..."

 

Φανταστική ιστορία...αλλά όχι και τόσο!

 

 

 

Επιμένετε...Ποια επιλεκτική τοποθέτηση,ρε παιδιά;Τόσα ποστ έχω κάνει σε 3 μέρες,σε όλες τις κατηγορίες.Επειδή εδώ εσείς τσινίσατε και μου απαντάτε δέκα-δέκα και ανταπαντώ εγώ,με κατηγορείτε για μονομανία;Μέγα λάθος αυτό.Και δεν θέλω να αποδείξω απολύτως τίποτα, την γνώμη μου εκθέτω,πόσες φορές να το πω;

 

 

Επίσης,καταλάβετε,που να πάρει η οργή,ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!Παραδέχομαι τρελά Τόλκιν,Σέλλευ,Στόκερ,Στήβενσον,Χώθορν,Πόε προφανώς,διαβάζω φανατικά κόμιξ με τον Ντόναλντ,που λατρεύω,έχω γοητευτεί από την ΕΦ του Κλαρκ( για αρχή),ο ίδιος γράφω φαντασία!!!!!!!!!!!Σε έναν συγκεκριμένο συγγραφέα αναφέρομαι,πόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε αυτό;;!dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επιμένετε...Ποια επιλεκτική τοποθέτηση,ρε παιδιά;Τόσα ποστ έχω κάνει σε 3 μέρες,σε όλες τις κατηγορίες.Επειδή εδώ εσείς τσινίσατε και μου απαντάτε δέκα-δέκα και ανταπαντώ εγώ,με κατηγορείτε για μονομανία;Μέγα λάθος αυτό.Και δεν θέλω να αποδείξω απολύτως τίποτα, την γνώμη μου εκθέτω,πόσες φορές να το πω;

 

 

Επίσης,καταλάβετε,που να πάρει η οργή,ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!Παραδέχομαι τρελά Τόλκιν,Σέλλευ,Στόκερ,Στήβενσον,Χώθορν,Πόε προφανώς,διαβάζω φανατικά κόμιξ με τον Ντόναλντ,που λατρεύω,έχω γοητευτεί από την ΕΦ του Κλαρκ( για αρχή),ο ίδιος γράφω φαντασία!!!!!!!!!!!Σε έναν συγκεκριμένο συγγραφέα αναφέρομαι,πόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε αυτό;;!dazzled.gif

 

Γνώμη ειναι να πεις "παιδια εμενα δεν μου αρεσει ο Λαβκραφτ" γιατι πχ μπορει να σε χαλαει η γραφη του,οι τεραστιες παραγραφοι,η ελλειψη διαλογων,μπορει να μην σου αρεσει ο τρομος βρε αδερφε.Αλλά αλλο αυτο άλλο να πεις ότι ο Λαβκραφτ δεν ειναι ενας πολυ σημαντικος συγγραφέας που επηρρεασε την τεχνη κτλ κτλ.Ο Λαβκραφτ θεωρειται ουσιαστικα κλασικος συγγραφεας στις ΗΠΑ,οπως άλλωστε και ο Πο(ε).Ομοιως μπορει καποιος να πει "ο Τολκιν δεν μου αρεσει,δεν εγραφε και τοσο καλα" αλλα όχι "ελα μωρε,ποιος Τολκιν...συγγραφισκος αναξιος λογου που δεν επηρρεασε τιποτα και κανεναν" γιατι το πρωτο ειναι μια γνωμη βασισμενη στο προσωπικο γουστο και το δευτερο ειναι μια λανθασμενη θεωρια που σαφως και θα κατακριθει.

Και φυσικα οταν σε μια συζητηση βλεπεις οτι ολοι σου λενε οτι εισαι λαθος,ε πρεπει να μπουνε ψυλλοι στα αυτια σου.Οχι για να αλλαξεις γνωμη αλλα να μαθεις να θετεις τις αποψεις σου πιο σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένετε...Ποια επιλεκτική τοποθέτηση,ρε παιδιά;Τόσα ποστ έχω κάνει σε 3 μέρες,σε όλες τις κατηγορίες.Επειδή εδώ εσείς τσινίσατε και μου απαντάτε δέκα-δέκα και ανταπαντώ εγώ,με κατηγορείτε για μονομανία;Μέγα λάθος αυτό.Και δεν θέλω να αποδείξω απολύτως τίποτα, την γνώμη μου εκθέτω,πόσες φορές να το πω;

 

 

Επίσης,καταλάβετε,που να πάρει η οργή,ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!Παραδέχομαι τρελά Τόλκιν,Σέλλευ,Στόκερ,Στήβενσον,Χώθορν,Πόε προφανώς,διαβάζω φανατικά κόμιξ με τον Ντόναλντ,που λατρεύω,έχω γοητευτεί από την ΕΦ του Κλαρκ( για αρχή),ο ίδιος γράφω φαντασία!!!!!!!!!!!Σε έναν συγκεκριμένο συγγραφέα αναφέρομαι,πόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε αυτό;;!dazzled.gif

 

Γνώμη ειναι να πεις "παιδια εμενα δεν μου αρεσει ο Λαβκραφτ" γιατι πχ μπορει να σε χαλαει η γραφη του,οι τεραστιες παραγραφοι,η ελλειψη διαλογων,μπορει να μην σου αρεσει ο τρομος βρε αδερφε.Αλλά αλλο αυτο άλλο να πεις ότι ο Λαβκραφτ δεν ειναι ενας πολυ σημαντικος συγγραφέας που επηρρεασε την τεχνη κτλ κτλ.Ο Λαβκραφτ θεωρειται ουσιαστικα κλασικος συγγραφεας στις ΗΠΑ,οπως άλλωστε και ο Πο(ε).Ομοιως μπορει καποιος να πει "ο Τολκιν δεν μου αρεσει,δεν εγραφε και τοσο καλα" αλλα όχι "ελα μωρε,ποιος Τολκιν...συγγραφισκος αναξιος λογου που δεν επηρρεασε τιποτα και κανεναν" γιατι το πρωτο ειναι μια γνωμη βασισμενη στο προσωπικο γουστο και το δευτερο ειναι μια λανθασμενη θεωρια που σαφως και θα κατακριθει.

Και φυσικα οταν σε μια συζητηση βλεπεις οτι ολοι σου λενε οτι εισαι λαθος,ε πρεπει να μπουνε ψυλλοι στα αυτια σου.Οχι για να αλλαξεις γνωμη αλλα να μαθεις να θετεις τις αποψεις σου πιο σωστα.

 

Γνώμη είναι οτιδήποτε βγαίνει από το στόμα σου και δεν είναι εμετός...

 

Και αυτοί που μου λένε ότι είμαι λάθος....Είναι όπως με τον παπά που είπατε:επειδή οι άθεοι του λένε ότι έχει άδικο σημαίνει ότι πρέπει να τους πιστέψει;

 

Αλήθεια,θα μου πει κανείς για την θρησκεία;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι θρησκευτικές συζητήσεις έχει αποδειχθεί οτι δυναμιτίζουν τις συζητήσεις και στην προσπάθεια μας να παραμένουμε πράοι τις αποφεύγουμε, γιατι κάποιοι "ποδοσφαιροποιούν" την συζήτηση.

 

Υπάρχουν βέβαια ανάλογα φόρουμ οπου γίνονται συζητήσεις γύρω απο το θέμα της θρησκείας.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Και αυτοί που μου λένε ότι είμαι λάθος....Είναι όπως με τον παπά που είπατε:επειδή οι άθεοι του λένε ότι έχει άδικο σημαίνει ότι πρέπει να τους πιστέψει;

 

Αλήθεια,θα μου πει κανείς για την θρησκεία;

 

 

Ξεφευγουμε...Και γενικοτερα,δεν σερβιρουμε τετοια εδω.Την πινακιδα δεν την ειδες;

post-202-128212314853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,θα μου πει κανείς για την θρησκεία;

Είμαι Κθουλιστής Ορθόδοξος. :p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!

Αυτό σημαίνει ΄΄NO TROLLS΄΄;!χαχα!

 

Απλά,ρωτάω επειδή είναι πολύ σημαντικό θέμα για μένα και μπορεί να με κάνει να καταλάβω καλά τους ανθρώπους με τους οποίους συζητάω,μήπως και τα βρούμε καλύτερα!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,θα μου πει κανείς για την θρησκεία;

 

Για τη θρησκεία μιλάμε τόση ώρα Σταν.

 

 

ΥΓ: Εσένα οι εντυπώσεις σου ποιες είναι από τον Λ; Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!

Αυτό σημαίνει ΄΄NO TROLLS΄΄;!χαχα!

 

Απλά,ρωτάω επειδή είναι πολύ σημαντικό θέμα για μένα και μπορεί να με κάνει να καταλάβω καλά τους ανθρώπους με τους οποίους συζητάω,μήπως και τα βρούμε καλύτερα!laugh.gif

Αυτό σημαίνει ότι θα σε ταΐσουμε πρώτο στους Μεγάλους Παλαιούς, όταν τα Άστρα θα είναι στη Σωστή θέση, επειδή προσβάλεις τον μεγάλο προφήτη τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..