Jump to content

Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Τι κάνουμε όλοι εμείς οι επαγγελματίες του χώρου εδώ και χρόνια με την απόστροφο:

 

γράφουμε τις λέξεις ενωμένες (χωρίς κενό) χωριζόμενες μόνο με το σύμβολο που προκύπτει από το χτύπημα του μονού ανωφερούς εισαγωγικού:

 

του το'πα

 

κατόπιν γυρίζουμε πίσω και τραβάμε ένα space

 

του το 'πα

 

Μπελαλίδικο αλλά 100% σίγουρο

 

Η απόστροφος ΔΕΝ είναι το πλήκτρο δίπλα στο 1

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε όλοι εμείς οι επαγγελματίες του χώρου εδώ και χρόνια με την απόστροφο:

 

γράφουμε τις λέξεις ενωμένες (χωρίς κενό) χωριζόμενες μόνο με το σύμβολο που προκύπτει από το χτύπημα του μονού ανωφερούς εισαγωγικού:

 

του το'πα

 

κατόπιν γυρίζουμε πίσω και τραβάμε ένα space

 

του το 'πα

 

Μπελαλίδικο αλλά 100% σίγουρο

 

Η απόστροφος ΔΕΝ είναι το πλήκτρο δίπλα στο 1

 

Καλό.

Εγώ (για περιπτώσεις όπως "του το 'πα") κάνω το εξής: Πατάω το πλήκτρο του μονού εισαγωγικού (χωρίς shift) οπότε βγαίνει ακριβώς αυτό, ένα μονό εισαγωγικό (άνοιγμα εισαγωγικών) που κοιτάει δεξιά.

Το ξαναπατάω. Βγαίνει ένα μονό εισαγωγικό (κλείσιμο εισαγωγικών) που κοιτάει αριστερά.

Τέλος πάω πίσω και σβήνω το πρώτο (αυτό που κοιτάει δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για απόστροφο χρησιμοποιώ το πλήκτρο ανάμεσα στο δεξί έντερ και τα διαλυτικά.

 

Ρε παιδιά, δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολο να βρει κανείς την άνω τελεία. Κάτι θα αγνοώ, σίγουρα!

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω: θέλω να αποθηκεύσω μερικές ρυθμίσεις(γραμματοσειράς, αποθήκευσης αρχείου, παραγράφων κλπ) έτσι ώστε να μην χρειάζεται να τις αλλάζω κάθε φορά που ανοίγω καινούργιο αρχείο word. Ξέρει κανείς πώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: θέλω να αποθηκεύσω μερικές ρυθμίσεις(γραμματοσειράς, αποθήκευσης αρχείου, παραγράφων κλπ) έτσι ώστε να μην χρειάζεται να τις αλλάζω κάθε φορά που ανοίγω καινούργιο αρχείο word. Ξέρει κανείς πώς γίνεται;

Σε ποια έκδοση ποιανού word;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: θέλω να αποθηκεύσω μερικές ρυθμίσεις(γραμματοσειράς, αποθήκευσης αρχείου, παραγράφων κλπ) έτσι ώστε να μην χρειάζεται να τις αλλάζω κάθε φορά που ανοίγω καινούργιο αρχείο word. Ξέρει κανείς πώς γίνεται;

Σε ποια έκδοση ποιανού word;

 

Στην τσάμπα έκδοση του 07

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το γουόρντ μου απέκτησε την κακιά συνήθεια να μετατρέπει διάφορα κείμενα σε σειρές από όρθια παραλληλλογραμμάκια. α) Το έχει συναντήσει κανένας και β) τί θα μπορούσε να γίνει γι' αυτό;

 

 

Τελικά δεν ξέρει κανείς γιατί το γουόρντ κάνει παραλληλογραμμάκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
 

 

Το παρακάτω κείμενο είναι από τη σελίδα μου. Φιλοξενώ διάφορα tips. Το παρακάτω κείμενο δεν είναι ολόκληρο, σας δίνω το σημείο όπου προσπαθώ να "διδάξω" την χρήση των Wildcards του word. Είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και με βοήθησε πολύ στο να βρω λαθάκια κατά την επιμέλεια που έκανα στην τριλογία μου. Εάν το μάθετε καλά και τα πάτε καλά με την "λογική", μπορείτε μέχρι και γραμματικά λάθη να βρείτε. Για οποιαδήποτε απορία, μην διστάσετε να με ρωτήσετε. Η πηγή βρίσκεται εδώ: http://www.aray.gr/2012/09/epimeleia.html
 
 
 
Κάτι που πολλοί κάνουν λάθος είναι το εξής: «Στο είπα». Είναι λάθος.
            «Σου το είπα» ή «Σ’ το είπα» είναι τα σωστά.
 
           Πως θα τα βρείτε, όταν αρχίζουν τόσες λέξεις από «στ»; Εάν κάνετε αναζήτηση με σκέτο «στ» θα σας φέρει ένα κάρο λέξεις. Αλλά δεν θέλετε να κάνετε και διπλές αναζητήσεις, μία για «στα», και μία για «στο». Γι αυτό θα σας δείξω μία μέθοδο του word, την wildcards, που θα σας βγάλει από τέτοιες δύσκολες θέσεις και θα σας γλυτώσει πάρα πολύ χρόνο και κόπο:
Στην εύρεση, πατήστε λεπτομέρειες ή περισσότερα (εξαρτάται από την έκδοσή σας) και επιλέξτε«Wildcards» ή «χρήση χαρακτήρων μπαλαντέρ». Σε αυτό το σημείο, το word αποκτά 'τεχνητή νοημοσύνη' και ψάχνει πλέον για τύπους συμβολοσειρών, όχι ατόφιες λέξεις ή γράμματα.
Επομένως... Για να μας βρίσκει το «στο» και το «στα» χωρίς δεύτερη από εμάς αναζήτηση, βάζουμε το εξής: (κενό) στ[οα] (κενό). Θα φέρει όλες τις συμβολοσειρές που ξεκινούν από ‘στ’ και που το τρίτο γράμμα είναι ‘α’ ή ‘ο’ και ύστερα κενό. Τόσο απλά!
Δείτε τώρα πόσο εύκολα γίνεται η εύρεση του κείνο –κείνη – κείνα:
            (κενό) κείν[ηαο] (κενό)
 
Και δε χρησιμεύει μόνο σε αυτά... δείτε το παρακάτω:
                        [οω]ντας τ[οηιεα]       / (Εντοπίζει τα ρήματα  που πρέπει να πάρουν δύο τόνους και το έχουμε ξεχάσει,    π.χ.  «βλέποντάς τα»!!!!)
            
            Επίσης:
            .[ΉΆΈΊΌΏΎΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩάέήίύόώςαβγδεζηθικλμνξοπρστυφχψω,; ]{150;}.         /(Βρίσκει όλες τις προτάσεις που έχουν πάνω από 150 χαρακτήρες)
            
            Δείτε κι αυτό:
            ,[ΉΆΈΊΌΏΎΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩάέήίύόώςαβγδεζηθικλμνξοπρστυφχψω ]{6;20},         / (Βρίσκει όλες τις φράσεις που βρίσκονται ανάμεσα σε κόμματα και είναι από 6 έως 20 χαρακτήρες).
 
            Τα 2 παραπάνω θα χρειαστούν εάν θέλετε να βρείτε ψύλλους στα άχυρα. Όταν θα ψάχνετε μέσα ένα μεγάλο κείμενο τις προβληματικές προτάσεις, αυτές που έχουν πολλά κόμματα, αυτές που είναι μεγάλες και δεν έχουν κανένα.
 
Πως θα βρείτε εάν υπάρχει κάπου 'ξέμπαρκο' ένα γράμμα μόνο του;;;
      (κενό)[ΆΈΊΌΏΎΑΒΓΔΕΖΘΙΚΛΜΝΞΠΡΣΤΥΦΧΨΩάέίύόώςαβγδεζθικλμνξπρστυφχψω]{1}(κενό)
            
           Πως θα βρείτε τις λέξεις ‘μέχρι’ που δεν έχουν κόμμα πριν;;;;
            [!,] μέχρι       / (Το θαυμαστικό λειτουργεί ως 'λογικό όχι' - not. Του λέμε δηλαδή: Φέρε τα πάντα εκτός από κόμμα)
        
            Ακόμη ένας χρήσιμος τύπος είναι ο εξής.
            Καθώς γράφουμε "το αυτοκίνητό σας", μπορεί να ξεχάσουμε τον δεύτερο τόνο. Πού να το βρεις αυτό με το μάτι;;; Με το παρακάτω όμως θα τα εντοπίσετε αμέσως:
          
             [άέήίύόώ][αβγδεζηθικλμνξοπρστυφχψω]{4;7} [μστ][οα][υς][ ς]
            
             / Φέρε μου εκείνη τη συμβολοσειρά που ξεκινά από τονισμένο γράμμα (προπαραλήγουσα), έχει από 4 έως 7 γράμματα πριν το κενό (εκεί που τελειώνει η λέξη), και που η επόμενη λέξη είναι μου, σου, του, της, μας, σας, τους.
             Φυσικά, θα σας φέρει και φράσεις του τύπου " οι κάτοικοι του δάσους" που δεν χρειάζονται διόρθωση, αλλά σας γλυτώνει πολύ χρόνο.

 

Μπορείτε να φτιάξετε και μόνοι σας, βάσει των παραπάνω "εντολών", οποιοδήποτε ευρετικό σχήμα χρειάζεστε.

 

 

Κάτι δεν πήγε καλά και δεν το εμφανίζει σωστά το προηγούμενο post. Ελπίζω τώρα να είναι εντάξει.


 

Edited by Simitsakis
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ρε παιδιά, τα ρημάδια τα διαλυτικά πως τα εισάγει κανείς γ@&ω το Μακ;;;

 

Και σε Mac και σε PC νομίζω είναι το ίδιο: Shift+τόνος πριν γράψεις τον χαρακτήρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Πολύ κατατοπιστικό και χρηστικό, ευχαριστούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD changed the title to Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..