Jump to content

«... and call me Conrad»


Recommended Posts

Nikosal (βλέπεις, δεν τολμώ να χρησιμοποιήσω πια την προσφώνηση «φίλε»). :whistling:

 

Σ’ ευχαριστώ για την πρόσκληση και με χαρά ανταποκρίνομαι αν και δεν πιστεύω ότι θα ανεβάσω τη δημοτικότητα στο SF. Βλέπεις, είναι δυστυχώς τα σκάνδαλα εκείνα που ανεβάζουν την «...θέαση» κι εγώ φροντίζω να απέχω. Άλλοι έχουν το προνόμιο...

 

Επί του θέματος τώρα: :rolleyes:

 

Το 1967 ανέλαβα την υποχρέωση να μεταφράσω ένα κομμάτι (δοκιμαστικά) απ’ το βιβλίο του Roger Zelazny «...and call me Conrad». Ήταν μια προσπάθεια μιας παρέας φίλων των SF, που αυτοτιτλοφορήθηκε «Εκδόσεις Έψιλον», με στόχο να εκδώσει μόνο SF. Οι fans του είδους μετριούνταν τότε στα δάχτυλα.

 

Ήταν μια ουτοπία που άντεξε μόνο 5 τίτλους.

 

Ξέρει κανείς σας τπτ για αυτόν τον τίτλο και τον συγγραφέα, καθώς εγώ έχω διακόψει την επαφή με το είδος εδώ και 25 χρόνια; :rolleyes:

 

Και ήμουν από τους πιο fan του είδους. :D

 

ΥΓ. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι σε διακρίνει μια καλή αίσθηση του λεπτού χιούμορ. Κάτι σπάνιο, δυστυχώς στις μέρες μας. :thmbup:

Edited by nickmarvel
Αφαίρεση καρδούλας από τόπικ
Link to comment
Share on other sites

Για τον συγγραφεα εχουμε ειδικο τοπικ στο http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1067

 

Οσο για το βιβλιο εκδοθηκε στα Ελληνικα,τουλαχιστον η εκδοση που εχω εγω ειναι απο τα τελη δεκαετιας 90,εκδοσεις Τριτων αν δεν απατωμαι,με τιτλο "Επιστροφη στη Γη". Για προσωπικους λογους το βιβλιο ειναι απο τα αγαπημενα μου αλλα ουτως η αλλως ο Ζελαζνυ ειναι καταπληκτικος συγγραφεας και κριμα που απεβιωσε εις Κυριον σε μικρη σχετικα ηλικια.

Μαλιστα το βιβλιο αυτο μαζι με αλλα δικα του ειναι και σε λιστα με τα καλυτερα βιβλια ΕΦ συμφωνα με βαθμολογια των μελων του sff.gr.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξέρεις κάτι, heiron;

 

Τώρα θυμάμαι ότι το βιβλίο πράγματι εκδόθηκε το ’67 στα ελληνικά, με τον ίδιο τίτλο («Επιστροφή στη Γη»). Επειδή ο τίτλος αυτός καμιά σχέση δεν έχει με μετάφραση του πρωτότυπου Αγγλικού τίτλου, οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι η έκδοση του ’90, που αναφέρεις, θα πρέπει να είναι επανέκδοση της πρώτης, των «Εκδόσεων Έψιλον», του ’67.

 

Άραγε, επανεκδόθηκε από τους ίδιους ή κάποιος βρήκε αντίτυπο της πρώτης έκδοσης και προχώρησε εν αγνοία των πρώτων εκδοτών;

 

Μπορούμε άραγε να βρούμε άκρη; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, πρέπει να είναι η ίδια μετάφραση, και μάλιστα έχει κάνει και ακόμη μια έκδοση ενδιάμεσα. Από το Alternative Factor:

 

...and Call Me Conrad, (Κυκλοφόρησε και με τον τίτλο This Immortal (1966)), 1965

- Επιστροφή στη Γη, Εκδόσεις: Εψιλον, Μετάφραση: Πάνος Κουτρουμπούσης, 1968

- Επιστροφή στη Γη, Εκδόσεις: Οργάσματρον, Μετάφραση: Πάνος Κουτρουμπούσης

- Επιστροφή στη Γη, Εκδόσεις: Τρίτων, Μετάφραση: Πάνος Κουτρουμπούσης, 2000, ISBN: 960-7479-17-3

 

Οι εκδόσεις «Τρίτων» δεν πρέπει να είναι οι ίδιοι άνθρωποι με τις εκδόσεις «Έψιλον» - σε μια συνέντευξη του Δημήτρη Αρβανίτη, πάλι στο Altfactor, αναφέρεται το ιστορικό τους.

 

Πάντως δε χρειάζεται συνήθως άδεια των αρχικών εκδοτών για να γίνει επανέκδοση - αρκεί άδεια του συγγραφέα (ή των κληρονόμων του) και του μεταφραστή.

Edited by adia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
- Επιστροφή στη Γη, Εκδόσεις: Εψιλον, Μετάφραση: Πάνος Κουτρουμπούσης, 1968

 

Adia, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :D

 

Ο Πάνος Κουτρουμπούσης πρέπει να ήταν ο άνθρωπος, που είχα έλθει σε επαφή τότε για ένα δείγμα μετάφρασης SF.

 

Ήταν ένα νέο παιδί, στην ηλικία μου περίπου, ενθουσιώδης με τα SF. Είχε κάνει, νομίζω, ο ίδιος την μετάφραση και των 5 pocket books που εξέδωσε σαν «Εκδόσεις Ε», την επιμέλεια και την κατασκευή. Προσπαθούσε να τα προωθήσει στα περίπτερα.

 

Ευτυχισμένες νεανικές προσπάθειες...

 

Να ‘σαι καλά! Μου ξύπνησες αναμνήσεις. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..