Jump to content

Πρόταση για τους λάτρεις της φανταστικής ζωγραφικής!


Guest silversoldier
 Share

Recommended Posts

Guest silversoldier

Τι θα λέγατε αν, ζωγραφίζαμε όλοι μαζί τα όπλα (αμυντικά, επιθετικά) και τους στρατιωτές της φαντασίας μας?

 

Τον τελευταίο καιρό ζωγραφίζω πολύ, κυρίως τέτοια θέματα...

 

Με αφορμή, αν θέλετε το εκπληκτικά σχέδια όπλων, που έχω δει στα τελευταία rpg!

 

Περίμενω συμμέτοχες. Και μετα συμφωνούμε το "πως" θα τα ποστάρουμε έτσι ώστε να καταλάβουμε όλοι αυτά που βλέπουμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεν το φόρτε μου, αλλά είναι καλή εξάσκηση. Μ'αρέσει η ιδέα σου!! Τι εννοείς πώς θα τα ποστάρουμε?

 

Αν θέλεις να βάλεις δικά σου σχέδια, feel free and welcome to! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Δεν είναι μεν το φόρτε μου, αλλά είναι καλή εξάσκηση. Μ'αρέσει η ιδέα σου!! Τι εννοείς πώς θα τα ποστάρουμε?

 

Αν θέλεις να βάλεις δικά σου σχέδια, feel free and welcome to! ;)

 

Και φυσικά θέλω να βάλω, μαζί με όλους τα δικά μου σχέδια. Ωστόσο με το πως θα τα ποστάρουμε εννοώ. Να εξηγήσουμε τι είναι αυτό που σχεδιάσαμε. Πχ: Ξιφος τύπου longsword, το οποίο έχει κοψη απο τη μία μερια για χτυπημα κοψιματος και πριονι απο την άλλη για αμυνα και γερους τραυματισμούς του αντιπάλου. Κάτι τέτοιο έιχα στο μυαλό μου...

 

Και απλά θα ήθελα να υπάρχουν κι άλλοι γιατι θα φανεί πολύ φωνισμένο να αρχισω να κάνω upload ξιφη, πανοπλίες, δόρια και άλλα διάφορα στο ξεκάρφωτο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ κατάλαβα. Και συμφωνώ.

Δεν είναι ψωνισμένο. Γι'αυτό υπάρχει το φόρουμ της Ζωγραφικής. Για να βάζουμε και δικά μας σχέδια όποτε θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ψωνισμένο. Πάντως να περιμένεις πολύ έντονη κριτική από μερικούς τρελούς σαν κι εμένα, καθότι έχουμε μανία με την ιστορική και επιστημονικά ορθή μορφή των όπλων (λεπτομέρειες στο μέλλον ;)).

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και θεμιτό αυτό Rasp. Μην ξεχνάμε όμως πως η τεχνική ακρίβεια σε ένα σχέδιο είναι μόνο ένας παράγοντας. Ένας άλλος είναι η καλλιτεχνική αρτιότητα και το στυλ του καλλιτέχνη.

Δηλαδή, καλή η ακρίβεια αλλά ας μην φτάσουμε στο σημείο όπως ένας μανιώδης λάτρης των ιστορικών πλοίων που δεν του άρεσαν τα πλοία που ζωγράφιζε ο Carls Barks (ή ο Don Rosa, δε θυμάμαι τώρα) επειδή αν ήταν πραγματικά έτσι όπως τα σχεδίαζε δεν ια μπορούσαν να επιπλέουν! :tongue: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Σωστό και θεμιτό αυτό Rasp. Μην ξεχνάμε όμως πως η τεχνική ακρίβεια σε ένα σχέδιο είναι μόνο ένας παράγοντας. Ένας άλλος είναι η καλλιτεχνική αρτιότητα και το στυλ του καλλιτέχνη.

Δηλαδή, καλή η ακρίβεια αλλά ας μην φτάσουμε στο σημείο όπως ένας μανιώδης λάτρης των ιστορικών πλοίων που δεν του άρεσαν τα πλοία που ζωγράφιζε ο Carls Barks (ή ο Don Rosa, δε θυμάμαι τώρα) επειδή αν ήταν πραγματικά έτσι όπως τα σχεδίαζε δεν ια μπορούσαν να επιπλέουν! :tongue: :lol:

 

Δεν μιλάω για ιστορικά όπλα, μιλάω για όπλα φαντασίας. Δηλαδή τραβηγμένα, ίσως και υπερβολικα designata όπλα, που φυσικά έχουν καποια λογική κατασκευής-σχεδιασμού.

 

πχ: (αυτό μόλις τωρα το φτιαξα, και το σκάναρα για παραδειγμα. Συγνώμη για την ποιότητα και τον σχεδιασμό είναι με στυλο και χωρίς να κάνω σοβαρή δουλειά. Τα καλύτερα άμα θέλει κανένας να κάνει παρέα...)

 

 

post-138-1179608233_thumb.jpg

 

post-138-1179665305_thumb.jpg

Edited by silversoldier
Link to comment
Share on other sites

Για τα δικά μου σχέδια θα χρειαστεί να περιμένεις, αφού δεν έχω σαρωτή (τα ευχαριστήριά μου, κιόλας, σ' ένα γνωστό(μου)-άγνωστο(στο forum) που του έδωσε κάποτε να μου σαρώσει μερικά από τα καλύτερα σχεδιά μου (ναι, εκείνα που είχα φέρει σ' ένα meeting) και τα έχει παραχώσει κάπου στο σπίτι του χωρίς να δείξει ενδιαφέρον να τα βρει... Περιορίζομαι στο να υποσχεθώ να μην εκφράσω την άποψή μου για το συμβάν.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Για τα δικά μου σχέδια θα χρειαστεί να περιμένεις, αφού δεν έχω σαρωτή (τα ευχαριστήριά μου, κιόλας, σ' ένα γνωστό(μου)-άγνωστο(στο forum) που του έδωσε κάποτε να μου σαρώσει μερικά από τα καλύτερα σχεδιά μου (ναι, εκείνα που είχα φέρει σ' ένα meeting) και τα έχει παραχώσει κάπου στο σπίτι του χωρίς να δείξει ενδιαφέρον να τα βρει... Περιορίζομαι στο να υποσχεθώ να μην εκφράσω την άποψή μου για το συμβάν.

 

Κοιτα, απ' ότι ξέρω! Πέρι φάντασίας, έχεις κουλτούρα, καλύτερη απο τη δική μου. Επομένως σκέψου την δεύτερη λύση. Βγάλτα φωτογραφία με το κινητό και στείλτα στο mail σου... :thmbup:

 

Ξέρεις, περιμένω καμμια πανοπλία με φουτουριστικο σχεδιασμό δράκου :rolleyes: post-138-1179637832_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει ένα μέρος από το κουράγιο μου μαζί μ' εκείνα τα σκίτσα... :unsure: Επίσης, δε χρειάζεται να χρεώνομαι για να τα στείλω με mail μέσω του κινητού, αφού έχω καλώδιο σύνδεσης με USB θύρα! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει ένα μέρος από το κουράγιο μου μαζί μ' εκείνα τα σκίτσα... :unsure: Επίσης, δε χρειάζεται να χρεώνομαι για να τα στείλω με mail μέσω του κινητού, αφού έχω καλώδιο σύνδεσης με USB θύρα! :tease:

 

Ανεκτισε το μεγάλε...

 

Και αφου έχει και καλωδιακι μην το αφήνεις ανεκμεταλλευτο :D

Edited by silversoldier
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..