Jump to content

Νταν Μπράουν (Dan Brown)


Spike
 Share

Recommended Posts

Το DaVinci Code διαβάζεται πολύ γρήγορα. Είναι βιβλίο σφηνάκι.

Απλή γλώσσα, λίγοι χαρακτήρες, 300 μείον σελίδες.

Τι άλλο να θέλει κανείς?

(Πιο πολύ δράση, καλύτερη πλοκή, και ενα όχι κλισέ τέλος!) :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • Atrelegis

    5

  • heiron

    5

  • Arachnida

    5

Spike, σου προτείνω μετά να διαβάσεις του Ιλουμινάτι, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό --για μένα, τουλάχιστον-- απογοητευτικό ήταν. Απλοϊκοί χαρακτήρες, προβλέψιμη πλοκή (σχεδόν στημένη), και μόνο ο κακός στο τέλος είχε κάποιο ενδιαφέρον.

 

Αλλά επειδή δεν είναι αυτό το topic για να συζητήσουμε Dan Brow, ανοί8γω ένα τέτοιο topic -- τώρα! (όπως έλεγε ο Μπονάτσος μια φορά κι έναν καιρό :-ΡΡ)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του Κώδικος και των Πεφωτισμένων...αλλά έχω διαβάσει μόνο τον da Vinci...Τους Ιλουμινάτους λέω να τους αρχίσω στο μακρινό μέλλον...Κοιτάξτε, δεν είμαι και τόσο βέβαιος κατά πόσο ο Danny χρησιμοποιεί πραγματικά ιστορικά στοιχεία.Για παράδειγμά έχω διαβάσει ότι οι Ναϊτες δεν ήταν και τόσο αθώα παιδάκια όσο τους παρουσιάζει...Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Βάρδο στο θέμα τον χαρακτήρων(απλοϊκοί έως γλάστρες...) με εξαίρεση τον Σερ Λι Τίμπινγκ(ο οποίος εκτός της φοβερής ατάκας για τη σχολική παράσταση στην οποία είχε παίξει μικρός(χαχχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: ) , ταίριαζε πολύ καλά στον τύπο της ραδιούργας, παλαβής μεγαλοφυϊας), δίνοντας μια μάλλον απροσδόκητη τροπή στην ιστορία, προς το τέλος της...Και κάτι άλλο:Γνωρίζεται ότι η Ντόλλυ κλωνοποιήθηκε σε κάποιο μέρος που λεγόταν Ρόϊσλιν;...Χμμμμμμμ....

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το Ιλουμινάτι;

Ένα προηγούμενο βιβλίο με τον Robert Langdon είναι το Angels and Demons.

Μιλάμε για το ίδιο;

Τέλωσπάντων, θέλω να το διαβάσω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα chronicles του Langdon και επειδή οι θρησκευτικές συνομωσίες έχουν πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο είναι. Αλλά οι Έλληνες μεταφραστές είπαν να πρωτοτυπήσουν για ακόμη μία φορά.

 

Blackcloak, στο site του (www.danbrown.com αν θυμάμαι καλά) αναφέρει ποιά περιστατικά είναι αληθινά (ποιά λέει ότι είναι αληθινά, that is). Επίσης, έχουν βγει και κάμποσα βιβλιαράκια που πραγματεύονται τα "αληθινά" γεγονότα στα βιβλία του. Κάτι σαν αναλύσεις δηλαδή.

 

Οι θεωρίες συνωμοσίας έχουν όντως πλάκα, αρκεί να μη σε πάρει από κάτω και αρχίσεις να τρελαίνεσαι. Είναι κακό.

 

Ή πάλι, μπορεί να είμαι απεσταλμένος πράκτορας μίας εξωγήινης υποχθόνιας παρα-θρησκευτικής οργάνωσης που θέλει να ελέγξει καίρια άτομα μυστικών οργανώσεων ώστε να φέρει πίσω τον Σκοτεινό Μεσσία και να καταστρέψει τον κόσμο διαστρεβλώνοντας τη ροή της ιστορίας. (Άφησα κάτι απέξω; :p )

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφέας είναι άχρηστος και συφιλιάρης. Είναι εντελώς κλισέ και πολύ ευπρόβλεπτο. Το μόνο καλό είναι η θεματολογία...

Link to comment
Share on other sites

Το Illuminati και το Κώδικας da Vinchi δεν τα'ωχω διαβάσει αλλά απ' ότι έχω ακούσει είναι καλά.Θα τους ρίξω μια ματιά και θα σας πώ εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Molis teleiwsa ton Kwdika Da Vinci. Par'olo pou oi hrwes tou vivliou htan odos polu cliche, sun to oti arketa gegonota htan provlepta to vivlio htan para polu kalo kai se kratouse na sunexiseis na to diavaseis. A3ioshmiwtos einai o tropos tou suggrafea na metaferei ena megalo ari8mo plhroforiwn pou "shockaroun" kai sou epikedronoun to endiaferon xwris omws na kourazei.

 

An kai polla pragmata pou aneferei sto vivlio den ta pisteuw ws alh8ina gegonota sun to gegonos oti den exw diavasei polu sthn zwh mou me ekane na provlhmatistw kai na psa3w na ma8w. Autos htan enas akomh logos tou oti mou arese auto to vivlio.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(Το τοπίκιο αυτό μπαίνει εδώ γιατί ο ανωτέρω συγγραφέας δε γράφει ούτε sci-fi ούτε fantasy)

 

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι έχετε διαβάσει τον κώδικα ντα Βίντσι, τον Αρκτικό κύκλο ή το illuminati. Τι πιστεύετε για το συγγραφέα; Είναι τόσο καλός όσο λένε οι πολλοί ή...; Προσωπικά έχοντας διαβάσει το Illuminati και τον κώδικα πιστεύω ότι το δεύτερο είναι σχεδόν το ίδιο με το πρώτο, με ελάχιστες διαφοροποιήσεις: Ψοφάει κάποιος υπό παράξενες συνθήκες, καλούν τον Λάγκντον να εξετάσει τα σύμβολα που άφησε ο αποδημήσας και κάπως έτσι μπλέκει σε ένα κυνήγι γρίφων κόντρα στο χρόνο... Μολονότι οι πηγές του είναι εξαιρετικά ακριβείς και τα συγκεκριμένα βιβλία είναι πολύ καλά μόνα τους, όταν διάβασα το δεύτερο και ανακάλυψα όλες τις ομοιότητες έχασα πάσα ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει το στυλάκι. Δεν είναι και ο καλύτερος που έχω διαβάσει αλλά είναι ευχάριστος, ευφάνταστος και έχει γρήγορη πλοκή που πετυχαίνει να δώσει συναίσθηματα αγωνίας. Πιστεύω πως τα πέρι "δυσκολίας" των βιβλίων του είναι γελοία, μιας και μου φαίνονται πανεύκολα, διαβάζονται απίστευτα γρήγορα κτλ...

 

Εγώ σε φάνταζυ τον κατατάσσω in a way...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι υπερκτιμημένος. Η γραφή του δεν είναι τόσο καλή ώστε να δικαιολογεί τις πωλήσεις. Τυχαία έγινε τόσο γνωστός.

Link to comment
Share on other sites

Καλος συγγραφεας ειναι,τα θεματα του ειναι ενδιαφεροντα αλλα πρεπει να δουμε τι αλλο ξερει να γραφει-απο τρια βιβλια δεν βγαζεις ακρη.Και βεβαια ειναι πολυ υπερεκτιμημενος με την εννοια οτι εκανε τρελες πωλησεις ενα απλα ωραιο βιβλιο.Ηταν θεμα μαρκετινγκ κυριως και τυχης-γιατι η τυχη παντα παιζει ρολο.Οπως θεμα μαρκετινγκ πιστευω ειναι και οι πωλησεις του Χαρι Ποτερ η για να παμε σε ταινιες ο Τιτανικος.Στον κινηματογραφο το παν ειναι η διαφημιση και τα σχετικα αλλα ειδικα για ον τιτανικο πιστευω εγινε πολυς ντορος για το τιποτα.Ηταν καλη ταινια σε αντιθεση με τις υπολοιπες μπαρουφες του τοπ10 αλλα πολλες απο τις αλλες ηταν περιπετιες-φαντασιας που αξιζει να τις δεις στο σινεμα ακομη κι αν δεν τις ξαναδεις ποτε σου.Αλλη αισθηση το Σταρ γουορς στην μεγαλη οθονη κι ας μην ειναι ο,τι καλυτερο εχει το σινεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, το Iλουμινάτιοι είναι μια (κακή) προσέγγιση (προσέγγιση όχι αντιγραφή γίατί τότε θα ήταν καλύτερο)!!! στο "Ονομα του Ρόδου", όσο για τον "Κώδικα Ντα Βίντσι", το δεύτερο και τελευταίο του βιβλίο που αγόρασα, όντως ο τύπος αυτο-επαναλαμβάνεται, και προσπαθεί απλά να πουλήσει (φυσικά σπρωγμένος υπερβολικά απο τους κύκλους της διαφήμησης), και φτιάχνει κάτι που ίσως είναι εμπορικό..... προσωπικά στο δεύτερο πήδηξα ολόκληρα κεφάλαια ωστε να φτάσω μια ώρα αρχίτερα στο τέλος του.....

ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟΣ όσο δεν πάει, και κατα τη γνώμη μου καλλιτέχνης - πυροτέχνημα, απο αυτά που μόλις περάσει το νταβαντούρι της γιορτής όλοι ξεχνάνε ακόμα και πως υπήρχαν.... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι δεν είναι κακός συγγραφέας. Απλά, υπερκτιμημένος.

 

Το DaVinci Code δεν το έχω διαβάσει' έχω διαβάσει μόνο το Angels and Demons (το οποίο, για κάποιο λόγο, στα ελληνικά μεταφράσανε "Οι Πεφωτισμένοι"), και δεν ήταν άσχημο. Καλούτσικοι χαρακτήρες (αν και πολύ Indianna Jones pulp, για τα γούστα μου), συμπαθητική (αν και, από ένα σημείο και μετά, προβλέψιμη) πλοκή, ένας πολύ μυστηριώδης κακός, και ένα τέλος-έκπληξη. Αλλά δε δικαιολογείται το όλο hype... ή, μάλλον, ίσως και να δικαιολογείται*.

 

Btw, o Dan Βrown έχει γράψει μπόλικα βιβλία προτού γίνει bestseller boy. Αλλά τα πιο γνωστά του είναι αυτά που έχει και στη σελίδα του.

 

 

*Δικαιολογείται ως εξής, νομίζω: ο Brown δεν γράφει δύσκολα βιβλία, αλλά, συγχρόνως, δεν περνάει τον αναγνώστη για μαλάκα. Διαβάζεται εύκολα, χωρίς να πρέπει να σκεφτείς και πολύ, αλλά δεν υποτιμά και τη νοημοσύνη σου. Επίσης, λόγω του ότι τελευταία ευδοκιμεί η συνωμοσιολογία αυτά που γράφει στον Κώδικα φυσικό είναι να "πιάνουν".

Link to comment
Share on other sites

Ε,σιγουρα δεν ειναι και κανα παιδαρελι!Αλλα με αυτα τα τρια που μεταφραστηκαν και στα ελληνικα εγινε γνωστος-αντε και το "Ψηφιακο Οχυρο" το οποιο ισως επειδη επιστημικοφαντασιοφερνει δεν εγινε τοσο γνωστο.Και παρομοια με τον Κωδικα Νταβιντσι βιβλια υπηρχαν και πιο πριν απλα ειναι και καλος συγγραφεας αλλα επεσε και διαφημιση τρομερη!Τηλεοραση,εφημεριδες,περιοδικα,ολοι λενε ποσο γαματο ειναι!Ο αγαπημενος μου συγγραφεας(Μουρκοκ) εγινε αγαπημενος οταν τυχαια πηρα το "Ελρικ 1" απο ενα βιβλιοπωλειο.Κανεις δεν μου τον ειχε προτεινει ουτε τον ειχα ακουσει πιο πριν.Απλα με πορωσε-για να μην χρησιμοποιησω πιο βαρια λεξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ πρόσφατα άκουσα την εξής φράση από μια κοπέλα που παίζει η επαφή της με τη λογοτεχνία να είχε σταματήσει για πολλά χρόνια, μετά τα "Κείμενα" στο λύκειο:

 

-Διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο τώρα τελευταία...

 

Ένας μικρός πονοκέφαλος εμφανίστηκε στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου και περίμενα με αναμεμειγμένα συναισθήματα, αναμένοντας με κάποιον τρόπο, την κατάληξη της φράσης της:

 

-... τον κώδικα ΝταΒίντσι!

 

 

:angry2:

Προσωπική (και όχι μόνο) άποψη:

 

Ο Dan Brown δεν είναι τίποτα άλλο από ένας Internetάκιας που αφού κάνει μια πρόχειρη (ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΗ) έρευνα πάνω σε ένα θέμα, γράφει και ένα βιβλίο για να μοιραστεί την έκπληξη που του προκάλεσε με τον κόσμο.

Ο λόγος του είναι στρωτός, η δράση καλοστημένη, το ποσοστό αγωνίας σωστό, αλλά κάπου εκεί σταματούν τα θετικά στοιχεία των έργων του.

Οι χαρακτήρες του είναι καρικατούρες, γεμάτοι κλισέ, το σενάριο τραβηγμένο από τα μαλιά, οι ιστορικές αναφορές εκνευριστικά λάθος αρκετές φορές. Απίστευτα δογματικός και βλάσφημος, τοποθετεί στη μυστική οργάνωση που παρουσιάζει (the priory of scion) πολλούς επώνυμους, πέρα από τον ΝταΒίντσι, με αποκορύφωμα τον Κοκτώ, που από ευτυχή για τον Brown συγκυρία, είναι πλέον νεκρός και δε μπορεί να τον διαψεύσει!

Ο "κώδικας" που είναι η νέα μόδα, μετά τον Χάρη και τείνει να γίνει ευαγγέλιο για μερικούς, μου προκαλεί μια απορία: Αν όλοι αυτοί που ενθουσιάστηκαν διαβάζοντάς το, μόνο και μόνο επειδή είναι της μόδας, διάβαζαν ένα καλό λογοτέχνημα αντί αυτού, τι άποψη θα είχαν; Θα συνέχιζαν να διαβάζουν; Θα τα παρατούσαν;

 

Δε μπορώ παρά να θυμηθώ μια άλλη φράση που είχα ακούσει παλιότερα (περιέργως πάλι από κοπέλα) και με είχε αποτρέψει για αρκετά χρόνια από το να διαβάσω το αγαπημένο μου βιβλίο ως σήμερα: "Τώρα διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο. Το εκκρεμές. Του γνωστού Φουκώ."

 

:bangin: :bangin:

 

 

Θα ήθελα να μάθω και τη γνώμη σας για το φαινόμενο της μόδας στην ανάγνωση. Πιστέυετε πως ωθεί κάποιους στην εξερεύνηση του μαγικού κόσμου της λογοτεχνίας ή πως πέρα από τα "in" δε θα πιάσουν άλλο βιβλίο στα χέρια τους;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Παρεπιπτόντως, προσπάθησα να διαβάσω και το Illuminati, του ιδίου, αλλά εκνευρίστηκα και το παράτησα στη μέση. Συγκεκριμένα, στο σημείο που δίνει την εξήγηση για το τί ήταν οι Assasins ή Ασσασίνοι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ο κώδικας ήταν για μένα ένα απλοικό βιβλίο, που το διάβασα πέρσι το καλοκαίρι στην ξαπλώστρα της παραλίας. Η εξήγηση για το δισκοπότηρο δεν είναι φυσικά πρωτότυπη, αλλα πέρα απ αυτό, τη βρίσκω λίγο "μικρη" για να δικαιολογήσει ένα τόσο μεγάλο ιστορικό μυθιστόρημα.Τόσες άλλες θεωρίες υπάρχουν, αυτή βρήκε να διαλέξει? Άσε που το polically correct τέλος μου σπασε τα νεύρα! Το Illuminati παραδόξως, μου άρεσε λίγο περισσότερο, ίσως γιατί μπήκε στον κόπο να φτιάξει τις σφραγίδες κ φαινόταν λιγότερο copy paste.

Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ το συγκρίνω με το Εκκρεμές του Φουκώ κ μετά απ αυτό θα μου κακοφαίνονταν κ συγγραφείς πολύ ανώτεροι του Μπράουν. Αν κ λίγοι το έχουν διαβάσει (πέρα απ τη θεία Μπεμπέκα... :p )

Όσο για τη μόδα, πολύ φοβάμαι πως το μόνο που θα ξαναπιάσουν θα είναι το επόμενο βιβλίο της μόδας. Ελπίζω να υπάρχουν κ εξαιρέσεις, αλλα...πόσο πιθανό είναι να εισαι απ αυτούς που θα τους άρεσαν τα βιβλία, αλλά να μη το χες ψάξει ποτέ μέχρι τον Κώδικα κ τον Μπράουν?

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρακτήρες του είναι καρικατούρες, γεμάτοι κλισέ, το σενάριο τραβηγμένο από τα μαλιά, οι ιστορικές αναφορές εκνευριστικά λάθος αρκετές φορές. Απίστευτα δογματικός και βλάσφημος, τοποθετεί στη μυστική οργάνωση που παρουσιάζει (the priory of scion) πολλούς επώνυμους, πέρα από τον ΝταΒίντσι, με αποκορύφωμα τον Κοκτώ, που από ευτυχή για τον Brown συγκυρία, είναι πλέον νεκρός και δε μπορεί να τον διαψεύσει!

 

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρου του διαβόλου, ο διάβ...εεε ο κύριος Brown δεν υποστηρίζει πουθενά ότι αυτά που ισχυρίζονται οι χαρακτήρες του μυθιστορήματός του είναι ιστορικές αλήθειες. Για την ακρίβεια δεν υποστηρίζει πουθενά ότι ο ίδιος (ο συγγραφέας δηλαδή) δίνει βάση σε οποιοδήποτε κομμάτι από αυτές τις θεωρίες. Έτσι κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει μαζί του, μόνο με τους χαρακτήρες του βίβλιου... έξυπνο ε; :)

 

Edit: Στα λιγοστά "γεγονότα" όπου αναφέρεται στην αρχή του βιβλίου, αναφέρει τους "Μυστικούς Φακέλους" όμως εκεί δεν συμπεριλαμβάνει τον Κοκτώ :)

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ισχύει για όλα τα ιστορικά μυθιστορήματα!Το γεγονός ότι είναι μυθιστόρημα σου επιτρεπει να βάζεις μέσα ότι σου κατέβει στο κεφάλι!Το θέμα είναι ότι ο Μπράουν αυτό το κάνει με μεγάλη προχειρότητα. Σ ένα ιστορικό μυθιστόρημα, δε μπορεις να λες ότι το ταδε κ το ταδε κ το ταδε ιστορικό πρόσωπο ήταν μέλη της ταδε μυστικής λέσχης κ να το αφήνεις εκεί, χωρίς να δίνεις "αληθοφανείς" εξηγήσεις. Ο Μπράουν δεν τις δίνει, εκτός απ τον ίδιο το Ντα Βιντσι, κ ακόμα κ αυτές μπάζουν απο παντου. Κατ εμε, παντα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα άκουσα την εξής φράση από μια κοπέλα που παίζει η επαφή της με τη λογοτεχνία να είχε σταματήσει για πολλά χρόνια, μετά τα "Κείμενα" στο λύκειο:

-Διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο τώρα τελευταία...

 

 

 

Ο Κώδικας είναι πλέον ένα κοινωνικό φαινόμενο. Ο κόσμος διακρίνεται σε αυτούς που το διάβασαν και εκείνους που δεν το διάβασαν ακόμα (κάτι που λεγόταν και για τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, προ ταινίας). Τουλάχιστον η κοπέλα αυτή είχε ένα μοναδικό ερέθισμα για να διαβάσει κάτι -λίγο πολύ- αξιόλογο (ενώ απ' ότι κατάλαβα δεν διαβάζει καθόλου)! Αν μη τι άλλο αυτό είναι θετικό.

Δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι ο Νταν Μπράουν, αλλά έχει ταλέντο. Και πέρα απ' το ταλέντο, τεχνική! Η Υψηλή Λογοτεχνία και το Εμπορικό, αποτελούν κατά την τη γνώμη μου όρους που μόνο εκνευρισμό και δυσφορία μπορούν να προκαλέσουν. Η αναγνώριση πως ένα βιβλίο είναι καταπληκτικό είναι μια προσωπική τοποθέτηση και ως τέτοια μου φαίνεται ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

:angry2: ....είχε και τον Debussy στους καταλόγους....

γκρρρρ

τον βλάσφημο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Anomanter. Δεν ήθελα να γράψω άλλη μία υπεράσπιση για τον Κώδικα, το έχω κάνει σε πολλά forum και πλέον δεν έχει νόημα για μένα.

Το βιβλίο ήταν εξαιρετικό, όπως και το Πεφωτισμένοι. Δεν ήταν μόδα. Μόδα είναι όσοι από παλιά ασχολούνται με τη λογοτεχνία να εμφανιστούν για να κατακεραυνώσουν τον συγγραφέα με αστεία επιχειρήματα. Ότι ακριβώς έγινε και με τον Αλχημιστή. Επειδή τον διάβασαν όλοι ακόμα και αυτοί που δεν είχαν ανοίξει ποτέ βιβλίο, βγήκαν οι κατ' εξοχήν βιβλιοφάγοι και το έθαψαν στην άμμο των πυραμίδων. Λες και είχαν κατοχυρώσει με την στάση τους ένα αναφαίρετο δικαίωμα υπεράσπισης της λογοτεχνίας και ότι μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να διαβάζουν.

Η βάση για αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ο φθόνος και η γενικότερη απαξίωση που διακρίνει τους περισσότερους Έλληνες. Αν κάποιος πετυχαίνει πραγματικά τότε ακολουθούν οι κλισέ εκφράσεις: "έλα μωρέ σιγά τι έκανε" "ρε αυτός καλός; πλάκα κάνεις;" "αυτός είναι άσχετος και κλέφτης" κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώδικας μου την έδωσε, κυρίως όχι για το περιεχόμενό του (έρευνα που κατά τη γνώμη μου υπήρξε αναλυτική) αλλά για την πλοκή. Παρά τις ανατροπές, ο Brown γράφει σαν να γράφει σενλαριο ταινίας και προσωπικά διάβαζα το βιβλίο πιο πολύ από απορία γιατί έγινε έτσι επιτυχημένο!

600 σελίδες κυνήγοι θησαυρού και η ατάκα "γιατί δεν αφήνετε το Δισκοπότηρο ήσυχο;" συγνώμη, αλλά εγώ ξενέρωσα τρελά στο τέλος του βιβλίου...

Link to comment
Share on other sites

Aν επιτρέπεται, τι έλεγε για τους Assascini[sp?]?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νταν Μπράουν (Dan Brown)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..