Jump to content

Ποιο κομικ προτεινετε ανεπιφυλακτα?


lord.cerapis
 Share

Recommended Posts

Εγω παντως προτεινω Στορμ!!!...   ταξιδια σε ομορφους μελλοντολογικους, παρελθοντολογικους κοσμους με μια ομορφη δυναμικη κοκκινομαλλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • I robot

    4

  • Δημήτρης

    4

  • BladeRunner

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

The Watchmen. Γιατί, αν είναι να προτείνεις κάτι, πρότεινε το καλύτερο που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μου το χει προτεινει ενας φιλος κ ειναι το επομενο που θα αγορασω!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lone Wolf And Cub

Batman Dark Knight Strikes Back

Batman Dark Knight Returns

Kingdom Come

Marvels

Electra Lives Again

Loki

Secret Wars

Star Wars golden age of the Sith

Star wars Knights of the old republic

Blade of the immortal

Samurai Heaven and Earth

 

:thmbup: :thmbup: :thmbup: :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Battle Angel Alita, Berserk, Battle Royale, Gantz.

Όλα είναι manga, με πολύ ψυχεδέλια και σπλατεριά. Πάραυτα, έχουνε πολύ καλή ατμόσφαιρα και σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

ενα κομικ ρε παιδια!αντε δυο!για να μεινουν ετσι τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα κομιξ...

Link to comment
Share on other sites

ενα κομικ ρε παιδια!αντε δυο!για να μεινουν ετσι τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα κομιξ...

 

Ε κοίτα, αυτά πραγματικά καλά είναι. Αν γράφαμε 250 εντάξει δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Περσέπολις 1 και 2, της Μαργιάν Σατραπί

Σου σωκήνεται η τρίχα κάγκελο, δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις, και η τύπισσα το μόνο που κάνει είναι να περιγράφει όσο πιο απλά μπορεί την πραγματικότητα στη χώρα της. Εξαιρετικό.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Περσέπολις 1 και 2, της Μαργιάν Σατραπί

Σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο, δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις, και η τύπισσα το μόνο που κάνει είναι να περιγράφει όσο πιο απλά μπορεί την πραγματικότητα στη χώρα της. Εξαιρετικό.

 

Στο δύο δεν περιγράφει τη χώρα της, Μιχάλη, αλλά τη μετανάστευσή της στην Ευρώπη, θυμάμαι καλά; Και ναι, είναι εξαιρετικό και must read.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Αν και το τόπικ είναι πολύ γενικό και θα μπορούσα να γράψω πολλά παραθέτω τα τρία πιο αγαπημένα για τρεις διαφορετικές χρονικές καταστάσεις....

 

Corto maltese (όλα και ιδιαίτερα το βενετσιανικό παραμύθι), Sandman, Inkal,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάπου εδώ να σας τα ξαναπρίξω με το The Savage Dragon. Αν έβγαιναν περισσότεροι τέτοιοι "mainstream" τίτλοι τα κόμιξ δεν θα περνούσαν κρίση. Τώρα που ο Larsen ξανάρχισε να βγάζει και τεύχη το καταχαίρομαι. Για όσους απορούν τι είναι αυτό, είναι υπερηρωικός τίτλος για πιο ώριμο κοινό, που δεν παίρνει όμως τον εαυτό της στα σοβαρά, αντίθετα πάει πιο πολύ προς το παραδοσιακό κόμικ της Silver Age, έχοντας όμως πιο ώριμη αντιμετώπιση σε θέματα όπως το σεξ ή ο θάνατος (έχει πεθάνει το μισό καστ σχεδόν - και ελάχιστοι ανασταίνονται μυστηριωδώς)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Strangers In Paradise.

 

Καμμιά σχέση με τα ηρωικά κόμικ. Είναι η ιστορία δύο νεαρών γυναικών της Κατσού και της Φρανσίν. Η Κατσού είναι ερωτευμένη με την Φρανσίν, αλλά εκείνη τη βλέπει μόνο σαν φίλη. Τα πράγματα μπερδεύονται πάρα πολύ στο ζευγάρι μπαίνει και ο Ντέιβιντ που είναι τσιμπημένος με την Κατσού και που είναι αδελφός... αλλά τα spoiler σταματούν εδώ. Παράξενοι χαρακτήρες στην ιστορία θα εμπλακούν το FBI εγκληματικές οργανώσεις και πολλά άλλα διάφορα. Είναι το κόμικ που έχει ένα μεγάλο γυναικείο κοινό γιατί έχει χαρακτήρες με βάθος, πρωταγωνίστριες γυναίκες, αλλά απέχει από το στερεότυπο της γυναικάρας με το τέλειο σώμα -φαντασίωση κάθε άντρα. Οι γυναίκες του SIP είναι 'καθημερινές' γυναίκες με πρόβλημα βάρους και που πολεμούνε χρόνια για να αδυνατίσουν (Φρανσίν) και που δίνουν περισσότερη βάση στα συναισθήματα από τις καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτήν την περιόδο θα πρότεινα τα Watchmen, Kingdom Come, Thor v3 (του Straczyski) & Promethea.

 

Και λέω αυτήν την περίοδο, γιατί πάντα υπάρχουν διαφορετικά κόμικς που με εξιτάρουν και ταριάζουν με συγκεκριμένες περιόδους. 

 

:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

μιας που μιλάμε για μουρ, το from hell κοντράρει στα ίσα to watchmen, αν και είναι ακόμα πιο σοβαρό και από "graphic novel", και είναι και κάπως τούβλο. γενικά, δύστροπο αλλά πολυ rewarding ανάγνωσμα.

 

επίσης, για κάτι πιο λάητ αλλά αιχμηρό, warren ellis - transmetropolitan.

Link to comment
Share on other sites

μιας που μιλάμε για μουρ, το from hell κοντράρει στα ίσα to watchmen

Όχι. Αφενώς επειδή είναι πολύ διαφορετικά ως λογική (υπερηρωϊκό το Watchmen, ρεαλιστική απεικόνιση του Λονδίνου του Τζακ του Αντεροβγάλτη το From Hell) αφετέρου επειδή το From Hell δεν είναι όσο πολυδιάστατο όσο το Watchmen (κάθε σελίδα σχεδόν σηκώνει τόνους ερμηνειών). Από την άλλη το FH όμως ανήκει στην εποχή του indie graphic novel, όταν μια μερίδα δημιουργών αποφάσισε να κάνει τα κόμικ πιο "λογοτεχνικά" (βλ και Sandman ή το 2ο μισο του Cerebus) με ανάμεικτα αποτελέσματα (και όποιος διαφωνεί με το ανάμεικτα, τον προκαλώ να τελειώσει το Cerebus - εγώ τα παράτησα καμιά 30-ρια τεύχη πριν το τέλος).

 

Α, ναι, όποιος θέλει, μπορεί να διαβάσει τους πέντε πρώτους τόμους του Cerebus. Ξεκινάει σαν παρωδία του Κόναν, με ήρωα έναν μισάνθρωπο βάρβαρο μυρμιγκοφάγο. Συνεχίζει ως πολιτική σάτιρα και, στον πέμπτο πια τόμο, γίνεται υπαρξιακό δράμα. Και μετά το χάος, αν και έχει μερικά ωραία arcs στα υπόλοιπα 175 τεύχη της σειράς (σύνολο τευχών, 300)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Death Dealer του Frank Frazetta. Μοναδικό, αν σου αρέσει το barbaric epic

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη που θα γκρινιαξω αλλα επειδη εχω το μικροβιο μια διευκρινηση:

η ερωτηση "Ποιο κομικ προτεινετε ανεπιφυλακτα?" ειναι σα να ζητας απο καποιον να "σου προτεινει ανεπιφυλακτα ενα γραπτό". Πραγμα που μπορει να περιλαμβανει απο ιστορικη ερευνα μεχρι ποιηση ή οδηγιες για να φυτεψεις πατατες δλδ. Το κομικ ειναι μέσο, πρεπει να γινει ορισμός του περιεχομενου του για να εχει νοημα μια τετοια ερωτηση.

 

και συνεχιζω με την απαντηση μου:

 

Αν καποιος με ρωτουσε "Τι ειναι το κομικ σαν τεχνη;" θα του εδινα σιγουρα να διαβασει Watchmen των Moore/ Gibbons ή Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth του Ware. Νομιζω πως ασχετως αισθητικών ή αλλων κριτιρίων (δινω 10 στα 10 και στα δυο) είναι δουλειες φτιαγμενες με αυτο το μέσο ακριβως γιατι δε γινοταν να εχουν φτιαχει με καποιο αλλο μεσο. (γιαυτο και το Watchmen δε γινεται να κινηματογραφηθει και να παραμεινει το Watchmen :Ρ ).

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη που θα γκρινιαξω αλλα επειδη εχω το μικροβιο μια διευκρινηση:

η ερωτηση "Ποιο κομικ προτεινετε ανεπιφυλακτα?" ειναι σα να ζητας απο καποιον να "σου προτεινει ανεπιφυλακτα ενα γραπτό". Πραγμα που μπορει να περιλαμβανει απο ιστορικη ερευνα μεχρι ποιηση ή οδηγιες για να φυτεψεις πατατες δλδ. Το κομικ ειναι μέσο, πρεπει να γινει ορισμός του περιεχομενου του για να εχει νοημα μια τετοια ερωτηση.

 

και συνεχιζω με την απαντηση μου:

 

Αν καποιος με ρωτουσε "Τι ειναι το κομικ σαν τεχνη;" θα του εδινα σιγουρα να διαβασει Watchmen των Moore/ Gibbons ή Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth του Ware. Νομιζω πως ασχετως αισθητικών ή αλλων κριτιρίων (δινω 10 στα 10 και στα δυο) είναι δουλειες φτιαγμενες με αυτο το μέσο ακριβως γιατι δε γινοταν να εχουν φτιαχει με καποιο αλλο μεσο. (γιαυτο και το Watchmen δε γινεται να κινηματογραφηθει και να παραμεινει το Watchmen :Ρ ).

 

Ναι έχεις δίκιο, η ερώτηση είναι πολύ αόριστη. Ο Λόρδος θα έπρεπε να διευκρινήσει τι ακριβώς του αρέσει. Αν και δεν έχω διαβάσει - ακόμη- το Watchmen, μάλλον αυτό είναι το σήμα κατατεθέν των comics αφού σχεδόν όλοι αυτό αναφέρουν. Όσο για το αν γίνεται να βγει σε ταινία ή όχι, έχει ήδη βγει

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αν γίνεται να βγει σε ταινία ή όχι, έχει ήδη βγει

 

αυτο που θα δει καποιος στο σινεμα δε θα ειναι το Watchmen :) Αυτο εννοω. Οποτε διαβαστε πριν σας το καταστρεψει ο σκηνοθετης των 300 :( (αν και ο Μοore σε ερωτηση του στυλ "πιστευετε πως το εργο σας κινδυνευει;" απαντησε "το εργο μου ειναι ασφαλες στο ραφι της βιβλιοθηκης μου" :Ρ ).

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα δει καποιος στο σινεμα δε θα ειναι το Watchmen :) Αυτο εννοω. Οποτε διαβαστε πριν σας το καταστρεψει ο σκηνοθετης των 300 :( (αν και ο Μοore σε ερωτηση του στυλ "πιστευετε πως το εργο σας κινδυνευει;" απαντησε "το εργο μου ειναι ασφαλες στο ραφι της βιβλιοθηκης μου" :Ρ ).

 

Πληρωμένη απάντηση έδωσε ο Moore. Εγώ προσωπικά, με λίγες εξαιρέσεις δεν βλέπω καμία ταινία αν δεν έχω διαβάσει πρώτα το βιβλίο. Οπότε δεν ''κινδυνεύω''. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..