Jump to content

Οι Ονειροψιθυριστές


Recommended Posts

Θα το ήθελα κι εγώ παρακαλώ. Μία σελίδα έστω, κάτι. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει πουθενά το βιβλίο να του ρίξω κι ένα ξεφύλλισμα

 

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά θα γελάσετε. Μόλις άλλαξα υπολογιστή και δεν το έχω σε ηλεκτρονική μορφή σ' αυτόν. Είναι λίγο μπελάς να συνδέσω τον παλιό και ηρωικό. Θα το κάνω κάποια από τις επόμενες μέρες, αν και νομίζω ότι μου απαγορεύεται να το αναπαράγω. Τα καλά του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    7

  • Arachnida

    11

  • Παρατηρητής

    8

  • dreamwhisperer

    17

Αν θες συζήτησέ το με τους εκδότες σου να ανεβάσεις ένα απόσπασμα στο blog σου για προώθηση. Είναι κάτι που κάνουν πολλοί συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο το μεσημέρι θα το έχω τελειώσει.

Επίσης μιας και μου άρεσε πολύ και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρων, θα παρουσιάσω τους Ονειροψιθυριστές σε Epirus Press και Στην Μπρίζα, την Πέμπτη που μας έρχεται.

Θα ανεβάσω το άρθρο μου αύριο το βράδυ (ελπίζω) για να πάρετε μία γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες συζήτησέ το με τους εκδότες σου να ανεβάσεις ένα απόσπασμα στο blog σου για προώθηση. Είναι κάτι που κάνουν πολλοί συγγραφείς.

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και αν μου απαγορεύεται. Φαντάζομαι αύριο θα postαρω ένα κεφάλαιο, θα διαλλέξω κάτι ιντριγκαδόρικο. (Dain ετοιμάσου να σε πρήξω πάλι για οδηγίες χε, χε)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και αν μου απαγορεύεται. Φαντάζομαι αύριο θα postαρω ένα κεφάλαιο, θα διαλλέξω κάτι ιντριγκαδόρικο. (Dain ετοιμάσου να σε πρήξω πάλι για οδηγίες χε, χε)

 

Παίρνω το θάρρος να προτείνω το 12.

 

Edit: Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως έχει αρκετά spoiler.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν συμβουλής (προτροπής του Γιάννη) αυτό είναι το 12ο κεφάλαιο των ονειροψθυριστών. Είναι η αδιόρθωτη εκδοή, χωρίς την επιμέλεια, οπότε συγχωρέστε τα όποια λάθη.

Για να κατάλάβει κανείς. Η Λία είναι ο απατηλλός έρωτας του Γιάννη και ο Ιάσωνας ο πιο ισχυρός Θεραπευτής.

Επίσης σημειώνω (αν και δεν χρειάζεται) απαγορεύεται η ανατύπωση ή η αναπαργωγή και το παρρόν κείμενο διατίθεται για αυστηρά προσωπική χρήση.

 

Κεφάλαιο 12ο

 

 

 

Μέσα σε λίγες στιγμές είχα διαπράξει τις τρεις μεγαλύτερες προδοσίες. Πρόδωσα τον καλύτερό μου φίλο. Πρόδωσα τον αγνό μου έρωτα κηλιδώνοντας τον. Και το κυριότερο πρόδωσα τον εαυτό μου, παραδίδοντας το μυστικό μιας ολόκληρης ζωής, την κοπέλα του ονείρου σε λίγες στιγμές ηδονής. Ήταν ακόμα βράδυ και φυσικά δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Μέσα στο σκοτάδι άκουσα κάτι να κινείται. Κοίταξα με ανυπομονησία μήπως ήταν η Λία. Δεν ήταν, τι άλλο είχαμε να πούμε άλλωστε; Είδα τον Φίλιππο να πλησιάζει κουνώντας χαρούμενα την ουρίτσα του. Τον κάλεσα κοντά μου και τον πήρα στην αγκαλιά μου. Έτσι ξαπλωμένος πάνω στο στήθος μου, τον πήρε ο ύπνος και σιγά σιγά έκλεισα και εγώ τα μάτια εξαντλημένος.

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς και φυσικά πότε. Βρέθηκα να ονειρεύομαι. Ήταν τα πάντα γύρω μου σε διάφορες αποχρώσεις του ροζ σαν ένα σύννεφο σκόνης. Έτρεχα και ένιωθα μία πρωτόγονη χαρά. Οι πατούσες μου ακουμπούσαν γυμνές σε ένα χλωρό ροζ γρασίδι και το αίσθημα ήταν υπέροχο. Με μόνη παραξενιά ότι είχα τέσσερις πατούσες και έτρεχα στα τέσσερα. Θα ονειρεύομαι ότι είμαι σκύλος σκέφτηκα μέσα στην αποχαύνωση που προσφέρει ο ύπνος. Πείνασα και τότε ξαφνικά το σύννεφο σκόνης καθάρισε και είδα μπροστά μου ένα μεγάλο πιάτο από ωμό κιμά. Κανονικά θα αηδίαζα, άλλα το στόμα μου άρχισε να τρέχει σάλια, όρμησα πάνω του και άρχισα να τρώω με λαιμαργία. Χορτάτος είδα δύο ζευγάρια τεράστια πόδια. Κοίταξα προς τα πάνω και τότε με είδα μπροστά μου σαν γίγαντα. Αισθάνθηκα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και έβαλα όλη μου τη δύναμη να ξυπνήσω.

 

Δεν πρέπει να είχε περάσει πολύ ώρα. Ήταν βαθύ σκοτάδι ακόμα. Ο Φίλιππος εξακολουθούσε να κοιμάται πάνω στο στήθος μου. Χαμογέλασα. Θα πρέπει να ονειρεύτηκα ότι είμαι ο Φίλιππος σκέφτηκα και ξανάκλεισα τα μάτια μου. Δεν άργησε πολύ και με πήρε πάλι ο ύπνος. Αυτή την φορά ονειρεύτηκα ότι περπατούσα πάνω στα τείχη της παλιάς πόλης. Ήταν νύκτα, ο ουρανός ήταν πολύ καθαρός και το φεγγάρι τεράστιο άγγιζε σχεδόν το έδαφος. Καθώς προχωρούσα είδα έναν άντρα να ακουμπάει με την πλάτη σε μία χαραματιά του τείχους. Είχε κλειστά τα μάτια και σκυμμένο το κεφάλι. Από τον ουρανό ακούγονταν σχεδόν συνεχόμενα ένας ψιθυρισμός σαν μελωδία χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι έλεγε. Τον πλησίασα.

 

Θα πρέπει βέβαια ήδη να κατάλαβες ότι ήταν ο Ιάσονας. Σήκωσε το κεφάλι του και με κοίταξε.

 

«Υπέροχη νύκτα. Δεν νομίζεις;» είπε με πολύ σιγανή φωνή, σαν να μην ήθελε να ξυπνήσει κάποιον.

 

«Που είμαστε;» τον ρώτησα.

 

«Το που είμαστε είναι τελείως σχετικό. Θα μπορούσα να σου πω ότι αυτή τη στιγμή δεν είμαστε πουθενά και ότι απλώς κοιμάσαι στο κρεβάτι σου. Ή πάλι ότι είμαστε στο βυζαντινό τείχος της παλιάς πόλης της Θεσσαλονίκης, είναι νύκτα Αυγούστου και ο καιρός είναι καταπληκτικός. Εσύ θα διαλέξεις της απάντηση».

 

Το χαμόγελό του ή μάλλον δεν ήταν χαμόγελο, έμοιαζε με ένα ειρωνικό μειδίαμα σαν ένα άνθρωπο που τα ξέρει όλα και μοιράζει με φειδώ τις απαντήσεις.

 

«Τι θέλεις από εμένα;» τον ρώτησα.

 

«Αυτή είναι μία σωστή ερώτηση. Ξέρεις ποιος είμαι; Ή μάλλον τι είμαι;».

 

«Είσαι ένας ονειροψιθυριστής. Εσύ μου το είπες».

 

Σήκωσε τους ώμους και στράβωσε το κεφάλι του κοιτώντας με πλάγια.

 

«Νομίζω ότι μπορείς καλύτερα, από αυτό».

 

Του είπα ότι δεν καταλάβαινα τι ήθελε να του πω.

 

«Ονομάζομαι Ιάσονας. Ανήκω στο τάγμα των ονειροψιθυριστών. Ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει αυτό».

 

Του απάντησα ότι είχα μάθει κάποια πράγματα.

 

«Το φαντάζομαι. Γιάννη, δεν έχω συναντήσει ξανά κάποιον σαν εσένα. Το κατάλαβα από την πρώτη φορά που σε είδα. Έχεις το χάρισμα».

 

«Ποιο χάρισμα;» τον ρώτησα.

 

«Τι νομίζεις ότι είναι οι ονειροψιθυριστές;».

 

«Άνθρωποι που μπορούν να μπαίνουν στα όνειρα των άλλων».

 

Γέλασε.

 

«Ούτε κατά διάνοια» μου είπε μέσα από τα χαχανητά του.

 

Με έπιασε από τον ώμο και αρχίσαμε να προχωράμε μαζί, σαν δύο φίλοι που κάνουν τον περίπατό τους.

 

«Το ανθρώπινο μυαλό, εκπέμπει συνεχώς ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Κάθε σκέψη, λειτουργία, πράξη που συντελείται στον εγκέφαλο, είναι καθαρή ενέργεια που η ηχώ της εκπέμπεται σε πολύ χαμηλή συχνότητα προς κάθε κατεύθυνση. Είσαι γιατρός και δεν χρειάζεται να σε κουράσω με λεπτομέρειες. Αν μπορούσαν να συλλεχθούν όλες αυτές οι πληροφορίες και να απομονωθούν, τότε θα μπορούσες να έχεις μία τέλεια βάση δεδομένων που να περιέχει το σύνολο της ανθρώπινης προσωπικότητας από την οποία προέρχονται. Φυσικά αυτό είναι αδύνατον. Ωστόσο τα κύματα αυτά είναι ο δρόμος μέσα από τον οποίο μπορείς να διεισδύσεις στο μυαλό, που τα εκπέμπει».

 

Τον ρώτησα αν σοβαρολογεί.

 

«Μην παραξενεύεσαι σου είπα απλώς τις γενικές αρχές. Είναι αυτονόητο ότι η φύση είχε προβλέψει ακόμα και αυτή τη λεπτομέρεια και το μυαλό είναι διάσπαρτο από δικλείδες που απαγορεύουν να γίνεται κάτι τέτοιο. Στη μόνη φάση που η είσοδος είναι δυνατή, είναι η στιγμή που η διεύθυνση των κυμάτων αντιστρέφεται και ξέρεις πότε είναι αυτό, φαντάζομαι» με κοίταξε περιμένοντας απάντηση.

 

«Στην φάση R.E.M. του ύπνου, τη στιγμή της πιο βαθιάς νάρκωσης και των ονείρων» του απάντησα.

 

Έκανε μία κίνηση με το δάκτυλό του σαν να άνοιγε μπουκάλι σαμπάνιας και με τα χείλη του μιμήθηκε τον ήχο του φελλού που ανοίγει.

 

«Δηλαδή εσύ μπορείς να μπεις μέσα στο μυαλό κάποιου;» τον ρώτησα.

 

«Σημασία δεν έχει τι μπορώ να κάνω εγώ, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ. Άλλωστε τι νομίζεις ότι κάνω τώρα, που είμαστε αν όχι στο μυαλό σου. Πως βρέθηκα εδώ; Και που νομίζεις ότι ήσουν εσύ πριν;».

 

Ο Φίλιππος, σκέφτηκα.

 

«Σωστά, πριν ήσουν στο μυαλό του Φιλίππου, του κουταβιού σου» είπε σαν να διάβασε τη σκέψη μου. «Όχι και μεγάλη περγαμηνή, σαν κατόρθωμα, ωστόσο πραγματικός θρίαμβος για κάποιον ανεκπαίδευτο σαν εσένα. Έχεις το χάρισμα και αν δεν κάνω λάθος δεν έχω ξαναδεί κάποιον πιο ταλαντούχο από σένα. Θυμάσαι την προηγούμενη φορά; Κατάφερες να με αγγίξεις μέσα στο όνειρο. Αυτό είναι κάτι ακατόρθωτο, εκτός αν είσαι πανίσχυρος ονειροψιθυριστής και φαντάζομαι πως δεν είσαι, τουλάχιστον, όχι ακόμα».

 

«Και τώρα τι ζητάς από εμένα;» τον ρώτησα.

 

«Να σε εκπαιδεύσω» μου είπε απλά.

 

Περπατώντας είχαμε φτάσει στη άκρη των τειχών, από κάτω ανοίγονταν ένα ατέλειωτο βάραθρο.

 

«Και η εκπαίδευσή σου αρχίζει από τώρα» είπε και με έσπρωξε στο κενό. Έπεσα.

 

Ξύπνησα και ένιωσα να προσγειώνομαι στο κρεβάτι μου με δύναμη. Ο Φίλιππος ξύπνησε τρομαγμένος και πήδηξε από πάνω μου γαβγίζοντας. Ήταν πλέον πρωί. Όταν σηκώθηκα η Λία ήδη είχε φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που έδωσες αυτό το δείγμα (μέχρι τουλάχιστον να διαβάσουμε το real thing).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ μεγάλο και ούτε πολύ σπουδαίο. Είναι η παρουσίαση των Ονειροψιθυριστών, όπως θα δημοσιευτεί την Πέμπτη στην Epirus Press (Ήπειρος) και στην Μπρίζα (Πελοπόννησος) της 29ης Μαίου.

 

"Σήμερα δεν χρειάστηκε να ψάξω ιδιαίτερα για το βιβλίο που θα παρουσιάσω. Ούτε να κοιτάξω αγχωμένος τις στοίβες με τα μισοδιαβασμένα, ούτε να σπάσω το κεφάλι μου να θυμηθώ κάτι που πέρασε παλιότερα απ’ τα χέρια μου και μου άφησε κάτι. Θα προτείνω, λοιπόν ανεπιφύλακτα το βιβλίο που τελείωσα πριν λίγη ώρα και μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Επίσης είναι μεγάλη μου χαρά, που είμαι σε θέση να ανταποδώσω τα καλά λόγια στο συνάδελφό μου Σάββα Γρηγοριάδη, όχι από υποχρέωση, αλλά επειδή τα αξίζει. Με το Σάββα γνωριστήκαμε πρόσφατα και όπως ανακάλυψα εκτός απ’ τον εκδοτικό οίκο στον οποίο ανήκουμε, μοιραζόμαστε πολλά ακόμα κοινά. Μετρήστε. Γεννήθηκε στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης (όπως κι εγώ) το 1981 (όπως κι εγώ) και είναι φοιτητής (μαντέψτε- όπως κι εγώ) στην Ιατρική του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (όχι όπως εγώ).

 

Πρόσφατη κυκλοφορία, λοιπόν του εκδοτικού οργανισμού Λιβάνη, είναι οι «Ονειροψιθυριστές», ένα μυθιστόρημα αστικής φαντασίας, που διαβάζεται όχι μόνο γρήγορα, αλλά και δίνει τροφή για σκέψη και προβληματισμό. Επιπλέον, έχει ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ότι είναι ελληνοκεντρικό, όρος που θα εξηγηθεί αναλυτικότερα παρακάτω.

 

Το βιβλίο ξεκινάει κατά κάποιον τρόπο βιωματικά, αλλά μετά από ένα τυχαίο περιστατικό, αρχίζει να ξεδιπλώνεται η πραγματική υπόθεση και να αποκαλύπτεται ένας κόσμος στη σκιά του δικού μας. Ένας ευσυνείδητος και ανήσυχος γιατρός, γίνεται μάρτυρας της θεραπείας μιας κοπέλας σε κώμα, μίας θεραπείας η οποία μπορεί να αποδοθεί μόνο σε δυνάμεις πέρα απ’ το φυσικό. Συγκεκριμένα περιστατικά τον οδηγούν στο να διερευνήσει την υπόθεση και στην αγωνιώδη αναζήτησή του για απαντήσεις, μπλέκει σε μία προαιώνια μάχη, μεταξύ δύο καστών που έλκουν την καταγωγή τους απ’ την αρχαία Ελλάδα. Τα μέλη των δύο ομάδων είναι «Ονειροψιθυριστές, δηλαδή έχουν την ικανότητα να διεισδύουν στα όνειρα των ανθρώπων, να τα καθορίζουν και να τα εκμεταλλεύονται. Από τη μία μεριά βρίσκονται οι Φύλακες, που ταυτίζονται με την Ομάδα Έψιλον. Είναι υπερασπιστές των δελφικών αξιών της δικαιοσύνης, της δημοκρατίας, της ισότητας και της αρμονικής συνύπαρξης με τη φύση. Αντίπαλοί τους είναι οι Θεραπευτές, εκπρόσωποι της «νέας τάξης πραγμάτων», οι οποίοι οραματίζονται έναν κόσμο χρησιμοθηρικό, έναν κόσμο στον οποίο αποθεώνεται η ύλη. Τουλάχιστον έτσι παρουσιάζονται αρχικά, γιατί ο κόσμος του ονείρου είναι βαμμένος με γκρίζες αποχρώσεις και επιφυλάσσει πολλές ανατροπές και παγίδες εξίσου στον πρωταγωνιστή και στον αναγνώστη.

 

Δυνατό, πραγματεύεται ένα εξαιρετικά ενδιαφέρων θέμα, έχει χαρισματικά μεστή γραφή, οι σκηνές διαδέχονται κινηματογραφικά η μία την άλλη και σας διαβεβαιώ ότι δεν θ’ αργήσετε καθόλου να καταπιείτε τις 278 σελίδες του. Θα το βρείτε στο κοντινότερο βιβλιοπωλείο σας και πληρώνοντας το ταπεινό αντίτιμο των 13,5 ευρώ θα εξασφαλίσετε το εισιτήριό σας για ένα συναρπαστικό ταξίδι στον κόσμο του ονείρου. Επίσης, περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε και στο ιστολόγιο του συγγραφέα, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://oneiropsythiristes.blogspot.com/"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει είναι γιατί Dreamwhisperer ονόμασες Θεραπευτές την ομάδα που υποστηρίζει την ύλη και τη νέα τάξη των πραγμάτων. Μπορείς να μου εξηγήσεις;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Οι διαμάχη μεταξύ των δύο καστών έχει ξεσπάσει ακριβώς πάνω στο ζήτημα της χρήσης του ονειροψιθυρισμού. Οι Θεραπευτές είναι οπαδοί της άποψης ότι ο Ονειροψιθυρισμός πρέπει να συνεχίσει να χρησιμοποιείται για τη Θεραπεία ανίατων ασθενιών (εξου και Θεραπευτές).

Ικανοποιημένος;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαμάχη μεταξύ των δύο καστών έχει ξεσπάσει ακριβώς πάνω στο ζήτημα της χρήσης του ονειροψιθυρισμού. Οι Θεραπευτές είναι οπαδοί της άποψης ότι ο Ονειροψιθυρισμός πρέπει να συνεχίσει να χρησιμοποιείται για τη Θεραπεία ανίατων ασθενιών (εξου και Θεραπευτές).

Ικανοποιημένος;

 

Διακρίνω μια ειρωνία στην απάντηση. Μπορεί και να είναι ιδέα αλλά αλλά κάτι τέτοιο μου ψιθυριζει.

Ικανοποιημένος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε καμία διάθεση ειρωνίας, μην αυτοψιθυρίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λεπόνε

Σήμερα ξεκίνησα και ολοκλήρωσα την ίδια μέρα τους Ονειροψιθυριστές. Οφείλω να ομολογήσω πως η έκπληξη μου ήταν μεγάλη. Δεν θα ήθελα, μιας και δεν θεωρώ τον εαυτό μου κατάλληλο, να κάνω μια πλήρη κριτική όμως το μόνο σίγουρο είναι πως το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, πολύ διασκεδαστικό και όμορφο ανάγνωσμα. Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω μονοκοπανιά βιβλίο και χμμ, παραμέλησα σήμερα για αρκετά την δουλειά μου για να το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Οι Ονειροψιθυριστές μου στη Διεθνή έκθεση βιβλίου της Θεσσαλονίκης

 

 

 

attach_add.png

post-1495-1212342195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω μονοκοπανιά βιβλίο

 

Ήθελα να απαντήσω ότι κι εμένα συνέβη ακριβώς το ίδιο. Νομίζω μου πήρε δύο μέρες να το διαβάσω και είχα πραγματικά πολύ καιρό να το κάνω αυτό.

Εύχομαι να έφυγαν και αρκετοί ονειροψιθυριστές στην έκθεση :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε αρχίσει το ταξίδι των Ονειροψιθυριστών, πριν δύο χρόνια, ο καλύτερός μου φίλος, ο Θανάσης, είχε γράψει ένα τραγούδι γι' αυτούς και μαζί ονειρευόμασταν τη στιγμή που θα ενώναμε τις δύο εμπνεύσεις μας.

 

Οπότε είμαι υπερβολικά συγκινημένος γιατί η στιγμή ήρθε.

 

Το τραγούδι είναι το Dream within a dream και αποτελεί μελωποίηση του ομώνυμου ποιήματος του Πόε.

Μουσική: Oblivion Echo

 

Edited by dreamwhisperer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα κυκλοφόρησε το περιοδικό Mystery με μία συνέντευξη του υποφαινόμενου.

Βασικά λέω αυτά που λέω συνήθως και στο sff (ψιλομιζέρια), οπότε δεν ξέρω τι ενδιαφέρον μπορεί να παρουσιάσει.

 

Πάντως χάρηκα γιατί ήταν η πρώτη και πέρασαν με μεγάλη ακρίβεια τα λόγια μου στο κείμενο.

 

(Συγνώμη για την επίδειξη ματαιοδοξίας.

 

"Ποτέ μην υποτιμάς τη ματαιοδοξία του ανθρώπου").

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συνεντεύξεις έχουν ενδιαφέρων. Συγχαρητήρια.

Αν το πετύχω πουθενά θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Η φάση είναι ότι έτσι τα αισθανόσουνα κι έτσι τα είπες. Δε βρίσκω πως θα ήταν σωστό να είσαι αισιόδοξος επειδή επειδή απλά είναι της μόδας. θα προτιμούσα να ήσουν, αλλά για σένα, όχι για τα έντυπα.

 

Πολύ καλό αυτό που λες για την ορθότητα με την οποία πέρασαν τα λόγια σου. Μακάρι να είναι πάντα έτσι.

 

Άμα γυρίσω θα το αναζητήσω να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

«Οι Ονειροψιθυριστές» και συνέντευξη με τον Σάββα Γρηγοριάδη παρουσιάζονται σήμερα σε ολοσέλιδο ρεπορτάζ στο καλλιτεχνικό ένθετο «ΒΗΜΑ2» (σελ. 14) του ΒΗΜΑτος της Κυριακής.

 

Μια καλή υπενθύμιση του φανταστικού στον χώρο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάμε λίγο!

Συγχαρητήρια στο Σάββα, αν και δεν νομίζω να το δει εδώ :)

Πάντως κανονίζουμε για τη Θεσσαλονίκη τριπλή παρουσίαση σε λίγο καιρό, μαζί με τον Φύλακα του Χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Σάββα! Ελπίζουμε να σας δούμε και τους τρεις στην παρουσίασή σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρουσίαση των Ονειροψιθυριστών, για όσους είναι στο Βορρά:

 

Ο Σύλλογος «Βιβλιόφιλοι Έδεσσας» και η «Λαογραφική Εταιρεία Ν. Πέλλας» σας προσκαλούν την Δευτέρα 17/11 και ώρα 7 μ.μ. στην ισόγειο Αίθουσα Εκδηλώσεων της «Λαογραφικής Εταιρείας» (Βαρόσι),

στην παρουσίαση του βιβλίου του Εδεσσαίου συγγραφέα Σάββα Γρηγοριάδη: «Οι Ονειροψιθυριστές».

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το διάβασα κι εγώ το βιβλίο.

Κατ' αρχήν ήταν ένα ελαφρύ βιβλίο. Διαβαζόταν εύκολα, γρήγορα, δε σε άφηνε να το αφήσεις κάτω. Ο ρυθμός του ήταν πολύ καλός και η πλοκή δούλευε χάρμα. Σίγουρα είναι ότι κι ότι για χαλαρωτικό διάβασμα.

Η γραφή ήταν αρκετά καλή. Στρωτή και έρρεε εύκολα, αν και σε σημεία, ιδίως σε διαλόγους, είχε μια τάση να ξεφεύγει σε φιλοδοφικοηθικοπλαστικούς μονολόγους που με κούρασαν ελαφρά.

Το υπόβαθρο του βιβλίου ήταν στέρεο και η πορεία προς το τελικό "μύνημα" ήταν στρωμένη με ενδιαφέρουσες ιδεες και ανατροπές, ενώ τα όσα γίνονταν διέπνεε μια εσωτερική συνέπεια

Οι χαρακτήρες ήταν, κατά τη γνώμη μου, το πιο αδύναμο κομμάτι του βιβλίου. Όχι ότι είχαν τρομερό πρόβλημα, απλά, από ένα σημείο και μετά, δεν μπορούσα παρά να προσέξω πώς όλοι ήταν γοητευτικοί ή εντυπωσιακοί ή ευφυέστατοι (για να το πω πιο απλά) γαμάουα. Και οι συμπτώση του να είναι σχεδόν όλοι... κάπου σπάει το απαιτούμενο suspension of disbelief. Συν μερικοί ξύλινοι διάλογοι και οι όποιες αδυναμίες φαίνονταν πιο έντονα

 

Συνολικά, πρόκειται για μια αρκετά αξιόλογη δουλειά από έναν νέο Έλληνα συγγραφέα. Αναμένω το #2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..