Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Ας ξεκινήσω με το αρνητικό της υπόθεσης: Δε μου άρεσε η εισαγωγή από τον Ν. Γουίντερ. Έδινε πολλά στοιχεία για το βιβλίο, και το απαράδεκτο ήταν ότι περιείχε αυτούσια κομμάτια του, παρμένα από τις καλύτερες σκηνές του. Η τελευταία σελίδα της εισαγωγής ήταν υπερ-αρκετή.

 

Ως ένας/αν και ένας από τους συντελεστές της ελληνικής έκδοσης, θα συμφωνήσω κάργα μαζί σου. Να πω, μάλιστα, ότι σε όσους φίλους με ενημέρωναν ότι θα διαβάσουν τη Νεκρή Σεζόν έλεγα: "Μη διαβάσετε την εισαγωγή του Γουίντερ προτού διαβάσετε το βιβλίο. Αν θέλετε, μη διαβάσετε καν την εισαγωγή του Γουίντερ".

 

Γιατί να μην το βροντοφωνάξω κι εδώ λοιπόν:

 

"Μη διαβάσετε την εισαγωγή του Γουίντερ προτού διαβάσετε το βιβλίο. Αν θέλετε, μη διαβάσετε καν την εισαγωγή του Γουίντερ".

 

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τέλειωσα "Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας". Θα πω ότι εξεπλάγην πολύ ευχάριστα.

 

Ήταν ένα βιβλίο που μου άρεσε, μου άρεσε πολύ. Αυτός είναι ο τρόμος, απαλλαγμένος από κλισέ και εύκολες/ετοιματζίδικες λύσεις, ο καθόλου mainstream ( ναι, είναι ρεαλιστικός τρόμος, αλλά καθόλου mainstream). Αλλά όχι, θα τολμήσω να πω κι ότι δεν ήταν τρόμος: αυτή η ιστορία μου άρεσε γιατί ήταν περισσότερο δράμα, δεν ένιωσα ότι ήθελε να με τρομάξει όσο να με πολιορκήσει με πλειάδα άλλων συναισθημάτων. Για την ακρίβεια, μου φαίνονται κάπως υπερβολικά τα σχόλιά σας, δεν σοκαρίστηκα όσο φανταζόμουν. Κι αυτό είναι ένα συν για τον συγγραφέα, γιατί δεν κατέφυγε σε ακραίες/γραφικές περιγραφές κλπ κλπ, κάτι που προσδίδει στο βιβλίο μια πολύ στιβαρή και αξιοπρεπή αύρα.

 

Η γραφή λοιπόν ήταν πολύ καλή ( μου έρχεται στο μυαλό η αγγλική λέξη "solid"), ο ρυθμός σωστός και με καροτάκια για τη συνέχεια. Ο αφηγητής εμένα δεν με απώθησε, νομίζω ότι κι αυτά που έκανε ήταν μια χαρά για την ηλικία του (ήρθα αρκετές φορές στη θέση του, "σιγά, τι θα έκανες εσύ, ρε μάγκα;) και ανέδειξε τα διλήμματα και την ταραχή της κατάστασής του. Σχέση, επιτηρητική και συναισθηματική, γονέων και παιδιών, η αποδοχή του ξένου, ηδονοβλεψία, (συν)ενοχή, φρικαλεότητα της ανθρώπινης φύσης, κι όλα αυτά βασισμένα σε αληθινά γεγονότα. Με κέρδισε γιατί ήταν ένα βιβλίο τίμιο και σωστό.

 

ΥΓ: Τα εύσημά μου και στον Κόμη για την άψογη δουλειά του στη μετάφραση. Πιστεύω όμως ότι στο βιβλίο αξίζει μια πιο καλή έκδοση, εννοώντας ότι οι αριθμοί των κεφαλαίων, τα γκρίζα περιθώρια κλπ με χάλασαν λίγο. Δεν το έχει ανάγκη.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, μου φαίνονται κάπως υπερβολικά τα σχόλιά σας, δεν σοκαρίστηκα όσο φανταζόμουν.

Σκέψου ότι τα σχόλια που κάναμε τότε δεν τα είχαμε διαβάσει. Εγώ ξεκίνησα το βιβλίο ως "χα, πόσο σκληρό να είναι;" και 3 ώρες μετά μετάνιωνα που δεν το παράτησα στη μέση. Εξού και τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Στάνλεϊ, (πρώτα απ' όλα, ευχαριστώ) για μένα το σοκ στο Κορίτσι προέρχεται από το γεγονός ότι ο κερατάς ο Κέτσαμ με έβαλε καλά-καλά να ταυτιστώ σχεδόν 100% με τον ήρωα, και μετά μου τράβηξε μια απίστευτη ψυχρολουσία όταν μου έδειξε πόσο κιοτής είναι. Εδώ το σοκ είναι διπλό: α) Θεέ μου, μ' αυτή την αμοιβάδα έχεις ταυτιστεί τόση ώρα; β) και δηλαδή τι θα έκανες; Τα ίδια! (Φά' την, αναγνώστη).

 

Οκέι, υπάρχει και ένα αντικειμενικό σοκ στη σκηνή

με το πυρωμένο σίδερο

, όπου πέταξα το βιβλίο, και ξανάρχισα να διαβάζω την άλλη μέρα το πρωί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τελείωσα κι εγώ το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας".

 

Είχα ακούσει γι αυτό τα "χειρότερα" -με την καλή έννοια προφανώς.

 

Αποφάσισα να το δανειστώ και να το διαβάσω όταν βρέθηκε από καραμπόλα στην τσάντα μου τη βραδιά της κοπής της πίτας, επειδή ένα μέλος του φόρουμ το επέστρεφε εκείνη τη μέρα σε άλλο, που δεν είχε σακούλα για να το βάλει μέσα μην το ξεχάσει.

Ήξερα ότι θα με χάλαγε -με είχαν προειδοποιήσει αρκετοί, μου είχαν πει μάλιστα να μην το διαβάσω καν.

Αυτό που υποψιαζόμουνα ήταν ότι θα έπρεπε να το διαβάζω πολύ αργά, με πολύ μικρές δόσεις, λίγο τη φορά και ανάμεσα σε άλλα βιβλία για να το αντέξω. Δεν περίμενα με τίποτα να βγει μέσα σε διόμισι ώρες, δυο αναγνώσεις, γιατί δεν υπήρχε αρκετός χρόνος όταν ξεκίνησα -φανταζόμουνα ότι πάω για δέκα-είκοσι σελίδες.

Δυσκολεύομαι να προσθέσω κάτι παραπάνω στα όσα έχουν ήδη γράψει άνθρωποι πολύ πιο διαβασμένοι και πιο ψύχραιμοι από μένα σε θέματα τρόμου. Αφενός θα πω ότι μου άρεσε ως γράψιμο, ως εισαγωγή στο κλίμα της εποχής, ως σταδιακή κάθοδος στην κόλαση, ως όλα αυτά μαζί από το βλέμμα του παιδιού που τα ζει αλλά και του ενήλικα που τα αφηγείται. Ο άνθρωπος είναι μάστερ του είδους και στη γραφή και στην ψυχολογία.

Αφετέρου, θα ομολογήσω ότι αφού το τελείωσα και κάθισα λίγη ώρα με το βιβλίο κλειστό στα χέρια για να συνέλθω, μετά άνοιξα την πόρτα του δωματίου της κόρης μου, που διάβαζε, για να τη δω και να βεβαιωθώ ότι είναι καλά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Διάβασα κι εγώ το κορίτσι της διπλανής πόρτας (καλά να πάθω). Το βρήκα ιδιαίτερα τρομακτικό. Και θεωρώ ότι το γεγονός ότι πρόκειται για αληθινό συμβάν το κάνει ακόμη πιο τρομακτικό. Τελικά, το πιο άγριο ζώο είναι ο άνθρωπος

Πολύ καλή η δουλειά του μεταφραστή. Συγχαρητήρια κι από μένα. Και, προσωπικά, μου άρεσε το lay-out του βιβλίου. Νομίζω ότι όλες αυτές οι εικόνες και το γενικότερο στήσιμο, συμβάλλουν στην ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είναι όντως τόσο καλό το Kορίτσι της διπλανής πόρτας?? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μια αναγνωση θα σε πεισει.Νομιζεις οτι ξερεις τι σημαινει πονος;:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τόσο καλό το Kορίτσι της διπλανής πόρτας?? :hmm:

Εξαρτάται τι θεωρείς καλό.

Αν πχ περιμένεις ότι θα διαβάσεις κάτι σαν Κινγκ τότε ίσως και να απογοητευτείς, όπως και πολλοί που διάβασαν τη θετική κριτική του King και έπεσαν πάνω σε αυτό το απαίσιο δημιούργημα που αποκαλείται το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας.

Και το λέω απαίσιο όχι επειδή είναι κακόγραμμένο βιβλίο, το αντίθετο, από την πρώτη πρόταση σε τραβάει μέσα του. Είναι όμως ένα Κακό βιβλίο, αφιερωμένο στον τρόμο της διπλανής πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Nihilio, αν ψάχνεις υπόθεση όπως βιβλία του Κίνγκ, σίγουρα θα απογοητευτείς. Το μόνο που σου προσφέρει είναι η νοσηρότητα στο μέγιστο βαθμό που βγάζει και ο ανθρώπινος πόνος. Για μένα απλά υπερεκτιμημένο, όπως και ο συγγραφέας του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τόσο καλό το Kορίτσι της διπλανής πόρτας?? :hmm:

Εξαρτάται τι θεωρείς καλό.

Αν πχ περιμένεις ότι θα διαβάσεις κάτι σαν Κινγκ τότε ίσως και να απογοητευτείς, όπως και πολλοί που διάβασαν τη θετική κριτική του King και έπεσαν πάνω σε αυτό το απαίσιο δημιούργημα που αποκαλείται το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας.

Και το λέω απαίσιο όχι επειδή είναι κακόγραμμένο βιβλίο, το αντίθετο, από την πρώτη πρόταση σε τραβάει μέσα του. Είναι όμως ένα Κακό βιβλίο, αφιερωμένο στον τρόμο της διπλανής πόρτας.

 

Όχι όχι δεν περιμένω κάτι σαν Κινγκ!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα, εύχομαι να μην το μετανιώσω(απ'όλες τις απόψεις) :)

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος..Πιο πολύ θα το χαρακτήριζα δραματικό βιβλίο και όχι τρόμου.Πολύ ωραία η γραφή του Ketchum, και οι χαρακτήρες του, ειδικά ο πρωταγωνιστής.Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ ήταν φανερό ότι η Ρουθ όδευε προς την τρέλα κανείς δεν προσπάθησε να τη σταματήσει ή έστω να την απομακρύνει από τα κορίτσια.Βέβαια αυτό συνέβαινε κατά τη γνώμη μου, όπως λέει και στο βιβλίο, επειδή αισθάνονταν δύναμη απέναντι στο θύμα τους, αλλά εγώ περίμενα τουλάχιστον απ'το Ντέιβιντ να αντιδράσει νωρίτερα..

Σίγουρα θα υπάρξει συνέχεια με τον συγγραφέα. Περιμένω προτάσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσεις τη "Νεκρή Σαιζόν"...Εμένα μου άρεσε, αν και προσωπικά με σόκαρε κάπως λιγότερο από το "Κορίτσι".

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρξει συνέχεια με τον συγγραφέα. Περιμένω προτάσεις :p

Από αυτά που έχουν βγει στα Ελληνικά θα πρότεινα Ρεντ (αν το βρεις), Νεκρή Σαιζόν, Ξεγραμμένους, Κρυφτό και Δικαίωμα στη Ζωή (με αυτή τη σειρά). Αν βάλεις μέσα και Αγγλικά, τότε προστίθεται στη λίστα και το "She Wakes".

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρξει συνέχεια με τον συγγραφέα. Περιμένω προτάσεις :p

Από αυτά που έχουν βγει στα Ελληνικά θα πρότεινα Ρεντ (αν το βρεις), Νεκρή Σαιζόν, Ξεγραμμένους, Κρυφτό και Δικαίωμα στη Ζωή (με αυτή τη σειρά). Αν βάλεις μέσα και Αγγλικά, τότε προστίθεται στη λίστα και το "She Wakes".

 

Απο ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα ότι το Ρεντ είνα ιεξαντλημένο, τα υπόλοιπα όχι..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απο ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα ότι το Ρεντ είνα ιεξαντλημένο, τα υπόλοιπα όχι..

 

Θα επικοινωνήσω με τον εκδότη να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει. Όλο και κάποιο αντίτυπο θα βρεθεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάει και το Δικαίωμα στη Ζωή, απνευστί και αυτό όπως και η Νεκρή Σεζόν και το Κρυφτό. Τα βιβλία του Κέτσαμ μου προσφέρουν κάτι που είχα καιρό να απολαύσω, το να διαβάζεις δλδ ένα βιβλίο και να μην μπορείς να το αφήσεις κάτω με τίποτα. Είδικά ξέροντας ότι ο μπ@νές ο Κέτσαμ δεν κολώνει πουθενά, τρέμεις γυρνώντας τη σελίδα, απροετοίμαστος για το τι θα διαβάσεις.

 

Το βρήκα πιο αδύναμο από τα 2 προηγούμενα δίχως να είναι βέβαια κακό βιβλίο. Καλογραμένο είναι, γρήγορο είναι, απλά κάτι μου έλειψε εδώ που δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω. Ίσως η ταύτιση που ανέφερε ποιο πάνω και ο Νιχ, 'ισως ότι θα ήθελα ένα πιο "μοβόρικο" και εκδικητικό τέλος :p

 

 

 

 

 

Επίσης, μου φαίνεται λιγάκι ακραίο να περνάει τόσα πολλά η ηρωίδα και τελικά να μην "χάνει" το μωρό. Βέβαια, μπορεί να είμαι λάθος αλλά ξέρω ότι οι πρώτοι μήνες της εγκυμοσύνης θέλουν πολυ προσοχή.

 

 

Υπάρχουν και 2 διηγήματα στο τέλος που δεν μου είπαν και πολλά. Η μτφραση του Κόμη πολύ καλή όπως πάντα, το εξώφυλλο ομοίως!

 

 

Σειρά αξιολόγησης Κετσαμοβιβλίων (ως τώρα):

 

Κρυφτό>Νεκρή Σεζόν>Δικαίωμα στη Ζωή

 

Όσο περνάει ο καιρός και το Κρυφτό "κάθεται" μέσα μου, τόσο καλύτερο το βρίσκω...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Κουτί στο διαδίκτυο.Πολύ καλή ιστορία, αρκετά ζοφερή, αρρωστημένη και τρομακτική.Η γραφή του Κέτσαμ ήταν και πάλι πολύ καλή:good:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ το Κουτί, και είναι πράγματι καλό. Δε θα το χαρακτήριζα αρρωστημένο, περισσότερο παίζει με τη φαντασία του αναγνώστη, παρά περιγράφει καταστάσεις.

Γιατί αναφέρεται ως "κεφάλαιο" όμως;hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ το Κουτί, και είναι πράγματι καλό. Δε θα το χαρακτήριζα αρρωστημένο, περισσότερο παίζει με τη φαντασία του αναγνώστη, παρά περιγράφει καταστάσεις.

Γιατί αναφέρεται ως "κεφάλαιο" όμως;hmm.gif

 

Βασικά, την όλη ιδέα θα χαρακτήριζα αρρωστημένη

ότι δηλαδή ένα παιδί κοιτάζει το περιεχόμενο ενός κουτιού και του κόβεται η όρεξη

 

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάει και το Δικαίωμα στη Ζωή, απνευστί και αυτό όπως και η Νεκρή Σεζόν και το Κρυφτό. Τα βιβλία του Κέτσαμ μου προσφέρουν κάτι που είχα καιρό να απολαύσω, το να διαβάζεις δλδ ένα βιβλίο και να μην μπορείς να το αφήσεις κάτω με τίποτα. Είδικά ξέροντας ότι ο μπ@νές ο Κέτσαμ δεν κολώνει πουθενά, τρέμεις γυρνώντας τη σελίδα, απροετοίμαστος για το τι θα διαβάσεις.

 

Το βρήκα πιο αδύναμο από τα 2 προηγούμενα δίχως να είναι βέβαια κακό βιβλίο. Καλογραμένο είναι, γρήγορο είναι, απλά κάτι μου έλειψε εδώ που δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω. Ίσως η ταύτιση που ανέφερε ποιο πάνω και ο Νιχ, 'ισως ότι θα ήθελα ένα πιο "μοβόρικο" και εκδικητικό τέλος :p

 

 

 

 

 

Επίσης, μου φαίνεται λιγάκι ακραίο να περνάει τόσα πολλά η ηρωίδα και τελικά να μην "χάνει" το μωρό. Βέβαια, μπορεί να είμαι λάθος αλλά ξέρω ότι οι πρώτοι μήνες της εγκυμοσύνης θέλουν πολυ προσοχή.

 

 

Υπάρχουν και 2 διηγήματα στο τέλος που δεν μου είπαν και πολλά. Η μτφραση του Κόμη πολύ καλή όπως πάντα, το εξώφυλλο ομοίως!

 

 

Σειρά αξιολόγησης Κετσαμοβιβλίων (ως τώρα):

 

Κρυφτό>Νεκρή Σεζόν>Δικαίωμα στη Ζωή

 

Όσο περνάει ο καιρός και το Κρυφτό "κάθεται" μέσα μου, τόσο καλύτερο το βρίσκω...

 

Επειδή κι εμένα μου έκατσε κάπως το θέμα της εγκυμοσύνης, το έψαξα και, όντως, είναι αληθινή ιστορία και, όντως, δεν έχασε το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το Κουτί στο διαδίκτυο.Πολύ καλή ιστορία, αρκετά ζοφερή, αρρωστημένη και τρομακτική.Η γραφή του Κέτσαμ ήταν και πάλι πολύ καλή:good:

 

διαβασα κι εγω το κουτι και δεν μου αρεσε καθολου, μηπως κατι δεν καταλαβα? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Κουτί στο διαδίκτυο.Πολύ καλή ιστορία, αρκετά ζοφερή, αρρωστημένη και τρομακτική.Η γραφή του Κέτσαμ ήταν και πάλι πολύ καλή:good:

 

διαβασα κι εγω το κουτι και δεν μου αρεσε καθολου, μηπως κατι δεν καταλαβα? :hmm:

Οι μισοί που διάβασαν το Κουτί το λάτρεψαμε, οι άλλοι μισοί δεν το βρήκατε του γούστου σας. Συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..