Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

 

κ Κόμη, τα σέβη μου επίσης. Έχει καταλάβει άραγε ο Κέτσαμ σε πόσο καλά και επιδέξια χέρια έχει πέσει;

 

Ναι. Ας όψεται πρώτα απ' όλα ο ιδιοκτήτης της ελληνικής ταβέρνας Αιγαίον κάπου στο Μανχάταν, ο οποίος έχει αποδειχθεί μέγας φαν των μεταφράσεών μου, και το κατάστημα του οποίου πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ αν με αξιώσει ο κθούλου να βρεθώ ποτέ στο Νέον Αμστελόδαμον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο Ketchum είχα διαβάσει το Girl Next Door, ενώ μόλις χθες τέλειωσα το off-season.

 

Εχει υπέροχη γραφή και μπορώ να πω πως η δυναμική του είναι τέτοια, που δίνει την εντύπωση σε πολλά σημεία ότι γράφει φανταστικό τρόμο, ενώ γράφει ρεαλιστικό.

 

Σχετικά με το off-season: Αφιερώνει 20σέλιδα ολόκληρα για να περιγράψει κάποιες σκηνες. π.χ. το πως περνάει την ώρα της μια γυναίκα σε ένα σπίτι. Ενώ ο αναγνώστης μέσα μου κουράστηκε σε αρκετά σημεία, ο ερασιτέχνης συγγραφέας μέσα μου τον απόλαυσε στο έπακρον, διότι εντόπισε για μια ακόμη φορά τις αρετές της υπερβολικής ανάλυσης και αυτές οι αρετές με εμπνέουν. Επίσης τόσο η γραφή του, όσο και το θέμα (λευκοί ανθρωποφάγοι) προσδίδει μια φανταστική υπόσταση στην ιστορία και αυτό είναι πολύ καλό.

 

Αυτό το βιβλίο το διάβασα, ενώ πρώτα είδα τις ταινίες των sequels του. Το ίδιο το βιβλίο, δεν έχει μεταφερθεί κινηματογραφικά, όμως το offspring που αποτελεί την συνέχεια έχει γίνει μια ωραία πρόσφατη καναδική ταινία τρόμου. Να τη: http://www.imdb.com/title/tt1262413/ Το τρίτο μέρος (το the woman) έχει γίνει αμερικάνικη ταινία τρόμου, αλλά δεν ξέρω αν ο Κέτσαμ το έγραψε ως βιβλίο ή ως σενάριο αποκλειστικά για την ταινία. Να τη http://www.imdb.com/title/tt1714208/ Οι ταινίες αυτές στέκουν αυτούσιες και δεν χρειάζεται να διαβάσει το off-season κάποιος για να τις καταλάβει αλλά ούτε και να τις δει με τη σειρά. Εχουν αυτοτέλεια.

 

Πάντως ενώ μου αρέσει η γραφή του και με βάζει στον κόσμο του εύκολα, πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να κοιτάζει στα βιβλιοπωλεία τα οπισθόφυλλα των βιβλίων του και διαβάζοντας την υπόθεση, να μην τα επιλέγει γιατί είναι ρεαλιστικά και όχι φανταστικά.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το βιβλίο το διάβασα, ενώ πρώτα είδα τις ταινίες των sequels του. Το ίδιο το βιβλίο, δεν έχει μεταφερθεί κινηματογραφικά, όμως το offspring που αποτελεί την συνέχεια έχει γίνει μια ωραία πρόσφατη καναδική ταινία τρόμου. Να τη: http://www.imdb.com/title/tt1262413/ Το τρίτο μέρος (το the woman) έχει γίνει αμερικάνικη ταινία τρόμου, αλλά δεν ξέρω αν ο Κέτσαμ το έγραψε ως βιβλίο ή ως σενάριο αποκλειστικά για την ταινία. Να τη http://www.imdb.com/title/tt1714208/ Οι ταινίες αυτές στέκουν αυτούσιες και δεν χρειάζεται να διαβάσει το off-season κάποιος για να τις καταλάβει αλλά ούτε και να τις δει με τη σειρά. Εχουν αυτοτέλεια.

 

 

Λοιπόν: το Off-season ήταν το πρώτο από τα βιβλία του Κέτσαμ για το οποίο πουλήθηκε η οψιόν. Τότε ο μεγάλος δεν είχε πιαστεί ακόμα, και έτσι έδωσε την οψιόν χωρίς να πολυσκεφτεί να ψάξει το ποιόν του αγοραστή. Όταν ο καιρός περνούσε και ταινία δεν γινόταν, του μπήκαν ψύλλοι στ' αφτιά, έψαξε και έμαθε ότι επρόκειτο για άτομο που δεν είχε γυρίσει ποτέ τίποτα, και κατά τα φαινόμενα δεν θα γυρίσει ποτέ τίποτα. Περίμενε υπομονετικά να εκπνεύσει η οψιόν για να πάρει πίσω τα δικαιώματα και να τα δώσει αλλού. Παραμονή της εκπνοής της οψιόν, ο τύπος εμφανίστηκε, πλήρωσε κανονικά το ποσό των δικαιωμάτων και τα πήρε - οριστικά. Για ποιον λόγο, ένας θεός ξέρει. Έτσι, λοιπόν, μη βλέποντας φως, ο Κέτσαμ έδωσε στον Λάκι ΜακΚι τα δικαιώματα για το όφσπρινγκ και γράψανε μαζί το σενάριο. Όπως σε όλες τις ταινίες του, παίζει κιόλας ένα ρολάκι (στο Όφσπρινγκ είναι ο ιατροδικαστής).

Όσο για το Woman (σ.σ. τη μοναδική ταινία από βιβλίο του Κέτσαμ που δεν έχω δει, έχω διαβάσει όμως το βιβλίο): πρώτα γυρίστηκε η ταινία, και με βάση το σενάριό της γράφτηκε εκ των υστέρων το βιβλίο, από κοινού με τον Λάκι ΜακΚι.

 

Ελπίζω να έλυσα απορίες.

 

Αφιερώνει 20σέλιδα ολόκληρα για να περιγράψει κάποιες σκηνες. π.χ. το πως περνάει την ώρα της μια γυναίκα σε ένα σπίτι. Ενώ ο αναγνώστης μέσα μου κουράστηκε σε αρκετά σημεία, ο ερασιτέχνης συγγραφέας μέσα μου τον απόλαυσε στο έπακρον, διότι εντόπισε για μια ακόμη φορά τις αρετές της υπερβολικής ανάλυσης και αυτές οι αρετές με εμπνέουν.

 

Σκέψου, βέβαια, ότι οι περιγραφές της γυναίκας μες στο σπίτι έρχονται σε ωραίο κοντράστ με τις περιγραφές των "άλλων" γυναικών και των όσων κάνουν στο δικό τους σπίτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Προσωπικά βρήκα το the woman καλύτερο, όμως θεωρώ άδικο το τόσο θάψιμο που τρώει το offspring στο imdb, κυριως απο άτομα που δεν γνωρίζουν ότι ο Ketchum είχε αποφασιστική συμμετοχή στο σενάριο και νομίζουν ότι πρόκειται απλώς για "μεταφορά".

 

Από την άλλη, όταν πρότεινα σε έναν φίλο μου (φαν των ταινιών τρόμου) τις ταινίες αυτές, αυτός βρήκε σκάλες ανώτερο το offspring ενώ το the woman το σκυλόθαψε πιστευοντας ότι ο υπερβολικός φεμινισμός που βγάζει ο ΜακΚι στις ταινίες του επιρρέασε και τον Ketchum!

 

Εμένα πάλι μου άρεσε η σύγκρουση του ακραίου φαλλοκρατισμού με τον ακραίο φεμινισμό και θεωρώ το the woman ως πολύ καλή ταινία. Επομένως φαντάζομαι ότι είναι θέμα γούστου και απόψεων το πως θα τα ιεραρχίσει κανείς στη συνείδησή του.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι στιγμής έχω δει 3 ταινίες που σχετίζονται με το σύμπαν του Ketchum. Tο The girl next door, το The woman και το The lost. Ανώτερο είναι κατά τη γνώμη μου το The woman, με την εκφραστικότατη Pollyanna McIntosh να κλέβει την παράσταση. Τα άλλα δύο μου φάνηκαν μέτρια, με άνευρες σκηνοθεσίες και επιτηδευμένο πεσιμισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω δει και τις 5 ταινίες από βιβλία του Κέτσαμ. Καλύτερο θεωρώ το The Lost, καλύτερο ίσως και από το βιβλίο (γιατί έκοβε έξυπνα από το σενάριο τις 50 σελίδες που περίσσευαν και έκαναν κοιλιά). Μετά θα έλεγα τα Red και The Girl next door, με τα The Woman και (με τεράστια διαφορά τελευταίο) το Offspring.

 

To the woman είχε μερικές καλές (κάφρικες) στιγμές και ωραία νοσηρότητα. Επίσης εξαιρετικές ερμηνείες, ειδικά από την Pollyana McIntosh και την Angela Bettis. Αλλά στο τέλος μου άφησε ένα τεράστιο αρνητικό πρόσημο, όχι επειδή δεν ήταν καλή σαν ταινία, αλλά επειδή οι προηγούμενες τρεις του Κέτσαμ (και η πρώτη του McKee) ήταν καλύτερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όπως είπα έχω δει τις τέσσερις - δεν έχω δει το Woman. Συμφωνώ με τον Νιχίλιο, καλύτερο είναι το The Lost, ακολουθεί με βραχεία κεφαλή το Red (που και τα δύο τα θεωρώ εξαιρετικές ταινίες), μετά το The Girl next Door, το οποίο το θεωρώ έως και αδιάφορο, και τέλος έρχεται το Offspring, το οποίο δεν το θεωρώ απλώς μια κακή ταινία από βιβλίο του Κέτσαμ, αλλά μια πολύ κακή ταινία, τελεία και παύλα. Ιδιαίτερα το καστ, αν εξαιρέσουμε την Μάκιντος, είναι για τα μπάζα. Σε σημείο που η εμφάνιση του Κέτσαμ να τον κάνει να δείχνει έμπειρος ηθοποιός με πολλές ώρες γυρισμάτων στο ενεργητικό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Άργησα πάρα πολύ να τον ανακαλύψω...Διάβασα το πολύ πριν ένα χρόνο το "Νεκρή σεζόν" και έπαθα ζημιά!Τρομερό σπλάτερ τρόμου!Συνέχισα με το "Κρυφτό" το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατώτερο, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.Έχω προμηθευτεί και τα υπόλοιπα βιβλία του και κάποια στιγμή θα τα πιάσω.Δυστυχώς έχω αρκετά αδιάβαστα(καμμια τριανταριά) και δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό.Τελευταίο θα διαβάσω το "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"  που έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.Επίσης δεν έχω δει καμμία ταινία του.Αλλά δεν θέλω κιόλας, πριν διαβάσω τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα πάρα πολύ να τον ανακαλύψω...Διάβασα το πολύ πριν ένα χρόνο το "Νεκρή σεζόν" και έπαθα ζημιά!Τρομερό σπλάτερ τρόμου!Συνέχισα με το "Κρυφτό" το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατώτερο, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.Έχω προμηθευτεί και τα υπόλοιπα βιβλία του και κάποια στιγμή θα τα πιάσω.Δυστυχώς έχω αρκετά αδιάβαστα(καμμια τριανταριά) και δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό.Τελευταίο θα διαβάσω το "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"  που έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.Επίσης δεν έχω δει καμμία ταινία του.Αλλά δεν θέλω κιόλας, πριν διαβάσω τα βιβλία.

Αξίζει να δεις το The Lost από τις ταινίες. Και πρέπει να διαβάσεις το "Κορίτσι" οπωσδήποτε, αν και είναι καλύτερο να ξεκινάς φρέσκος από Κέτσαμ για να πιάσει καλύτερα τόπο Η ΚΛΩΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

Άργησα πάρα πολύ να τον ανακαλύψω...Διάβασα το πολύ πριν ένα χρόνο το "Νεκρή σεζόν" και έπαθα ζημιά!Τρομερό σπλάτερ τρόμου!Συνέχισα με το "Κρυφτό" το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατώτερο, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.Έχω προμηθευτεί και τα υπόλοιπα βιβλία του και κάποια στιγμή θα τα πιάσω.Δυστυχώς έχω αρκετά αδιάβαστα(καμμια τριανταριά) και δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό.Τελευταίο θα διαβάσω το "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"  που έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.Επίσης δεν έχω δει καμμία ταινία του.Αλλά δεν θέλω κιόλας, πριν διαβάσω τα βιβλία.

Αξίζει να δεις το The Lost από τις ταινίες. Και πρέπει να διαβάσεις το "Κορίτσι" οπωσδήποτε, αν και είναι καλύτερο να ξεκινάς φρέσκος από Κέτσαμ για να πιάσει καλύτερα τόπο Η ΚΛΩΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ.

 

Το The Lost είναι βασισμένο σε κάποιο από τα βιβλία;Αν είναι, θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

Την κλωτσιά στ'αρχίδια την έφαγα από το "Νεκρή σεζόν" κιόλας.Αν συνεχίζει έτσι, προβλέπω φίστινγκ... :lol:  :lol:  :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άργησα πάρα πολύ να τον ανακαλύψω...Διάβασα το πολύ πριν ένα χρόνο το "Νεκρή σεζόν" και έπαθα ζημιά!Τρομερό σπλάτερ τρόμου!Συνέχισα με το "Κρυφτό" το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατώτερο, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.Έχω προμηθευτεί και τα υπόλοιπα βιβλία του και κάποια στιγμή θα τα πιάσω.Δυστυχώς έχω αρκετά αδιάβαστα(καμμια τριανταριά) και δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό.Τελευταίο θα διαβάσω το "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"  που έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.Επίσης δεν έχω δει καμμία ταινία του.Αλλά δεν θέλω κιόλας, πριν διαβάσω τα βιβλία.

Αξίζει να δεις το The Lost από τις ταινίες. Και πρέπει να διαβάσεις το "Κορίτσι" οπωσδήποτε, αν και είναι καλύτερο να ξεκινάς φρέσκος από Κέτσαμ για να πιάσει καλύτερα τόπο Η ΚΛΩΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ.

 

Το The Lost είναι βασισμένο σε κάποιο από τα βιβλία;Αν είναι, θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

Την κλωτσιά στ'αρχίδια την έφαγα από το "Νεκρή σεζόν" κιόλας.Αν συνεχίζει έτσι, προβλέπω φίστινγκ... :lol:  :lol:  :lol:

 

Λέγεται "Οι Ξεγραμμένοι" στα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άργησα πάρα πολύ να τον ανακαλύψω...Διάβασα το πολύ πριν ένα χρόνο το "Νεκρή σεζόν" και έπαθα ζημιά!Τρομερό σπλάτερ τρόμου!Συνέχισα με το "Κρυφτό" το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατώτερο, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.Έχω προμηθευτεί και τα υπόλοιπα βιβλία του και κάποια στιγμή θα τα πιάσω.Δυστυχώς έχω αρκετά αδιάβαστα(καμμια τριανταριά) και δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό.Τελευταίο θα διαβάσω το "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"  που έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.Επίσης δεν έχω δει καμμία ταινία του.Αλλά δεν θέλω κιόλας, πριν διαβάσω τα βιβλία.

Αξίζει να δεις το The Lost από τις ταινίες. Και πρέπει να διαβάσεις το "Κορίτσι" οπωσδήποτε, αν και είναι καλύτερο να ξεκινάς φρέσκος από Κέτσαμ για να πιάσει καλύτερα τόπο Η ΚΛΩΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ.

 

Το The Lost είναι βασισμένο σε κάποιο από τα βιβλία;Αν είναι, θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

Την κλωτσιά στ'αρχίδια την έφαγα από το "Νεκρή σεζόν" κιόλας.Αν συνεχίζει έτσι, προβλέπω φίστινγκ... :lol:  :lol:  :lol:

 

Σωστά τα λες. Αν κλοτσιά με τη Σεζόν, σε περιμένει φίστινγκ ξεγυρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα απο καιρο σκεφτει να αρχισω με τον Ketchum και να που το επιχειρω ανοιγοντας το Red. Αν και εφοσον μου αρεσει με ποιο βιβλιο του να καταπιαστω στην συνεχεια?

Edited by oldboy
Link to comment
Share on other sites

Ειχα απο καιρο σκεφτει να αρχισω με τον Ketchum και να που το επιχειρω ανοιγοντας το Red. Αν και εφοσον μου αρεσει με ποιο βιβλιο του να καταπιαστω στην συνεχεια?

 

Το Κορίτσι της διπλανής πόρτας και Νεκρή σαιζόν οπωσδήποτε, είτε σου αρέσει το Red είτε όχι :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα απο καιρο σκεφτει να αρχισω με τον Ketchum και να που το επιχειρω ανοιγοντας το Red. Αν και εφοσον μου αρεσει με ποιο βιβλιο του να καταπιαστω στην συνεχεια?

Ωραιο το Red αλλα δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα βιβλια του Κετσαμ. Δεν ειναι Τρομου αλλα Δραμα. Επομενως μην νομισεις οτι ειναι κανενας soft συγγραφεας και απογοητευτεις. Προχωρα εσυ με το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας και ετοιμασου να μισησεις τον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω πως το Red είναι το πιο αγαπημένο μου από τα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω πως το Red είναι το πιο αγαπημένο μου από τα βιβλία του.

 

Ειναι παρα πολυ καλο βιβλιο, απλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του Κετσαμ.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, όλα τα μοτίβα είναι εκεί. Ακόμα και η σπηλιά! Απλώς, εδώ επεισέρχεται και ένα έντονα συναισθηματικό στοιχείο. Έχοντας διαβάσει πάρα πολύ Κέτσαμ, είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι το Red έρχεται και δένει σε ένα ενιαίο σύνολο, με αποτέλεσμα να είναι από τα πιο αντιπροσωπευτικά του - εκτός βέβαια αν τα βάλουμε κάτω και τα μετρήσουμε με το σοκ-όμετρο. Κι όμως, διαβάζοντας τον Κέτσαμ διαπιστώνει κανείς ότι, σε τελική ανάλυση, το σοκ δεν είναι το πιο σημαντικό στοιχείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επιτρέψτε μου να πω πως το Red είναι το πιο αγαπημένο μου από τα βιβλία του.

 

Ειναι παρα πολυ καλο βιβλιο, απλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του Κετσαμ.

 

Δε θα το έλεγα. Αντιπροσωπευτικό του Κέτσαμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η Νεκρή Σαιζόν. Ή το She wakes. Το Red είναι κλασσικότατος Κέτσαμ, απλά είναι crime και όχι Horror novel, όπως πχ κλασσικότατος Κέτσαμ είναι και το (νερόβραστο) old flames.

 

ΥΓ: Αγαπητέ Κόμη, μετά από Off Season, Hide and Seek, She Wakes, Right for Life, Girl Next Door, Red, Old Flames, Triage, The Lost και Peaceable Kingdoms τι άλλο θα προτείνατε να διαβάσω από Κέτσαμ; Ετοιμάζω σιγά-σιγά παραγγελιά από Amazon και λέω να βάλω μέσα και έναν Κέτσαμ για το καλό

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις, πάντως, καφρίλα (με το καφριλόμετρο να βαράει κόκκινο): Ladies' Night.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελειωσα το red και μπορω να πω οτι το βρηκα αρκετα συμπαθητικο. βεβαια θα χρειαστει να διαβασω κι αλλα του ketchum για να σχηματισω αποψη για τον συγγραφεα συγκεκριμενα εχω βαλει στο ματι το 'νεκρη σαιζον', για να δουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελειωσα το red και μπορω να πω οτι το βρηκα αρκετα συμπαθητικο. βεβαια θα χρειαστει να διαβασω κι αλλα του ketchum για να σχηματισω αποψη για τον συγγραφεα συγκεκριμενα εχω βαλει στο ματι το 'νεκρη σαιζον', για να δουμε...

 

Δεν χρειαζεται σκεψη, ορμα εφοσον σου αρεσουν οι καφριλες. Δεν ξερω βεβαια αμα θα σε κανει να εκτιμησεις ομως τον Κετσαμ παραπανω, μιας και ηταν το πρωτο του βιβλιο με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις τελειωσα την Νεκρη Σαιζον η αλογοκριτη εκδοση!!Καλα μιλαμε οτι επιασα τον εαυτο μου να ανατριχιαζει σε διαφορα σημεια πραγμα που μου συμβαινει σπανια σε βιβλια!!Ο ketchum μπηκε για τα καλα στην ζωη μου και στην βιβλιοθηκη μου!!Πηρα και τα "κρυφτο","δικαιωμα στην ζωη","Red","Το κοριτσι της διπλανης πορτας" και "οι ξεγραμενοι".Εκτος "Το ξεσκαρταρισμα" εχει εκδοθει κατι αλλο του στα Ελληνικα που δεν ανακαλυψα?

 

Επισης εχει γυριστει καποια ταινια απο βιβλιο του Ketchum?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..