Jump to content

FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Απλώς σιγουρέψου πως δεν σου βγαίνει ολόκληρο μυθιστόρημα, Tregorian. Δηλαδή σκέψου μια ιδέα που μπορεί να έχει αρχή, μέση και τέλος με σχετικά λίγες λέξεις, και γράψε προσέχοντας μόνο να μην "αφήνεις τα γκέμια" ώστε να μην παρασυρθείς σε μεγάλες περιγραφές π.χ. που θα σε κάνουν και να χάσεις χρόνο και να δυσκολευτείς να τελειώσεις.

 

Ο καθένας βέβαια έχει δικό του ρυθμό κλπ, οπότε τα παραπάνω μπορεί να μη σου είναι χρήσιμα. Είναι όμως πράγματα που σ'εμένα φάνηκαν χρήσιμα όποτε έχω πάρει μέρος σε flashfic.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    10

  • Nienor

    5

  • Παρατηρητής

    7

  • TheTregorian

    13

Λογικά μέσα κι εγώ!Αυτή τη φορά αν δεν το τελειώσω δεν θα πάρω μέρος.Όμως σε 75 λεπτά θα έχω γράψει ένα σημαντικό μέρος ενός διηγήματος.Κάτι είναι κι αυτό.Και λίγη αδρεναλίνη δε βλάπτει.

αν χρειαστεί και ένα "λάδωμα" η μούσα του καθενός

Μπορεί κανείς να μου δανείσει μια μούσα; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Ηeiron αλλά το θέμα είναι να τελειώσεις την ιστορία μέσα σε 75 λεπτά.

 

Οι μούσες τώρα είναι κάτι τελείως προσωπικό και δεν δανείζονται. Αλλά το καλό είναι πως ο καθένας έχει από μία ή και παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς το έπιασα για τις μούσες...(αν και τότε αποκλείεται να τη δάνειζε κάποιος)

Όσο για το όριο,το ξέρω ότι αυτό είναι το θέμα.Είπα ότι αν δεν προλάβω δεν θα πάρω μέρος.Εφόσον δεν θα έχω πάρει μέρος δεν θα με νοιάζει ο οποιοσδήποτε κανόνας. :fish:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πως θα συμμετάσχω κανονικά :). Αλήθεια πόσοι θα είμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος δεν θα προλάβουμε να διαβάσουμε όλες τις ιστορίες για να ψηφίσουμε μετά!!! :tongue:

Γι'αυτό κάνω μια πρόταση: να τεθεί όριο! Γιατί αν κάποιος του έρθει έμπνευση και είναι και γρήγορος στο γράψιμο και γράψει 3500 λέξεις... Καήκαμε!!!

Ή οι "ψηφοφόροι" θα βαρεθούν και θα διαβάσουν-ψηφίσουν τις πρώτες-πρώτες ιστορίες που θα αναρτηθούν, ή δεν θα ψηφίσουν καθόλου! Να βγει λοιπόν ένα όριο λέξεων συναρτήσει αυτών που θα λάβουν μέρος ( ε, τι σόϊ σχολή θετικών επιστημών αντιπροσωπεύω!!) :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα χρειαστεί ανώτατο όριο λέξεων. Αν μπορεί κάποιος να γράψει 3500 λέξεις μακάρι να τις γράψει. Μιλάς για περίπου 10 σελίδες, αν το δω μόνο ποσοτικά, χώρια την διαμόρφωσή του, το χώρισμα των παραγράφων, και τυχόν έλεγχο για λάθη.

 

Στο προηγούμενο live αναρτήθηκαν 11 ιστορίες και ο χρόνος της ψηφοφορίας ήταν 3 μέρες. Οπότε φαντάζομαι πως αναλόγως των συμμετοχών θα καθοριστεί και ο χρόνος που το poll θα είναι ανοικτό, που μου φαίνεται και το πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ε,άμα γραφτούν μεγάλες ιστορίες ή πολλές ή γενικά πολλές λέξεις συνολικά ρε παιδί μου,θα δοθεί περισσότερος χρόνος για την ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γραφούν πολλές και καλές ιστορίες και ας είναι και μεγάλες. Πάντως ο περιορισμένος χρόνος λειτουργεί από μόνος του ως ανώτατο όριο λέξεων.

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Έχω καλά νέα για μένα και όχι για το δίκτυο... Έβαλα internet στο σπίτι!!! Οπότε θα λάβω μέρος και εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα, Μηνά και Khar. The more the merrier! :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

OK, αν είναι να δωθεί ικανοποιητικός χρόνος, ας γραφτούν και 100 ιστορίες των 3500 λέξεων!! Τόσο το καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω κι εγώ μια προσπάθεια... Αν μη τι άλλο, να ξεκολλήσει το μυαλό μου απ' το νανόριμο και τον στομαχόπονο που 'χει αρχίσει να μου προκαλεί το άγχος. Μπορεί να πάρω και μπρος και να το τελειώσω επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι κι εγώ εδώ. Κατά πάσα πιθανότητα και ο Νιχίλιο ενώ περιμένουμε ανταπόκριση από τον Άντινολ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ανακεφαλαίωση :p

 

22:30 να είμαστε όλοι συντονισμένοι, το θέμα θα έρθει από Ξάνθη, οπότε, οκ, μπορεί να φτάσει και 40, πάντως από την ώρα που θα μπει θα έχουμε ακριβώς 75 λεπτά να γράψουμε μια μικρή ιστοριούλα που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 400 λεξούλες.

 

Σημείωσης: Θα κλειδώσω το τόπικ ακριβώς στα 75 λεπτά, αυτή τη φορά, (σας προειδοποιώ :p) οπότε ποστάρετε 1, 2 λεπτάκια πριν.

 

Καλή μας συγγραφή :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλή πλάκα να παρακολουθεί κανείς από λεπτό σε λεπτό πώς αυξάνεται ο αριθμός των μελών που διαβάζουν το τόπικ!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μαζεύεται η παρέα! Άκυρο ίσως, αλλά νοιώθω σαν Μ. Σάββατο 11:55 που τότε μαζεύονται όλοι για την Ανάσταση! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μαζεύεται η παρέα! Άκυρο ίσως, αλλά νοιώθω σαν Μ. Σάββατο 11:55 που τότε μαζεύονται όλοι για την Ανάσταση! :tongue:

 

Πλάκα πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..