Jump to content

Γκλεν κουκ - The Black Company (Glen Cook - The Black Company)


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

Dreams of Steel (Εκδόσεις Tor Books)
Το δεύτερο και τελευταίο απ' τα Books of the South. Αυτή τη φορά δεν κλείνουν οι όλες οι ανοιχτές υποθέσεις, οπότε αν κάποιος σκέφτεται για το αν θα συνεχίσει μετά την original τριλογία, καλό είναι να ξέρει ότι θα πρέπει να διαβάσει όλα τα υπόλοιπα βιβλία για να έχει μια πλήρη ιστορία, καθώς οι επόμενες υπό-σειρές δεν είναι αυτοτελείς, όπως ήταν η πρώτη.
Στα του βιβλίου τώρα. Η αρχή είναι κάπως αργή και χαοτική, καθώς παίρνει σημαντικό αριθμό σελίδων απλά μέχρι να καταλάβουμε ποιες είναι οι (πολύ) άμεσες συνέπειες του τέλους του προηγούμενου βιβλίου. Ακόμα και αφού μπουν όλα στη σειρά τους το βιβλίο αργεί λίγο να πάρει μπρος.
Από το σημείο που οι ρυθμοί αρχίζουν και ανεβαίνουν όμως (περίπου στο 1/3 του βιβλίου) κυλάει νεράκι και ειδικά στις τελευταίες σελίδες απογειώνεται. Η υπόθεση είναι πολύ μπλεγμένη και περίπλοκη (χωρίς όμως να γίνεται δυσνόητη) και παίρνει αρκετές απρόβλεπτες τροπές, ενώ και διάφοροι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρουσα και μη αναμενόμενη εξέλιξη.
Αν και η αρχή με κούρασε λίγο, στη συνέχει αποζημιώθηκα και με το παραπάνω.
Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τον κόσμο της Black Company και σίγουρα θα επιστρέψω για να διαβάσω τα τέσσερα τελευταία βιβλία (Books of Glittering Stone), καθώς η σειρά είναι πραγματικά πολύ καλή και θέλω να δω που θα πάει το πράγμα.

Βαθμολογία: 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bleak Seasons (Εκδόσεις Tor Books)
Ξεκίνησα και την τελευταία ομάδα βιβλίων που αποτελούν την Black Company και για άλλη μία φορά ο Cook με άφησε πλήρως ικανοποιημένο.
Η αλήθεια είναι ότι το βιβλίο έχει κάποιες παραξενιές και κάποιες διαφορές σε σχέση με τα προηγούμενα βιβλία της σειράς, αλλά αυτό οφείλεται στην αλλαγή του αφηγητή της ιστορίας. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό, αλλά χρειάστηκαν μερικές σελίδες μέχρι να συνηθίσω τις "καινούργιες συνθήκες".
Γενικά, από πλευράς του τι έχει να προσφέρει, είναι ένα βιβλίο σαν τα άλλα της σειράς (ίσως υπολείπεται ελαφρώς σε δυνατές στιγμές) το οποίο λογικά θα αρέσει στους φανς, αλλά δεν είναι ουσιαστικά κάτι καινούργιο.

Βαθμολογία: 8.0/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

She is the Darkness (Εκδόσεις Tor Books)
Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να το αδικώ κάπως το βιβλίο, αλλά με κούρασε κάπως. Δεν νομίζω ότι είχε κάποιο μεγάλο μειονέκτημα ή και γενικά κάποια μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα, απλά μία από τα ίδια.
Σίγουρα έχει όλα όσα μου άρεσαν και στα προηγούμενα βιβλία συν ένα πολύ δυνατό τέλος, αλλά δεν ξέρω, αν και μου άρεσε γενικά δεν με κέρδισε όπως τα άλλα. Μάλλον φταίει που έχω διαβάσει όλα της σειράς σχετικά κοντά μεταξύ τους.
Δεν τίθεται θέμα του αν θα συνεχίσω με τα τελευταία δύο βιβλία, προφανώς και θα το κάνω, αλλά σίγουρα θα κάνω ένα διάλειμμα τώρα.

Βαθμολογία: 7.5/10
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Water Sleeps (Εκδόσεις Tor Books)
Αυτό μου άρεσε περισσότερο. Ήταν πιο διαφορετικό από τα άλλα βιβλία, καθώς δεν επικεντρώνεται τόσο σε στρατιωτικές επιχειρήσεις, κάτι που δεν είχαμε δει από το δεύτερο/τρίτο βιβλίο της σειράς και μετά.
Κάτι που μου αρέσει πολύ σε αυτή τη σειρά είναι ότι η ιστορία διαρκεί πολλά χρόνια και από βιβλίο σε βιβλίο βλέπουμε τους χαρακτήρες να έχουν μεγαλώσει/γεράσει πολύ και να έχουν αλλάξει.
Το τέλος κλείνει σχεδόν όλες τις ανοιχτές υποθέσεις, νομίζω θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν τέλος για την σειρά. Είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και επόμενο και τελευταίο βιβλίο της σειράς.

Βαθμολογία: 8.0/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Soldiers Live (Εκδόσεις Tor books)
Με αυτό το βιβλίο τελειώνει η μεγάλη αυτή σειρά της Black Company, από τον Glen Cook. Είναι ένα καλό, δυνατό τέλος, με αρκετές ανατροπές ώστε να μην γίνεται προβλέψιμο, αλλά είναι και ταιριαστό με το πνεύμα της σειράς. 

Βαθμολογία: 8.0/10

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γενικά, όπως φαίνεται και από τις επιμέρους βαθμολογίες που έχω βάλει στα βιβλία, θεωρώ ότι είναι μια πάρα πολύ καλή σειρά βιβλίων. Όμως δεν είμαι σίγουρος ότι έχει πολλά παραπάνω να προσφέρει μετά την original τριλογία (που κατά τη γνώμη μου είναι must).
Όλα τα βιβλία είναι καλά, αλλά από ένα σημείο και μετά είχα την εντύπωση ότι διάβαζα, συχνά-πυκνά,  μία από τα ίδια. Ναι, καλογραμμένα τα ίδια, με χαρακτήρες που είχα γνωρίσει και αγαπήσει κατά τη διάρκεια της σειράς, αλλά τα ίδια.
Βέβαια τα βιβλία 4-9 είχαν μερικές από τις πιο δυνατές στιγμές της σειράς και πάντα υπήρχαν διαφοροποιήσεις μεταξύ των βιβλίων για να μην βαριέται ο αναγνώστης.
Σίγουρα θα πρότεινα σε κάθε φαν του fantasy την original τριλογία και σε όποιον του άρεσε πάρα πολύ και θα ήθελε να δει και άλλες περιπέτειες με τους ίδιους χαρακτήρες θα πρότεινα και τα υπόλοιπα βιβλία.

Edited by Steel Guardian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

1571098225_TheSilverSpike.jpg.72848a94c307c141861ba4705a7b4c58.jpg

The Silver Spike (Εκδόσεις Tor)
Αυτό είναι ένα spin-off της The Black Company, που ακολουθεί κάποιος χαρακτήρες που έφυγαν από αυτή στο τέλος του τρίτου βιβλίου της σειράς (The White Rose).
Η αλήθεια είναι ότι μου είχε λείψει ο Cook με την πολύ ιδιαίτερη γραφή του, καθώς και ο κόσμος της σειράς και οι διάφοροι χαρακτήρες. Ως φυσικό επακόλουθος η ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου ήταν τρομερά ευχάριστη. Έχει όλα τα καλούδια που με έκαναν φαν της σειράς και διάφορα εντελώς δικά του πράγματα που το κάνουν να ξεχωρίζει. Επίσης έχει και μια αρκετά διαφορετική και κάπως ασυνήθιστη πλοκή που μου άρεσε πολύ.
Το μόνο αξιοσημείωτο αρνητικό είναι ότι κάνει λίγο κοιλίες σε κάποια σημείο κοντά στη μέση, αλλά δεν είναι για πολύ και όταν παίρνει μπρος, παίρνει μπρος. Όχι μισές δουλειές.
Σίγουρα το προτείνω σε όσους ξεκινήσουν την σειρά και δουν ότι τους αρέσει, ενώ νομίζω το καλύτερο σημείο για να το διαβάσει κανείς είναι είτε μετά το τρίτο (The White Rose), είτε μετά το τέταρτο βιβλίο (Shadow Games).

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκλεν κουκ - The Black Company (Glen Cook - The Black Company)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..