Jump to content

Bαμπιρατες...


Waylander
 Share

Recommended Posts

Λοιπον? Προσφατα κυκλοφορησε απο Φανταστικο κοσμο και στα ελληνικα και μου τραβηξε την προσοχη λογο του ολοενα και αυξονομενου ενδιαφεροντος για τους πειρατες(one piece ktl).

Περιμενω κριτηκες..

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, λοιπόν... Δεν ξέρω πόσο μετράει η γνώμη μου επειδή έχω μεταφράσει το βιβλίο, αλλά καλό ήταν.

Τώρα, για τη μετάφραση, για ό,τι κακό... εδώ είμαι να τ' ακούσω, μια που τώρα μεταφράζω το τρίτο βιβλίο.

 

Κατ' αρχήν το πρώτο βιβλίο Βαμπιρατές: Δαίμονες των Ωκεανών, είναι παιδικό προς εφηβικό.

Ξεκινάει στο έτος 2505, στην Αυστραλία, αλλά δεν είναι ε.φ. με τη συνηθισμένη έννοια. Μάλιστα ενώ στο πρώτο βιβλίο υπάρχει εφηβικός (ας πούμε) τρόμος, η ατμόσφαιρα σιγά-σιγά βαραίνει στα επόμενα όπου αρχίζει να ρέει το αίμα κανονικότατα.

 

Η στάθμη των νερών έχει ανέβει, μια νέα εποχή πειρατείας έχει ξεκινήσει, η τεχνολογία της εποχής είναι κάπως αδιευκρίνιστη, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως οι θάλασσες είναι λιγότερο ασφαλείς απ' ό,τι τις ξέραμε.

Από τη μια υπάρχει εκτεταμένη πειρατεία κι από την άλλη ένα πλοίο με βαμπίρ κυκλοφορεί κάπου έξω από τις ακτές.

Οι ήρωες της ιστορίας είναι τα δίδυμα αδέλφια, Κόνορ και Γκρέις. Ορφανά από μητέρα, όταν χάνουν και τον πατέρα τους στα δεκατέσσερα, βγαίνουν να βρουν την τύχη τους στη θάλασσα. Το πλοιάριό τους βουλιάζει σε μια καταιγίδα και τα παιδιά καταλήγουν στη θάλασσα. Ο Κόνορ διασώζεται από ένα διάσημο πειρατικό πλοίο, ενώ η αδελφή του καταλήγει σ' ένα πολύ πιο παράξενο πλοίο. Δεν χρειάζεται να μαντέψετε, ναι, είναι το πλοίο των Βαμπιρατών. Τα δυο αδέλφια, παρά τις περιπέτειές τους, αναζητούν πάντα το ένα το άλλο.

Ε, ας μην πω περισσότερα και κάνω σπόιλερς, για όποιον θα ήθελε να το διαβάσει, αλλά υπάρχει ατμόσφαιρα, ο συγγραφέας αναπτύσσει μια ενδιαφέρουσα κοινωνία βαμπίρ, μια περίεργη σχέση ανάμεσα σε βαμπίρ και ανθρώπους, και βεβαίως το αίσθημα κάπου παραμονεύει πίσω από την πόρτα, χωρίς να κραυγάζει όπως στο Λυκόφως (το οποίο έχω δει αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα).

Για ό,τι απορίες, ξαναρωτήστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απευθύνεται περισσότερο στο παιδικό κοινό...Στο ίδιο στυλ με το Ηarry potter της JK Rowling

Edited by Vasot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..