Jump to content

Plane-lords of Faerun


Entazar
 Share

Recommended Posts

Πιο κάτω θα βρείτε ένα κόμικ που κάναμε εγώ, ο Elsanor και ο φίλος μας Edwin (που μπορεί στο μέλλον να του 'ρθει να γίνει και μέλος). 'Οπως φαίνεται και από το χαρακτηρισμό του topic είναι εμπνευσμένο (φανερά :p ) από το γνωστό Knights of the Diner Table. Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι οι χαρακτήρες (από τα αριστερά προς τα δεξιά) αντιστοιχούν στον DM, σε Paladin, σε Rogue και σε Wizard. Το party παίζει D&d στα Forgotten Realms (το αγαπημένο μας setting) και είναι πορωμένοι :lmao: . Enjoy :thmbup: .

 

Υ.Γ.: O Elsanor μου είπε να τα κάνω post εδώ οπότε αν θέλετε βρίστε αυτόν (ελέυθερα :evil: ).

 

post-78-1091140159_thumb.jpg

 

post-78-1091140338_thumb.jpg

 

post-78-1091140494_thumb.jpg

 

post-78-1091140568_thumb.jpg

Edited by Entazar
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα...

 

post-78-1091142360_thumb.jpg

 

 

Και θα σας χρωστάω άλλο ένα ακόμα.

Edited by Entazar
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο DM είναι άσχετος σαν χαρακτήρας, ο Edwin είναι ο παίκτης του Paladin, ο Entazar ο παίκης του Entazar και ο Wizard ο δικός μου. Τα σκίτσα που βλέπετε είναι οι κομικομορφές μας. :p

Link to comment
Share on other sites

Να και το τελευταίο που σας υποσχέθηκα...

 

post-78-1091215228_thumb.jpg

 

 

 

...όμως επειδή δε χωράνε και οι δύο σελίδες σε ένα post...

Link to comment
Share on other sites

...βάζουμε την τελευταία σε άλλο, ορίστε...

 

post-78-1091215464_thumb.jpg

 

 

Παιδιά γράψτε κανά σχόλιο να ξέρουμε τη γνώμη σας, γιατί αν σας αρέσει να φτιάξουμε και καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η δουλειά είναι εξαιρετική, και οι διάλογοι εμένα τουλάχιστον με έκαναν να γελάσω ασυναίσθητα όπως τους διάβασα.

 

Ποιος κάνει τα σκίτσα; Ποιος γράφει το διάλογο;

 

Αλήθεια στο πρώτο φύλλο, η πρώτη εικονίτσα γιατί είναι άλλο χρώμα; Έπεσε καφές; :-Ρ

 

Α, και η κωμικομορφή του Έλσανορ είναι γαμάτη. Τον έχω δει και ζωντανά και βλέπω ότι δένει με το πραγματικό.

 

Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκίτσα τα έκανα εγώ κάτω από την επίδραση του Κιμωλιάτικου αέρα και νερού (γνωστό και ως ππορδόνερο κατά τον Elsanor). Τα κείμενα τα γράψαμε και οι τρεις που αναφέρονται μετά από ιδιαίτερη εξοικίωση με τους χαρακτήρες. Όσο για το πρώτο καρέ είναι όπως το σκανάραμε από το μπλοκ ζωγραφικής στο οποίο και το είχαμε σχεδιάσει, χωρίς να έχει υποστεί ψηφιακή επεξεργασία όπως όλα τα άλλα.

Βάρδε πολύ χάρηκα για τα καλά σου λόγια. Σίγουρα θα φροντίσουμε να μην τελειώσει εδώ. Thanx for the support.

 

Περιμένουμε κι άλλα σχόλια, θετικά ή αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Your pity hatred is no match for the wrath of the lady of mysteries when angered, expresed through me!!!!!

 

 

You mess with mystra, you mess with the whoooooole family!!!!! (Y)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι βέβαια ότι το άβαταρ του Έλσανορ είναι κι εκείνο που αντιπροσωπεύει τον ίδιο περισσότερο στην in-play μόρφη του... :rolleyes:

 

Πάντως, αν και μου άρεσε το σκίτσο, δε θα με χάλαγε μια κάποια βελτίωση του, είτε στο χέρι είτε στον υπολογιστή (το προπέτασμα, ας πούμε, είναι οπισθοκλινές). Πολύς κόσμος αρέσκεται στο πιο απλοϊκό σκίτσο (αφού το θεωρούν ως στοιχείο της γελοιογραφίας), αλλά μου αρέσει να υπάρχει αφαιρετική αληθοφάνεια (λέμε τώρα!), με πολύ χαρακτηριστικό στοιχείο τις περισσότερες διαφοροποιήσεις στις εκφράσεις των χαρακτήρων.

 

Πάντως θα το βαθμολογούσα με 65/100 ή 70/100 για το σκίτσο και 95/100 για το διηγηματικό του μέρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Great Job .... keep it up ... :clap:

 

Υ.Γ. Προσπαθήστε να μειώνετε το μέγεθος των .jpg όσο μπορείτε γιατί η ποιότητα στα ασπρόμαυρα δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και πιάνει χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, προτιμήστε ακόμα καλύτερα GIFs αντί για JPEGs με ασπρόμαυρες εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

:p RaspΚ μην το λες! Για να καταλάβεις πρέπει να παρεβρεθείς σε χώρο που βρίζει κάποιος τη Mystra και είμαι παρών! Χεχεχε... Edited by Elsanor
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι, αν υπάρχει κάτι που έχει στεναχωρήσει απίστευτα στη λογοτεχνία που βγήκε για τα Forgotten Realms ήταν το πως παρουσιάζουν κάθε τόσο την έρμη, καθώς και τον Kelemvor: πραγματικούς στόκους, ώρες-ώρες...

 

Από την άλλη... Τι να πω; Μόνο το The War of the Spider Queen με έχει πραγματικά ικανοποιήσει! Όσοι δεν το έχετε διαβάσει, διαβάστε τουλάχιστον το εκπληκτικό πρώτο βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To κομικ είναι άθλιο, το σκίτσο χάλια, και η ιδέα πολύ KODT. Με λίγα λόγια...

ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΩ!

Πέρα από την πλάκα, γέλασα αρκετά με το όλο κόμικ, και πιστεύω ότι θα ήταν καλό να κάνετε και άλλα! Ειδικά η αττάκα του Elsanor-Peterέίχε τρελό γέλιο!

 

"Never defy the wrath of the Lady of Mysteries, EXPRESSED THROUGH ME!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..