Jump to content

SFF-WriMo 2007


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Όπως κάποιοι από εσάς θα γνωρίζετε, κάθε Νοέμβρη τρέχει ένα event που ονομάζεται NaNoWriMo. Σκοπός του είναι να γραφεί ένα πλήρες μυθιστόρημα μέσα σε έναν ακριβώς μήνα, από την 1η έως την 30η Νοεμβρίου. Ως πλήρες μυθιστόρημα εννοούμε ένα κείμενο άνω των 50.000 λέξεων. Είναι μια δύσκολη πρόκληση που απαιτεί ταχύτητα γραφής, συνέπεια και σωστή οργάνωση του χρόνου (και καθόλου editing :whistling: ).

Τα τελευταία δύο χρόνια τρέχουμε αυτό το event στο Εργαστήρι Συγγραφής, με τον Dain να ολοκληρώνει το έργο του το 2005 και τη Sonya το δικό της το 2006.

Έτσι και φέτος, μεσάνυχτα 1ης Νοέμβρη ξεκινάμε. Οι ενδιαφερόμενοι ας φροντίσουν να έχουν εγγραφεί ως τότε στο εργαστήριο συγγραφής και να προετοιμαστούν ψυχολογικά. Για οποιαδήποτε απορία ποστάρετε εδώ.

 

ΥΓ: Κιάρα, φέτος να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τις 30.000 λέξεις, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • Oberon

    8

  • Arachnida

    5

  • DinoHajiyorgi

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως κάποιοι από εσάς θα γνωρίζετε, κάθε Νοέμβρη τρέχει ένα event που ονομάζεται NaNoWriMo. Σκοπός του είναι να γραφεί ένα πλήρες μυθιστόρημα μέσα σε έναν ακριβώς μήνα, από την 1η έως την 30η Νοεμβρίου. Ως πλήρες μυθιστόρημα εννοούμε ένα κείμενο άνω των 50.000 λέξεων. Είναι μια δύσκολη πρόκληση που απαιτεί ταχύτητα γραφής, συνέπεια και σωστή οργάνωση του χρόνου (και καθόλου editing :whistling: ).

Τα τελευταία δύο χρόνια τρέχουμε αυτό το event στο Εργαστήρι Συγγραφής, με τον Dain να ολοκληρώνει το έργο του το 2005 και τη Sonya το δικό της το 2006.

Έτσι και φέτος, μεσάνυχτα 1ης Νοέμβρη ξεκινάμε. Οι ενδιαφερόμενοι ας φροντίσουν να έχουν εγγραφεί ως τότε στο εργαστήριο συγγραφής και να προετοιμαστούν ψυχολογικά. Για οποιαδήποτε απορία ποστάρετε εδώ.

 

ΥΓ: Κιάρα, φέτος να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τις 30.000 λέξεις, έτσι;

 

Εχω κάνει αίτηση για το εργαστήρι συγγραφής και εχω μία ιδέα γι'αυτό που περιγράφεις. Γίνεται και με συνεργασία η συμμετοχή;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αίτηση για το εργαστήρι συγγραφής και εχω μία ιδέα γι'αυτό που περιγράφεις. Γίνεται και με συνεργασία η συμμετοχή;

Όχι, ο καθένας μόνος του. Το νόημα είναι να τις γράψεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μία διευκρίνηση. Το βιβλίο θα ανεβεί στο φόρουμ; Δηλαδή θα έχει οποιοσδήποτε πρόσβαση για να το διαβάσει ή θα μείνει στο εργαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι καθαρά του συγγραφέα :) Μπορείς να το ανεβάσεις και εκτός εργαστηρίου μετά, ή να το αφήσεις στο εργαστήριο, ή να το δουλέψεις και να το ανεβάσεις "έξω" αργότερα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει στο εργαστήριο, αν εσύ το θελήσεις. Αν θες μπορείς να το κρατήσεις και σπίτι σου και να πεις "το έκανα", απλά δεν είναι αυτό το νόημα αν γίνει μέσω του sff. Είναι περισσότερο μια ατομική πρόκληση το nanowrimo, απλά έχει πιο πολλή πλάκα το να την κάνουμε ως κοινότητα

Κι εγώ θα προσπαθήσω, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα θέλω να σηκώσω το αποτέλεσμα κάπου στο internet (αν και στο τέλος θα το κάνω όπως το κόβω, ίσως μόνο για μερικές μέρες ώστε να γίνει verified ότι έγραψα όσο έγραψα)

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα για το πώς θα γίνει, δείτε τα sff-wrimo του 2005 και 2006

Καθώς και το τόπικ για το 2007

 

 

(το παρόν θέμα είναι καθαρά ενημερωτικό για τους καινούριους χρήστες.)

Link to comment
Share on other sites

Σαν verification το τελικό κείμενο ΠΡΕΠΕΙ να ανέβει στο Εργαστήρι και να παραμείνει για λίγο διάστημα. Κάποιοι ίσως θελήσουν να το διαβάσουν και να το σχολιάσουν. Μετά ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει με το κείμενό του.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... χωρίς κανένα απολύτως θέμα... Δεν ήξερα ότι είναι έτσι. Δεν παίζει δηλαδή να μπει ένα θέμα εφ, ένα φ, ένα τέρορ, ή κάτι που να πιάνει και τα τρία (πχ. "μια ιστορία με παρακμή βασιλείου ή αυτοκρατορίας" για να χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα το ντεμί φλας του Ντίνου); Κάπως να περιορίζεσαι; Διαφορετικά, ποιος εμποδίζεται να δουλέψει ένα ντραφτ που έχει από παλιά, ένα κεφάλαιο που έχει αρχίσει κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Η αίτησή μου για το εργαστήρι συγγραφής δεν έχει εγκριθεί εδώ και ενάμιση μήνα πάντως... Και να ήθελα δεν μπορώ να συμμετέχω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αρχίζει να λειτουργεί πάλι το Εργαστήρι, "εγκρίθηκε" η αίτησή σου, Dune. Ελπίζω να έχουμε λιγότερη γκρίνια στο εξής.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αρχίζει να λειτουργεί πάλι το Εργαστήρι, "εγκρίθηκε" η αίτησή σου, Dune. Ελπίζω να έχουμε λιγότερη γκρίνια στο εξής.

 

Ε όχι και γκρινιάρης :-) Εγώ, ο χιουμορίστας του φορουμ. (remember Troy War?) :D :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά, ποιος εμποδίζεται να δουλέψει ένα ντραφτ που έχει από παλιά, ένα κεφάλαιο που έχει αρχίσει κλπ.;

Κανένας. Όποιος θέλει να λέει ότι τα κατάφερε μπορεί να το κάνει αυτό, αλλά κοροϊδεύει τον εαυτό του. Το event ήδη είναι δύσκολο από μόνο του, με τους περιορισμούς θα γίνει ακόμα δυσκολότερο (και σου μιλάω εκ πείρας, δύο φορές δεν τα έχω καταφέρει). Το όλο νόημα είναι η ατομική πρόκληση. Το event απλά σε βάζει σε μια παρέα από άλλα άτομα που κάνουν κάτι παρόμοιο για να συζητήσεις/ανταγωνιστείς/να σου πουν ένα μπράβο ή δεν πειράζει αν η προσπάθεια πετύχει/αποτύχει.

Και δεν ξέρω αν το έχω τονίσει ως τώρα αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΙΚΗΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά, ποιος εμποδίζεται να δουλέψει ένα ντραφτ που έχει από παλιά, ένα κεφάλαιο που έχει αρχίσει κλπ.;

 

Ναι, αυτονόητο αυτό, δεν το εννοούσα ως "κλοπή" (cheating). Εννοούσα, αν είναι να δουλέψεις τόσο σκληρά και να δαπανήσεις ένα μήνα, γιατί να μη βελτιώσεις ένα ντραφτ σου, ώστε να πιάσει περισσότερο τόπο ο χρόνος; Αλλά οκ, άλλος ο σκοπός του Νανορίμο, όποιος θέλει παίρνει μέρος κλπ. κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει γράψει ένα κεφάλαιο ας πούμε, ε, δεν τρέχει και τίποτα. Το ίδιο είχα κάνει πέρισυ, αν και δεν τα κατάφερα να τελειώσω, έχοντας βάλει "προσωπικό" όριο για να πω πως τα είχα καταφέρει τις 52000 λέξεις, αφού είχα ήδη έτοιμες τις 2000. Και αυτό βέβαια *αφού* το δέχτηκαν και οι άλλοι.

Αλλιώς όπως λέει κι ο Μιχάλης κοροιδεύει κανείς τον εαυτό του, απλά. Ο αγώνας όμως και η υποστήριξη, και όσα συμβαίνουν στη διάρκεια αυτού του "σπινταρίσματος" είναι κάτι τρομερό. Προσωπικά αισθάνθηκα πως πέρασα σε άλλο στάδιο μετά τον "τερματισμό" στο πρώτο nanowrimo, ξεπερνώντας την προσωπική μου "κατάρα" να μην τελειώνω ποτέ ό,τι συγγραφικό ξεκινάω.

Όπως πολλές άλλες εμπειρίες, αν το δει κανείς σοβαρά, μόνο το ίδιο το βίωμα είναι ικανό να κάνει κάποιον να καταλάβει, και όποια περιγραφή από άλλους είναι απλά κάτι πολύ φτωχό μπροστά στην πραγματικότητα.

 

Εdit: Δεν είχα δει το ποστ σου Νικ, οπότε το παραπάνω δεν είναι απάντηση προς εσένα αλλά γενικό σχόλιο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τις προάλλες τα δύο παλιά τόπικ και μπορώ να πω ότι πορώθηκα ήδη :D

 

Mερικές οδηγίες προς ναυτιλομένους: (βασισμένες σε προσωπικές εμπειρίες)

 

Θα μαρτυρίσετε. Ακόμα κι αν έχετε ήδη ιδέα, ακόμα κι αν έχετε σκελετό, ακόμα κι αν έχετε σημειώσεις... θα μαρτυρίσετε. Το κεφάλι σας θα γίνει πουρές, τα δάχτυλα θα πιάνονται στο πληκτρολόγιο, τα όνειρά σας θα γεμίσουν ακατανόητες εικόνες από την ιστορία σας και τα μάτια σας θα έχουν ως επι το πλείστον μια ωραία απόχρωση του κόκκινου.

 

Κάποια στιγμή η μούσα σας ίσως σας εγκαταλείψει. Μην ανησυχήσετε. Μην πανικοβληθείτε. Πάρτε μια βαθιά ανάσα και ηρεμήστε - θα επανέλθει. Ή μπορεί και όχι...

 

Η υποστήριξη βοηθάει περισσότερο απ' όσο μπορείτε να φανταστείτε. Περισσότερο απ' όσο μπορείτε να φανταστείτε ότι δεν μπορείτε να φανταστείτε. Και βάλτε κι άλλο λίγο "περισσότερο" ακόμα.

 

Θα έρθουν στιγμές που θα αμφισβητήσετε τον εαυτό σας. Που θα κοιτάξετε με αηδία αυτο που έχετε γράψει και θα πείτε "που πας ξεβράκωτος στ' αγγούρια που μου θες να γίνεις συγγραφέας." Και πάλι, μην πανικοβληθείτε, είναι μια συνηθισμένη κατάσταση, την οποία θα πρέπει να περιμένετε εκεί γύρω στη δεύτερη βδομάδα περίπου. Αν περάσετε αυτό το στάδιο όμως, θα έχετε κερδίσει πολλά, ακόμα κι αν δεν τελειώσετε την ιστορία σας.

 

Οι 50.000 λέξεις είναι πολλές. Είναι σα να στοχεύεις μ' έναν πύραυλο τα άστρα, σα να ρίχνεις την πετονιά στο ένα χιλιόμετρο. Ακόμα κι αν δεν καταφέρετε να στοχεύσετε απόλυτα σωστά την πρώτη φορά (ή και τη δεύτερη γκουχ) θα έχετε μάθει πολλά για το πώς το κάνουν το ρημάδι.

 

Εν πολλοίς, θα παλέψετε με τον εαυτό σας, με τη μούσα σας, με τη συγκέντρωσή σας και τη λίστα προτεραιοτήτων σας, με τα ίδια σας τα κίνητρα. Θα μαρτυρίσετε. Ω, πόσο θα μαρτυρίσετε...

 

Αλλά....

 

Και πόσο θα γουστάρετε :D

 

Τίποτα δε συγκρίνεται με το να βγάζεις 5000 λέξεις μονοκοπανιά, με το να δέσει ξαφνικά ένα κεφάλαιο, με το να βλέπεις τις σελίδες να φεύγουν πίσω σου... Τίποτα δε συγκρίνεται με το να ξεκολήσεις ξαφνικά από κείνο το ηλίθιο σημείο και να πέφτεις ξανά με τα μούτρα και να γυρίζεις στο τόπικ για να ανακοινώσεις περιχαρής ότι "ξεκόλησα!" Τίποτα δε συγκρίνεται με εκείνη την ξαφνική ιδέα που σου έρχεται από το πουθενά, την οποία ανυπομονείς να γυρίσεις σπίτι για να δέσεις με την ιστορία και να δεις αν ταιριάζει και πώς. και φυσικά, παρότι δεν το χω καταφέρει, είμαι σίγουρη ότι τίποτα, μα τίποτα απολύτως, δε συγκρίνεται με κείνο το ποστ στις 12 παρά 1 το βράδυ της 30ης Νοεμβρίου, που λέει "τα κατάφερα, δείτε attachment below" - και μετά πας για ύπνο, σαν ξεζουμισμένη ντομάτα... μια ευτυχισμένη ξεζουμισμένη ντομάτα!

 

Bring it on :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η Αλεξάνδρα ακριβώς! Επίσης είναι απίστευτο το συναίσθημα όταν έχεις φτάσει λίγο μετά τη μέση και ξαφνικά ανακαλύπτεις πως όλα αρχίζουν να δένουν και η ιστορία σχεδόν να γράφεται μόνη της πια. Όχι πως μπορείς να χαλαρώσεις βέβαια.

Πρόπερσυ την τελευταία μέρα είχα μάθημα το απόγευμα και μου έλειπαν κάπου 2700 λέξεις. Είχα κουραστεί και ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δεν επρόκειτο να τα καταφέρω. Ήταν και δύσκολη η σκηνή και ο επίλογος. Δεν το πίστευα όταν τελειώνοντας στις 12 παρά 7 λεπτά τα μεσάνυχτα οτι είχα ξεπεράσει τις 50000 λέξεις. Φρίκαρα όταν μου έκανε κόλπα ο server και έστειλα το αρχείο σε 1-2 άτομα ώστε να έχω "μάρτυρες" πως όντως το τελείωσα.

Μετά το ανέβασα (παρά 1 λεπτό αν θυμάμαι καλά) και....κόντεψα να βάλω τα κλάματα (μετά τα έβαλα). Εκείνη τη στιγμή δεν σκεφτόμουν ούτε αν ποτέ θα εκδωθεί ούτε αν είναι καλό, ούτε τίποτα. Είχα γράψει το πρώτο μου βιβλίο. Αυτό ήταν αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη βοηθάει περισσότερο απ' όσο μπορείτε να φανταστείτε. Περισσότερο απ' όσο μπορείτε να φανταστείτε ότι δεν μπορείτε να φανταστείτε. Και βάλτε κι άλλο λίγο "περισσότερο" ακόμα.

 

Θα έρθουν στιγμές που θα αμφισβητήσετε τον εαυτό σας. Που θα κοιτάξετε με αηδία αυτο που έχετε γράψει και θα πείτε "που πας ξεβράκωτος στ' αγγούρια που μου θες να γίνεις συγγραφέας."

 

Όταν θα μου συμβούν όλα αυτά η υποστήριξη θα είναι που θα με βοηθήσει; περισσότερο απ'όσο μπορώ να φανταςστώ ότι δεν μπορώ να φανταστώ; Αυτό με τρομοκράτησε πρέπει να πώ τώρα λιγάκι, εμένα ένα ταπεινό υδραυλικό... Από που θα έρθει αυτή η υποστήριξη που λές όταν θα την χρειαστούμε; Από ποιυ θα μπορούσα να περιμένω εγώ υποστήριξη;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Κιάρα, φέτος να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τις 30.000 λέξεις, έτσι;

 

Όχι Μιχάλη, όχι! Δεν ξεκινάμε έτσι! Φέτος επιτέλους θα τελειώσουμε, αν δεν φτάσουμε τις πενήντα και φέτος... (καλά οκ θα μου πεις τις φτάνουμε και του χρόνου βρε αδερφέ, αλλά όχι, φέτος είναι που θα τα καταφέρουμε, θα δεις). Και πάμε και προσωπική κόντρα να το παλεύουμε καλύτερα αν θες :p Όποιος από τους δυο μας στο τέλος της ημέρας (ή της εβδομάδας) έχει περισσότερες λέξεις από τον άλλο παίρνει πόντο και στο τέλος όποιος από τους δυο μας βγάλει περισσότερους πόντους κερδίζει. Αχά! Θες? ε? θες? :p

Link to comment
Share on other sites

Και μαζί μ'αυτό έχουμε και ένα κοινό "φορουμικό" σκοπό. Φέτος να τελειώσει πάνω από ένα άτομο!! Για το SFF ρε γαμώτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι Μιχάλη, όχι! Δεν ξεκινάμε έτσι! Φέτος επιτέλους θα τελειώσουμε, αν δεν φτάσουμε τις πενήντα και φέτος... (καλά οκ θα μου πεις τις φτάνουμε και του χρόνου βρε αδερφέ, αλλά όχι, φέτος είναι που θα τα καταφέρουμε, θα δεις). Και πάμε και προσωπική κόντρα να το παλεύουμε καλύτερα αν θες :p Όποιος από τους δυο μας στο τέλος της ημέρας (ή της εβδομάδας) έχει περισσότερες λέξεις από τον άλλο παίρνει πόντο και στο τέλος όποιος από τους δυο μας βγάλει περισσότερους πόντους κερδίζει. Αχά! Θες? ε? θες? :p

OK, αυτόν με τον πόντο θα έχει γέλιο. Αλλά τί θα ορίζουμε ως τέλος της ημέρας; Τα μεσάνυχτα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βλέπω αουτσάιντερ φέτος :( Εδώ δεν τα κατάφερα πέρσι που δε δούλευα το Νοέμβρη, θα το καταφέρω φέτος; :tongue: Αλλά είπαμε -- αυτό δεν έχει καμία σημασία ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δε θα το έκανα αυτό: όποιος γράψει πιο αργά και σταθερά, αλλά μέσα στο όριο, θα έχει τους περισσότερους πόντους. Moot point. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα υπάρχει από παλιά, η διάθεση για την ώρα είναι ανεβασμένη και ακόμα κι αν μου λείπει χρόνος θα δοκιμάσω σίγουρα κι εγώ. Για μένα θα είναι μία από τις μεγαλύτερες δοκιμασίες. Τολμώ να πω ότι περιμένω με αγωνία την 1η Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δε θα το έκανα αυτό: όποιος γράψει πιο αργά και σταθερά, αλλά μέσα στο όριο, θα έχει τους περισσότερους πόντους. Moot point. :tongue:

Δεν πιάνω το σκεπτικό σου και δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το κακό στο "αργά και σταθερά, αλλά μέσα στο όριο"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..