Jump to content

SFF-WriMo 2007


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Απλά μαθηματικά: αν κάποιος γράψει όλο το κείμενο μέσα σε μία μέρα, π.χ., τότε θα πάρει έναν πόντο. Αν ο άλλος το γράψει σε περισσότερες από τις διπλάσιες, θα κερδίσει με τη διαφορά από το διπλάσιο (αν το τελειώσει ακριβώς στις διπλάσιες μέρες, θα είναι ισόπαλοι).

 

Αν, από την άλλη, πάει με το ποιος έχει περισσότερες λέξεις συνολικά, αυτός που θα γράψει τα περισσότερα στην αρχή έχει σχεδόν σίγουρα κερδίσει.

 

Συνολικά, moot point... Κάθε "ruleset" υποστηρίζει ή αυτόν που αργεί ή αυτόν που βιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • Oberon

    8

  • Arachnida

    5

  • DinoHajiyorgi

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απλά μαθηματικά: αν κάποιος γράψει όλο το κείμενο μέσα σε μία μέρα, π.χ., τότε θα πάρει έναν πόντο. Αν ο άλλος το γράψει σε περισσότερες από τις διπλάσιες, θα κερδίσει με τη διαφορά από το διπλάσιο (αν το τελειώσει ακριβώς στις διπλάσιες μέρες, θα είναι ισόπαλοι).

 

Αν, από την άλλη, πάει με το ποιος έχει περισσότερες λέξεις συνολικά, αυτός που θα γράψει τα περισσότερα στην αρχή έχει σχεδόν σίγουρα κερδίσει.

 

Συνολικά, moot point... Κάθε "ruleset" υποστηρίζει ή αυτόν που αργεί ή αυτόν που βιάζεται.

Από ότι κατάλαβα πάει με τις συνολικές λέξεις. Απλά όποιος μένει από πίσω μετά αναγκάζεται να τρέξει για να προλάβει τον άλλο και αντίστροφα ο μπροστά πάει γρήγορα για να μην τον προλάβει. Άρα έχεις έναν λόγο να είσαι πιο παραγωγικός, κάτι το οποίο μετράει πολύ στο nanowrimo.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μαθηματικά: αν κάποιος γράψει όλο το κείμενο μέσα σε μία μέρα, π.χ., τότε θα πάρει έναν πόντο. Αν ο άλλος το γράψει σε περισσότερες από τις διπλάσιες, θα κερδίσει με τη διαφορά από το διπλάσιο (αν το τελειώσει ακριβώς στις διπλάσιες μέρες, θα είναι ισόπαλοι).

 

Μισό λεπτό παιδιά, λύνω κάποιες τελευταίες απορίες που έχω με τη φόρμουλα και επιστρέφω αμέσως να πω τη γνώμη μου.

 

post-394-1192368715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Η μέρα έχει 24 ώρες.

-14 δουλειά

10

- 4 ύπνο

6

- 2 φαγητό, μπάνιο και άλλες αναγκαίες ασχολίες

4

 

Θα έχω 4 ώρες την μέρα ελέυθερο χρόνο

 

4 x 31 = 124 ώρες ελέυθερες το Νοέμβρη

- 14 Διάφορες άλλες ασχολίες

110

 

50000 λέξεις σε 110 ώρες σημαίνει : 455 λέξεις ΤΗΝ ΩΡΑ!!!!

 

Εύκολο. Παιχνιδάκι. Piece of cake. :tease:

(Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να τα καταφέρω αλλά...)

 

Υ.Γ : Μήν κανονίσει κανείς meeting το Νοέβρη θα τον σκοτώσω.... Δεν προλαβαίνω....

 

Πού υπογράφω για την συμμετοχή;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Η μέρα έχει 24 ώρες.

-14 δουλειά

10

- 4 ύπνο

6

- 2 φαγητό, μπάνιο και άλλες αναγκαίες ασχολίες

4

 

Θα έχω 4 ώρες την μέρα ελέυθερο χρόνο

 

4 x 31 = 124 ώρες ελέυθερες το Νοέμβρη

- 14 Διάφορες άλλες ασχολίες

110

 

50000 λέξεις σε 110 ώρες σημαίνει : 455 λέξεις ΤΗΝ ΩΡΑ!!!!

 

Εύκολο. Παιχνιδάκι. Piece of cake. :tease:

(Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να τα καταφέρω αλλά...)

 

Υ.Γ : Μήν κανονίσει κανείς meeting το Νοέβρη θα τον σκοτώσω.... Δεν προλαβαίνω....

 

Πού υπογράφω για την συμμετοχή;

 

 

Αν κάποιος γράφει 10 σελίδες Α4 την ώρα, 26 γραμμές χ 58 χαρακτήρες = 150 λέξεις τη σελίδα, δηλαδή 1500 λέξεις την ώρα, δηλαδη 3000 λέξεις το δίωρο. Αν υποθέσουμε ότι σκέφτεται κιολας, γράφει 1500 λέξεις το δίωρο, δηλαδη επι 25 μέρες (μία μερα ρεπό την εβδομάδα για ξεκούραση και αχαλίνωτο σέξ) =37500 λέξεις.

 

Υπάρχουν λοιπον δύο ενδεχόμενα:

1) Να μήν σκέφτεται οπότε θα γράψει στον ιδιο χρόνο τα διπλά δηλ 75000 λέξεις !!!!!!!!!!

2) Να δακτυλογραφεί λίγο πιό γρήγορα.

 

Εντιτ: Όλα αυτά σε δύο ώρες και όχι 4 ημερισίως. Piece of cake :-)

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

OK, αυτόν με τον πόντο θα έχει γέλιο. Αλλά τί θα ορίζουμε ως τέλος της ημέρας; Τα μεσάνυχτα;

Yes :) (και όχι ΓΕΣ :p) κι άμα μια μέρα δε γράψουμε τίποτα τον παίρνουμε αρνητικό ;) Κι άμα η φόρμουλα είναι στραβή το πολύ πολύ να μην πετύχει ρε αδερφέ :p Θα το έχουμε ευχαριστηθεί έτσι κι αλλιώς :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, μάλλον θα δοκιμαστώ κι εγώ. Ας μου εξηγήσει κάποιος που και πως θα εγγραφώ και πως πάει αυτό. Καταθέτουμε κάθε μέρα ό,τι έχουμε γράψει ή σε τακτικά διαστήματα όποτε θέλουμε εμείς; Γράφουμε στο δικό μας word ή κάπου πάνω στο forum;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον θα δοκιμαστώ κι εγώ.

Σε ψήσαμε τελικά.

Ας μου εξηγήσει κάποιος που και πως θα εγγραφώ και πως πάει αυτό.

Πουθενά.

Καταθέτουμε κάθε μέρα ό,τι έχουμε γράψει ή σε τακτικά διαστήματα όποτε θέλουμε εμείς;

Στο τέλος μόνο.

Γράφουμε στο δικό μας word ή κάπου πάνω στο forum;

Κατά προτίμηση σε δικό σου word. Δεν υπάρχει ειδικός χώρος στο forum για να γραφούν τα κείμενα. Απλά σηκώνεις το τελικό αποτέλεσμα τα μεσάνυχτα της 30ης Νοεμβρίου σε ένα attachment εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Eχμ, όχι ακριβώς εδώ. Στο σχετικό τόπικ στο Εργαστήρι. Τα έργα κάθε sffnowrimo έχουν ένα πιο "protected status", oύτως ειπείν.

Link to comment
Share on other sites

Eχμ, όχι ακριβώς εδώ. Στο σχετικό τόπικ στο Εργαστήρι. Τα έργα κάθε sffnowrimo έχουν ένα πιο "protected status", oύτως ειπείν.

 

Oops, μου ξέφυγε. Είχα την εντύπωση ότι αυτό εδώ ήταν στο εργαστήρι. Ναι, στο εργαστήρι θα το σηκώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eκεί, ναι. Μετά το τέλος του sffnowrimo ο καθένας μπορεί να κάνει με τη νουβέλα του ό,τι θέλει. Είτε να τη βάλει στη Βιβλιοθήκη, είτε να τη διορθώσει, αν χρειάζεται, και να την κρατήσει για πιθανή έκδοση ή οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

“I’m doing all I can captain! Αδυνατώ ν’αγγίξουμε ποιότητα! Αποτυχία συνοχής σε όλα τα επίπεδα! Πάμε για τα μπάζα! Συντριβή! Συντριβή!...» (Κραυγές Νοεμβρίου)

 

Δεύτερο βράδυ που ονειρεύομαι να σκέφτομαι σημεία πλοκής και χαρακτήρες. (Ιδέες που φυσάνε στα όνειρα και ξεφουσκώνουν σαν φτηνά μπαλόνια όταν τις σκέφτεσαι ξύπνιος.)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θά'θελα να συμμετάσχω! Αλλά που χρόνος... Πολύ πιεστικό βρε παιδάκι μου! Εδώ η Rowling, έγραφε full-time γύρω στα δύο χρόνια για κάθε βιβλίο!..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θά'θελα να συμμετάσχω! Αλλά που χρόνος... Πολύ πιεστικό βρε παιδάκι μου! Εδώ η Rowling, έγραφε full-time γύρω στα δύο χρόνια για κάθε βιβλίο!..

Ο Phillip K. Dick και ο M. Moorcock βέβαια ήταν γνωστοί επειδή έγραφαν ένα βιβλίο σε καμιά βδομαδούλα ή και λιγότερο. Και πολύς άλλος κόσμος κάθεται και βγάζει drafts σε έναν-δύο μήνες. Σε μεγάλο βαθμό είναι και θέμα του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θά'θελα να συμμετάσχω! Αλλά που χρόνος... Πολύ πιεστικό βρε παιδάκι μου! Εδώ η Rowling, έγραφε full-time γύρω στα δύο χρόνια για κάθε βιβλίο!..

 

Κατά πάσα πιθανότητα ούτε εγώ θα τα καταφέρω.

Αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να δοκιμάσω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο πιεστικό όσο νομίζει κανείς. Αρκεί να μη χάσει χρόνο.

Μία και μόνο συμβουλή που τη συζητάγαμε και στο Cube προχτές. Bρείτε την καλή ιδέα κλπ μεν, αλλά σιγουρευτείτε πώς έχετε σκεφτεί πού και πώς θα τελειώσει η ιστορία!! Αν δεν ήξερα στο πρώτο sffnowrimo αυτό εκ των προτέρων δε θα είχα τελειώσει. Επειδή δεν το ήξερα στο δεύτερο, δεν το τελείωσα γιατί κάπου έχασα τη μπάλα. Γνωρίζοντας πού και πώς θα τελειώσει αυτό που γράφει κάποιος, θα δει πως έστω και όχι εντελώς συνειδητά "πάει" προς τα κει όσο γράφει έστω και με "μαιάνδρους" στη διάρκεια του γραψίματος.

Link to comment
Share on other sites

(Ιδέες που φυσάνε στα όνειρα και ξεφουσκώνουν σαν φτηνά μπαλόνια όταν τις σκέφτεσαι ξύπνιος.)

 

Ναι, ακριβώς έτσι γίνεται Ντίνο. Αξίζει να ανοίξουμε κάποια στιγμή ένα τόπικ για αυτό το φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ώρα...Όπου νά'ναι βουτάμε...

 

Σουφουφίτης WriMoρίτης τον Νοέμβριο.

post-1004-1193855613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε, θα βάζω εδώ στο ίδιο ποστ με edit την καθημερινή μου πρόοδο. Δεν θα βάζω το σύνολο των λέξεων για την κάθε μέρα χωριστά, αλλά το σύνολο που θα μαζεύεται από την πρώτη σελίδα μέχρι και την τελευταία.

 

01/11: Σύνολο 3.261 λέξεις.

02/11: Σύνολο 5.100 λέξεις το όλο πράγμα.

 

Νωρίς για να είμαι αισιόδοξος. Γκάζωσα αρκετά και ίσως μείνω γρήγορα από καύσιμα.

 

04/11: Σύνολο 8.029 λέξεις.

05/11: Σύνολο 10.121 λέξεις. Το 1/5 καλυμμένο. Αλλά έχουμε ακόμα ανηφόρα. Το μυαλό μου αρχίζει να νιώθει την κούραση. Ούτε περιθώριο μιας αργίας αν δεν αποδώσεις διπλάσια την επομένη. Και το χειρότερο όλων: Η γραφή εμπεριέχει αβάσταχτη μοναξιά.

 

Στο γραφείο μου, το πληκτρολόγιο μου είναι ευθεία μπροστά ενώ η οθόνη είναι στην άκρη, αριστερά μου. Γράφω μόνο με το δεξί, και το ένα του δάχτυλο, και συχνά-πυκνά σκύβω προς την οθόνη καμπουριάζοντας. Το ποντίκι επίσης το χειρίζομαι με κάποια ένταση γιατί είναι προβληματικό (ή δεν υπακούει με την πρώτη ή κάνει διπλά κλικ με ένα πάτημα.) Τρεις μέρες τώρα με ταλαιπωρεί ένας πόνος στην δεξιά ωμοπλάτη, σαν ένας κόμπος βαθιά στο κέντρο, και δεν βρίσκω ανακούφιση σε καμία στάση όρθιος, καθιστός ή ξαπλωτός. Μου τυχαίνει καμιά φορά αλλά πάντα το συνέδεα με την στάση μου στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση. Τώρα όμως, με το εντατικό γράψιμο το διαπιστώνω αλλιώς. Εύχομαι να περάσει γιατί πρέπει να συνεχίσω…

 

07/11: Σύνολο 13.892 λέξεις.

09/11: Σύνολο 16.630 λέξεις

 

10/11: Σύνολο 18.517 λέξεις. (Η κατάσταση σε αυχένα και δεξί μπράτσο ίδια και επώδυνη.) Κι επειδή νιώθω λίγο μόνος...με τους υπόλοιπους εσάς τι γίνεται; Προχωράτε-προχωράτε;

 

11/11: Σύνολο 20.003 λέξεις. Τα 2/5 καλυμμένα. Με έχει κουράσει και δεν είμαι ούτε στα μισά. Δεν το ξανακάνω κάτι τέτοιο.

 

13/11: Σύνολο 23.483 λέξεις.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω με νέο post για να ανοίξω την πρώτη, μικρή σαμπάνια.

 

15/11 και 9:34 το πρωί, σύνολο 25.133 λέξεις. Τα μισά του έργου! (Στα μισά του μήνα όμως. Πηγαίνω πλέον οριακά.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αλφαβητική σειρά: DinoHajiyorgi, Electroscribe, Narualis & Nihilio. Διάβασα τους "Σακάτες Αγίους" από nihilio και ήταν δυνατό. Συνεχίζω με το "Οστεοδρόμιο" του Dino.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας, παιδιά, σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια! Μα 50.000 λέξεις σ' ένα μήνα; Φοβερό!

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..