Jump to content

Επετειακός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας - 28άδα


trillian
 Share

Recommended Posts

Μετά από την ψηφοφορία για τα θέματα, ήρθε η ώρα να γράψουμε :)

 

Θυμίζω ότι το όλο κόνσεπτ του επετειακού διαγωνισμού εξηγείται εδώ, ενώ οι συμμετέχοντες της 28άδας είναι οι εξής:

 

Guardian of the Runering #1

Guardian of the Runering #2

Deodonus

Eroviana

Iliosporos

Month

Celestial

RaspK

Araquel

Sonya

Lithonis

Balidor

Greenmist

Νikosal

Northerain

Pikei

Namris

Darky

Electroscribe

roriconfan

aScannerDarkly

Sileon

kitsos

mariposa

Dopamine

Adinol

Dreamwhisperer

Cesar_cy

 

H ψηφοφορία για το θέμα του διαγωνισμού διεξήχθη εδώ και το θέμα που επιλέχθηκε ήταν

 

"Όντα Ανώτερα/Όντα Κατώτερα".

 

Προσοχή: Οι ιστορίες που θα γραφτούν πρέπει να είναι αποκλειστικά Fantasy (συμπεριλαμβανομένων και παραμυθιών), Επιστημονικής Φαντασίας ή Τρόμου.

Οι ιστορίες σας (μία ιστορία για κάθε συμμετέχοντα) πρέπει να είναι ανάμεσα στις 1.000 και στις 3.000 λέξεις.

 

Σηκώνετε τις ιστορίες σας σε ξεχωριστό τόπικ, στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη που ανήκει (Fantasy, Επιστ. Φαντασίας, Τρόμου) και στη συνέχεια κάνετε ένα ποστ σε αυτό εδώ το τόπικ, με τον τίτλο και το λινκ της ιστορίας σας :)

 

Έχετε προθεσμία μέχρι τις 17 Αυγούστου (2008 πάντα :tongue: ).

 

Καλό γράψιμο!! :D

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • Sonya

    10

  • DinoHajiyorgi

    12

  • kitsos

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

What ! :eek:

 

 

Χμμμ... Τι; :) Πολύ λίγο, πολύ... πολύ;

 

Είναι σχεδόν ένας μήνας, εν μέσω καιρού διακοπών, οπότε μου φαίνεται αρκετά καλό διάστημα κι απ' τις δύο απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λιγουλάκι μικρούτσικο το χρονικό διάστημα. Κυρίως επειδή είναι μες την καρδιά του καλοκαιριού. Πως να το χαρακτηρίσω... α ναι, τοσοδούλι, μια σταλίτσα, μέχρι να το καταλάβεις έχει περάσει, και άλλα τέτοια. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Στις διακοπές είναι λίγο δύσκολο το γράψιμο ελλείψει πόρων (βλέπε η/υ). Δώστε καλέ λιγάκι παραπάνω, Αύγουστος-μήνας-μπάνια-του-λαού κλπ. 15 μερούλες δώστε και σώστε, δεν είναι και πολλές...

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι τώρα να ψάχνω για να κάνω quote από το άλλο θέμα, αλλά ο Dain δεσμεύτηκε ενώπιόν μου, ότι θα δοθεί πάνω από μήνας. Είναι περίεργη η περίοδος γι΄αυτό

Link to comment
Share on other sites

Άμα ρε παιδιά δοθεί από τώρα πάνω από ένας μήνας, πως θα παίξουμε μετά την παράταση???? :p

Είναι ήδη ένας μήνας παρά 4 μέρες, άμα δοθεί παράταση και καμία δύο εβδομάδες μετά (όπως συνήθως :p) δε θα είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest roriconfan

Έκπληξη!!!

Ναι, υπάρχει αλλά βαριόμουνα να το αναφέρω εδώ. Ούτως ή άλλως σχεδόν όλοι μετά το πέρας της προθεσμίας τις διαβάζουν. Για να μην επιρρεάζονται ή κάτι τέτοιο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και λέω και παραπάνω, όμως:

 

Σηκώνετε τις ιστορίες σας σε ξεχωριστό τόπικ, στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη που ανήκει (Fantasy, Επιστ. Φαντασίας, Τρόμου) και στη συνέχεια κάνετε ένα ποστ σε αυτό εδώ το τόπικ, με τον τίτλο και το λινκ της ιστορίας σας

 

Οπότε έχετέ το κατά νου για τη συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΙ ΑΜ ΑΛΑΙΒ!!!

 

Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι, γιατί έχω τεμπελιάσει τελευταία κι αν συνεχίσω έτσι, θα σκουριάσω για τα καλά.

 

Ετοιμαστείτε. Εγώ προειδοποίησα. :Ρ

 

Ντίνο, θενξ για το πμ και την ενημέρωση. :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΙ ΑΜ ΑΛΑΙΒ!!!

 

Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι, γιατί έχω τεμπελιάσει τελευταία κι αν συνεχίσω έτσι, θα σκουριάσω για τα καλά.

 

Ετοιμαστείτε. Εγώ προειδοποίησα. :Ρ

 

Ντίνο, θενξ για το πμ και την ενημέρωση. :)

 

Καλώστηνα!! Χρόνια και ζαμάνια! Άντε, να διαβάσουμε πάλι κάποια από τις απίστευτες ιστορίες σου!! :D

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

ΑΙ ΑΜ ΑΛΑΙΒ!!!

 

Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι, γιατί έχω τεμπελιάσει τελευταία κι αν συνεχίσω έτσι, θα σκουριάσω για τα καλά.

 

Ετοιμαστείτε. Εγώ προειδοποίησα. :Ρ

 

Ντίνο, θενξ για το πμ και την ενημέρωση. :)

μαμαζέλα, καλώς επιστρέψατε! :beerchug:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη δική μου συμμετοχή. Βρίσκεται εδωνά

Ελεύθερα τα σχόλια. Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αχμ.. μου φαίνεται πως όλο δικαιολογίες έχω αλλά, η διέυθυνσή μου μέχρι και τις 30 Αυγούστου είναι το camping στον όρμο της Αιγιάλης της Νήσου Αμοργού. Το netcafe που υπήρχε φέτος δεν άνοιξε, όλοι έχουν wi-fi αλλά κανείς υπολογιστή, στο μαγαζί που δουλεύω υπάρχει δίκτυο και υπολογιστής αλλά δεν υπάρχει πληκτρολόγιο! Οπότε, αν καταφέρω να γράψω κάτι στο σημειωματάριό μου και με την πρώτη ευκαιρία να το δακτυλογραφήσω, τότε ναι είμαι μέσα :starfleet: . Καλές διακοπές!!! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδάκια,

Και για μένα δύσκολα τα πράγματα. Έχω ένα σωρό σκοτούρες και πουθενά μυαλό.

Εκτός αυτού η έμπνευση μου έχει φύγει για διακοπές ... από τα Χριστούγεννα και ακόμα να γυρίσει :whistling:  Μην υπολογίζεται για παράταση βάση εμού, στα όρια που θα δοθούν θα δω τι θα κάνω. Αν έχω κάτι το πολύ-πολύ να το καταθέσω εκτός συναγωνισμού, για την τιμή των όπλων. Για την ώρα κείτονται παρατημένα στο πεδίο της μάχης.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Celestial έστειλε μήνυμα: Δεν έχει γράψει τίποτα ακόμα, έχει 2 ή 3 εκδοχές μιας ιδέας, και μια και είναι στην Ικαρία με Στέφανο, Κιάρα και Αλεξάνδρα, λογικά δεν πρόκειται να προλάβει την προθεσμία της 17 Αυγούστου.

 

Μέχρι στιγμής, από τους 28, έχουμε ένα κάποιο στίγμα από τους 19. Οι 3 θεωρούν εαυτούς εκτός φόρουμ ή εκτός διαγωνισμών. Άλλοι 3 έχουν ποστάρει ήδη τα διηγήματα τους, με του Namris εκτός συναγωνισμού. Από τους υπόλοιπους 13 έχουμε υποσχέσεις μέχρι σχεδόν αδυναμία ολοκλήρωσης.

 

Αγνοούνται: Deodonus, Iliosporos, RaspK, Balidor, Greenmist, Northerain, Sileon και PiKei.

 

Και ο nikosal, που πεισματικά κρύβει τις προθέσεις του. :maul:

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνω εγώ, θα είμαστε τρεις κι ο κούκος.

 

Δεν ξέρω για σας, εγώ θα κάνω τον κούκο. :Ρ

 

Με την προϋπόθεση ότι θα προλάβω να τελειώσω την ιστορία μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ο χρόνος τελείωσε και ακόμα ψίχουλα από συμμετοχές. Εδώ τέτοιο καιρό στην Κίνα ανταγωνίζονται οι ελίτ του κόσμου και στο φόρουμ όλοι κάνουν μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος τελείωσε και ακόμα ψίχουλα από συμμετοχές. Εδώ τέτοιο καιρό στην Κίνα ανταγωνίζονται οι ελίτ του κόσμου και στο φόρουμ όλοι κάνουν μπάνιο.

 

 

Και μετά, οι διοργανωτές δημιούργησαν την παράταση. :Ρ

 

Αν υλοποιηθεί, θα έχω ιστορία έτοιμη την Δευτέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος τελείωσε και ακόμα ψίχουλα από συμμετοχές. Εδώ τέτοιο καιρό στην Κίνα ανταγωνίζονται οι ελίτ του κόσμου και στο φόρουμ όλοι κάνουν μπάνιο.

 

Κατ'αρχήν ο χρόνος δεν τελείωσε, οπότε μη λες ανακρίβειες. Κατά δεύτερον, τέτοιο καιρό κάποιοι προσπαθούν να γράψουν μια ΚΑΛΗ ιστορία, κατά τρίτον δεν είμαστε φόρουμ των Ολυμπιακών, ούτε και ο διαγωνισμός γίνεται από Κινέζους στο Πεκίνο, τέταρτον μην μας αγχώνεις μες στη ζέστη, και πέμπτον 

και σημαντικότερο αυτό που είπε η Σόνυα, για την οποία θα χαρώ πολύ να δοθεί παράταση γιατί ξέρω πως προσέχει την ιστορία της, κάθε ιστορία, την γράφει ξανά και ξανά ώσπου να φτάσει στην τελειότητα, κάτι που - σημειωτέον - κάνουν παραδοσιακά και οι Κινέζοι στην τέχνη τους!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα τριήμερο όλο τρέλα για μένα. Χτές η μάνα μου γιώρταζε, σήμερα έχω βάπτιση, και αύριο έχω βάπτιση. Οπότε αν τελειώσω την ιστορία ου, θέλω τουλάχιστον μέχρι ττη δευτέρα το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε όλοι απαράδεκτοι, αλλά για διάφορους λόγους υποθέτω πολλοί δεν έχουμε προλάβει ακόμα. Άλλωστε παράδοση δεν είναι οι παρατάσεις? Σας παρακαλούμε κύριοι διοργανωτές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..