Jump to content

Επετειακός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας - 28άδα


trillian
 Share

Recommended Posts

Μπράβο Electro!!

Και βέβαια συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες. Νομίζω πως αυτή την φορά, σε ότι αφορά τα τεχνικά κριτήρια γραφής, οι συμμετοχές ήταν ένα σκαλί σε ποιότητα πιο ψηλά. Το εννοώ. Διαβάζοντας τις ιστορίες, συνάντησα γνώριμους υποψήφιους, οι οποίοι έχουν κάνει μεγάλα άλματα - ή μπορεί απλά να πιέστηκαν λίγο παραπάνω, για να δώσουν την ήδη υπάρχουσα ποιότητά τους-, και ήταν μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη! Οι διαγωνισμοί είναι ένα μεγάλο κίνητρο για όλους μας. Αυτά να βλέπουμε, και να κάνουμε υπομονή, δείχνοντας και τον δέοντα σεβασμό, όπως ο καθένας τον αντιλαμβάνεται, σε αυτήν την τόσο ωραία διοργάνωση.

Μπράβο!!

 

Υ.Γ. Η Πάτρα δίνει το παρόν, δυναμικά!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • Sonya

    10

  • DinoHajiyorgi

    12

  • kitsos

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπράβο, Electro!

 

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι μέσα στον καύσωνα προτίμησαν τον υπολογιστή τους απ' τις παραλίες κι έδωσαν τόσες ιστορίες. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους για την υψηλή βαθμολογία και στον Electroscribe για την υψηλότερη! Πάντα ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Και ο καθιερωμένος λόγος του ψώνιου:

 

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος. Αν ισχύει αυτό που λένε, ότι η αξία μιας νίκης κρίνεται από τη δυναμικότητα του αντιπάλου, τότε η δική μου νίκη ήταν πολύ μεγάλη, καθώς το επίπεδο ήταν άνευ προηγουμένου υψηλό. Από την άλλη, η βαθμολογική διαφορά ήταν τόσο μικρή, ώστε ένας ακόμη ψηφοφόρος ή μια λίγο διαφορετική κατάταξη, και το αποτέλεσμα θα ήταν αλλιώτικο. Μ' αυτήν την έννοια, πιο ακριβές θα ήταν να πούμε ότι οι πέντε πρώτοι στεκόμαστε μαζί στο βάθρο κι εγώ από τύχη και μόνο χρίστηκα πρώτος μεταξύ ίσων.

 

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ όσους

- στήριξαν το διαγωνισμό ψηφίζοντας (σε όποια θέση κι αν με κατέταξαν)

- κατέβασαν την ιστορία μου (ακόμη κι αν δε βρήκαν χρόνο να τη διαβάσουν - είναι το μεγαλύτερο διαπιστωμένο κοινό που είχα μέσα σε 18 χρόνια συγγραφικής "καριέρας")

- ιδιαίτερα όσους ξόδεψαν χρόνο για να με διαβάσουν (όποια γνώμη κι αν σχημάτισαν)

 

Για όσους έκαναν τον κόπο να μου δώσουν και σχόλια (όλα τους χρήσιμα), δεν έχω λόγια

 

Παρεμπιπτόντως, η επίσημη διαδικασία μπορέι να έληξε, αλλά ακόμη μπορείτε να διαβάσετε και να σχολιάσετε. Ανταμείψτε τα παιδιά που κόπιασαν.

 

 

 

Τέλος, θεωρώ χρέος μου να αναφέρω τις πηγές της έμπνευσής μου:

 

α) Ο roriconfan έγραψε στον προηγούμενο διαγωνισμό ένα εξαιρετικό διήγημα συγγενούς προβληματικής με το δικό μου (αλλά πέρασε μάλλον απαρατήρητο)

β) Ο Dain όχι μόνο έδωσε πάλι ένα εξαιρετικό θέμα που τσιγκλούσε τη φαντασία χωρίς να την καθοδηγεί σε συγκεκριμένη κατεύθυνση, επίσης (σε ανύποπτο χρόνο) είπε κάτι που μου έδωσε την ιδέα για το συγκεκριμένο διήγημα (γι' αυτό του αφιερώνω το διήγημα)

γ) Εκτός από την τελευταία σκηνή του διηγήματος που είναι κατασκευασμένη στην ολότητά της, οι υπόλοιπες στηρίζονται σε αληθινά γεγονότα. Δε συνέβησαν όλα σ' εμένα, δε συνέβησαν με τη συγκεκριμένη σειρά, δεν είχαν καμιά υπερφυσική προέκταση, αλλά συνέβησαν.

 

[και να ευχαριστήσω τους οικείους μου που με συμβούλεψαν να σηκώσω την ιστορία στο sff κι ας μην ένιωθα απόλυτα ικανοποιημένος απ' αυτή]

Link to comment
Share on other sites

β) Ο Dain όχι μόνο έδωσε πάλι ένα εξαιρετικό θέμα που τσιγκλούσε τη φαντασία χωρίς να την καθοδηγεί σε συγκεκριμένη κατεύθυνση, επίσης (σε ανύποπτο χρόνο) είπε κάτι που μου έδωσε την ιδέα για το συγκεκριμένο διήγημα (γι' αυτό του αφιερώνω το διήγημα)

 

Συγχαρητήρια! Η αφιέρωσή σου με συγκινεί και με τιμά. (Αναρωτιέμαι τι να ήταν αυτό που είπα, πάντως). :)

Συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan
α) Ο roriconfan έγραψε στον προηγούμενο διαγωνισμό ένα εξαιρετικό διήγημα συγγενούς προβληματικής με το δικό μου (αλλά πέρασε μάλλον απαρατήρητο)

 

Όλα περάσανε απαρατήρητα. Όλο στους τελευταίους 3 είμαι. Αμ, έπρεπε να γράφω για παπαρούνες και ουράνια τόξα αντί για κοινωνικό προβληματισμό.

 

Άντε, όταν ο Παρατηρητής θέσει το θέμα του θα γράψω για πρώτη φορά ένα ανάλαφρο διήγημα χωρίς απότερο νόημα πέρα από την απόδραση από την πεζή και τόσο μισητή πραγματικότητα. :selfcentered:

Link to comment
Share on other sites

Όλα περάσανε απαρατήρητα. Όλο στους τελευταίους 3 είμαι. Αμ, έπρεπε να γράφω για παπαρούνες και ουράνια τόξα αντί για κοινωνικό προβληματισμό.

 

Άντε, όταν ο Παρατηρητής θέσει το θέμα του θα γράψω για πρώτη φορά ένα ανάλαφρο διήγημα χωρίς απότερο νόημα πέρα από την απόδραση από την πεζή και τόσο μισητή πραγματικότητα. :selfcentered:

 

Λοιπόν, χωρίς να θέλω ν' ακουστώ σνομπ ή κάτι τέτοιο (ούτως ή άλλως κι εγώ απ' την ασφάλεια της μακρινής απ' την πρώτη θέση γράφω :Ρ), κοίτα λίγο πάνω πάνω στην οθόνη σοο το όνομα του φόρουμ: SCIENCE FICTION FANTASY BOARD. Εκ των πραγμάτων, οι περισσότερες ιστορίες που θα δεις να γράφονται εδώ μέσα θα είναι είτε επική είτε απλή είτε επιστημονική φαντασία και, προφανώς, αντίστοιχα θα είναι και τα αναγνωστικά ερεθίσματα.

 

Τώρα, έχεις την τάση να βάζεις κοινωνικοπολιτικά μηνύματα στα έργα σου κι εγώ προσωπικά, νιώθω σα να παρακολουθώ σατιρικό θέατρο ή επιθεώρηση. Πραγματικά, βγάζω φλύκταινες και μόνο που το γράφω. Μπορούν να υπάρχουν κοινωνικοί και προσωπικοί προβληματισμοί και σε άλλα είδη πέραν της σάτιρας, η οποία είναι για συγκεκριμένο κοινό, το οποίο δύσκολα θα βρεις εδώ μέσα εκ των πραγμάτων.

 

Αν αυτό το είδος σ' αρέσει, καλά κάνεις και το γράφεις, όμως το γεγονός ότι μπορεί να είσαι και πάρα πολύ καλός σ' αυτό, δεν σημαίνει ότι θα αρέσει αυτόματα σε όλους.

 

Γκρινιάρη. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αμ, έπρεπε να γράφω για παπαρούνες και ουράνια τόξα αντί για κοινωνικό προβληματισμό.

 

Θα γράψω για πρώτη φορά ένα ανάλαφρο διήγημα χωρίς απότερο νόημα πέρα από την απόδραση από την πεζή και τόσο μισητή πραγματικότητα.

 

Ειρωνία. Μονόδρομος για τον πάτο;

 

Δηλαδή, σε ένα οικογενειακό τραπέζι με καλεσμένους (ίσως χριστουγεννιάτικο τσιμπούσι) και ενώ όλοι είναι μέσα στην τρελή χαρά, ο roriconfan, πιστός στους κοινωνικούς προβληματισμούς, σηκώνεται και περιγράφει με λεπτομέρειες τις βασανιστικές συνθήκες υπό τις οποίες εκτράφηκε, και μετά άπονα σφαγιάστηκε, η γαλοπούλα την οποία απολαμβάνουν όλοι εκείνη τη στιγμή.

 

Λογικό, στα τσιμπούσια που θα ακολουθήσουν, ο roriconfan θα τρώει στην κουζίνα, παρέα με τον σκύλο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Sonya, δεν είναι δικαιολογία αυτό. Η επιστημονική φαντασία περισσότερο για κοινωνικό προβληματισμό πάνω στην τεχνολογία δημιουργήθηκε παρά για να παίζουμε με ακτινοπίστολα. ΠΙΟΥ ΠΙΟΥ! Πάρτα κακέ εξωγήινε!

 

Και Ντίνο, δε βλέπω το κακό στο να υπενθυμίζω σε κάποιους ότι αν τρώνε ασύστολα, μια μέρα και γαλοπούλες δεν θα υπάρχουν αλλά και θα έχουνε γίνει 200 κιλά έκαστος.

 

Πάντως, το πήρα το μήνυμα. Από τον επόμενο διαγωνισμό μόνο τραλαλά ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Και Ντίνο, δε βλέπω το κακό στο να υπενθυμίζω σε κάποιους ότι αν τρώνε ασύστολα, μια μέρα και γαλοπούλες δεν θα υπάρχουν αλλά και θα έχουνε γίνει 200 κιλά έκαστος.

 

Είσαι η χαρά της παρέας δηλαδή.

 

Να τρώμε παγωτό και να μας λες για χρωστικές ουσίες και βακτηρίδια. Να τρώμε ένα τσίσμπεργκερ και να μας λες για τοξίνες και μολυσμένα λάδια. Να βλέπουμε μια ταινία δράσης και να μας υπενθυμίζεις πόσο ανεγκέφαλος είναι ο αμερικάνικος κινηματογράφος. Να διαβάζουμε ένα βιβλίο και να σχολιάζεις πόσο ξεπουλημένος και εμπορικός κατάντησε ο συγγραφέας. Να λέω "πείνασα" και να μου λες "πεινούν παιδιά στην Αφρική". Να τρώμε σε ένα καλό εστιατόριο και να μου δείχνεις τους σερβιτόρους που δουλεύουν σα σκλάβοι με μισθούς πείνας. Να βλέπουμε ένα πανέμορφο ηλιοβασίλεμμα και να λες πως οφείλεται στη μολυσμένη ατμόσφαιρα...

 

Μμμμ...τι να διαλέξω; Να κόψω τις φλέβες μου ή να κόψω τη συντροφιά με αυτόν τον τύπο; Μμμμ...

Link to comment
Share on other sites

Ή με αυτόν, ή με τον άλλο τύπο.

 

Που βλέπει τα τέρατα να μπουκάρουν από τις ανωμαλίες και σου θυμίζει ότι οι σεναριογράφοι δεν είχαν έμπνευση. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Tέρατα ανωμαλίες μπρος πίσω.

Τσκ-τσκ-τσκ. Παρακαλώ, μη ρίχνετε το επίπεδο του φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

The way I see it, η πιο πάνω συζήτηση αντικατοπτρίζει δύο από τις πολλές διαφορετικές λειτουργίες της ΕΦ, της λογοτεχνίας και της τέχνης γενικότερα. Διασκέδαση και προβληματισμός, με μια λέξη ψυχαγωγία (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Καθένας έχει το δικαίωμα να βλέπει την τέχνη όπως θέλει ή χρειάζεται ανάλογα με τον χαρακτήρα αλλά και την "εποχή" της ζωής του. Θα πρότεινα αυτή η πιθανότατα ενδιαφέρουσα συζήτηση να συνεχιστεί σε αντίστοιχο topic, μια και δεν αφορά τον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον άξιο συνάδελφο Electroscribe! Μπράβο, επίσης, σε όσους συμμετείχαν. Λόγω εξαιρετικά ελάχιστου χρόνου, επιφυλάσσομαι να αναρτήσω τα δικά μου σχόλια όσο το δυνατόν συντομότερα. Άντε και εις ανώτερα (σε όλους μας).

Link to comment
Share on other sites

(Αναρωτιέμαι τι να ήταν αυτό που είπα, πάντως). :)

 

Δύσκολο να εξηγήσεις τους συνειρμούς σου σε κάποιον, εκτός κι αν μοιράζεστε πολλές κοινές (και πρόσφατες) εμπειρίες. Αν σε βοηθά, μου θύμισες ότι ήθελα να γράψω μια ιστορία πάνω σε αυτά:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Otherkin

http://kinhost.org/res/Otherfaq.php

Link to comment
Share on other sites

Ah, ok. Ναι, μου είναι γνωστά τα δύο λινκς που έδωσες (και το περιεχόμενό τους). Thanks. :) Kαι έχεις δίκιο σ'αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..