Jump to content

The Read Off 2009


trillian
 Share

Recommended Posts

Ναι λοιπόν! Τολμώ να προκαλέσω τη Naroualis σε διαγωνισμό... ανάγνωσης!

 

Ξέρω τι σκέφτεστε... Πως είμαι από χέρι χαμένη :tongue: Αλλά you might be surprised!

 

Το σκεφτόμουν λοιπόν ως εξής: Θα αναφέρουμε εδώ σταδιακά τα βιβλία που διαβάζουμε (με edit λογικά, ένα ποστ η καθεμία) και χμμμμ... Κανόνες; Χμμμ... Πάει ανά βιβλίο ή ανά σελίδες; Είναι "η πρώτη που θα φτάσει τα 150" ή "όποιος φτάσει τα 150 γενικώς"; (αν είναι το πρώτο, please δεχτείτε να μετρήσουν και τα βιβλία της δουλειάς γιατί δε με βλέπω καλά :tongue:)

 

Ξεκινάμε φυσικά από την Πέμπτη 1/1/2009 με προθεσμία 31/12. And may the faster reader win! :beerchug:

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να μετράνε οι σελίδες και όχι τα βιβλία. Επίσης νομίζω, πρέπει να διευκρινίσετε

--αν μετράνε και non-fiction ή/και non-sff βιβλία

--αν κερδίζει εκείνη που θα διαβάσει πιο πολλά μέσα στο 2009, ή εκείνη που θα φτάσει πρώτη τα 150, όποτε κι αν συμβεί αυτό

--το στοίχημα. Τι κερνάει η χαμένη; Τον ψυχίατρο :tease: ψυχολόγο; :whistling:

Υ.Γ. Είναι γνωστό από παλιά, αλλά δεν βλάπτει να το επαναλαμβάνουμε πού και πού. Όχι, δεν πάει στα βουνά!

Υ.Γ.2: Και για όποιον δεν κατάλαβε: Είστε. Τρελές. Για. Δέσιμο. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω:

 

α) το στοίχημα να έχει δύο επίπεδα: 1. ποια θα φτάσει πρώτη τα 150 και 2. αν κάποια δεν έχει φτάσει τα 150 ως τις 31/12, ποια έχει τα πιο πολλά βιβλία.

 

β) Να μετράνε και τα non-fiction κυρίως γιατί ποιος θα κρίνει ποια είναι οριακά εφ-φ-τ;

 

γ) Να μη μετράνε τα κόμικ. Μόνο κείμενο. Θα κουβεντιάσουμε για τα λευκώματα τύπου the Art of the Diskworld

 

δ) Αν δεχτούμε ότι το μέσο βιβλίο έχει 350 σελίδες (το συζητάμε αυτό το νούμερο), στο τέλος του διαγωνισμού, μετράμε σελίδες και διαιρούμε διά του 350. θα πρέπει και ο αριθμός των βιβλίων να είναι πάνω από 150 και ο μέσος όρος των σελίδων να παίζει με το 350.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω:

 

α) το στοίχημα να έχει δύο επίπεδα: 1. ποια θα φτάσει πρώτη τα 150 και 2. αν κάποια δεν έχει φτάσει τα 150 ως τις 31/12, ποια έχει τα πιο πολλά βιβλία.

 

β) Να μετράνε και τα non-fiction κυρίως γιατί ποιος θα κρίνει ποια είναι οριακά εφ-φ-τ;

 

γ) Να μη μετράνε τα κόμικ. Μόνο κείμενο. Θα κουβεντιάσουμε για τα λευκώματα τύπου the Art of the Diskworld

 

δ) Αν δεχτούμε ότι το μέσο βιβλίο έχει 350 σελίδες (το συζητάμε αυτό το νούμερο), στο τέλος του διαγωνισμού, μετράμε σελίδες και διαιρούμε διά του 350. θα πρέπει και ο αριθμός των βιβλίων να είναι πάνω από 150 και ο μέσος όρος των σελίδων να παίζει με το 350.

 

 

Εγώ λοιπόν ετοιμάζω από τώρα ένα Excel με τις κατάλληλες στήλες και θα ρίχνω μέσα ό,τι ποστάρετε για να κάνω την άθροιση.

Καλά είσαστε τελείως τρελές; 150 βιβλία! Δηλαδή ένα βιβλίο ανά 2 μέρες; :eek:

Τον Ρασαβέρακ στους Επικυρίαρχους τον έχετε πολύ κοντινό συγγενή; Κυκλοφορεί γονίδιο τους στο φόρουμ;

Τι λένε, αγαπημένε μου Καρέλεν;

Link to comment
Share on other sites

β) Να μετράνε και τα non-fiction κυρίως γιατί ποιος θα κρίνει ποια είναι οριακά εφ-φ-τ;

Ώπα. Άλλο non-fiction (=όχι λογοτεχνία), άλλο non-sff (=όχι Φανταστικό). Φαντάζομαι ότι εννοούσες να μετράνε τα non-sff και όχι τα non-fiction, με το οποίο συμφωνώ.

 

Και δεν μας είπατε τι θα γίνει με τον τρελογ- ψυχολόγο. :lol:

 

Edit: Tiessa, ο αγαπημένος σου Καρέλεν, μόλις τώρα συνειδητοποίησε ότι 150 βιβλία/έτος ισοδυναμούν με ένα βιβλίο κάθε 58,4 ώρες, και σ' αυτές πρέπει να χωρέσουν επίσης ύπνος, δουλειά, φαγητό, ντουσάκι, σεξ (μην ξεχνιόμαστε ,ε;) και γενικώς κάτι που λέγεται ζωή. Αλήθεια όμως, φοβάμαι ότι το εννοούν!

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Λογικά (λογικά, λέω, έτσι για να το ακούει ο Μιχαλάκης και να απομουρλένεται, :p ) για να τα καταφέρουμε θα διαβάζουμε και μικροτερα των 150 σελίδων βιβλία. Αυτά μπορώ να τα καταφέρω και σε μισή μέρα, όχι σε δύο. Οπότε έτσι ανεβαίνει ο συνολικός αριθμός (αν και όχι ο αριθμός σελίδων). Αναρωτιέμαι, όμως μιας και τώρα μου πέρασε από το μυαλό, αν θα μετράνε οι ανθολογίες της Ωρόρα. Μπορώ να κάνω μεγάλη ζημιά με αυτές... :dracula:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι, όμως μιας και τώρα μου πέρασε από το μυαλό, αν θα μετράνε οι ανθολογίες της Ωρόρα.

 

 

Γιατί να μη μετράνε; Έχει τύχει ποτέ να πει κανένας μας: αυτή την εποχή δε διαβάζω τίποτα. Ένα βιβλίο Ωρόρα μονάχα. Μα αυτό θα ήταν προσβολή για το αγαπημένο μας είδος!

 

Όπως καταλαβαίνετε, προσπαθώ ήδη να σας διευκολύνω, γιατί το πρόνημα μού φαίνεται εξωφρενικό.

Αλλά, τι θέλεις να πεις; Ότι δεν έχεις ήδη διαβάσει Ωρόρα;

Link to comment
Share on other sites

Νταξ' μωρέ...Θα έχουν και 65 μέρες περιθώριο μαλιστα(150*2=300,και μενουν αλλές 65 στο χρόνο,αν και θα σύμφερε να το κανουν τη χρονιά που τελειώνει...αφού είχε 1 μέρα παραπανω).Δηλαδή μπορούν μια μέρα τη βδομάδα να πάνε για ένα καφέ,να εργαστούν πραγματικά στη δουλειά-κι όχι να διαβάζουν όταν δεν βλέπει το αφεντικό,κτλ...

 

Σοβαρά τώρα,πολλά είναι τα 150.Θα πρότεινα 100,όλα λογοτεχνικά ίσως και με στοιχεία φανταστικού.Πρέπει να μην τα έχει ξαναδιαβάσει ο διαγωνιζόμενος(αυτό δεν το ξέρουμε,βασιζόμαστε στην τιμή του).Αν ξεμείνει από βιβλία πχ θα μπορεί να ζητήσει δανεισμό από μέλος του φόρουμ.Οι σελίδες φυσικά μετράνε.Θα είναι τα "σημεία" ενώ τα βιβλία είναι τα "σετ".Σε ισοβαθμία βιβλίων ή αν δεν ξεπεράσει κανείς τα 100 βιβλία μετράμε τις σελίδες.Ισως να πρέπει να μετράνε ΜΟΝΟ οι σελίδες αλλά όπως αγαπάτε.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Tiessa, ο αγαπημένος σου Καρέλεν, μόλις τώρα συνειδητοποίησε ότι 150 βιβλία/έτος ισοδυναμούν με ένα βιβλίο κάθε 58,4 ώρες, και σ' αυτές πρέπει να χωρέσουν επίσης ύπνος, δουλειά, φαγητό, ντουσάκι, σεξ (μην ξεχνιόμαστε ,ε;) και γενικώς κάτι που λέγεται ζωή. Αλήθεια όμως, φοβάμαι ότι το εννοούν!

Πέρα από τον ύπνο τα άλλα μπορούν να συνδυαστούν με ανάγνωση.Οκ,ομολογώ ότι με το σεξ και το ντους θα είναι αρκετά περίεργος συνδυασμός...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, αλλά μου λείπουν οι μισές και θα ήταν ένα καλό πρότζεκτ να τις αγοράζω λίγες-λίγες και να τις ξεκοκαλίζω (και να το κάνω και με ντετερμινασιόν). Από την άλλη έχω κάτι βιβλία εφ, που έχω πολύ καιρό να τους δώσω σημασία και θα με βοηθήσει επίσης. Τα φάνταζυ στα ράφια μου είναι πολύ ογκώδη και θα μου ρίχνουν λογικά το ρυθμό...

 

Τώρα για το non-fiction, κάπου ανέφερα τα λευκώματα, οπότε μάλλον το κάλυψα κι αυτό το ερώτημα κατά λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τον ύπνο τα άλλα μπορούν να συνδυαστούν με ανάγνωση.Οκ,ομολογώ ότι με το σεξ και το ντους θα είναι αρκετά περίεργος συνδυασμός...

Όχι αν μιλάμε για το Κάμα Σούτρα ή το Μεγάλο Ανατολικό (αλλά φοβάμαι ότι τέτοια βιβλία θα μετρήσουν μόνο μια φορά, όπως λέει κι ο Γκίμλι "That still counts for one".) :tease:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πάμε για 150 βιβλία - δηλαδή, όσο το δυνατόν περισσότερα διαφορετικά πράγματα. Από την άλλη βέβαια, δεν είναι και ίδιο ένα βιβλίο 150 σελίδων με ένα.... 1200 (shogun comes to mind...). Oύτε θα ήθελα να μπούμε στο τριπάκι να διαλέγουμε βιβλία με βάση τις σελίδες τους - άλλωστε το κάνουμε για την απόλαυση :)

 

Οπότε... μπορούμε να βάλουμε και τις 2 παραμέτρους: "Βιβλίο τάδε, τόσες σελίδες" και στο τέλος να βγάλουμε 2 αθροίσματα. Τι λέτε;

 

Φυσικά και μετράνε οι ανθολογίες όπως και τα non-sff - αλλά θα συμφωνήσω με το Μιχάλη ως προς τα non-fiction...

 

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι σαββατοκύριακα, διακοπές κτλ ανεβαίνει κατά πολύ ο διαθέσιμος χρόνος. Όχι ότι αποκλειω και τις καθημερινές δηλαδή - το The Terror, 800τόσες σελίδες το έβγαλα σε 8 ώρες :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ιτ'ς α ντίαλ, δεν. Και μετράνε κι αυτά που διαβαζεις για τη δουλειά. Τελευταία ερώτηση: αν έχω ξεκινήσει ένα βιβλίο το 2008 (όπως πχ, το The Blade Itself) το οποίο δεν έχει προχωρήσει πολύ όμως (100 σελίδες, κάτω από το 1/3 των συνολικών) μετράει αν το τελειώσω μέσα στο 2009; Κι αν ναι, να πούμε ότι μετράνε οι σελίδες που διαβάστηκαν μέσα στο '09 κι όχι οι 100 του '08; (ναι είμαι ψείρας σε κάααααααποια θέματα...)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω μήπως πριν συμφωνήσετε να ρωτάγατε και το περίγυρό σας; Ξέρετε οικογένεια, φίλους κλπ. Μην φάμε κανα ξύλο φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ με τα έξι (6) χιλιάδες (000) βιβλία μου που πρέπει να διαβάσω μέχρι τα ενενήντα εφτά (97) μου χρόνια; Βγάλτε μου λογαριασμό πόσα αναλογούν τον χρόνο κι ίσως λάβω μέρος στο παιχνίδι! Έτσι, για να μην φωνάζει και η γυναίκα μου ότι παίρνω καινούργια πριν διαβάσω τα παλιά!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ SMS ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΗΣ ΜΕ ΚΟΛΛΗΤΗ

"Έλα από δω για καφέ να τα πουμε!Σου έχω νέα!Φιλάκια!"

"Σορρυ έχω διάβασμα.Τα λέμε του χρόνου"

"ΑΣΕΠ;Αντε,καλή επιτυχία!"

"Τι ΑΣΕΠ και αηδίες...Read off για το sff.gr!"

"@#$^"

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση: αν έχω ξεκινήσει ένα βιβλίο το 2008 (όπως πχ, το The Blade Itself) το οποίο δεν έχει προχωρήσει πολύ όμως (100 σελίδες, κάτω από το 1/3 των συνολικών) μετράει αν το τελειώσω μέσα στο 2009; Κι αν ναι, να πούμε ότι μετράνε οι σελίδες που διαβάστηκαν μέσα στο '09 κι όχι οι 100 του '08; (ναι είμαι ψείρας σε κάααααααποια θέματα...)

 

Φυσικά και μετράει - κι εφόσον μετράμε και σελίδες, μπορείς να πεις "The Blade Itself, 400 σελ." αντί για 500 :)

 

Μήπως λέω μήπως πριν συμφωνήσετε να ρωτάγατε και το περίγυρό σας; Ξέρετε οικογένεια, φίλους κλπ. Μην φάμε κανα ξύλο φοβάμαι...

 

Λες και δεν έχουμε φάει ήδη ξύλο απ' τον περίγυρο τόσα χρόνια με την αναγνωστική μας μανία :lol: Όπως λέει κι ο Μιχάλης, είμαστε ήδη τρελές :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι σαββατοκύριακα, διακοπές κτλ ανεβαίνει κατά πολύ ο διαθέσιμος χρόνος. Όχι ότι αποκλειω και τις καθημερινές δηλαδή - το The Terror, 800τόσες σελίδες το έβγαλα σε 8 ώρες :tongue:

 

 

Θεωρώντας ότι ένα βιβλίο έχει 35 σειρές ανά σελίδα περίπου:

 

800 σελίδες σε 8 ώρες = 100 σελίδες/ώρα =3500 σειρές/60 λεπτά = περίπου 1 σειρά το δευτερόλεπτο!

 

Αν μη τι άλλο, πρέπει τουλάχιστον να στραμπούληξες τους οθφαλμοκινητικούς μύες σου. Δεξιά-αριστερά-δεξιά-αριστερά-δεξιά... :obsession:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ αυτό θα έλεγα, ότι είναι περίπου 100 σελίδες την ώρα, όταν είμαι συγκεντρωμένη. Έπειτα είναι κι αυτό που λέμε ότι αν το αρχικό και το τελικό γράμμα της λεξης είναι σωστά, ο εγκέφαλος αναπληρώνει τα υπόλοιπα ανακατεμένα γράμματα, οπότε κερδίζεις λίγο κι από το πέρα-δώθε με αυτό το φαινόμενο.

 

Τέλος σχετικά με την οικογένεια και τα λοιπά πέρα από αυτό που είπε η Τριλ, ότι δηλαδη το έχουν πάρει πια απόφαση οι χριστιανοί με την παρτη μας, υπάρχει μέσα στη μέρα ένα σωρό νεκρός χρόνος, όπως πχ, το λεωφορείο από και προς τη δουλειά. Για μένα αυτό σημάινει 1,5 με 2 ώρες καθημερινά. Κι αν διαλέξω την κατάλληλη συγκοινωνία, τότε μπορώ να διαβάζω και καθιστή κι όχι κρεμασμένη από το χερούλι, σαν την Τσίτα, την ώρα που προσπαθεί να φάει τη μπανάνα.

 

Και τελικά, είναι το "γουστάρω" μας αυτό. Δε θα σκοτωθούμε κιόλας αν δεν το καταφέρουμε. Το ζητούμενο είναι να ευχαριστηθούμε τα βιβλία μας, και μάλιστα όσο περισσότερα γίνεται. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα... μετά εμένα και τον Ρόρικ λέγανε τρελούς... έχω μείνει άλαλος! θα σας συστήσω τον τρελόγιατρο που συμβουλευόμαστε εγώ και ο Ρόρικ αν ενδιαφέρεστε! :tongue:

 

Αλλά σοβαρά τώρα, θεωρώ ότι μέσα σε ένα χρόνο θα σπαταλήσετε 150 βιβλία. Δεν πιστεύω πραγματικά ότι μπορεί να διαβαστεί σωστά ένα βιβλίο μέσα σε δύο μέρες, εκτός και αν μιλάμε για το "Μεγάλο Μίκυ"! Θα συμφωνήσω με τον Ντίνο και ας γίνομαι και εγώ μπανάλ και ξενέρωτος. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το απολαμβάνω, σταματάω να το διαβάζω. Το ξαναπιάνω όταν θα είμαι πραγματικά έτοιμη να το διαβάσω. Γι' αυτό και κάποια βιβλία τα διαβάζω πολύ μετά την ημερομηνάι έκδοσής τους. Η ταχύτητα δε μου στερέι σε τίποτε την απόλαυση. :owl:

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά, είναι το "γουστάρω" μας αυτό. Δε θα σκοτωθούμε κιόλας αν δεν το καταφέρουμε. Το ζητούμενο είναι να ευχαριστηθούμε τα βιβλία μας, και μάλιστα όσο περισσότερα γίνεται. Οπότε...

 

Θέμα...απόλαυσης ενός βιβλίου τείθεται, ή γίνομαι μπανάλ;

 

Μα... ακόμα δεν το πιάσατε; Εμείς έτσι διαβάζουμε συνέχεια :tongue:

 

Όταν δηλ απολαμβάνω ένα βιβλιο, τότε είναι που δε μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου και βγάζω 100 σελίδες την ώρα και πάω την άλλη μέρα άυπνη στη δουλειά. Σαφώς και υπάρχουν και βιβλια που θέλουν το χρόνο τους, αλλά... ακόμα κι αυτά δε θα τα διάβαζα ποτέ ένα κεφάλαιο τη βδομάδα π.χ.

 

Και κυρίως είναι αυτό που λέει η Ευθυμία - το όλο θέμα για μένα είναι να βρω κίνητρο να αδειάσω το ράφι με τα αδιάβαστα, όχι να πάμε για ρεκόρ Γκίνες (αν και... χμμμμ.... πόσο να είναι το ρεκόρ άραγε; :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντως 150 βιβλία το χρόνο σίγουρα! :tongue:

 

Αν τα καταφέρνετε, με το καλό τότε και... καλή αποθεραπεία μετά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το απολαμβάνω, σταματάω να το διαβάζω. Το ξαναπιάνω όταν θα είμαι πραγματικά έτοιμη να το διαβάσω. Γι' αυτό και κάποια βιβλία τα διαβάζω πολύ μετά την ημερομηνάι έκδοσής τους. Η ταχύτητα δε μου στερέι σε τίποτε την απόλαυση. :owl:

 

Για να καταλάβετε. Όταν διαβάζω ένα βιβλίο που έχει μικρούλια διηγήματα μέσα, και διαβάσω ένα υπέροχο διηγηματάκι (όπως συνέβη και στο "Μέσα απ'το Γυαλί") σταματώ, αφήνω το βιβλίο κάτω, και περιμένω ώρες ή ολόκληρη μέρα μέχρι να διαβάσω πάλι οτιδήποτε. Χωνεύω την τελευταία ανάγνωση. Ζω αυτό που διάβασα. Το αφήνω να με ποτίσει. Αυτό είναι η "απόλαυση" στην οποία αναφέρομαι.

 

Αλλιώς, φαντάσου όλα σου τα αγαπημένα φαγητά να γίνονται ένας πολτός που να τον τρως με το κουτάλι. Μμμμ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..