Jump to content

The Read Off 2009


trillian
 Share

Recommended Posts

Ναι, αλλά σκέψου κι αυτό: εσένα σου αρέσουν τα μπράουνις. Εμένα οι ξηροί καρποί. Εσύ θα φας ένα κομμάτι και θα περιμένεις πάλι την ώρα του γλυκού, μετά το βραδυνό φαγητό, για να φάς το επόμενο ή έστω τον απογευματινό καφέ. Σε κάθε περίπτωση, τρως λίγο τη φορά και το απολαμβάνεις. Εγώ μπορώ να τρώω ξηροκάρπια όλη μέρα, χωρίς να με μπουκώνουν. Και δεν παύω στιγμή να τα απολαμβάνω. Αντίστοιχο είναι κι αυτό. Εσύ απολαμβάνεις ένα βιβλίο τη φορά, ένα διήγημα τη φορά, σαν ένα κομμάτι μπράουνις. Εγώ το θέλω το βιβλίο μου σα φιξάκι. Μια μυτιά, όσο πιο γρήγορη γίνεται, για να μπορέσω να δω ολόκληρη την εικόνα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Η απόλαυση που πέρνω από αυτό το φιξάκι είναι το ίδιο έντονη με εκείνη που πέρνεις εσύ με τα μπράουνίς σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το έθετα ως εξής: Δεν είναι θέμα πολτού αλλα θέμα λαιμαργίας :tongue:

 

Σοβαρά τώρα, αυτό που λες Ντίνο δε μου συμβαίνει ούτε με όλα τα βιβλία ούτε το ίδιο έντονα... Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν απολαμβάνω το βιβλίο. Εξαρτάται πάντα από το βιβλίο και τι έχει να σου δώσει στη δεδομένη στιγμή.

 

Edit: Αυτο ακριβώς που λέει η Ευθυμία!

 

Edit 2: Αυτό που ψήνομαι να ξεκινήσω αμέσως μετά τους εορτασμούς είναι το The Red Wolf Conspiracy

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο forum, επίσης γίνεται άτυπος διαγωνισμός με τα μέλη, για 50 βιβλία τον χρόνο. Θα μπορούσαμε οι υπόλοιποι να το κάνουμε. Και εκεί μετράνε όλα τα βιβλία, sff/fiction/non-fiction, με κατηγορίες όταν πρόκειται για comic/manga και audio-books.

 

Όταν τελειώνω ένα βιβλίο, συνήθως δεν μπορώ να αρχίσω κάτι άλλο την ίδια μέρα, εκτός αν πρόκειται να αλλάξω από fiction σε Non-fiction.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνω ένα βιβλίο, συνήθως δεν μπορώ να αρχίσω κάτι άλλο την ίδια μέρα, εκτός αν πρόκειται να αλλάξω από fiction σε Non-fiction.

 

Παρομοίως. Επιπλέον, έχω παρατηρήσει ότι αυτό ισχύει σε μένα ακόμα και με κάποιες κατηγορίες διηγημάτων, γι αυτό προτιμώ όταν διαβάζω συλλογές/ανθολογίες να διαβάζω και λίγο non-fiction στα διαλείμματα ανάμεσα στα διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

[...] Εγώ το θέλω το βιβλίο μου σα φιξάκι. Μια μυτιά, όσο πιο γρήγορη γίνεται, [...]

ΟΚ! Now you're talking!

 

Υ.Γ. Πάμε πάλι για εμπέδωση: Είστε. Τρελές. Για. Δέσιμο. :bangin:

Link to comment
Share on other sites

150 βιβλία, βρε θηρία;;; Δανείζω κομμάτια, αν ξεμείνετε (και εννοείται πως ήδη λιγουρεύομαι τις καταθέσεις σας στον Παπασωτηρίου).

 

Εγώ έχω βάλει προσωπικό στόχο να τελειώσω και μετά να ξαναδιαβάσω με τη σειρά όλο το Discworld, αλλά νταξ, θα κάνω και διαλείμματα για μια γρήγορη ανάγνωση του Pride and Prejudice (again).

 

Ελπίζουμε να γράφετε κιόλας!!! Κι εγώ με ποιον θα παίξω νανόριμο τον Νοέμβρη, ρε Ευθυμία;;; :(

 

Καλή τύχη, καλή ανάγνωση, μην ακούτε τον Μιχάλη, είναι κακός και δεν μας αγαπάει καθόλου. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Θενκς, Σονυα, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω ήδη μια κάβα 200 αδιάβαστων. Δεδομένου και του ότι αντί για ρούχα-παπούτσια-κολώνιες-κραγιόν, το δικό μου shopping therapy συνίσταται από επιδρομές στα Cube-Solaris-Comicon, υποψιάζομαι ότι μέχρι τέλος του '09, η στίβα μου με τα αδιάβαστα δε θα έχει μειωθεί αρκετά... :Ρ

 

Και μη φοβάσαι για το Νανό. Φέτος διάβασα 80 βιβλία, κι έγραψα και Νανό και τελείωσα κι ένα ακόμη των 65000 λέξεων. Κι έχω πάρει μέρος και σε όλους τους διαγωνισμούς. Το διάβασμα-διάβασμα και το γράψιμο-γράψιμο.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Χα! Κάνω την αρχή (αν και δε θα έπρεπε να χαίρομαι, αφού η Τριλ είναι ακόμη αναστατωμένη από το κακό που τη βρήκε):

 

1. Soul Music, Terry Pratchett, σελ. 242 από 431.

2. Επιστροφή στο Μέλλον, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 134

3. Ρέιβεν Σίτυ, η τελυταία Βαβέλ, Χάρης Χριστοφορίδης, σελ. 506

4. Η γραμμή του Χρόνου, Σταύρος Μουντουφάρης, σελ. 356

5. Το 13ο Κρανίο, Οδυσσέας Γκρέυ, σελ. 509

6. Τα Πονοτρόνια κι οι Αναρχικοί του Απόλυτου, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 106

7. Οι εκλεκτοί, Θωμάς Λάσκαρης, σελ. 286

8. Ο τελευταίος της συντεχνίας, Τάσος Ρούσσος, σελ. 100

9. Αν τρελαθεί ο Αυτοκράτορας και άλλα παραμύθια από το Γαλαξία, Βίκτωρ Νέτας, σελ. 116

10. Taltos, Steven Brust, σελ. 174

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ! Αν και στο μείον 3, δεν απελπίζομαι ακόμα...

 

1. The Red Wolf Conspiracy, (The Chathrand Voyage, Book 1), Robert Redick, σελ. 539

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Εμ, επειδή βλέπω να το ψάχνω το τοπίκιο και να μην το βρίσκε σε λίγο καιρό, μήπως κάποιος φανταστικός μοντ να μας το καρφίτσωνε, αν δε ζητάω πολλά; Ε; Ε; Ε; :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο, αν διαβάσετε όντως από 150 βιβλία η καθεμιά, μάλλον θα ποστάρετε κάθε μέρα (ή μέρα παρά μέρα) οπότε το τόπικ θα είναι πάντα πάνω-πάνω. Αλλά, τέλος πάντων... Σας χαλάμε ποτέ χατήρι;

 

(Έχει χάρη που είπες "φανταστικός μοντ" κι ένιωσα κάτι μέσα μου να σκιρτάει...)

Link to comment
Share on other sites

Ουουου, να χαθείς, δεν ντρέπεσαι! :slap: Αλλά δεν το ζήτησα χωρίς λόγο. Κάνουμε έντιτ σέ ένα ποστ η καθεμία, οπότε δεν έχει καινούργια ποστ κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ντέρμπι έχει τελειώσει πριν ακόμα καλά αρχίσει; Η Ναρουάλις έχει βάλει ήδη πολλά "γκολ" :badgoalie:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν αρχίσει να με πιάνουν οι σπαρίλες μου ή όταν αποφασίσω ότι θέλω να κάνω κάτι με μεγάλη ρποσοχή και παρατήσω το διάβασμα για μήνες... :bag:

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, μια οδοντογλυφίδα; Σού'μεινε λίγο Brust στα δόντια.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά όχι ακόμα. Αύριο το μεσημέρι που θα έχω τελειώσει και το πέμπτο, το Phoenix. :eat: :frog:

Link to comment
Share on other sites

1. Soul Music, Terry Pratchett, σελ. 242 από 431.

2. Επιστροφή στο Μέλλον, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 134

3. Ρέιβεν Σίτυ, η τελυταία Βαβέλ, Χάρης Χριστοφορίδης, σελ. 506

4. Η γραμμή του Χρόνου, Σταύρος Μουντουφάρης, σελ. 356

5. Το 13ο Κρανίο, Οδυσσέας Γκρέυ, σελ. 509

6. Τα Πονοτρόνια κι οι Αναρχικοί του Απόλυτου, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 106

7. Οι εκλεκτοί, Θωμάς Λάσκαρης, σελ. 286

8. Ο τελευταίος της συντεχνίας, Τάσος Ρούσσος, σελ. 100

9. Αν τρελαθεί ο Αυτοκράτορας και άλλα παραμύθια από το Γαλαξία, Βίκτωρ Νέτας, σελ. 116

10. Taltos, Steven Brust, σελ. 174

11. Phoenix, Steven Brust, σελ. 215

12. Αμνός, το κατά Σκαμπηίλ, παιδικού φίλου του Ιησού, Ευαγγέλιο, Christopher Moore, σελ. 492

13. Έξω από τη Γκρίζα Χώρα, Δημήτρης Βανέλης, σελ. 139

14. Ιστορίες με Φαντάσματα, Ωρόρα 47, σελ. 235

15. Ιστορίες με Λυκάνθρωπους/2, Ωρόρα 58, σελ. 237

16. Οι Φόνοι του Σιμπαλμπά, Lyn Hamilton, σελ. 284

17. Το Αυγό του Παλιατζή, Μάριος Βερέττας, σελ. 90

18. Ο Θίασος της Χίμαιρας, Οδυσσέας Γκρέι, σελ. 290

19. Ο Καρβάλιο στην Κουζίνα, Κιμ Αράνδα, σελ. 75

20. Πολιτικώς ορθότερα παραμύθια, James Finn Garner, σελ. 134

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Soul Music, Terry Pratchett, σελ. 242 από 431.

2. Επιστροφή στο Μέλλον, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 134

3. Ρέιβεν Σίτυ, η τελυταία Βαβέλ, Χάρης Χριστοφορίδης, σελ. 506

4. Η γραμμή του Χρόνου, Σταύρος Μουντουφάρης, σελ. 356

5. Το 13ο Κρανίο, Οδυσσέας Γκρέυ, σελ. 509

6. Τα Πονοτρόνια κι οι Αναρχικοί του Απόλυτου, Διαμαντής Φλωράκης, σελ. 106

7. Οι εκλεκτοί, Θωμάς Λάσκαρης, σελ. 286

8. Ο τελευταίος της συντεχνίας, Τάσος Ρούσσος, σελ. 100

9. Αν τρελαθεί ο Αυτοκράτορας και άλλα παραμύθια από το Γαλαξία, Βίκτωρ Νέτας, σελ. 116

10. Taltos, Steven Brust, σελ. 174

11. Phoenix, Steven Brust, σελ. 215

12. Αμνός, το κατά Σκαμπηίλ, παιδικού φίλου του Ιησού, Ευαγγέλιο, Christopher Moore, σελ. 492

13. Έξω από τη Γκρίζα Χώρα, Δημήτρης Βανέλης, σελ. 139

14. Ιστορίες με Φαντάσματα, Ωρόρα 47, σελ. 235

15. Ιστορίες με Λυκάνθρωπους/2, Ωρόρα 58, σελ. 237

16. Οι Φόνοι του Σιμπαλμπά, Lyn Hamilton, σελ. 284

17. Το Αυγό του Παλιατζή, Μάριος Βερέττας, σελ. 90

18. Ο Θίασος της Χίμαιρας, Οδυσσέας Γκρέι, σελ. 290

19. Ο Καρβάλιο στην Κουζίνα, Κιμ Αράνδα, σελ. 75

20. Πολιτικώς ορθότερα παραμύθια, James Finn Garner, σελ. 134

21. Ιστορίες με γίγαντες, Ωρόρα 37, σελ. 235

22. Το Πέμπτο Στοιχείο, Τερί Μπυσόν, σελ. 292

23. Ο Πεντάχρονος Τζέφτη, Χάρλαν Έλισον, σελ. 42 από 119

24. Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας, Κωνσταντίνος Μίσσιος, σελ. 272

25. Δύναμη και Τιμή, Ανθίππη Φιαμού, σελ. 318

26. 2020, Επίθεση στην Ελλάδα, Κωνσταντίνος Γρίβας, σελ. 197

27. Ο Μαύρος Λίθος (και άλλες ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου, τόμος Α), Robert E. Howard, σελ 222

28. Ιστορίες με θεούς και δαίμονες/3, Ωρόρα 77, σελ. 235

29. Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί, Κωνσταντίνος Μίσσιος, σελ. 540

30. Ιστορίες με μούμιες, Ωρόρα 41, σελ. 231

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΣΤΑ ΤΗΣ TRILLIAN ΟΕΟ;!

 

Μήπως να ρωτήσουμε στο Asimov's για το θέμα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν πρότεινα την πρόκληση δεν είχα υπολογίσει έναν πολύ σημαντικό παράγοντα... Αλλά δεν καταθέτω τα όπλα ακόμα! (κι αν πείσω και την Ευθυμία να μετρήσω τις σελίδες των τευχών Asimov's ίσως έχω κάποια ελπίδα :tongue:)

 

Από το Red Wolf Conspiracy έχω να προσθέσω μόνο ένα, που κι αυτό το διάβασα προχτές - σε λίγες ώρες όμως μόνο, οπότε δεν έχω χάσει το... ταλέντο μου!).

 

Πρόκειται για το A night in a lonesome October του Roger Zelazny [280 σελίδες] (και πρέπει να το σχολιάσω επίσης κάποια στιγμή, ήταν απίστευτο).

 

Έχω ξαναδιαβάσει βέβαια αρκετά (είναι ο δικός μου τρόπος πνευματικής αποφόρτισης, παρότι μάλλον ακούγεται οξύμωρο): τα Σπηλιές από Ατσάλι, Γυμνός Ήλιος, Τα Ρομπότ της Αυγής, Το Κάλεσμα των Τριών, οι Ρημαγμένοι Τόποι, ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα και οι Λύκοι της Κάλα. Αλλά φυσικά αυτά δε μετράνε...

 

A! Κι άλλο ένα επίσης: Midnight's Mask του Paul Kemp.

 

Άρα η λίστα γίνεται:

1. The Red Wolf Conspiracy, (The Chathrand Voyage, Book 1), Robert Redick, σελ. 539

2. A night in a lonesome October του Roger Zelazny [280 σελίδες]

3. Midnight's Mask (Erevis Cale trilogy 3), Paul S. Kemp, σελ. 320

Link to comment
Share on other sites

A! Κι άλλο ένα επίσης: Midnight's Mask του Paul Kemp.

Πιάσαμε και ντιεντονουβέλες τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ας το πούμε... occupational hazard :tongue: Η Ευθυμία ήταν αρκετά ευγενική να συμφωνήσει να μετρήσουν και τα βιβλία της δουλειάς :) (κι ευτυχώς, αλλιώς δε με βλέπω καλά...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..