Jump to content

15ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Βροχή


greenmist
 Share

Recommended Posts

Τέρμα η χαλάρωση! Ανασυνταχθείτε, ζωηρέψτε, οργανωθείτε, συγκεντρωθείτε! Ξεκινάει ο 15ος Διαγωνισμός Σύντομης ΣΦΦ Ιστορίας!

 

Η ΒΡΟΧΗ

 

Δηλαδή, είτε το διήγημα σας θα έχει θέμα την βροχή, είτε θα διαδραματίζεται υπό συνθήκες βροχόπτωσης, είτε θα διαμορφώνεται η πλοκή με έναν συγκεκριμένο τρόπο λόγω της βροχής.

 

Θα περιπλανηθείτε στα μονοπάτια της Φαντασίας, της Επιστημονικής Φαντασίας, του Τρόμου, ή σε υποκατηγορίες των ειδών αυτών, με απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει το στοιχείο του φανταστικού στην ιστορία σας.

 

• Οι ιστορίες πρέπει να κυμαίνονται από 1000 έως 3500 λέξεις.

 

• Ο διαγωνισμός ξεκινάει σήμερα, Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2009 και η συγγραφή - υποβολή των ιστοριών λήγει τα μεσάνυχτα της Κυριακής 18 Οκτωβρίου.

 

• Την Δευτέρα 19 Οκτωβρίου ξεκλειδώνουν οι ιστορίες και ξεκινάει η διαδικασία του σχολιασμού και της ψηφοφορίας.

 

• Θα μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας στην Βιβλιοθήκη από την επόμενη Παρασκευή 9 Οκτωβρίου.

 

• Μπορείτε να γράψετε τις ιστορίες σας στα Ελληνικά, ή στα Αγγλικά.

 

 

Καλή έμπνευση, καλή συγγραφή και καλή επιτυχία σε όλες και όλους!

 

 

Φίλες και φίλοι συγγραφείς και αναγνώστες του 15ου Διαγωνισμού Σύντομης ΣΦΦ Ιστορίας, η φάση δημιουργίας και υποβολής των ιστοριών ολοκληρώθηκε!

Συγχαρητήρια σε σας που λάβατε μέρος και σας εύχομαι καλή επιτυχία!

 

Μπορείτε από τώρα όλοι, συμμετέχοντες και αναγνώστες, να σχολιάσετε και να ψηφίσετε!

 

Ψηφίζετε βάζοντας τις ιστορίες του διαγωνισμού σε σειρά προτίμησης, τοποθετώντας στην 1η θέση εκείνη που θεωρείτε καλύτερη, στην 2η θέση την δεύτερη καλύτερη κ.ο.κ. Στην τελευταία θέση, όσοι συμμετέχουν στον διαγωνισμό θα βάλουν υποχρεωτικά την δική τους ιστορία.

 

Η ψηφοφορία είναι μυστική και διεξάγεται αποκλειστικά και μόνο με την αποστολή πμ σε μένα και στον DinMcXanthi ταυτόχρονα.

 

Δεν ποστάρετε τις επιλογές σας για την ψηφοφορία σε αυτό το τόπικ, ή πουθενά αλλού, είπαμε η ψήφος είναι μυστική!

 

Η ψηφοφορία ολοκληρώνεται την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2009 στις 20:30.

 

Καλό σχολιασμό και καλό βόλι!

 

Δεν την μπορώ την βροχή... vkarg

Το χρώμα της βροχής - khar

Ο Στέφανος της Βροχής - Blondbrained

Σκοτεινη βροχη! - Waylander

Κόκκινη Βροχή - Martin Ocelotl

Στάλες - Cassandra Gotha

Kingdom Come - northerain

Σκυλιά μετά τη βροχή - aScannerDarkly

Αίθρα - dagoncult

Ας είναι το χειρότερο που θα σου συμβεί - kitsos

Το Μαντηλάκι της Εράτυρας - Naroualis

Ψηλά τα κεφάλια και ανοιχτά τα στόματα: Η Ουράνια Μετάληψη! - Sileon

Θα μας χωρίσει ο Νοέμβρης - Nihilio

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    6

  • greenmist

    26

  • Sileon

    13

  • aScannerDarkly

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

trumpet.gif

 

Και έτσι ανοίγουν οι περίφημοι διαγωνισμοί του sff!

Άντε, παδιά, καλή μας αρχή και μια σεζόν δημιουργική, συγγραφική, γεμάτη ακτινοπίστολα, ξίφη, σκιαχτικές φιγούρες με φόντο τις αναλαμπές των αστραπών και ό, τι άλλο σας εμπνέει.

 

Ελπίζω να ξεκλέψω λίγο χρόνο - εχω πολύ καιρό να πάρω μέρος σε διαγωνισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια, το μακροβιότερο μάλιστα, από τόση δα το είχα ξεχωρίσει σε μια παλιά κασσέτα της μαμάς μου :)

 

Listen to the falling rain

 

 

edit: Δείτε και τις φώτο, έχει μερικές υπέροχες :)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

post-1004-125449237013_thumb.jpg

 

Ωραίο θέμα. Άξιο προς έμπνευση. Να δούμε συμμετοχές λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για βροχή, μετά από είκοσι περίπου μέρες εδώ στην Σκοτλάνδη, ο καιρός αποφάσισε να το γυρίσει στο πιο βρετανικό.

 

Θεωρητικά βρέχει. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όμως. Υπάρχει λόγος που δεν το λένε rain εδώ αλλά drizzle ή ακόμα και sprinkle.

Τέλος πάντων, μπορώ να περιγράψω αυτή την 100% υγρασία ως εξής: Αν στην ελλάδα βρέχει (normal) ζάχαρη, εδώ βρέχει ζάχαρη άχνη.

Ψάξου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για βροχή, μετά από είκοσι περίπου μέρες εδώ στην Σκοτλάνδη, ο καιρός αποφάσισε να το γυρίσει στο πιο βρετανικό.

 

Θεωρητικά βρέχει. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όμως. Υπάρχει λόγος που δεν το λένε rain εδώ αλλά drizzle ή ακόμα και sprinkle.

Τέλος πάντων, μπορώ να περιγράψω αυτή την 100% υγρασία ως εξής: Αν στην ελλάδα βρέχει (normal) ζάχαρη, εδώ βρέχει ζάχαρη άχνη.

Ψάξου.

Και Ουαλία το ίδιο ακριβώς. Και υποτίθεται εδώ κάτω είναι πιο υγρό το κλίμα

Link to comment
Share on other sites

Στην Ήπειρο πάντως, Παρασκευή και Σάββατο άνοιξαν οι ουρανοί, όπως πάντα... Ξημερώματα Σαββάτου δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί άκουγα μέσα στον ύπνο μου τη βροχή. Είχα βαρεθεί να ακούω τη φασαρία της!

Νομίζω πως θα γράψω καλούτσικη ιστορία σ' αυτό το διαγωνισμό, λόγω... τοπικού κλίματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση επι του διαδικαστικου. Εκεινός ο διαχωρισμός φάνταζυ-ΕΦ-τρόμου καταργήθηκε; Θα επανέλθει κάποια στιγμή αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση επι του διαδικαστικου. Εκεινός ο διαχωρισμός φάνταζυ-ΕΦ-τρόμου καταργήθηκε; Θα επανέλθει κάποια στιγμή αργότερα;

 

Οι ξεχωριστοί διαγωνισμοί θα διεξάγονται κανονικά, δεν καταργήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρέχουν παράλληλα και οι δίχως διαχωρισμούς ή μόνο αυτός του Σεπτεμβρίου και μετά καπούτ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τρέχουν παράλληλα και οι δίχως διαχωρισμούς ή μόνο αυτός του Σεπτεμβρίου και μετά καπούτ;

 

Τρέχει ένας διαγωνισμός κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα τρέχει ένας διαγωνισμός κάθε μήνα που θα εναλλάσεται διαδοχικά μεταξύ εφ, τρόμου, φανταζυ και του άνευ προκαθορισμένου είδους;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα τρέχει ένας διαγωνισμός κάθε μήνα που θα εναλλάσεται διαδοχικά μεταξύ εφ, τρόμου, φανταζυ και του άνευ προκαθορισμένου είδους;

 

Ένας κάθε φορά, χωρίς να είναι απαραίτητο ότι αυτό θα γίνεται σε μηνιαία βάση. Μπορεί να υπάρξει διαγωνισμός, και έχει γίνει αυτό, που θα έχει διάρκεια μεγαλύτερη από ένα μήνα, ή κάποιο μήνα να μην έχουμε διαγωνισμό, επειδή ασχολούμαστε με ένα άλλο project. Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί να τρέχουν ταυτόχρονα ο διαγωνισμός τρόμου και ο διαγωνισμός επιστημονικής φαντασίας, για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

H σιωπή σημαίνει άραγε αδιαφορία ή ότι συγγράφουμε πυρετωδώς;

Link to comment
Share on other sites

H σιωπή σημαίνει άραγε αδιαφορία ή ότι συγγράφουμε πυρετωδώς;

Λίγο και από τα δύο φαντάζομαι. Εγώ έχω μια ιδέα που μου αρέσει πολύ και θα την βάλω σιγά σιγά εμπρός, αλλά δεν ξέρω πόσο ξεφεύγει από το θέμα του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μια ιδέα με την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος και μου βγαίνει αρκετά αβίαστα η ιστορία. Άλλος κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γραφω.....η ιστορια θελει δουλεια ακομα αλλα εχω βρει το τελος :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε διαθέτω ιδέες ακόμη... Ελπίζω πως μέχρι το σκ που θα μπορώ να κάτσω να γράψω θα έχω κατιτίς. Ε, αν δεν έχω θα βγάλω τη λίστα με τα χαρτάκια... όλο και κάτι παλιό, άγραφο και χρήσιμο θα παίζει εκεί μέσα που να μπορώ να το ενσωματώσω σε βροχή :p

 

 

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι πως, ενώ δεν έχω ιδέα, έχω τρεις καρφωμένες εικόνες στο μυαλό μου... Μπορεί να κάνω και με αυτές κάτι αν καταφέρω να τις συνθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι από σήμερα μπορείτε να ανεβάζετε στη Βιβλιοθήκη, αν είστε έτοιμοι, τις ιστορίες σας για τον διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη την πρώτη συμμετοχή της vkarg αλλά έχει παραλείψει να το ανακοινώσει, οπότε το κάνω εγώ.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη την πρώτη συμμετοχή της vkarg αλλά έχει παραλείψει να το ανακοινώσει, οπότε το κάνω εγώ.

 

Πόντος για 'σένα, πρόλαβες 5 από τους ικανότερους μοδεράτορες!

 

Θα έχω κι εγώ ιστορία εδώ.:beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..