Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 1 votes

Short Films

• Please log in to reply
122 replies to this topic

#1 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 02 Δεκέμβριος 2009 - 00:08

Όπως έχω πει παλιότερα, πού και πού βλέπω κανένα short film.
Αυτήν την περίοδο έχω πορωθεί με τον Norman McLaren, έναν Καναδό experimental κινηματογραφιστή. Τα αγαπημένα μου από όσα έχω δει μέχρι τώρα είναι το La merle, το Canon και το φοβερό Neighbours!

Το A chairy tale έχει μουσικη από τον Ravi Shankar. Σαν concept δε μου άρεσε πολύ αλλά το ηθικό δίδαγμα είναι άπαιχτο!

Το Lines horizontal είναι ένα υπνωτιστικό animation που περιέχει μόνο (σωστά το καταλάβατε!) οριζόντιες γραμμές! Αντίστοιχο με τελίτσες (αλλά κατά τη γνώμη μου όχι ιδιαίτερα καλό) είναι το Mosaic (δεν υπάρχει στο youtube).

Αυτό που είναι εντυπωσιακό με τα φιλμάκια του McLaren είναι ότι πολλές φορές όχι μόνο κατασκεύαζε τα animation του ζωγραφίζοντας πάνω το film της κάμερας αλλά κατασκεύαζε και τον ήχο κάνοντας τις αντίστοιχες τρυπούλες στο πλάι του φιλμ!

#2 Clayton_Riddell

Clayton_Riddell
  • Members
  • 11 posts
  • Όνομα:Vagelis

Posted 05 Δεκέμβριος 2009 - 16:36

Η πρωτη ταινια του Christofer Nolan ηταν το Doodlebug,ειναι μικρου μηκους ,αρκετα εξυπνη μπορω να πω.Αξιζει μια ματια...

Edited by Clayton_Riddell, 05 Δεκέμβριος 2009 - 20:07.

"The world had teeth and it could bite you with them anytime it wanted" Stephen King, The Girl Who Loved Tom Gordon

"Horror is the future. And you cannot be afraid. You must push everything to the absolute limit or else life will be boring"

Dario Argento

#3 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 05 Δεκέμβριος 2009 - 20:30

Είναι όντως έξυπνη! Ωραία ασπρόμαυρη φωτογραφία, έξυπνο κόνσεπτ και καλή ηθοποιΐα.
Πρέπει τώρα να δω και το Following, ώστε να έχω δει ό,τι έχει κάνει ο τύπος (μέχρι φέτος)
Thanks, Clayton!

#4 Clayton_Riddell

Clayton_Riddell
  • Members
  • 11 posts
  • Όνομα:Vagelis

Posted 05 Δεκέμβριος 2009 - 20:58

Είναι όντως έξυπνη! Ωραία ασπρόμαυρη φωτογραφία, έξυπνο κόνσεπτ και καλή ηθοποιΐα.
Πρέπει τώρα να δω και το Following, ώστε να έχω δει ό,τι έχει κάνει ο τύπος (μέχρι φέτος)
Thanks, Clayton!

καλα το Following αρκετα καλη ταινια,δες την οπωσδηποτε,Περιμενω τωρα με αγωνια κ το Inception
"The world had teeth and it could bite you with them anytime it wanted" Stephen King, The Girl Who Loved Tom Gordon

"Horror is the future. And you cannot be afraid. You must push everything to the absolute limit or else life will be boring"

Dario Argento

#5 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 06 Ιανουάριος 2010 - 03:49

Δεν είναι σουφουφου αλλά είναι Έλληνας και δύο φιλμάκια του με έχουν ενθουσιάσει.

Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Πιλάβιο, γιο του Νίκου Πιλάβιου aka Παραμυθά. Το φιλμάκι του "Τι είναι αυτό" ήταν η αφορμή να τον γνωρίσω, ενώ το "Μικρές χαρές" μου επιβεβαίωσε ότι μου αρέσει!

Ο Κωνσταντίνος Πιλάβιος έχει ένα δικο του site/blog στο cpil.info. Ένα από τα projects του είναι το the series, που έχει ιστορίες από έλληνες blogger. Ειδικά το 3ο επεισόδιο (Monitor) έχει πολύ (τεχνικό) ενδιαφέρον!

#6 SpirosK

SpirosK

SF middle class

• Members
  • 1.504 posts
  • Όνομα:Σπυρίδων

Posted 06 Ιανουάριος 2010 - 11:18

Όντως είναι πολύ καλός σκηνοθέτης (δεν έχει μόνο το όνομα και τις πλάτες). Αν και "η σειρά" είναι αρκετά πρόχειρη και μου μοιάζει περισσότερο σαν ένα γρήγορο επικοινωνιακό τρικ (κάνω ταινίες από blogs, με γράφουν τα blogs) και για αυτό το λόγο δε μου άρεσε ιδιαίτερα. 

#7 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.625 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 05 Ιούλιος 2010 - 18:14

Attached File  Gift.jpg   46,99KB   3 downloads

The Gift του Carl Erik Rinsch

Έχει ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα στα μεγάλα στούντιο του Χόλυγουντ γι αυτό το ταινιάκι, το οποίο βέβαια θέλουν να μετατρέψουν σε μεγάλη ταινία. Ο Carl Eric Rinsch, που μέντορας του υπήρξε ο Ridley Scott, τώρα είναι απασχολημένος στο στήσιμο της παραγωγής του Creature from the Black Lagoon.

Κάνω λινκ αυτό που είχε την καλύτερη εικόνα, σύμφωνα με τον δικό μου υπολογιστή. Υπάρχουν και άλλα λινκ που δίνουν την ταινία με υπότιτλους, όχι ότι θα βγάλεται και με εκείνα περισσότερο νόημα.

Attached File  Gift-a.jpg   20,74KB   3 downloads
Attached File  Gift1.jpg   49,29KB   2 downloads
Attached File  Gift2.jpg   54,56KB   1 downloads

Edited by DinoHajiyorgi, 05 Ιούλιος 2010 - 18:15.

“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#8 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts
  • Όνομα:Δημήτριος (Dimitrios)

Posted 05 Ιούλιος 2010 - 23:02

Πολύ καλή η ενότητα για τα μικρού μήκους, Τέταρτε.:thmbup:

Το παρακάτω ταινιάκι με έχει κουφάνει τον τελευταίο καιρό (Pixel του Patrick Jean):

The Gift του Carl Erik Rinsch

Έχει ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα στα μεγάλα στούντιο του Χόλυγουντ γι αυτό το ταινιάκι, το οποίο βέβαια θέλουν να μετατρέψουν σε μεγάλη ταινία. Ο Carl Eric Rinsch, που μέντορας του υπήρξε ο Ridley Scott, τώρα είναι απασχολημένος στο στήσιμο της παραγωγής του Creature from the Black Lagoon.

http://www.youtube.c...h?v=yBPn_yIx_6k

Γενικώς όλη η σειρά ταινιών μικρού μήκους για τις νέες τηλεοράσεις Parallel Lines της Philips είναι άψογη. Το παρακάτω είναι το DarkRoom του Johnny Hardstaff:

#9 MountainRoot

MountainRoot
  • Members
  • 307 posts
  • Όνομα:Mixail
  • Currently reading:His Dark Materials Trilogy

Posted 26 Ιούλιος 2010 - 09:17

If You find you are falling into madness , dive!!!

Η ο Θάνατος έρχεται αργά ή η Ζωή πάει γρήγορα. Κρατάω χρονόμετρο.

#10 MountainRoot

MountainRoot
  • Members
  • 307 posts

Posted 23 Αύγουστος 2010 - 22:29

Καλογυρισμένο με ωραία μουσικούλα. Απλό αλλά ωραίο μήνυμα.
Πείτε μου πως σας φάνηκε;

Μου θύμησε πολύ το Carnivale(το οποίο και λατρέυω)

#11 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts

Posted 24 Αύγουστος 2010 - 10:18

Έχασα τη σφαίρα λέμεεεεε!!!!!:thumbsup:

BIG BANG - BIG BOOM από την ομάδα BLU:

View on Vimeo

#12 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 24 Αύγουστος 2010 - 19:30

Έχασα τη σφαίρα λέμεεεεε!!!!!:thumbsup:

BIG BANG - BIG BOOM από την ομάδα BLU:

View on Vimeo

Απίθανο!
Αλλά πολλή δουλειά βρε παιδί μου!

#13 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 25 Αύγουστος 2010 - 09:04

Φτιαγμένο εξολοκλήρου σε 3d Studio Max, στηριγμένο σε ένα short story.

#14 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 25 Αύγουστος 2010 - 15:41

Ήταν πολύ ωραίο. :thmbup: Κάθε φορά βλέπω κάτι που έγινε στο 3DsMax κάθε φορά το πιστεύω και λιγότερο πως ψιλομπορώ να το δουλέψω...

edit: Και το πεταλουδότσιρκο πάρα πολύ όμορφο. Κι εκεί πολύ και καλή δουλειά. Ωραία πλάνα, ωραίες ερμηνείες, όμορφο μήνυμα.

Edited by Nienor, 25 Αύγουστος 2010 - 16:05.

Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#15 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 15:37

Πιστός στην καινούρια μου αγάπη (τα short films, καλέ!) έχω να σας προτείνω ένα ακόμη βιντεάκι (συνολική διάρκεια 14 λεπτά).
THe periwig-maker part 1
THe periwig-maker part 2

Spoiler

#16 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 16:58

Φτιαγμένο εξολοκλήρου σε 3d Studio Max, στηριγμένο σε ένα short story.
[url="http://www.youtube.com/watch?v=8GAfTGbvhME"]http://www.youtube.c...h?v=8GAfTGbvhME[/url]

Εξαιρετικές όλες οι δουλειές από το VFS. Αγαπημένη η παρακάτω:

#17 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 17:07

Χμμ κάτι μου λέει tetarte ότι θα σ' αρέσει και το I am here : A robot love story
Αν δεν παίζει πάτα αυτό το λινκ (απλώς αγνόησε τους γαλλικούς υπότιτλους) http://www.imheremovie.com/fr/

Edited by Διγέλαδος, 29 Σεπτέμβριος 2010 - 17:07.

"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#18 MountainRoot

MountainRoot
  • Members
  • 307 posts

Posted 08 Οκτώβριος 2010 - 02:20

Winner of the 2004 Oscar for Best Animated Short Film, Harvie Krumpet
απο τον δημιουργό του Mary and Max

#19 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2010 - 10:43

"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#20 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts

Posted 03 Δεκέμβριος 2010 - 11:18

Coyote as human!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users