Jump to content

Ταινίες μικρού μήκους (Short Films)


tetartos
 Share

Recommended Posts

Δύο εξαιρετικές ταινίες μικρού μήκους(η δεύτερη είναι σε δύο μέρη.Κάπου στα δεξιά του YT θα βρείτε το part 2):

Link to comment
Share on other sites

Ο σκηνοθέτης που έφτιαξε το lovefield στο προηγούμενο ποστ μου έφτιαξε και δύο πολύ καλά φιλμάκια.Το πρώτο είναι μία ιδέα τού σκηνοθέτη για το στυλ και την ατμόσφαιρα που θα έπρεπε να έχει εάν γυριστεί σε ταινία το "τάλισμαν" του Στίβεν Κίνγκ και να το δείξει στους κατόχους των δικαιωμάτων της ιστορίας(Σ.Σπίλμπεργκ καιΚ.Κένεντυ).Με το δεύτερο (και πιο απολαυστικό) ο σκηνοθέτης θέλησε να δείξει την άποψή του για το ύφος μιάς ταινίας με νεράιδες σε σύγχρονο αστικό περιβάλλον.

Μακάρι η ταινία μεγάλου μήκους που ετοιμάζει να είναι τόσο καλή όσο αυτά τα φιλμάκια.Ακόμα καλύτερα αν γυρίσει σε ταινία μεγάλου μήκους το pretty wicked(και με αυτήν την πρωταγωνίστρια).

Και ένα πολύ καλό φιλμάκι sci fi

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Flamandin με τις ταινίες σου. Όμως την τελευταία δεν την κατάλαβα στο τέλος :(

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς short film. Είναι... video clip! Και μάλιστα ελληνικό!

Αλλά μου άρεσε και ως short film! Enjoy!

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Bwr5L92zbes

 

 

Εδιτ: Χμ, για κάποιο λόγο δε γίνεται embedded. Δουλεύει όμως το link.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Flamandin με τις ταινίες σου. Όμως την τελευταία δεν την κατάλαβα στο τέλος :(

 

Πώς;!Δεν την κατάλαβες;Μπουαα χαχαχα...

Αρκετά,ας σοβαρευτώ.Ούτε σε εμένα ήταν πολύ ξεκάθαρο,αλλά είναι όμορφο φιλμάκι το άτιμο.Μία ιδέα θα ήταν η κοπέλα να έκανε το άλμα οπότε το μαντήλι της /η ψυχή της να ενώθηκε πλέον με τις υπόλοιπες ψυχές(αυτήν την ιδέα μου την επέβαλλε μάλλον το πρόσωπο της κοπέλας στο τελευταίο κοντινό που ήταν τόσο άχρωμο,σαν να είχε στραγγιχτεί η ζωή απο μέσα της).Μια πιο θετική προσέγγιση θα ήταν κάποια δύναμη,ένας φύλακας άγγελος ίσως ή το πνεύμα κάποιου πρηγούμενου αυτόχειρα να τις έδωσε την δυνατότητα να ρίξει μία ματια σε εκείνο το δάσος των ψυχών πριν την αφήσει να επιλέξει αν θέλει πραγματικά να είναι μαζί τους.Ίσως πάλι το πνεύμα ήθελε να πει στην κοπέλα με τον τρόπο του,"Κοίτα μωρή πόσους έχω σώσει.Την όρεξή σας έχω;Δεν πάτε στον διάτανο που μου μαζευτήκατε όλοι εδώ" :)

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

Πως να μην απολαύσει κάποιος τέτοιαφιλμάκια.Πραγματικά απολαυστικό το καρτούν.Και επιπλέον σου χρωστάω και χάρη διγέλαδε μιάς και έμαθα και το βιμέο που μοιάζει σούπερ.Υπάρχει πολύ πράγμα εδώ.Χρόνο να 'χει κάποιος να ψάχνει(ο χρόνος είναι το πρόβλημα,δυστυχώς,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Μία εξαιρετική μεσαίου μήκους ταινία απο τον Νταίηβιντ Λίντς και το πρώτο επεισόδειο απο ένα μετταλαγμένο,σουρεαλιστικό σιτκομ του ίδιου.

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=FdEunRJC0bU

http://www.youtube.com/watch?v=CdjWWSKfKsg&feature=related

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Κάποια στιγμή πριν κανά 3μηνο έπεσα σε μια εκπομπή-αφιέρωμα σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι για το 7ο SSF της Αθήνας. Στην εκπομπή αυτή προβλήθηκε ένα μικρό 5λεπτο φιλμάκι - ισπανικής παραγωγής αν δεν κάνω λάθος - το οποίο με ενθουσιάσε πολύ και προσπαθώ εδώ και καιρό να εντοπίσω στο youtube αλλά δεν μπορώ ! Το σενάριο αναφερόταν στην ανακάλυψη κάποιον πλανητών-καθρεφτών των οποίων η παρατήρηση από τη γη είχε σαν αποτέλεσμα οι άνθρωποι να μπορούν να παρακολουθήσουν το παρελθόν και άρα και ολόκληρη την ιστορία τους ! Παρακαλώ όποιος το έχει δει και θυμάται τον τίτλο του ή μπορεί να το εντοπίσει ας το αναφέρει γιατί είναι πραγματικά εκπληκτικό και θα ήθελα πολύ να το ξαναδώ !

Link to comment
Share on other sites

Άβε, Άλκη!:drinks:

Διάβασα τον κατάλογο του τελευταίου SFF-Rated, αλλά δεν βρήκα κάποια ταινία που να ταιριάζει σε αυτή που ψάχνεις.

Μπορεί, βέβαια, να ανήκει στην "άγνωστη" προβολή.

 

Όπως και να 'χει, πάντως, εύχομαι καλή διαμονή στην κοινότητα του SFF. ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάποια στιγμή πριν κανά 3μηνο έπεσα σε μια εκπομπή-αφιέρωμα σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι για το 7ο SSF της Αθήνας. Στην εκπομπή αυτή προβλήθηκε ένα μικρό 5λεπτο φιλμάκι - ισπανικής παραγωγής αν δεν κάνω λάθος - το οποίο με ενθουσιάσε πολύ και προσπαθώ εδώ και καιρό να εντοπίσω στο youtube αλλά δεν μπορώ ! Το σενάριο αναφερόταν στην ανακάλυψη κάποιον πλανητών-καθρεφτών των οποίων η παρατήρηση από τη γη είχε σαν αποτέλεσμα οι άνθρωποι να μπορούν να παρακολουθήσουν το παρελθόν και άρα και ολόκληρη την ιστορία τους ! Παρακαλώ όποιος το έχει δει και θυμάται τον τίτλο του ή μπορεί να το εντοπίσει ας το αναφέρει γιατί είναι πραγματικά εκπληκτικό και θα ήθελα πολύ να το ξαναδώ !

 

Καλημέρα, Άλκη.

Η ταινία που λες λέγεται "Πώς εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι". Νομίζω ήταν στη διοργάνωση του 2011. Ίδιος πρέπει να είναι και ο πρωτότυπος τίτλος (όχι στα Ελληνικά, προφανώς). Κατά τα άλλα, μπορείς να αγοράσεις το DVD του φεστιβάλ από ορισμένα βιβλιοπωλεία, πχ το Σολάρις.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάποια στιγμή πριν κανά 3μηνο έπεσα σε μια εκπομπή-αφιέρωμα σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι για το 7ο SSF της Αθήνας. Στην εκπομπή αυτή προβλήθηκε ένα μικρό 5λεπτο φιλμάκι - ισπανικής παραγωγής αν δεν κάνω λάθος - το οποίο με ενθουσιάσε πολύ και προσπαθώ εδώ και καιρό να εντοπίσω στο youtube αλλά δεν μπορώ ! Το σενάριο αναφερόταν στην ανακάλυψη κάποιον πλανητών-καθρεφτών των οποίων η παρατήρηση από τη γη είχε σαν αποτέλεσμα οι άνθρωποι να μπορούν να παρακολουθήσουν το παρελθόν και άρα και ολόκληρη την ιστορία τους ! Παρακαλώ όποιος το έχει δει και θυμάται τον τίτλο του ή μπορεί να το εντοπίσει ας το αναφέρει γιατί είναι πραγματικά εκπληκτικό και θα ήθελα πολύ να το ξαναδώ !

 

Καλημέρα, Άλκη.

Η ταινία που λες λέγεται "Πώς εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι". Νομίζω ήταν στη διοργάνωση του 2011. Ίδιος πρέπει να είναι και ο πρωτότυπος τίτλος (όχι στα Ελληνικά, προφανώς). Κατά τα άλλα, μπορείς να αγοράσεις το DVD του φεστιβάλ από ορισμένα βιβλιοπωλεία, πχ το Σολάρις.

 

Οντως. Είναι από τη διοργάνωση του 2011. Το βλέπω εδώ http://www.redworlds.gr/?q=content/6%CE%BF-%CF%86%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%BB-%CE%B4%CF%8E%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

Θα αναζητήσω το DVD που μου λες οτι έχει κυκλοφορήσει.. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Φάντασμα changed the title to Ταινίες μικρού μήκους (Short Films)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..