Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Γιώργο θα ετοιμάσεις κάποια παρουσίαση μέσα στα Χριστούγεννα;

 

Λίγο δύσκολο μιας και το Ρολόι δεν είναι διαθέσιμο στα βιβλιοπωλεία. Είναι αυτό το σύστημα με τις παρακαταθήκες και τα τιμολόγια που δεν χωράει τις αυτοεκδόσεις του lulu. Θα ήθελα πάντως να δώσω μια διάλεξη για την ιστορία των Χριστουγέννων όπως πέρυσι, έστω κι αν τα βιβλία μου δεν θα είναι διαθέσιμα στο χ κατάστημα.

Αν έχω κάποιο νέο θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ετοιμάζεις κάτι μικρό, σε μια καφετέρια (π.χ Φαεινόν, που έχουν γίνει ουκ ολίγες αναγνώσεις); Πάρε να 'χεις μαζί σου και κανα-δυο αντίτυπα, ίσα να μπορεί να δει ο κόσμος το βιβλίο, να μιλήσουν δυο-τρία παιδιά, να διαβάσεις κανα απόσπασμα. Προσκλήσεις μέσω φέισμπουκ και στόμα με στόμα, τα έξοδα θα είναι ανθυποελάχιστα και οργανώνεται και τσακ μπαμ, για να προλάβει ο κόσμος να το παραγγείλει για τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ετοιμάζεις κάτι μικρό, σε μια καφετέρια (π.χ Φαεινόν, που έχουν γίνει ουκ ολίγες αναγνώσεις); Πάρε να 'χεις μαζί σου και κανα-δυο αντίτυπα, ίσα να μπορεί να δει ο κόσμος το βιβλίο, να μιλήσουν δυο-τρία παιδιά, να διαβάσεις κανα απόσπασμα. Προσκλήσεις μέσω φέισμπουκ και στόμα με στόμα, τα έξοδα θα είναι ανθυποελάχιστα και οργανώνεται και τσακ μπαμ, για να προλάβει ο κόσμος να το παραγγείλει για τα Χριστούγεννα.

Έχω κάτι στο μυαλό μου. Ένα καφέ μπαρ στον Πειραιά που είναι συνδεδεμένο με το βιβλίο και την ιστορία του.

Ευχαριστώ Χριστινάκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα, να 'μουν κι εγώ κάτω να ερχόμουνα... αλλά θα στείλω τις ξαδερφάδες μου με τα παιδάκια τους που είναι και Πειραιώτισσες. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί δεν ετοιμάζεις κάτι μικρό, σε μια καφετέρια (π.χ Φαεινόν, που έχουν γίνει ουκ ολίγες αναγνώσεις); Πάρε να 'χεις μαζί σου και κανα-δυο αντίτυπα, ίσα να μπορεί να δει ο κόσμος το βιβλίο, να μιλήσουν δυο-τρία παιδιά, να διαβάσεις κανα απόσπασμα. Προσκλήσεις μέσω φέισμπουκ και στόμα με στόμα, τα έξοδα θα είναι ανθυποελάχιστα και οργανώνεται και τσακ μπαμ, για να προλάβει ο κόσμος να το παραγγείλει για τα Χριστούγεννα.

Έχω κάτι στο μυαλό μου. Ένα καφέ μπαρ στον Πειραιά που είναι συνδεδεμένο με το βιβλίο και την ιστορία του.

Ευχαριστώ Χριστινάκι!

 

Είναι αυτό που πηγαίνουμε συνήθως;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μια παρουσίαση. Τι σημασία έχει που το βιβλίο είναι στο lulu? Είναι μια νέα εποχή για το βιβλίο και οι αναγνώστες πρέπει να τη δουν και αυτή.

Edited by Simitsakis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατί δεν ετοιμάζεις κάτι μικρό, σε μια καφετέρια (π.χ Φαεινόν, που έχουν γίνει ουκ ολίγες αναγνώσεις); Πάρε να 'χεις μαζί σου και κανα-δυο αντίτυπα, ίσα να μπορεί να δει ο κόσμος το βιβλίο, να μιλήσουν δυο-τρία παιδιά, να διαβάσεις κανα απόσπασμα. Προσκλήσεις μέσω φέισμπουκ και στόμα με στόμα, τα έξοδα θα είναι ανθυποελάχιστα και οργανώνεται και τσακ μπαμ, για να προλάβει ο κόσμος να το παραγγείλει για τα Χριστούγεννα.

Έχω κάτι στο μυαλό μου. Ένα καφέ μπαρ στον Πειραιά που είναι συνδεδεμένο με το βιβλίο και την ιστορία του.

Ευχαριστώ Χριστινάκι!

Εχει και μια παράδοση στις sffοπαρουσιασεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ναι, κατά 95% θα γίνει η παρουσίαση που πρότεινε η Σόνυα στις 29 Δεκεμβρίου στο καφέ-μπαρ ΑΠΕΡΙΤΤΟ στον Πειραιά όπου θα υπάρχουν και αντίτυπα από το Ρολόι του Κόσμου. Σήμερα το συμφωνήσαμε με την ιδιοκτήτρια του καταστήματος και τώρα μένει να το οργανώσουμε (ομιλητές, αφίσες κτλ).

 

Επίσης θα γίνουν και δυο διαλέξεις για τα Χριστούγεννα στο βιβλιοπωλείο των Ars Nocturna. Η πρώτη θα είναι αφιερωμένη στον Κάρολο Ντίκενς και τα 5 χριστουγεννιάτικα βιβλία που έγραψε. Αυτό θα γίνει στις 21 Δεκεμβρίου, μέρα Σάββατο.

 

Δύο μέρες μετά (23 Δεκεμβρίου, μέρα Δευτέρα) στον ίδιο χώρο θα είμαστε μαζί με τον Κωνσταντίνο Τσουρέκη (Nargathrod) και θα μιλήσουμε για την ιστορία των Χριστουγέννων, τους μύθους, τα έθιμα, την παγανιστική προέλευση της γιορτής και όλα αυτά που με οδήγησαν να σπάσω τα ταμπού των χριστουγεννιάτικων παραμυθιών και να δημιουργήσω τη Νοέλα και την επική ιστορία που διαδραμτίζεται σε αυτήν.

 

 

Επικά Χριστούγεννα λοιπόν για ακόμα μια χρονιά με τον Παρατηρητή :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν θα είμαι σε όλες, αλλά σε κάποια θα είμαι σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφτασαν τα δέματα! Το Ρολόι του Κόσμου είναι εδώ. Όσοι θέλετε να αποκτήσετε ένα αντίτυπο και δεν επιθυμείτε να μπείτε στη διαδικασία της ηλεκτρονικής αγοράς, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου ή (ακόμα καλύτερα) να έρθετε να σε κάποια από τις παρακάτω 3 εκδηλώσεις http://noela-world.blogspot.gr/2013/12/blog-post_14.html

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το "Ρολόι του Κόσμου" είναι διαθέσιμο στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Ars Nocturna. Μπορείτε να βρείτε όλες τις μέρες των γιορτών καθώς και απόψε στην παρακάτω εκδήλωση για την ιστορική πορεία των Χριστουγέννων από την αρχαιότητα ως σήμερα:

 

http://community.sff.gr/topic/15425-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83/?do=findComment&comment=256997

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το πρώτο βιβλίο, νιώθουμε πως η χώρα των χαμένων ευχών υπάρχει. Όχι μόνο μέσα στο μυαλό του συγγραφέα, αλλά μέσα σε όλους μας. Και ποιος ήταν αυτός που δεν ευχήθηκε να μην τελειώσουν τα Χριστούγεννα; Ποιος δεν θέλησε να μείνει για πάντα σε αυτήν την εποχή; Μέσα από τις περιγραφές του Γιώργου για την ονειρική Νοέλα θα θυμηθείτε όλα όσα έχετε ξεχάσει πως κάποτε φανταζόσασταν ως παιδί. Θα συνειδητοποιήσετε γιατί τα ξεχάσατε και πως να βρείτε ξανά το χαμένο ξωτικό μέσα σας, που ρημάχτηκε από τον χρόνο. Και εάν το διαβάσει ένα παιδί, θα του δημιουργήσει τα μονοπάτια μέσω των οποίων θα οδηγηθεί στην αξία της φαντασίας, τη δύναμη της οικογενειακής αγάπης και της αλησμονιάς. Μέσα από την περιπέτεια και τους συμβολισμούς που κρύβονται - ακόμη και για εμάς τους μεγάλους, καθώς έχουμε ξεχάσει αρκετά από όσα κρύβονται πίσω από αυτούς -, θα το ενισχύσει με θάρρος για τις δυσκολίες που θα πρέπει να αντιμετωπίσει αργότερα, αλλά και θα το εφοδιάσει με όσα επρόκειτο να χρειαστεί.

Είναι σίγουρα ένα βιβλίο που δεν πρέπει να λείπει από παιδικό ράφι, αλλά και όσων επιθυμούν να ξαναζήσουν εκείνο το αγνό συναίσθημα του να είσαι "Χρυσός".

Αφιερωμένο στον Γιώργο και τους "Χρυσούς" :
NOTHING GOLD CAN STAY (Robert Frost)

Nature's first green is gold, 
Her hardest hue to hold. 
Her early leaf's a flower; 
But only so an hour. 
Then leaf subsides to leaf. 
So Eden sank to grief, 
So dawn goes down to day. 
Nothing gold can stay. 

Μείνετε για πάντα Χρυσοί, λοιπόν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το 2008, την ίδια χρονιά που έγινα μέλος στο φόρουμ, έβγαινα για καφέ με την Κατερίνα στο Aperito, ένα όμορφο, μικρό και ζεστό καφε-μπαρ σε ένα από τα κεντρικά σοκάκια του Πειραιά. Εκείνον τον καιρό κάναμε άπειρες συζητήσεις για τη Νοέλα, τους τόπους, τους ήρωες και την πλοκή της ιστορίας. Μάλιστα η Κατερίνα είχε ένα μπλοκάκι πάντα μαζί της στο οποίο έκανε τα πρώτα σκίτσα του Τόμας, του Λέιλακ, του Νούριελ και άλλων χαρακτήρων που είτε αφαιρέθηκαν είτε παρέμειναν στην ιστορία αυτή που αργότερα ονομάστηκε το Τραγούδι του Χρόνου. Και μπορεί η ιδέα της Νοέλα να γεννήθηκε σε άλλο σημείο και σε μια μακρινή πόλη της βορειοδυτικής Ελλάδας, τα αδελφάκια όμως, ο Λουκάς και η Φωτεινή, γεννήθηκαν στο Aperito, εκείνη τη χρονιά.

Φέτος, λίγες μέρες πριν τον ερχομό του 2014, η Κατερίνα κι εγώ μαζι με την κόρη μας επιστρέφουμε στο Aperito για να σας παρουσιάσουμε το Ρολόι του Κόσμου, το δεύτερο βιβλίο από το Τραγούδι του Χρόνου. Θα χαρούμε πολύ να έρθετε και να μιλήσουμε για τη Νοέλα, το Λουκά και τη Φωτεινή καθώς και για την πορεία από το πρώτο ως το δεύτερο βιβλίο.

Μαζί μας θα είναι η συγγραφέας και βιβλιοκριτικός Ευρυδίκη Αμανατίδου που εκτός από τα πολλά μυθιστορήματα και διηγήματα που έχει γράψει, επινόησε ένα όμορφο χριστουγεννιάτικο παραμύθι, την Πολιτεία της Ερίλιας.

 

Σας προσκαλούμε λοιπόν την Κυριακή 29 Δεκεμβρίου και ώρα  8μ.μ. στο καφέ Aperito Plus
(Πραξιτέλους 168, Πειραιάς)
για τη συνέχεια του ταξιδιού του Λουκά και της Φωτεινής στη Νοέλα που, όσο κι αν προσπαθεί, αρχίζει να χάνει τη μαγεία της καθώς το Ρολόι του Κόσμου χτυπά προμηνύοντας φωτιά και καταστροφή.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202978136923116&set=gm.716005005084448&type=1&theater

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα και το δεύτερο :D

 

Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τον συγγραφέα. Η ιστορία στο δεύτερο βιβλίο της σειράς συνεχίζεται το ίδιο καλά και με μεγάλο ενδιαφέρον. Υπάρχει μια αναμονή 100 περίπου σελίδων για να ξεκινήσει η δράση, αλλά αυτό πιστεύω πως βοηθά να εξηγηθεί το παρελθόν και να μπει στο κλίμα κάποιος που δεν έχει διαβάσει το πρώτο βιβλίο. Σίγουρα, για κάποιον που το έχει διαβάσει, δεν είναι κουραστικές αυτές οι 100 σελίδες. Από εκεί και ύστερα όμως, με το που μπαίνει ο Λέιλακ στην πλοκή, τα πράγματα αρχίζουν να σκοτεινιάζουν.
 
Προσωπικά, θεωρώ πως η δράση είναι πιο καλοστημένη και έντονη από το πρώτο, ενώ το τέλος του βιβλίου - το οποίο μας αφήνει σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή - υπόσχεται πολλά και για το τρίτο βιβλίο, για το οποίο εύχομαι να εκδοθεί σύντομα.
 
Το συγκεκριμένο βιβλίο, όπως και το πρώτο, το συνιστώ για όλα τα παιδιά και τους εφήβους, και σε όσους έχουν τολμήσει να μην ξεχάσουν τι σημαίνει παιδική ψυχή. 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αχ παραμυθά – Αχ Παραμυθά…!

 

Στην κριτική που είχα γράψει για το πρώτο του βιβλίο, μεταξύ άλλων, ανέφερα:

 

«Ο Γιώργος Χατζηκυριάκος είναι ένας νέος, εξαίρετος και ταλαντούχος παραμυθάς-συγγραφέας. Το βιβλίο ήταν Χριστουγεννιάτικο δώρο και σκεπασμένος με κουβέρτα στο σαλόνι, δίπλα στην μπαλκονόπορτα, με τον αέρα να σφυρίζει απ’έξω, είχα τις ιδανικές συνθήκες για να διαβάσω ένα παραμύθι που γράφτηκε σε ακριβώς αυτόν τον τόνο. Και έτσι γλυκά-γλυκά με πήγαινε, «ας διαβάσω άλλες δύο σελίδες», ώστε συνέχιζα την ανάγνωση, κι όταν μαύριζαν τα τζάμια από την νύχτα, η ιστορία του Τραγουδιού του Χρόνου αποκτούσε νέα διάσταση στην ώχρα ανταύγεια της λάμπας μου. Θαύμασα την άνεση με την οποία μέσα στον πάμπλουτο διάκοσμο του ξετυλίγει μια λιτή αφήγηση, που παρά τον περιπετειώδη της ρυθμό δεν βιάζεται να τρέξει στο φινάλε, δεν φλυαρεί αλλά ούτε αγχώνεται να στριμώξει χίλιες-δύο πληροφορίες μέσα σε ελάχιστα κεφάλαια. Η Νοέλα και οι μύθοι της θα σας θυμίσουν παλιές Χριστουγεννιάτικες κάρτες.»

 

Προσθέτω λοιπόν στην ανωτέρω παράγραφο: Ο Γιώργος ατύχησε να γεννηθεί σε ρημάδα χώρα, και σα να μην ήταν αυτό αρκετό, ο κόσμος του αναδύθηκε στο χαρτί σε μια από τις χειρότερες εποχές αυτής της ρημάδας χώρας. Του λέω λοιπόν σαν επίσημος target-group αναγνώστης του να μην απελπίζεται, τα δύο βιβλία σκίζουν, και μια μέρα θα αναγνωριστούν γκαραντί. Ξέρω, οι χαρές και οι επιτυχίες δεν έρχονται όπως τις ονειρευόμαστε, αλλά θα έρθουν, μπορεί να το επιβεβαιώσει ο οποιοσδήποτε διαβάσει την υπέροχη αυτή ιστορία. Και εξάλλου, αυτές οι σημερινές δυσκολίες δεν είναι που νοστιμίζουν τις αυριανές βιογραφίες; Ο Γιώργος, ο Κερασφόρος αυτός Ντίσνεϊ, ας μη χάσει το θάρρος και την μοναδική του έμπνευση και ας τελειώσει το έπος του. Σιγά-σιγά, από στόμα σε στόμα, και όσο συνεχίζουμε να γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα, πάντα κάποιος θα ψάχνει να βρει ένα κατάλληλο βιβλίο να πάρει για τις γιορτές, και όλο και κάποιος φίλος ή βιβλιοπώλης θα του παρουσιάζει τον τόμο της Νοέλας. Και ναι, άποψη μου είναι, αυτά τα δύο βιβλία θα έπρεπε να είναι ένας τόμος.

 

Συνεχίζοντας με το δεύτερο βιβλίο, βρέθηκα πάλι σε εκείνο το όμορφο κλίμα στο οποίο είχε καταφέρει να με βυθίσει το προηγούμενο. Αυτό είναι που κυρίως καταφέρνει να εδραιώσει στον αναγνώστη η μυθολογία της Νοέλας. Είσαι πάλι παιδί, ζεστός κάτω από τα σκεπάσματα σου, διαβάζεις και νιώθεις μια ωραία γλύκα. Όμως, δεν έχουμε προσέξει ότι το δεύτερο βιβλίο δεν είναι και τόσο … «χριστουγεννιάτικη κάρτα». Κυριαρχούν έγνοιες, αδυναμίες, φόβοι, αμφιβολίες, τα στρώματα της άχνης ζάχαρης φυσιούνται και φεύγουν, το σκηνικό στεγνώνει και σκοτεινιάζει. Αν στο πρώτο βιβλίο ζούσαμε τη χαρά της Φωτεινής, τώρα είμαστε μέσα στη δίνη της ψυχής του Λουκά. Κι εδώ εξηγώ που απευθύνεται ο τίτλος μου «Αχ Παραμυθά – Αχ Παραμυθά». Με είχες μέχρι τα μισά να απολαμβάνω μπουκιές Χριστουγέννων, του τύπου «ας σταματήσω εδώ για σήμερα, συνεχίζω αύριο» μέχρι τη στιγμή που τα παιδιά αποφασίζουν να το σκάσουν, και από εκεί και μετά ήμουν όλο «άλλες δύο σελίδες μπας και ξαποστάσει η δράση» και η δράση δεν ξαπόσταινε. Στο τρεχιό μέχρι το φινάλε, αχ το πολύ φάουλ φινάλε.

 

Θέλω να κάνω μια ιδιαίτερη μνεία στη μαστοριά του αφηγητή. Το δεύτερο βιβλίο μας παρουσιάζει μια ολόκληρη γκάμα από νέους χαρακτήρες, δεν είναι και λίγοι οι Γουίνθροπ, και όμως, αργά και με πινελιές που έσταζαν τους χαρακτήρες, κατάφερα να μάθω και να θυμάμαι τον καθένα τους, χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνω στις πρώτες σελίδες για να τσεκάρω «ποιος ήταν αυτός είπαμε;» Είναι μέρες που έχω τελειώσει το βιβλίο και μέχρι τον ξάδερφο Τέρι θυμάμαι. Αυτό με μένα είναι μεγάλη υπόθεση. Το τσεκάρισμα του «ποιος ήταν αυτός» το κάνω με αρκετά άλλα, και καλά βιβλία, το κάνω και με ιστορίες που γράφω ο ίδιος! Ο Γιώργος ξέρει τον κάθε ήρωα του καλά, έχω προσέξει ότι έχει σίγουρα έναν χάρτη του κόσμου του στο κεφάλι, η κοσμοπλασία του δηλαδή είναι δουλεμένη. Αλλά δεν σε μπουκώνει, ούτε σε πελαγώνει. Έχει τον αναγνώστη του στα όπα-όπα, κάτω από τις χουχουλιαστές κουβέρτες και τον πάει.

 

Εύχομαι λοιπόν ο Γιώργος να γράφει. Εφόσον μας κέρδισε τώρα έχει ευθύνη. Θα περιμένουμε δηλαδή τρία χρόνια για να δούμε πως θα απελευθερωθεί ο Χαν Σόλο από τον καρμπονίτη; Ε, γκουχ, παρασύρθηκα σε άλλα μονοπάτια. – Η αλήθεια είναι, το φινάλε του βιβλίου είναι ίσως το μοναδικό αρνητικό στοιχείο του βιβλίου. Ακόμα κι αν έπρεπε να μας αφήσει κάπου εκεί ο συγγραφέας, ήθελε μια άλλη προσέγγιση. Να εξηγήσω: Εμείς οι φαν του φανταστικού, το έχουμε ζήσει αυτό με άλλα βιβλία, με ταινίες, και τηλεοπτικές σειρές. Καταλαβαίνουμε το «τρικ» και δεν μας πειράζει. Και όταν θα εμφανιστεί το τρίτο βιβλίο, ή όταν ολοκληρωθεί το έπος, δεν θα έχει πια σημασία. Και θέλουμε να ολοκληρωθεί. Η εγγύηση όμως της συνέχισης του βασίζεται και σε μια στοιχειώδη, εκδοτική του επιτυχία. Μακάρι εμείς οι φαν να ήμασταν αρκετοί γι αυτό. (Ίσως και να είμαστε αρκετοί, η προώθηση του δεν θα πρέπει να αδρανεί ποτέ.) Ένας γονέας όμως που θα το αγοράσει αυτό για το παιδί του, ίσως νιώσει εξαπατημένος. Ίσως δει το τρικ, ως «marketing trick». Αυτό μόνο ήθελα να τονίσω, επαναλαμβάνοντας ότι μακάρι να μην χρειαστεί να περιμένουμε πολύ.

 

“Excellent” λοιπόν η εκτίμηση μου για «Το Ρολόι του Κόσμου». Και αν κάπου έδωσα την εντύπωση ότι θεωρώ το βιβλίο “εποχιακό” θα ήθελα να πω ότι όχι, είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι κάτι που η σειρά θα ξεπεράσει εύκολα. Ίσως ξεγελάει σαν αρχή για τέτοιο, αλλά νομίζω ότι έχει τη δύναμη να κατακτήσει τους αναγνώστες πέρα από τα όρια των γιορτών, εδραιώνοντας κυριολεκτικά αυτό που αντιπροσωπεύει. Το πνεύμα εκείνο των Χριστουγέννων που μας κάνει πιο ευσυγκίνητους και γενναιόδωρους τις μέρες των γιορτών, απλωμένο και στις υπόλοιπες μέρες του χρόνου. Υπάρχει τίποτα πιο μαγικό από αυτό;

 

SPOILER ALERT: Και ο Χρόνος, γυρνώντας προς τον Λουκά είπε “No Luke, I am your….”

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Χώρα των Χαμένων Ευχών

'Η Χώρα των Χαμένων Ευχών' ακολουθεί τον Λουκά και την Φωτεινή, δύο παιδιά από την Τσιμεντούπολη, μία πόλη που θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε σύγχρονη πόλη, στην εξερεύνηση της Νοέλας, της χώρας όπου τα Χριστούγεννα μοιάζουν να διαρκούν για πάντα. Ακόμη και στη μαγική χώρα της Νοέλας όμως, τα Χριστούγεννα μονάχα μοιάζουν να διαρκούν για πάντα. Και η σκιά που απειλεί την αιωνιότητα των Χριστουγέννων των δύο παιδιών είναι... ο Χρόνος, που περνά αφήνοντας πίσω του μονάχα τη σκόνη του και σκιές στις καρδιές των μαγικών κατοίκων της Νοέλας.

 

Το Ρολόι του Κόσμου

Και αν 'η Χώρα των Χαμένων Ευχών' ήταν ένα βιβλίο όπου ο Λουκάς και η Φωτεινή (αλλά και ο Τόμας) προσπαθούν να κρατηθούν όπως μπορούν από το παρελθόν που χάνεται, στο 'Ρολόι του Κόσμου' η σκιά που απλώνεται πάνω απ' τη Νοέλα είναι τόσο βαριά που αναγκάζονται να αντιδράσουν -τρέχοντας να σωθούν κυρίως- αντιμετωπίζοντας έναν εχθρό που μοιάζει συχνά να έχει το πρόσωπο φίλων από το παρελθόν -που ο Χρόνος έχει αλλάξει- σε πρόσωπα εχθρών του σήμερα σε έναν πόλεμο τόσο ιδιότυπο που μόνο ένα βιβλίο γραμμένο στην Αθήνα του σήμερα μπορούσε να έχει γραφτεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..