Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Εβρυχήθη λοιπόν ο λέων όπως ορθά είχα προφητέψει! Συγχαρητήρια σε συγγραφέα και τίμιο ηρωικό εκδότη!:graduated:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Μπράβο Γιωργογιάννη! :good:Υπερόχα!:yahoo:

Άντε λοιπόν! Έχουμε και παιδιά! :book:Τι περιμένετε; Να μπουν στην εφηβεία;:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχει αρχίσει να έρχεται χειμώνας. Στη σελίδα μας στο facebook (http://www.facebook.com/Voreiodytikes) έχουμε ανεβάσει προσχέδια για το εξώφυλλο του Τραγουδιού του Χρόνου.

Θέλουμε τη γνώμη σας είτε θετική, είτε αρνητική. Θυμίζω ότι είναι ένα φάνταζυ μυθιστόρημα που απευθύνεται σε ηλικίες που ξεκινούν από τα 12.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

 

Αυτό είναι το καλύτερο αφού φύγει η κάθετη γκρι γραμμή και ο τίτλος από τη μέση. Ας πάει πάνω δεξιά ή κάτι άλλο.

 

Ποιος φτιάχνει τα εξώφυλλα;

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook...&type=1

 

Αυτό είναι το καλύτερο αφού φύγει η κάθετη γκρι γραμμή και ο τίτλος από τη μέση. Ας πάει πάνω δεξιά ή κάτι άλλο.

 

Ποιος φτιάχνει τα εξώφυλλα;

 

Η εικονογράφηση είναι της Αγγελικής Σχοινά. Δεν είμαστε όμως σίγουροι ότι θα είναι κάποιο από τα τρία αυτά το εξώφυλλο.

Τα ανέβασα για να πάρουμε γνώμες. Ίσως σε αυτό που λες Στέφανε να έδειχνε καλύτερο αν φτιάχναμε το πλαίσιο να είναι σαν κανονικό παράθυρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ναι, μάλλον, αλλά ρωτάω πάλι, πέρα από την εικονογράφηση, το layout, δηλαδή τα γράμματα του τίτλου κτλ, πάνω στο εξώφυλλο ποιος τα φτιάχνει; Έχετε γραφίστα;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το βιβλίο. Συνήθως συνεργασία Ελένης (η γραφίστριά μας) με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα δεύτερα είναι πιο συμπαθητικά (και το πρώτο είναι όμορφο = κλασικό αλλά παραπέμπει σε άλλης εποχής κείμενο και δε νομίζω πως αυτό το θέλετε στ' αλήθεια) αλλά ακόμα δε νομίζω πως έχετε καταλήξει σε ύφος, τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι εικόνες οπότε υποθέτω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα. Επισης, ναι ρε παιδιά, ο σταυρός είναι άκυρος :p Τι να λέμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα! Εμένα μου άρεσε αυτό με το σταυρό, αλλά με λίγες αλλαγές... Πολύ ωραία χρώματα πάντως, θα το αγόραζα σίγουρα! Και για δωράκι είναι τέλειο! :good:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, με το χέρι στην καρδιά, νομίζω ότι κανένα απ' τα τρία προτεινόμενα εξώφυλλα δεν αντικατοπτρίζει τη Νοέλα, τουλάχιστον όχι όπως την έχει πλάσει η δική μου φαντασία.

 

Θα σκεφτόμουν για εξώφυλλο ένα χιονισμένο τοπίο, με μια πόλη καμωμένη από πολύχρωμα κεριά στην πάνω αριστερή γωνία (στο βάθος, that is), στο κάτω μισό της σελίδας της πλάτες του Λουκά και της Φωτεινής πιασμένων χέρι χέρι και πάνω δεξιά, με "χιονισμένα" γράμματα τον τίτλο και το συγγραφέα.

 

(το έφτιαξα με το πέιντ, οπότε δε θέλω σχόλια. :Ρ )

 

post-374-0-54358800-1320253195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, με το χέρι στην καρδιά, νομίζω ότι κανένα απ' τα τρία προτεινόμενα εξώφυλλα δεν αντικατοπτρίζει τη Νοέλα, τουλάχιστον όχι όπως την έχει πλάσει η δική μου φαντασία.

 

Θα σκεφτόμουν για εξώφυλλο ένα χιονισμένο τοπίο, με μια πόλη καμωμένη από πολύχρωμα κεριά στην πάνω αριστερή γωνία (στο βάθος, that is), στο κάτω μισό της σελίδας της πλάτες του Λουκά και της Φωτεινής πιασμένων χέρι χέρι και πάνω δεξιά, με "χιονισμένα" γράμματα τον τίτλο και το συγγραφέα.

 

(το έφτιαξα με το πέιντ, οπότε δε θέλω σχόλια. :Ρ )

 

post-374-0-54358800-1320253195_thumb.jpg

 

Ναί και γράψε απο κάτω:

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

 

lol

Link to comment
Share on other sites

Αν και γνωρίζω πως ο Γιάννης δεν συμφωνεί και πολύ με την παρακάτω εικόνα, τουλάχιστον θα ήθελα και τη δική σας γνώμη για αυτήν. Το σχέδιο φιλοτέχνησε η Μαριλένα Μεξή και την ευχαριστώ πολύ (όπως και όλους όσους έχουν ασχοληθεί εικαστικά με το Τραγούδι).

post-1436-0-13710300-1320255803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από μένα παίρνει ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ το +1. Σαφώς πιο προσεγμένο και πιο σχετικό με την ιστορία και το κοινό που απευθύνεται απ' τα υπόλοιπα.

 

+1 και από τον Άλεξ

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελε περισσότερο κενό χώρο πάνω η τελευταία, αλλά σίγουρα το χρώμα είναι πολύ καλύτερο από την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γνωρίζω πως ο Γιάννης δεν συμφωνεί και πολύ με την παρακάτω εικόνα, τουλάχιστον θα ήθελα και τη δική σας γνώμη για αυτήν. Το σχέδιο φιλοτέχνησε η Μαριλένα Μεξή και την ευχαριστώ πολύ (όπως και όλους όσους έχουν ασχοληθεί εικαστικά με το Τραγούδι).

+1 κι από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου αρέσει και τόσο, κυρίως για τις τεράστιες φάτσες των παιδιών από πάνω και την τεχνοτροπία που μου θυμίζει εικονογραφημένα παραμύθια πολύ παλιάς εποχής. Από πλευράς σύλληψης και σκηνικού, δεν μπορώ να μιλήσω, μιας και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε όλους όσοι αφιερώνουν χρόνο. Είναι σημαντικό για εμάς. Πιστεύετε ότι είναι βαρύ κάτι τέτοιο για εφηβικό μυθιστόρημα; post-233-0-53558900-1320262402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τεχνοτροπία που μου θυμίζει εικονογραφημένα παραμύθια πολύ παλιάς εποχής

Για μένα κάτι τέτοιο θα ήταν το ζητούμενο, ποντάροντας στη νοσταλγία.

 

Ευχαριστούμε όλους όσοι αφιερώνουν χρόνο. Είναι σημαντικό για εμάς. Πιστεύετε ότι είναι βαρύ κάτι τέτοιο για εφηβικό μυθιστόρημα; post-233-0-53558900-1320262402_thumb.jpg

Είναι ένα πανέμορφο εξώφυλλο, εκφράζει όμως την ιστορία του βιβλίου; Αυτό που βλέπω στο σχέδιο είναι μια πύλη που κρύβει κάποιο "occult" περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου ταιράζει, γιατί αυτές τις παλιές εκδόσεις τις έχω συνδυάσει και με όχι ιδαιτέρως καλή ποιότητα.

 

Και για το άλλο, ναι, νομίζω πως είναι πιο βαρύγδουπο από ό,τι φαντάζομαι ότι ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Να ευχηθώ κατ αρχήν κάθε επιτυχία στο βιβλίο.

Θα πω γνώμη για το εξώφυλλο μόνο με γνώση απο τις πληροφορίες της εισαγωγής, δεν το έχω διαβάσει. Αυτό έχει ένα θετικό. Θα το κρίνω σαν ένας αγοραστής που υπολογίζει τα λεφτά που θα δώσει. Έχοντας την εμπειρία με τα δικά μου εξώφυλλα, θα πω ότι η άποψη του κοινού και η άποψη των "ειδικών' δεν συμπίπτει.ννώμη ενός εκδότη η ενός γραφίστα είναι χρήσιμη.

Οι δύο εικόνες η αρχική και αυτή με τα πρόσωπα,, πολύ καλές και οι δύο, θυμίζουν όμως Χριστουγεννιάτικες κάρτες. Αν στοχεύεις σε γονείς για την περίοδο των εορτών, καλώς, δύσκολα θα πουλήσεις άλλη εποχή. Εκτος βέβαια (που στο εύχομαι) να αποκτήσει τη δική του δυναμική το βιβλίο, οπότε και χωρις εικόνα θα πουλήσει. Στην εκδοχή με τα παιδάκια, παραβιάζεται μια βασική αρχή (που συνηθίζεται στα βιβλία τσεπης) συγκεκριμενοποιείται η μορφή των ηρώων, αφαιρόντας τη δυνατότητα να φανταστεί ο αναγνώστης τους ήρωες.

Σαν πρόταση στην εξαιρετική γραφίστρια, της εκδοχής με τα παιδικά πρόσωπα, αφου ο Χρόνος είναι πρωταγωνιστής. Να θαμπώσουν τα δύο παιδικά πρόσωπα, και με μικρή παραμόρφωση, να είναι η άμμος σε μια κλεψύδρα, κρατώντας όλα τα άλλα όπως έχουν.

Το τελευταίο,το μαυρόασπρο εχει ενδιαφέρον,είναι ουδέτερο,εμπεριέχει ρίσκο.

Καλή επιτυχία.

edit: Ζητάω συγγνώμη που σχολίασα τα δυο που έχουν ήδη απορριφθεί. Είδα στο fb τις 6 εκδοχές θα επανέλθω.

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..