Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Και επιτέλους... χιόνισε!

 

Έπειτα από έξι μήνες αναμονής και αρκετές αναποδιές που έφερε μαζεμένες αυτός ο μήνας, έφτασε και το χαρμόσυνο νέο. Την Παρασκευή τηλεφώνησα στον Κέδρο ώστε να ενημερωθώ για την τελική απάντηση. Είχα τηλεφωνήσει και πάλι τον Ιούλιο, την ίδια μέρα που απορρίφθηκα από τον Πατάκη, και τότε μου είχαν πει να καλέσω ξανά στα μέσα του Σεπτέμβρη. Κι ενώ περίμενα πως θα λάβω την τρίτη απόρριψη, κάθε άλλο από αυτό συνέβη. Ζήτησα την υπεύθυνη του παιδικού βιβλίου και αφού της είπα το όνομα μου, εκείνη, με έναν ευχάριστο τόνο στη φωνή, μου είπε τον τίτλο του βιβλίου:

"Το Τραγούδι του Χρόνου! Και ότι ετοιμαζόμουν να σας πάρω τηλέφωνο! Μας άρεσε πάρα πολύ, και σε εμένα και στην επιτροπή."

Μου είπε κι άλλα πολλά καλά τα οποία εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σίγουρος εάν μου τα έλεγε στα αλήθεια ή αν ήταν ένας μεγάλος πρόλογος για κάποιο αρνητικό "αλλά" που ίσως να ακολουθούσε στη συνέχεια. Εν ολίγης μου είπε πως της άρεσε και πως θέλει να συμπεριλάβει στο εκδοτικό πρόγραμμα, με κάποιες παραλλαγές στο μέγεθος της ιστορίας . Ζήτησα να μιλήσουμε απο κοντά κι έτσι κλείσαμε ραντεβού για σήμερα, Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου, στα γραφεία του εκδοτικού.

Πήγα λοιπόν και γνωριστήκαμε από κοντά. Η υπεύθυνη ήταν μια ευγενέστατη και γλυκιά κοπέλα, με όρεξη για κουβέντα. Μου είπε και πάλι πόσο της άρεσε η ιστορία, ο κόσμος, οι χαρακτήρες και τα τεχνικά του βιβλίου (γραφή, αφήγηση, ροή) και μου ανακοίνωσε (εδώ επάθα την μεγαλύτερη πλάκα) πως, από όλα τα παιδικά χειρόγραφα που παρέλαβαν μες στο εξάμηνο, το Τραγούδι του Χρόνου ήταν το μόνο που επέλεξαν!

Μέχρι τώρα που γράφω αυτές τις αράδες, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως η τύχη μου γύρισε και πως από σήμερα ξεκίνησα τη συνεργασία με έναν μεγάλο εκδοτικό. Η υπεύθυνη του τμήματος, αν και μου εξήγησε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αυτούς τους καιρούς οι εκδότες, θέλει να στηρίξει το βιβλίο. Αυτό που πρέπει να κάνω τώρα είναι μερικές μετατροπές στην ιστορία ώστε να βγει ένα βιβλίο γύρω στις 200σελ.

Επιτέλους... λίγο χιόνι και για μας!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Επιτέλους... λίγο χιόνι και για μας!

:bounce8:

 

Go Παρατηρητή Go! Σου αξίζει αυτή η επιτυχία Γιώργο. Να ανοίξει η πόρτα και να στρώσει το μονοπάτι σου! Μπράβο! :thmbup:

 

:woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!Αντε μπραβο.

 

Και μια που σου ανοιξε η τυχη,σου χαμογελασε βρε αδερφε...εχεις να προτεινεις τιποτα στο στοιχημα;laugh.gif

 

Link to comment
Share on other sites

:friends::dazzled::first::thmbup::beer:

 

Congrats and may all your dreams come true....

 

(Θα ξεκινούσα την γιορτή αλλά είναι λίγο αργά και δεν θέλω να ξυπνήσω όλο το χωριο από την χαρά μου :devil2:)

Άντε, με το καλό να το δούμε στα βιβλιοπωλεία.... έχω και ένα ξαδελφάκι στα ξένα που θα του χρησιμεύσει.... :D

 

και πάλι συγχαρητήρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα! Το καλύτερο νέο που άκουσα αυτό τον καιρό! :thmbup:

 

Μείωση στις 200 σελίδες; Πόσο είναι το αυθεντικό κείμενο;

 

(edit) Μια αφιέρωση για το έργο.

 

Dead winter reigns

And tomorrow's still unknown

Lies

Condemned and betrayed

Now everything is said

 

Noldor (Dead Winter Reigns) - Blind Guardian

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο παρά τύχη νομίζω πως ήταν. Πιστεύω πως ήταν θέμα... Χρόνου!

Τέλεια, πολλά συγχαρητήρια, Γιώργο, αναμένουμε το νέο βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Ανέλπιστα ευχάριστα νέα! Συγχαρητήρια Παρατηρητή μου! Επιτέλους, ένα όνειρο που πραγματικά ευχόμουν σιωπηλά να βγει αληθινό! Και ναι, δεν ήταν θέμα τύχης, το πιστεύω και εγώ, σου άξιζε απόλυτα να ξεχωρίσεις και να επιλεγείς ανάμεσα σε τόσους άλλους.

 

Καλοτάξιδο λοιπόν, και μακάρι να ανοίξει δρόμο για πολλά ακόμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε, γρήγορα στα βιβλιοπωλεία, γιατί έχουμε και φίλους με παιδάκια σε ηλικία παραμυθιών (you know of whom I speak ;) ) και πλησιάζουνε Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Συγχαρητήρια Παρατηρητή - Γιώργο! :first:

 

 

Ευχόμαστε τα καλύτερα για το βιβλίο σου και περιμένουμε περαιτέρω νέα και λεπτομέρειες! :thmbup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο ευχάριστα νέα που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό!

 

Θερμά συγχαρητήρια Γιώργο! Νομίζω το βιβλίο σου αξίζει τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Γιώργο.

Πολλά πολλά συγχαρητήρια thmbup.gif

Τώρα αρχίζει το πραγματικό ταξίδι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, είναι καταπληκτικά νέα! Συγχαρητήρια! Δε φαντάζεσαι πόσο χάρηκα. Στο έλεγα συνέχεια: αξίζεις και αυτό θα αναγνωριστεί.

 

Φίλε, πιστεύουμε σε εσένα. Το journey through the dark που μου έλεγες ένα μήνα πριν, στην παραλία, μόλις τελείωσε. Απόλαυσε το σεριάνι, τώρα, μέχρι την έκδοση.

 

Τα υπόλοιπα από το τηλέφωνο.

 

Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο!! Πολλά συγχαρητήρια αγαπητέ Παρατηρητή!!!! Είναι τόσο καλό νέο! :guitar::lmao::sorcerer::thumbsup::clap:

 

Διάβασα σήμερα όλο το τόπικ απ'την αρχή και συγκινήθηκα τόσο που μετά απο διάφορες απογοητεύσεις τα κατάφερες τελικά!! Πιστεύω σου αξίζει και με το παραπάνω! Καλή συνέχεια!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω! Συγχαρητήρια, μικρέ σατανιστή! first.gif Και περισσότερο επειδή πρόκειται για μεγάλο εκδοτικό οίκο!thmbup.gif Και πολύ ωραίος τίτλος. Περιμένουμε λεπτομέρειες πότε-πού-πώς κλπ κλπ.

 

edit Παρά τρίχα γλίτωσες τα κεράσματα στη Βύνη!

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Πολυαγαπημένη συνονόματε και συντοπίτη τώρα το 'δα κι εγώ και χάρηκα πάαρα πολύ!!! ΜΠΡΑΒΟ!! Σου υπέραξιζει η επιτυχία αυτή και μακάρι να 'ναι μόνο η αρχή!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

καλό ταξίδι στην νέα προσέγγιση:book: και καλή απόλαυση στη συνέχεια:holiday: εύχομαι τα καλύτερα:beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..