Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Όντως δεν έχεις να χάσεις κάτι...δοκίμασε το κι ίσως να εκπλαγείς. Απ' ότι λένε οι ίδιοι στην εισαγωγή του site, ψάχνουν για πρωτότυπα παραμύθια, τα οποία ΙΣΩΣ δεν θα αποκτούσαν την προσοχή που θα έπρεπε, αν αξιολογούνταν απο τους μεγαλύτερους οίκους και αν ποτε βρεις την τύχη σου εκεί, θα σε ακολουθήσω κι εγω, για ένα παραμύθι που αυτη τη στιγμή αξιολογείται απο εναν άλλον εκδοτικό και με ενημέρωσαν οτι ναι μεν τους άρεσε αλλα θα μου απαντήσουν σε λιγους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Ναι οκ, κάτι τέτοια τα έχω δει/ακούσει και σε άλλους μικρούς και νεοσυστατους εκδοτικους που στην τελική σε κάνουν να συχτηριάζεις από την απρόσμενη συμπεριφορά τους, με αποτέλεσμα να προτιμάς τους μεγάλους.

Ελπίζω πάντως ο Μουρατίδης να αποτελεί εξαίρεση. Άλλωστε και ο ίδιος έχει γράψει μια σειρά νεανικού ψιλοφάνταζι ( Ο Μικρός Αλκιβιάδης, εκδ Καστανιώτη) που έχει φτάσει στα δυο βιβλία.

 

 

Σημασία έχει, είτε στείλεις το βιβλίο σε μεγάλο είτε σε μικρό, σε τι χέρια θα πέσει. Ποιος είναι ο άνθρωπος που το διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλοτάξιδο Γιώργο :)

 

Εύχομαι όταν η μικρούλα θα μπορεί να διαβάσει να έχει όχι μόνο κάνα δυο από τη σειρά εκδομένα, αλλά να κοντεύεις να την τελειώσεις, να προσπαθείς να προλάβεις προσθεσμίες και να βάλει το χεράκι της η κορούλα σου στο τέλος της πανέμορφη χριστουγεννιάτικης ιστορίας σου για να σε βοηθήσει να την ολοκληρώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, ένα μήνα και μία μέρα από τότε που ταχυδρόμησα τα χειρόγραφα, έλαβα ένα ταχυδρομικό φάκελο από τον έναν εκ των τριών εκδοτικών. Δεν χρειάστηκε να τον ανοίξω για να καταλάβω εάν η απάντηση ήταν θετική ή αρνητική. Ο φάκελος είχε το ίδιο μέγεθος με εκείνον που τους είχα στείλει και ζυγίζοντας τον με το μάτι κατάλαβα πως περιείχε μέσα το χειρόγραφο.

Όντως, μέσα στο φάκελο υπήρχε το χειρόγραφο, άθικτο, ατσαλάκωτο και χωρίς σημειώσεις. Μαζί βρισκόταν κι ένα σύντομο σημείωμα που έγραφε:

 

26-5-2010

Αγαπητέ κύριε

ευχαριστούμε που προτιμήσατε τον εκδοτικό μας οίκο για να την υποβολή του έργου σας. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να το συμπεριλάβουμε στο εκδοτικό μας πρόγραμμα.

 

 

 

και το Ταξίδι συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Γιώργο, πού θα πάει, θα έρθει και η θετική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν οικος που βγαζει παρομοια βιβλια;Γιατι η απαντηση του μου μοιαζει σαν "σορρυ φιλε...εμεις δε βγαζουμε τετοια".

Link to comment
Share on other sites

Διγέλαδε@ ναι όντως, κάτι είναι κι αυτό! Απάντησαν και άμεσα μάλιστα, δηλαδή σε έναν μήνα. Πολύ πιθανόν να μην το άνοιξαν και καθόλου. Να διάβασαν το cover letter, να είδαν πως δεν τους ενδιαφέρει και να το επέστρεψαν. Ήταν τυπικοί κι αυτό έχει σημασία.

 

Νιχίλιο @ που θα πάει, θα φτάσω μια μέρα κι εγώ στο Μαύρο Πύργο.

 

Heiron@ έχουν βγάλει πολλά βιβλία του χώρου, συγκεκριμένα του νεανικού. Έχουν φέρει τις σειρές Septymus Heap, Lemony Snicket, Sebastian Dark και πρόσφατα την Αλίκη του Μπάρτον σε ένα μικρό χαριτωμένο σκληρόδετο βιβλιαράκι. Επίσης ήταν εκείνοι που έβγαλαν το βιβλίο του Βανέλλη το οποίο κέρδισε και το βραβείο. Ο λόγος για τα Ελληνικά Γράμματα.

Δεν πειράζει. Το γαμώτο είναι πως από όσους το έχω στείλει, αυτός ο εκδοτικός ήταν ο πρώτος στη δική μου προτίμηση. Το αστείο ήταν πως στο φάκελο έγραψαν Πειρεάς αντί για Πειραιάς. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Xμ,κριμα τοτε.Φυσικα βγαζουν κυριως ξενη λογοτεχνια του ειδους,περα απο του Βανελη δηλαδη.Παντως με την επαγγελματικη συμπεριφορα(εστω την απλα τυπικη!) τους ανεβαινουν στην εκτιμηση μου σαν εκδοτες.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, Γιώργο, αν και θα συμφωνήσω με Διγέλαδο ότι σέβονται τουλάχιστον την αξιοπρέπεια του συγγραφέα και απαντάνε. Το αν το διαβάσανε ή όχι είναι ένα άλλο θέμα...

 

Είμαι σίγουρη πάντως ότι δυο τόσο φωτεινά ονόματα όσο ο Λουκάς και η Φωτεινή θα δουν κάποια στιγμή και το φως των βιβλιοπωλείων :).

Link to comment
Share on other sites

Xμ,κριμα τοτε.Φυσικα βγαζουν κυριως ξενη λογοτεχνια του ειδους,περα απο του Βανελη δηλαδη.Παντως με την επαγγελματικη συμπεριφορα(εστω την απλα τυπικη!) τους ανεβαινουν στην εκτιμηση μου σαν εκδοτες.

 

Ναι, περισσότερο ασχολούνται με τα μετεφρασμένα όπως και κάθε μεγάλος επικερδής εκδοτικός. Έχουν βγάλει όμως και άλλους Έλληνες φαντασοπαραμυθάδες εκτός του Βανέλλη. Μην ξεχνάμε και το Raven City του Χριστοφορίδη.

Σχετικά με την απάντηση, αυτό είναι ένα από τα θετικά των μεγάλων εκδοτικών. Δύσκολο να μπεις στο πρόγραμμα τους (όχι βέβαια πως με τους μικρούς είναι πιο εύκολα) αλλά οι περισσότεροι απαντούν καθώς και επιστρέφουν το χειρόγραφο. Βέβαια, από παλαιότερες εμπειρίες με άλλους εκδότες, η απάντηση δινόταν τηλεφωνικώς και είτε μου έλεγαν να περάσω να παραλάβω το έργο είτε να με ρωτούσαν εάν ήθελα να το επιστρέψουν ταχυδρομικώς. Τα Ελλ Γράμματα το έκαναν λιγάκι μονοκοπανιά (πίσω το χειρόγραφο μαζί με μια απάντηση δυο σειρών) αλλά και πάλι φέρθηκαν σωστά. Τουλάχιστον μπορώ να το στείλω ακόμα και άυριο αν θέλω σε κάποιον άλλον.

Τώρα το αν το διάβασαν, όπως είπε και η Βάσω, αυτό είναι άλλο θέμα. Ακόμα κι αν το διάβασαν όμως, ποτέ δεν θα μάθω γιατί το απέρριψαν. Αυτό είναι ένα από τα αρνητικά με τους μεγάλους εκδοτικούς, ότι μένεις πάντα με την απορία.

Μικρό το κακό. Απάντησαν και έτσι δεν έχω να περιμένω κάτι από αυτούς.

The road goes on and on

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι κι εγώ να ολοκληρωθεί το ταξίδι. Η ιδέα φαίνεται καλή.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να τους συμβαίνουν αλλά είναι πολύ καλό που και απάντησαν και σου έστειλαν πίσω το χειρόγραφο. Κρίμα, αλλά μέχρι στιγμής οκ :) Υπάρχουν άλλοι δύο (κι άλλοι χιλιοιδύο που δεν έχεις στείλει ακόμα) και όλα θα πάρουν το δρόμο τους :) Καλή συνέχεια και μη χάνεις το κουράγιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να τους συμβαίνουν αλλά είναι πολύ καλό που και απάντησαν και σου έστειλαν πίσω το χειρόγραφο. Κρίμα, αλλά μέχρι στιγμής οκ :) Υπάρχουν άλλοι δύο (κι άλλοι χιλιοιδύο που δεν έχεις στείλει ακόμα) και όλα θα πάρουν το δρόμο τους :) Καλή συνέχεια και μη χάνεις το κουράγιο σου.

 

Γενικά οι εκδοτικοί περνάνε μια κρίση, όχι μόνο αυτές τις μέρες αλλά...τα ξέρουμε! Έμαθα μάλιστα πως ένας από αυτούς που το έχω στείλει πάει για φούντο εκτός κι αν κάποιος τον αγοράσει.

Δεν πειράζει, δεν χάνω το κουράγιο μου. Όπως λένε οι φίλτατοι Edguy, we never cry for pain, we' re superheroes...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρασαν οι τρείς μήνες από την ημέρα της αποστολής και έτσι, ακολουθώντας το τυπικό που ορίζουν οι εκδόσεις Πατάκη στην ιστοσελίδα τους, τηλεφώνησα σήμερα το πρωί ώστε να ενημερωθώ για το αποτέλεσμα. Θα το συμπεριλάβουν στο εκδοτικό τους πρόγραμμα ή όχι; Μίλησα με τον υπεύθυνο, έπειτα από μια αποτυχημένη προσπάθεια να μιλήσω μαζί του εχθές το μεσημέρι και εκείνος μου ζήτησε το όνομα μου. Έπειτα μου ζήτησε να περιμένω λίγο ώστε να ψάξει στο αρχείο.

Περίμενα μερικά λεπτά τα οποία ένιωσα πως περνούσαν βασανιστικά αργά. Βέβαια τι είναι λίγα λεπτά μπροστά στην αγωνία τριών μηνών; Τίποτα. Όπως και το αποτέλεσμα.

- Το Τραγούδι του Χρόνου;

- Μάλιστα...

- Εμ...δυστυχώς η απάντηση είναι αρνητική.

 

Κι έτσι έλαβα την δεύτερη απόρριψη στο Τραγούδι του Χρόνου. Όλοι γνωρίζουμε πως οι εκδόσεις Πατάκη έχουν κυκλοφορήσει μια μεγάλη, σχεδόν αναρίθμητη σειρά παιδικών και νεανικών βιβλίων, την οποία και συνεχίζουν. Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής δεν θα είναι κάποιο από αυτά τα βιβλία.

Only the fool in me believes there is sence in it

in distant shores of green

it's over now...

BG - This will never end

Link to comment
Share on other sites

Caer está permitido, levantarse es obligatorio.

Roll with the punches, mate. Συνέχισε και κυρίως, γράφε κι άλλο. Καλή τύχη friends.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν οι τρείς μήνες από την ημέρα της αποστολής και έτσι, ακολουθώντας το τυπικό που ορίζουν οι εκδόσεις Πατάκη στην ιστοσελίδα τους, τηλεφώνησα σήμερα το πρωί ώστε να ενημερωθώ για το αποτέλεσμα. Θα το συμπεριλάβουν στο εκδοτικό τους πρόγραμμα ή όχι; Μίλησα με τον υπεύθυνο, έπειτα από μια αποτυχημένη προσπάθεια να μιλήσω μαζί του εχθές το μεσημέρι και εκείνος μου ζήτησε το όνομα μου. Έπειτα μου ζήτησε να περιμένω λίγο ώστε να ψάξει στο αρχείο.

Περίμενα μερικά λεπτά τα οποία ένιωσα πως περνούσαν βασανιστικά αργά. Βέβαια τι είναι λίγα λεπτά μπροστά στην αγωνία τριών μηνών; Τίποτα. Όπως και το αποτέλεσμα.

- Το Τραγούδι του Χρόνου;

- Μάλιστα...

- Εμ...δυστυχώς η απάντηση είναι αρνητική.

 

Κι έτσι έλαβα την δεύτερη απόρριψη στο Τραγούδι του Χρόνου. Όλοι γνωρίζουμε πως οι εκδόσεις Πατάκη έχουν κυκλοφορήσει μια μεγάλη, σχεδόν αναρίθμητη σειρά παιδικών και νεανικών βιβλίων, την οποία και συνεχίζουν. Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής δεν θα είναι κάποιο από αυτά τα βιβλία.

Only the fool in me believes there is sence in it

in distant shores of green

it's over now...

BG - This will never end

Κουράγιο. Έχεις ακόμα να ελπίζεις στην τρίτη. Και υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, μην το ξεχνάς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μην χάνεις ελπίδα, ούτε θάρρος. Το έργο σου αξίζει. Αυτό μην το ξεχνάς. Πριν τους εκδότες, οι αναγνώστες (σου) ξέρουν καλύτερα. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ που τα λέμε, Γιώργο, έχεις όλο το χρόνο με το μέρος σου.

Συνέχισε να γράφεις και όπως είπαν κι οι προηγούμενοι, έχει κι αλλού πορτοκαλιές!

Link to comment
Share on other sites

έχεις όλο το χρόνο με το μέρος σου.

 

 

Α όχι, είμαστε μισητοί εχθροί εγώ κι ο Χρόνος. Τον κυνηγώ αλλά με κυνηγά κι εκείνος. Μπερδεμένη κατάσταση.

 

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση παιδιά. Ίσως το Φθινόπωρο να φέρει ότι δεν έφεραν η Άνοιξη και το Καλοκαίρι. Μου ζήτησαν από τον Κέδρο δύο ακόμα μήνες για να το αξιολογήσουν. Καλό καλοκαίρι ως τότε.

When you open your eyes

When you gaze at the sky

When you look to the stars

as they shut down the night

you know

the story ain' t over

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάζεις κάτω, third time is the charm που λέμε και στο χωριό μου!biggrin.gif

 

Keep writing!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

The last candle will burn

there's hope for everyone

when the last candle burns high

oh it's time for life

 

Blind Guardian - The Last Candle

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί χάνουνε, κύριος, κι ίσως να είναι ο Κέδρος ο τυχερός. Κι αν όχι, κάποιος άλλος θα είναι τελικά. Δεν υπάρχει σαν εκδοχή το να μην πάρει κάποιος τη Νοέλα. Απλά μην απογοητευτείς γιατί δεν το αξίζει το βιβλίο. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα παρατηρήσει νωρίτερα το topic. Έχω διαβάσει τα πρώτα κεφάλαια απ' τη Νοέλα και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις (και αν θυμάμαι ο Γιώργος μου είχε πει ότι το έχει βελτιώσει από τότε). Καλή επιτυχία και από εμένα στο ταξίδι, πιστεύω σύντομα θα βρεις λιμάνι. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και σε Ψυχογιό, Μίνωα, Λιβάνη, Άγκυρα και Τετράγωνο. Ειδικά ο τελευταίος μού έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, πραγματικά ενδιαφέρονται πολύ για τα βιβλία που βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω σ'εσένα, φίλε. Μην πτοήσε. Έχεις γράψει κάτι που αξίζει. Μένει να πέσει στα σωστά χέρια. Έχεις ακόμα επιλογές, όπως σωστά υποδεικνύει και ο Γιάννης.

Στέλνε, στέλνε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..