Jump to content

Write off #51 (Drake Ramore vs Nienor - Ο συγγραφέας Drake Ramore ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Nihilio
 Share

Ποιος θα κερδίσει σε αυτή την αναμέτρηση;  

8 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • του Drake Ramore
      4
    • της Nienor
      4

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

H εισαγωγή:

Μπορεί ο ήλιος να χανόταν πίσω από το απέραντο μαβί της θάλασσας, όμως οι ακτίνες του ακόμα έκαιγαν το λευκό δέρμα της. Η σκιά των πεύκων ήταν μια ευχάριστη ανακούφιση για αυτή. Πέρα από τη συστάδα των δέντρων άρχιζε η ακρογιαλιά, μια στενή λωρίδα από κοκκινωπά χοντρά βότσαλα, η οποία και κατέληγε στο πέλαγος.

Η θέα της θάλασσας στο δειλινό την ηρεμούσε αφάνταστα. Δε μπορούσε να τη χορταίνει.

Συνήθως.

Σήμερα κάτι ήταν διαφορετικό, αλλιώτικο. Το ένιωθε. Το ήξερε μέσα της, αλλά δεν μπορούσε να το περιγράψει με λόγια. Κάτι όμως ήταν λάθος.

Προχώρησε ανάμεσα στα πεύκα, εξετάζοντας πιο προσεκτικά το ακρογιάλι. Και τότε, για πρώτη φορά, είδε πεντακάθαρα αυτό που είχε πιάσει πιο πριν με την άκρη του ματιού της.

Το θέαμα την τάραξε.

 

 

Οι κανόνες:

Η εισαγωγή πρέπει να χρησιμοποιηθεί αυτούσια. Υποβολή ιστοριών μέχρι την Τρίτη 6 Ιουλίου τις πρωινές ώρες. Δεν υπάρχει όριο λέξεων.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Κιάρα στο στοιχείο σου η εισαγωγήlaugh.gif

Αλλά κι εμένα μου άρεσε, οπότε θα έχουμε καλό ματσάκι!devil2.gif

 

Υ.Γ Λες να μου βγει κάτι άλλο εκτός απο τρόμου;....Μπαααααα!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω για να δω τον Απόστολο να γράφει ρομαντική κομεντί! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ρε φύγε μέσα απο το κεφάλι μου!laugh.gif

 

Είτε το πιστεύεις, είτε όχι το σκεφτόμουν...όχι για κομεντί, για το ρομαντική!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα που η πρώτη μου έμπνευση ήταν προς το τρόμου μάλλον πάσχω ε??? :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ, κι εμένα προς τα εκεί πήγε το μυαλό μου κατευθείαν.devil2.gif

 

Τώρα βέβαια που η Χριστίνα πληρώνει, και διανύω στριμωγμένη οικονομική περίοδο, αν η προσφορά είναι καλή το συζητάω και για ρομεντι!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλετε να ξέρετε τι μου βγήκε εμένα όταν διάβασα το τι ακριβώς είχα γράψει.

 

 

Hard SF

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι βολεύει για όλα τα είδη!

 

Μπαίνω σε πειρασμό να φύγω απο την (δική μου) πεπατημένη...

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, Μιχάλη, Solaris.... αλλά δεν είναι hard επουδενί :p

 

Όντως μάλλον βολεύει για όλα. Drake, ακόνισε την πένα σου να δούμε τι θα βγάλουμε :friends:

Link to comment
Share on other sites

Την ακόνισα πολύ μου φαίνεται και βγήκε παραπάνω απο όσο περίμενα laugh.gif

...καλά που δεν έχουμε όριο λέξεων!

Link to comment
Share on other sites

Προσεχώς

"Το Ναυάγιο της Κάθυ Ντόνοβαν"

83823085.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά χιούμορ κάνω, αυτή είναι Ντόνοβαν, όχι Ο'Ντόνοβαν! friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Είχα ξεχάσει ότι πρέπει να έχω κι έναν τίτλο :p ... Είμαι τόσο άθλια σε αυτο.... :p

 

Κάτι μου λέει επίσης ότι η αρχή μας (τουλάχιστον) μοιάζει :p

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Είχα ξεχάσει ότι πρέπει να έχω κι έναν τίτλο :p ... Είμαι τόσο άθλια σε αυτο.... :p

 

Κάτι μου λέει επίσης ότι η αρχή μας (τουλάχιστον) μοιάζει :p

 

Πες μου οτι έγραψες κι εσύ ρομάντζο!tease.gif

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Επιστροφή στην γαλάζια λίμνη κι έτσι...biggrin.gif

 

 

 

Υ.Γ Η εύρεση τίτλου είναι σπάσιμο γενικώς. Το κακό είναι συνήθως, οτι ενώ μου έρχονται πλείστοι όσοι στα Αγγλικά συνήθως στα Ελληνικά δεν λειτουργούν. Συμπάσχωfriends.gif

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε... χμμμμ... δεν εννοούσα ακριβώς αυτό :p Για το ναυάγιο μιλούσα :p

 

Επίσης, άσε τα σάπια τώρα, υπέροχος είναι ο τίτλος σου κι άντε να βρω κάτι της προκοπής να τον επισκιάσω :p

Link to comment
Share on other sites

Όνομα Συγγραφέα:Drake Ramore

Είδος: Περιπέτεια Φαντασίας

Βία; Ναι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων:Αρκετές

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια: -

"Το Ναυάγιο της Κάθυ Ντόνοβαν"

83823085.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες κατετέθησαν και το πολλ άνοιξε.

 

Παρακαλώ ψηφίστε και σχολιάστε.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο. Μα καλά, συνεννοημένοι ήσασταν; Όχι, δεν φταίει η εισαγωγή, που ήταν τόσο ανοικτή, πιο ανοικτή σε περισσότερες ερμηνείες δεν θα μπορούσε να είναι. Κι όμως, όχι μόνο συμφωνήσατε «στο θέαμα που την τάραξε» αλλά και στη “spoiler” «ταυτότητα» του κεντρικού σας χαρακτήρα.

 

Δεν είναι από τις καλύτερες στιγμές της γραφής της Κιάρας, κι αυτό το λέω γιατί βρήκα λίγο… νερόβραστη την λύση όπου η πρωταγωνίστρια, συμπτωματικά, ακούει τον πατέρα να τα λέει με την κόρη του, και άρα τα καταλαβαίνει όλα.

 

Βρήκα όμως το μικρό φάουλ του Drake Ramore σχετικά με την εισαγωγή λίγο πιο ενοχλητικό, με αποτέλεσμα η ψήφος μου να πάει στη Nienor. Drake, η εισαγωγή δεν περιγράφει άτομο που πέρασε το ταράκουλο που περιγράφεις αργότερα. Στην εισαγωγή έχουμε άτομο που αγνοεί τι έχει συμβεί, ρεμβάζει, χαίρεται τα χρώματα της φύσης και που ξαφνικά κάτι αλλαγμένο στο τοπίο την ταράσσει. Αυτά που αντικρίζει τα ξέρει, τα έχει ζήσει, από εκεί μας έρχεται. Όχι, δεν νομίζω ότι η φύση της ταυτότητας της το δικαιολογεί.

 

[Επίσης, Drake, υπάρχουν κάποια επιμέρους στη γραφή, όχι τόσο σημαντικά, που όμως με χτύπησαν στο μάτι και στα λέω για να τα έχεις υπ’όψη. Όταν η ηρωίδα μόλις έχει πει στον Ντομπς ότι έχει ναυαγήσει και ότι δεν μπορεί να βρει τους συντρόφους της, η δική του ερώτηση, «Τι σε φέρνει σε αυτό το νησί;», βγαίνει κάπως, σαν να τα λένε με τσαγάκι, εκείνος ντόπιος κι εκείνη μια τουρίστρια. Και λόγω της φύσης του μικρού διηγήματος, όταν η ιστορία μοιάζει να αλλάζει οπτική γωνία σε εκείνη του παντογνώστη αφηγητή, με τις περιγραφές των σπηλιών του Άδη, βάση των γνώσεων του Ντομπς, κι όχι από αυτά που έμαθε εκείνη, αυτό θέλει λίγο προσοχή. Η αφήγηση θα πρέπει να στηρίζεται μόνο σε αυτά που βλέπει, ακούει και ξέρει εκείνη.]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβασα και τα 2. Και τα 2 ήταν ωραία. Της Nienor ήταν κάπως πιο epic, στα γούστα μου, αλλά σε γενικές γραμμές δεν με εντυπωσίασε. Από την άλλη του Drake στο πρώτο μισό μου φάνηκε κάπως βεβιασμένο και κλασικό, κάτι από Lost, κάτι από "νησί των θησαυρών", κάτι από "το μυστηριώδες νησί" του Βερν. Αλλά από τη στιγμή που πάει στη σπηλιά και μετά μου άρεσε πολύ και τολμώ να πω πως το τέλος δεν το περίμενα. Η ψήφος μου στον Drake. :mf_sherlock:

 

Υ.Γ. Μα καλά, μόνο εγώ όταν διάβασα την εισαγωγή δεν σκέφτηκα ναυάγιο, αλλά θαλάσσια τέρατα να βγαίνουν από τη θάλασσα? :tease:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ που διαβάζετε, σχολιάζετε και ψηφίζετε :)

Link to comment
Share on other sites

Η ημέρα είναι υπέροχη για να κάνετε ένα μικρό διάλειμμα απο την συγγραφή για τον διαγωνισμό του καλοκαιριού, ή και απο την δουλειά σας όσοι δεν έχετε σκοπό να πάρετε μέρος, για να διαβάσετε τις δύο ιστορίες.

 

Υποσχόμαστε δράση, μαγεία, ειδυλλιακά τοπία και δύο ιστορίες με θέμα την πραγματική αγάπη.wub.gif

 

Υ.Γ Όσοι ψηφίζουν ας αφήνουν και ένα μικρό σχόλιο. Είναι καλό να γνωρίζουμε τι σας άρεσε, αλλά και τι δεν σας άρεσε για να έχουμε το νου μας σε μελλοντικές ιστορίες.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #51 (Drake Ramore vs Nienor - Ο συγγραφέας Drake Ramore ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..