Jump to content

Δήλωση πρόθεσης συμμετοχής στα Παιχνίδια του SFF.gr


aScannerDarkly
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Write-off
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Ρακόρ
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Πλοτς!
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Ατάκα/εικόνα κι επί τόπου
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Flash Fiction Live (FFL)
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

Recommended Posts

Έγινε παιδιά. Την εικόνα θα την ανεβάσω ή απόψε ή αύριο (έχω γενέθλια σήμερα και δεν ξέρω πότε και σε τι κατάσταση θα επιστρέψω το βράδυ) μαζί με τις λεπτομέρειες.

Αν κάποιος θέλει να κάνει πίσω τώρα είναι η τελευταία ευκαιρία.

Ιρμάντα, γιατρέ,alkinem, dinmacxanthi και Άννα ακονίστε τα μολύβια σας, βάλτε το τσάι να ζεστένεται και σβήστε το φως. Το θέμα θα είναι σκοτεινό... :)

 

Χρόνια σου πολλά και καλά, καταρχήν. Και δεν υπάρχει βιασύνη για το θέμα. Απόλαυσε την σημερινή μέρα, και το ανεβάζεις όταν βρεις ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύχρονη, Έλλη! Αυτό που είπαν κι οι προλαλήσαντες: Όποτε βρεις χρόνο,  είμαστε εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βαριέμαι απίστευτα! Θέλει κανείς να παίξουμε; Ότι παιχνίδι θέλετε, σε ότι θεματολογία προτιμάτε, one vs one ή παρέα μεγάλη, με ή χωρίς ψηφοφορία, με ή χωρίς κανόνες, κανένα πρόβλημα από μένα. Αρκεί να γράψουμε κάτι και να περάσουμε όμορφα πάλι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι...αλλά αργοψήνομαι, δεν πήρα ακόμη χρώμα.....σύντομα θα απαντήσω οριστικά!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι...αλλά αργοψήνομαι, δεν πήρα ακόμη χρώμα.....σύντομα θα απαντήσω οριστικά!

 

Ένα λουλούδι για να βοηθήσω να αποφασίσεις; :rose: :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι σαν το καλοκαιρινό write off ας πούμε; Ναι είναι για ψήσιμο η ιδέα που είπε και η προλαλήσασα δεσποσύνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα! Αλλά θα μπορώ σε καμιά βδομάδα αφού προτρέχει η ολοκλήρωση του διηγήματος(Αιώνια Τα Δεσμά) που γράφω τώρα :)

Αν παίξετε νωρίτερα, δηλώνω από τώρα εθελοντής αναγνώστης. ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε νωρίτερα δε νομίζω τρέχει και ο διαγωνισμός επιστημονικής φαντασίας ως την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Ψηθείτε να παίξουμε (από που ανεβάζει θερμοκρασία ο φούρνος; :p )! Και ξαναλέω, όπως θέλετε, με ή χωρίς κανόνες, με ή χωρίς ψηφοφορία. Αρκεί να έχουμε πάλι το όμορφο πάρτι που κάναμε τις άλλες φορές, να γράψουμε παρέα πάνω σε μια κοινή βάση και να περάσουμε όμορφα ξανά. Και φυσικά όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο, να γίνεται τζερτζελές μεγάλος. :)

 

Γιάννη δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση να σε περιμένουμε φίλε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ας παίξουμε λοιπόν!

Και  συμφωνώ με φίλο Σπύρο. Όσο περισότεροι, τόσο το καλύτερο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το παιχνίδι εννοείται ότι μπορείτε να κανονίσετε, αλλά γενικά προτιμάται να μην πέφτει το ένα παιχνίδι/διαγωνισμός πάνω στο άλλο. Οπότε, εφόσον θέλετε να είναι κανονικό, με ψηφοφορία κλπ (που συνήθως μπαίνει προθεσμία μέχρι πότε να διαβαστεί-σχολιαστεί-ψηφιστεί), καλύτερα θα ήταν να περιμένατε ώστε η ψηφοφορία του δικού σας παιχνιδιού να μην συμπέσει με την ψηφοφορία του διαγωνισμού (στη λογική του να μην τρώει το ένα αναγνώστες από το άλλο). Αν θέλετε να είναι τελείως στο χαλαρό, προφανώς και το παραπάνω "πρόβλημα" δεν υφίσταται. Αλλά γενικά δική σας επιλογή είναι (δλδ άμα θέλετε παιχνίδι με ψηφοφορία κλπ σώνει και ντε τώρα -ποιος να περιμένει τώρα τρεις βδομάδες;-, δεν θα σας κόψει και κανένας το κεφάλι).

 

Υπενθυμίζω ότι ο διαγωνισμός εφ τρέχει ακόμη κι όποιος θέλει, προλαβαίνει να γράψει και να χτενίσει ένα διήγημα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοοοοοουυυυυυυυ ξενέρωτος μοδεράτορας :p

 

Παιδιά εγώ  απλώς  θέλω να γράψω κάτι ανάμεσα στα 'Αιώνια Τα Δεσμά' και το 'Έγκλημα Λογικής'. Να αλλάξουμε λίγο το κλιμα για να ξεμπουκώσει   η μηχανή ένα πράμα!

 

Τα 'Αιώνια Τα Δεσμά' αισίως τερματίζουνε μέχρι την Δευτέρα(8.200 λεξούλες  and counting ^_^)(+ καμιά εβδομάδα για  διορθώσεις) και το 'Έγκλημα Λογικής' είναι  ένας γρίφος σε μορφή μικρού διηγήματος που άμα πάρει άνω από 3.000 λέξεις θα είναι θαύμα.

<=> από 01/02-20/02 μπορώ να γράψω, αφού 3.000 λέξεις τις ξεπετάω χαλαρά σε ένα δεκαήμερο!

 

    Η ψηφοφορία  για το SF Διαγωνισμό θα ξεκινήσει κατά Τετάρτη μεριά(αφού θα παιχτεί παράταση :p) και  διαρκεί 3 βδομάδες  <=> μέχρι τις 17-18. Μπορούμε να  ξεκινήσουμε με την  συγγραφή κατά τις 10/02 και no problemo :p

 

 

----

Ναι το ξέρω ότι οι τίτλοι μου είναι για τα πανηγύρια...

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοοοοοουυυυυυυυ ξενέρωτος μοδεράτορας :p

Γγιάννη, πρόσεχε γιατί οι ξενέρωτοι μοδεράτορες θα φτιάξουν το poll του παιχνιδιού σας και παίζει (τελείως τυχαία) στο δικό σου σακούλι να υπάρχει καμιά τρύπα που να μην "συγκρατεί" τις ψήφους. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να υπάρχει απαραίτητα ψηφοφορία, όσον αφορά εμένα τουλάχιστον μου είναι αδιάφορη είτε υπάρχει είτε όχι. Η πρόσκλησή μου είναι για να παίξουμε παρέα και να περάσουμε όμορφα, να ξεμπουκώσουμε που λέει κι ο Γιάννης πολύ εύστοχα. Για τον ίδιο λόγο δεν χρειάζεται να υπάρχουν και σφιχτοί κανόνες, με την έννοια να είναι ελεύθερο από πλευράς ορίου λέξεων, αλλά να υπάρχει μια κοινή αρχή τύπου WriteOff για να παίξουμε, και κάποιο χρονικό περιθώριο παρουσίασης. Όπως το καλοκαίρι, που διασκεδάσαμε όλοι, και ταυτόχρονα γράφτηκαν και κάποιες υπέροχες ιστορίες.

 

Ο διαγωνισμός τρέχει και καλά κάνει, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να παγώσει για ενάμισι μήνα κάθε άλλη δραστηριότητα του sff. Στο κάτω κάτω δεν ασχολούμαστε-ενδιαφερόμαστε όλοι με τα του τρέχοντος διαγωνισμού.

 

Και το καλύτερο, χεχεχε, αν παίξουμε μόνο για να περάσουμε καλά παρέα, δεν θα έχουμε ανάγκη και κάποιον ονειρικό moderator με τάσεις εκβιαστικής κατάχρησης εξουσίας, ονόματα δε λέμε Μορφέα... :p :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος για τον οποίο αποθαρρύνονται τα υπόλοιπα παιχνίδια εν μέσω των διαγωνισμών, είναι γιατί οι ιστορίες είναι συνήθως πολλές, συνήθως μεγάλες και τα λοιπά παιχνίδια επισκιάζονται. Είναι σαν να έχει τελικό τσουλού Μπαρτσελόνα-Άρσεναλ και ταυτόχρονα φιλικό Εθνικός Αστέρας-Τρίπολη (όχι από άποψη ποιότητας ομάδων, αλλά από άποψη ενδιαφέροντος του κόσμου). Αν τώρα θέτε να παίξετε χωρίς κανόνες, χωρίς ψηφοφορίες, χωρίς αναγνώστες, μόνο και μόνο για να περάσετε όμορφα, ανοίξτε ένα ομαδικό πιέμ και βγάλτε το άχτι σας ελεύθερα και μακριά από μοντεράτορες. ;-)

 

(Επιπλέον, έχω πετάξει ολόκληρο gauntlet στον εν λόγω μοντεράτορα για σόλο μονομαχία μετά το πέρας του διαγωνισμού και περιμένω τη σειρά μου)

Edited by Sonya
merge posts
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλώνω πρόθεση για write-off (μιας και το ξανάπιασα το sff) αλλά -ξεκάθαρα- μετά τις 15/2 

;) 

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα, για write off ψήνονταν πριν τον διαγωνισμό και οι MadnJim, jjohn, Ιρμάντα(;), william. Οπότε μπορείτε να δείτε πόσοι και ποιοι συνεχίζουν να θέλουν και είτε κάνετε ένα παιχνίδι όλοι μαζί είτε κάνετε 2 ξεχωριστά (γενικά 5 άτομα είναι αρκετά για ένα παιχνίδι, αλλά εσείς θα το αποφασίσετε αυτό).

Σε κάθε περίπτωση, εγώ καπαρώνω τη σειρά (μετά από το 1 ή τα 2 παιχνίδια που θα προκύψουν) για μια μονομαχία με τη (διόλου) αξιαγάπητη συμφορουμίτισσα Sonya.

Edited by Morfeas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ενώ θέλω να παίξω,   μάλλον θα αναγκαστώ να σας κουνήσω  μαντήλι.

Για τον Φεβρουάριο, έχω να γράψω το Διήγημα Φεβρουαρίου('Έγκλημα Λογικης'), το οποίο μάλλον θα βγει λίγο μεγαλύτερο από τις 3.000 που υπολόγιζα όταν έγραφα το πιο πάνω post(ξεκινάω Κυριακή ή Δευτέρα), να κάνω τις τελικές διορθώσεις  στο διήγημα Ιανουαρίου και να  ολοκληρώσω το plotting για το διήγημα Μαρτίου που  προορίζεται για  7-10  χιλιάρικα   οπότε έχω πολύ πράμα να σκεφτώ :)

  Και επειδή αυτά δεν είναι  αρκετά, μου έχει καρφωθεί η ιδέα να γράψω Άγιο-Βαλεντινοδιήγημα(όχι ρομάντζο φυσικά ^_^), το οποίο,αν είναι να γραφτεί, θα πρέπεινα γραφτεί αυτόν τον μήνα για να έχουμε το ανάλογο Feeling.

 

Εν  ολίγοις,πολλά τα καρπούζια, μόλις δύο οι μασχάλες :)

 

Σε κάθε περίπτωση, θα διαβάσω τα  παιχνίδια  :)

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να λάβω μέρος σε κάποιο write-off, σε όποιο είναι διαθέσιμο βασικά ;) Μέχρι τέλος Φεβρουαρίου γενικά έχω αρκετό χρόνο για γράψιμο, μετά ξεκινάνε τα ζόρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Ένας Γιάννης φεύγει,  ένας Γιάννης έρχεται. Σαν να μην άλλαξε τίποτα ποτέ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα, δύο ιστορίες δεν είναι πολλές, από τρεις και επάνω το συζητάμε, άκου και μένα.

Να δω τι μπορεί να σου ενέπνευσε ο άγιος Βαλεντίνος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Next time Will!

Το σημαντικό είναι ότι ρο project δεν κολλάει πουθενά.

Η Βαλεντινό-ιστορία με ταλαιπωρεί αρκετα. Θα δούμε αν θα γραφτεί! Θέλω να πιστεύω ότι θα ξεκολλήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..