Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

 

 

Εγώ περιμένω μαντεψιές, αν και κάτι μου λέει πως ο Ατέρμων είναι πονηρός κι ότι έχει περισσότερα από ένα ταιριαστά θέματα στο κεφάλι του, ώστε αν το βρείτε να αλλάξει όσο προλαβαίνει.

 

Και εμένα μου το λέει κάτι αυτό.

Όνειρο Θερινής Νυκτός,Πρώτο

 

Βρίσκεσαι σ’ έναν κάμπο, με κόκκινο γρασίδι.

Μυρίζει φωτιά και μπαρούτι, κι εσύ πλησιάζεις τη μυρωδιά. Φλεγόμενα πουλιά βλέπεις να πετούν πάνω από το κεφάλι σου, τσιρίζοντας με παιδικές φωνούλες.

Περπατάς, και περπατάς, μέχρι που φτάνεις στην πηγή.

Ένα δέντρο, με κόκκινους καρπούς. Απλώνεις το χέρι κι αρπάζεις έναν.

Η απόλυτη σιωπή για λίγο. Σίγησαν και τα πουλιά.

Φέρνεις το αντικείμενο στο στόμα σου. Το δαγκώνεις.

Και το δέντρο τυλίγεται στις φλόγες.

Ξυπνάς, λίγο πριν ολάκερος ο κόσμος σου καεί.

Αυτό ακούγεται σαν να προσπαθείς να μας υπνωτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω πως αν γράψουν όλοι όσοι έχουν πατήσει RSVP κι αν ο Μορφέας μας βάλει, κλασικά, παλούκι υπέροχο θέμα, τότε προβλέπεται πολύ δυνατός αυτός ο διαγωνισμός. Αναρωτιέμαι αν θα είναι τόσο κάφρος ώστε να μας βάλει θέμα όνειρα/εφιάλτες και μας τρολάρει τόσο πολύ κάτω απ' τη μύτη μας. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μαρτύριο του Ταντάλου θα είναι το θεμα, δεν είδες που μόλις πάρεις τονκαπό γίνονται όλα φωτιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούγεται σαν να προσπαθείς να μας υπνωτίσεις.

Άγνωστες οι βουλές του Μορφέα του ορίτζιναλ.

Αναρωτιέμαι αν θα είναι τόσο κάφρος ώστε να μας βάλει θέμα όνειρα/εφιάλτες και μας τρολάρει τόσο πολύ κάτω απ' τη μύτη μας. :p

Σου 'χω πει ότι μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι;

Το μαρτύριο του Ταντάλου θα είναι το θεμα, δεν είδες που μόλις πάρεις τονκαπό γίνονται όλα φωτιά;

Δεν έχω και τα χάπια μαζί μου (το κόκκινο και το μπλε που αρέσουν και στην Ιρμάντα :p), για να σου δώσω κάποιο....

 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, πού είστε οι υπόλοιποι; Που είναι οι τρελές μαντεψιές α λα "Μονόκερος =>Κέρατο και απιστία, γενικότερα";

Τελευταία διάβασα και κείμενα δεινοσαύρων που μιλούν με πένθιμα λόγια για τους διαγωνισμούς, ντύνοντας με πέπλο μυστηρίου παλιότερες διοργανώσεις. Περασμένα μεγαλεία, η τελική αίσθηση.

So, περασμένα; Συμφωνείτε κι εσείς;

 

Για πάμε, λέω εγώ, όλα τα παιδάκια να τους διαψεύσουμε...

 

Τάδε έφη ο Μορφέας της καρδιάς σας, πριν σας παραδώσει στον συνονόματό του διοργανωτή.

 

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός, Δεύτερο

 

Στα πόδια σου κρίκοι, που σέρνουν βαριές αλυσίδες.

Περπατάς για ώρες σε έναν τόπο αχανή. Κάποια στιγμή γυρνάς πίσω σου, παρατηρείς ότι αφήνεις μια κόκκινη γραμμή στο έδαφος.

Τρομάζεις, θες να τρέξεις. Και μπροστά σου βλέπεις την ίδια κόκκινη γραμμή, λες και δεν την άφησες ποτέ πίσω σου, λες κι εκεί υπήρχε πάντα. Ακολουθείς με το βλέμμα την πορεία της, και σε οδηγεί πάλι σ’ εσένα.

Κύκλος, σκέφτεσαι, και τότε βλέπεις για πρώτη φορά τους τοίχους γύρω σου.

Δεν βρίσκεσαι σε μια αχανή έκταση, παρά σ’ ένα στενό κελί.

Και ξυπνάς.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι σ’ έναν κάμπο, με κόκκινο γρασίδι.

 

 

Περπατάς για ώρες σε έναν τόπο αχανή. Κάποια στιγμή γυρνάς πίσω σου, παρατηρείς ότι αφήνεις μια κόκκινη γραμμή στο έδαφος.

 

Κάτι παίζει με το κόκκινο, πάντως. Χμμ, το αίμα έχει μπει σαν θέμα. Οπότε... καρπούζι να πω;  :p

 

Τι άλλο; Κόκκινο, κόκκινος πλανήτης, Άρης, πόλεμος. Ταιριάζει και με τον κόσμο που καίγεται και με το κελί.

 

Αυτά προς το παρόν από μένα. Μην πάρει φωτιά ο εγκέφαλος.  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Βρίσκεσαι σ’ έναν κάμπο, με κόκκινο γρασίδι.

 

 

Περπατάς για ώρες σε έναν τόπο αχανή. Κάποια στιγμή γυρνάς πίσω σου, παρατηρείς ότι αφήνεις μια κόκκινη γραμμή στο έδαφος.

 

Κάτι παίζει με το κόκκινο, πάντως. Χμμ, το αίμα έχει μπει σαν θέμα. Οπότε... καρπούζι να πω;  :p

 

Τι άλλο; Κόκκινο, κόκκινος πλανήτης, Άρης, πόλεμος. Ταιριάζει και με τον κόσμο που καίγεται και με το κελί.

 

Αυτά προς το παρόν από μένα. Μην πάρει φωτιά ο εγκέφαλος.  :p

 

Και η φωτιά κόκκινη είναι. Oh plains of fire and pain!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε είστε καλοί!

Εντάξει, εγώ δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι το θέμα, καθώς το 2ο όνειρο μου έβγαλε άκυρες και τις δύο μου σκέψεις, αλλά μου αρέσουν οι συλλογισμοί σας.

Λοιπόν, περιμένω αντίστοιχα ή και περισσότερο εκτενείς κι ευφάνταστες εξηγήσεις, σαν την παραπάνω του Μέσμερ, και στην ανακοίνωση του θέματος θα ανακοινωθεί και η πιο ευφάνταστη/έξυπνη ερμηνεία, ακόμη κι αν δεν είναι σωστή, δηλαδή.

(Έτσι, λίγος συναγωνισμός ακόμη δεν βλάπτει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν ο σατανικός Μορφέας έριξε πέντε φράσεις και ανακατεύει για να βρει το θέμα του από δικά μας σχόλια.....ικανό τον έχω και για αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λεει πολλα το πρωτο ονειρο αλλα στο 2ο εφοσον το μονοπατι ειναι ηδη χαραγμενο κ μαλιστα κανει κυκλο, μιλαμε για μοιρα, με την εννοια του πεπρωμενου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια πιο εξτρίμ απάντηση αλλά που θα μπορούσε να είναι θέμα αφού μιλάμε για φαντασία.

 

Ένας κόσμος που φλέγεται θα μπορούσε να είναι η κόλαση. 

Το μαρτύριο του Ταντάλου με τον καρπό ήταν στον άδη, την κόλαση των αρχαίων, ( σε αντιδιαστολή με τον παράδεισο των Ηλυσίων Πεδίων ).

Ένα κελί όπου σέρνεσαι ατέρμονα σιδεροδέσμιος είναι κόλαση.

 

Άρα το θέμα είναι η κόλαση, προσωπική ή με την ευρεία έννοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Βρίσκεσαι σ’ έναν κάμπο, με κόκκινο γρασίδι.

Περπατάς για ώρες σε έναν τόπο αχανή. Κάποια στιγμή γυρνάς πίσω σου, παρατηρείς ότι αφήνεις μια κόκκινη γραμμή στο έδαφος.

Κάτι παίζει με το κόκκινο, πάντως. Χμμ, το αίμα έχει μπει σαν θέμα. Οπότε... καρπούζι να πω; :p

 

Τι άλλο; Κόκκινο, κόκκινος πλανήτης, Άρης, πόλεμος. Ταιριάζει και με τον κόσμο που καίγεται και με το κελί.

 

Αυτά προς το παρόν από μένα. Μην πάρει φωτιά ο εγκέφαλος. :p

Εγώ πιστεύω το θέμα θα είναι: "ο Όλυμπιακος πρωταθλητής Ευρώπης (στο ποδόσφαιρο)"
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είστε καλοί και τα συμπεράσματά σας διασκεδαστικότατα.

Κάποιοι είστε σε σωστή κατεύθυνση κι άλλοι όχι - ο Μορφέας μού είπε και το τρίτο όνειρο, οπότε μάλλον κατάλαβα ποιο είναι το θέμα. Κάνει τα πράγματα πολύ απλά, νομίζω. Λογικά, το πολύ αύριο το απόγευμα θα έχετε βρει ορισμένοι και το θέμα (πουμού όσοι θέλετε μυστική επιβεβαίωση, με το ανάλογο αντίτιμο).

 

Άντε, για να βοηθήσω και λιγάκι, ο Νιχίλιος είναι πολύ κοντά. :)

 

Εγώ πιστεύω το θέμα θα είναι: "ο Όλυμπιακος πρωταθλητής Ευρώπης (στο ποδόσφαιρο)"

 

Αμα έχει ποδόσφαιρο θα απέχω μετά λύπης.

Ιρμάντα, επειδή δεν σε φοβάμαι εσένα, θα σου έλεγα να μην φοβάσαι και τον εαυτό σου. Μια χαρά ιστορία μπορείς να γράψεις με το παραπάνω θέμα - η οποία ανάλογα με την προσέγγιση και τα οπαδιλίκια του καθενός μπορεί να βγει εφ, φ ή τρόμος.

 

(Και μια υπενθύμιση για το παραπάνω: Εμείς θέλουμε το δεύτερο, μην ξεχνιόμαστε, ε; Φ όπως φάνταζυ/φάντασυ. Ό,τι θέμα και να σας βάλει ο Μορφεύς, από τεχνολογία/binary code/ξαντεριάσματα/εξορκισμό/πυρηνική καταιγίδα/φάντασμα δεν θα πέσετε στην παγίδα του είδους. Να τα υπενθυμίζουμε αυτά από νωρίς.)

 

Θα έδινα τον λόγο στον Μορφέα ορίτζιναλ, αλλά έχει χαθεί στις ιστορίες της βιβλιοθήκης και δεν τον βρίσκω βραδιάτικα. Οπότε απλώς σας παραθέτω το τελευταίο όνειρο. Απολαύστε το όσο διαρκέσει, γιατί από μεθαύριο ξυπνάτε :p

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός, Τρίτο

 

Νύχτα απ’ έξω. Το σπίτι είναι ήσυχο. Η τηλεόραση φωτίζει με άρρυθμες λάμψεις το δωμάτιο.

Όταν ακούς τρίξιμο στις σκάλες, η οθόνη τρεμοπαίζει. Και σβήνει, βυθίζοντάς σε στο σκοτάδι.

Μια προφυρή δέσμη φωτός περνά από τη χαραμάδα της πόρτας. Κάποιος στέκεται από την άλλη πλευρά.

Ο άγνωστος ανοίγει αργά την πόρτα. Εσύ ακίνητος. Εκείνος έρχεται προς το μέρος σου, με όπλο βαρύ στο χέρι.

Σαν ετοιμάζεσαι να πηδήξεις από το κρεβάτι, ένας πυροβολισμός σε σταματά. Και ξυπνάς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παίζει το κόκκινο (κοινό σε όλα τα όνειρα) και σε κάθε όνειρο ο πρωταγωνιστής ξυπνάει λίγο πριν πεθάνει (αλλά χωρίς ιδιαίτερες πιθανότητες να έχει γλιτώσει), έχουμε και το Masque of Red Death στην αρχική ανάρτηση. Επίσης, επειδή η μνήμη μου ποτέ δεν με γελά, θυμήθηκα ότι ο αγαπητός διοργανωτής είχε γράψει αυτό στον προηγούμενο διαγωνισμό:

 

Για το θέμα, επειδή δεν έπεσες και πολύ έξω, έχει πέσει παρόμοιο θέμα σε διαγωνισμό φάντασυ, οπότε θα πρέπει να βρω κάτι άλλο (αλλά εσείς ξέρετε τι να ψάξετε στο μεταξύ: Φόβος, Θάνατος, Καταδίκη, άντε Σύμπαν σε μεγάλα κέφια :p)

 

 

Θάνατο έχουμε σίγουρα μπόλικο. Και όχι μόνο θάνατο γενικά κι αόριστα, αλλά Κόκκινο Θάνατο συγκεκριμένα. Για να δούμε, τι θέματα σχετικά μπορεί να παίζουν:

 

- Θάνατος, duh

- Πεπρωμένο (μιας και το Masque of the Red Death έχει να κάνει με την αδυναμία αποφυγής του θανάτου)

- Αρρώστια

- Λίγο πιο συνειρμικό, αλλά Νεκροφάνεια, λόγω Poe που την αγαπούσε πολύ (πωωωω, πολύ θα γούσταρα το συγκεκριμένο, πλάκα-πλάκα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλο το σκηνικό δεν πάει σε φάντασυ ακριβώς, με την στενή έννοια του όρου.

 

(Ανάλογα με τα οπαδιλίκια του καθενός....πώ πω τι ξεστόμισες. Δεν πιστεύεις ότι μπορώ να περιοριστώ σε ένα είδος; Ακόμη θα με κυνηγάει το Κουτί;)

 

Μοιάζει όνειρο, ή νάρκη μακρόχρονη, ή, τρολάρισμα άκαρδο και ασύστολο από τον Μορφέα. Και των δύο εκφάνσεών του Μορφέα.

Κοιμόμαστε εδώ και ξυπνάμε σε έναν άλλο κόσμο...ή γεννιόμαστε με γέννα αιματηρή, αλλά με πλήρη συνείδηση του εαυτού μας...

Να κάτι κρίπι: ένα βρέφος με συνείδηση (και αναμνήσεις) ενήλικης ζωής.

 

 

edit: Τώρα μου ήρθε, κάτι σε λωτοφάγους; Τρώμε κάτι, κάνουμε κάτι, ξεχνάμε τι συνέβη και τραβιόμαστε 9κάτι μας τραβάει) σε διαφορετικό σύμπαν; Η στο ίδιο σύμπαν, αλλά σε διαφορετικό χρόνο;

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάτι κρίπι: ένα βρέφος με συνείδηση (και αναμνήσεις) ενήλικης ζωής.

 

Ray Bradbury, "The Small Assassin". Ψαχ΄το.

 

Edit: Μην το ψάξεις, απλά διάβασέ το.

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να κάτι κρίπι: ένα βρέφος με συνείδηση (και αναμνήσεις) ενήλικης ζωής.

Ray Bradbury, "The Small Assassin". Ψαχ΄το.

 

Edit: Μην το ψάξεις, απλά διάβασέ το.

Χαίρομαι που μαντεύω πώς σκέφτεται ο Μπράντμερι αλλά όχι πώς σκέφτεται ο Μορφέας!

Link to comment
Share on other sites

(Ανάλογα με τα οπαδιλίκια του καθενός....πώ πω τι ξεστόμισες. Δεν πιστεύεις ότι μπορώ να περιοριστώ σε ένα είδος; Ακόμη θα με κυνηγάει το Κουτί;)

Ντάξει, μου φαίνεται τόσο αστείο το παραπάνω...

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Επειδή το σχόλιο έλεγε "ο Όλυμπιακος πρωταθλητής Ευρώπης (στο ποδόσφαιρο)", το οπαδιλίκι πήγαινε στους ποδοσφαιρικούς ομίλους κι όχι στους συγγραφείς-θιασώτες συγκεκριμένων ειδών. Δηλαδή, αν είσαι γαύρος το θέμα θα το δεις από της πλευρά της επιστημονικής φαντασίας, αν είναι βάζελας από εκείνη του τρόμου κι αν είσαι ουδέτερος φάντασυ.

Κι είναι ακόμη πιο περίεργο, γιατί είχα γράψει πριν το δημοσιεύσω και μια παρενθεσούλα (ξέρετε εσείς, από αυτές που βάζω συνέχεια σε κάθε μου ποστ, καλή ώρα) του στυλ "Μην το πάρει κανείς προσωπικά".

Ε αυτό.

 

Κατά τ' άλλα, όλο και πιο ζουμερές οι εξηγήσεις. Η μάχη για την καλύτερη ερμηνεία καλά κρατεί. Κι αν συνεχίσετε στους ίδιους ρυθμούς μάλλον βλέπω ο Μορφεύς ν' αλλάζει θέμα, επιλέγοντας πιο ταιριαστό θέμα με τα όνειρα που βρήκε κι έπλασε.

Για να δούμε, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λέξεις/φράσεις που μου "περνάνε" απο το μυαλό ...

 

Σφαγή,Αίμα,κίνδυνος,αναπόφευκτος θάνατος, η ψευδαίσθηση της ασφάλειας ,πτώματα,χάος,προειδοποίηση. :diablo:  αυταά...

Edited by Rat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

(Ανάλογα με τα οπαδιλίκια του καθενός....πώ πω τι ξεστόμισες. Δεν πιστεύεις ότι μπορώ να περιοριστώ σε ένα είδος; Ακόμη θα με κυνηγάει το Κουτί;)

Ντάξει, μου φαίνεται τόσο αστείο το παραπάνω...

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Επειδή το σχόλιο έλεγε "ο Όλυμπιακος πρωταθλητής Ευρώπης (στο ποδόσφαιρο)", το οπαδιλίκι πήγαινε στους ποδοσφαιρικούς ομίλους κι όχι στους συγγραφείς-θιασώτες συγκεκριμένων ειδών. Δηλαδή, αν είσαι γαύρος το θέμα θα το δεις από της πλευρά της επιστημονικής φαντασίας, αν είναι βάζελας από εκείνη του τρόμου κι αν είσαι ουδέτερος φάντασυ.

Κι είναι ακόμη πιο περίεργο, γιατί είχα γράψει πριν το δημοσιεύσω και μια παρενθεσούλα (ξέρετε εσείς, από αυτές που βάζω συνέχεια σε κάθε μου ποστ, καλή ώρα) του στυλ "Μην το πάρει κανείς προσωπικά".

Ε αυτό.

 

Κατά τ' άλλα, όλο και πιο ζουμερές οι εξηγήσεις. Η μάχη για την καλύτερη ερμηνεία καλά κρατεί. Κι αν συνεχίσετε στους ίδιους ρυθμούς μάλλον βλέπω ο Μορφεύς ν' αλλάζει θέμα, επιλέγοντας πιο ταιριαστό θέμα με τα όνειρα που βρήκε κι έπλασε.

Για να δούμε, για να δούμε...

Προφανώς και το είπα για αστείο.

Αλλά γιατί γαύρος ίσον εφ και βάζελος τρόμος και όχι το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Ε γιατί για τον γαύρο είναι όνειρο να επιτευχθεί αυτό ( θερινής ή άλλης νυχτός ) αλλά για τον βάζελο είναι τρομακτικό να επιτύχει ο αιώνιος αντίπαλος εκεί που ο ίδιος απέτυχε.

 

Εγώ παραμένω με την πρόταση της κόλασης, αν και μπορεί να μην είναι η κλασσικώς εννοούμενη σε εμάς κόλαση αλλά κάποιος παράλληλος κόσμος που είναι κόλαση λονομα και πράγμα και που θα μας τραβήξει ο επισκέπτης στο τρίτο όνειρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή κοντογιορτή. Κυριακή στην κυριολεξία κιόλας. Θα μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σήμερα θα είναι τα αποκαλυπτήρια; Δεν θα είναι την Τρίτη;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο (Δευτέρα) βράδυ ανακοινώνεται το θέμα. Ώστε από 1η τυπικά να ξεκινήσετε.

 

Ακολουθούν τα όνειρα μαζεμένα, να μην τα ψάχνετε.

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός, Πρώτο

 

Βρίσκεσαι σ’ έναν κάμπο, με κόκκινο γρασίδι.

Μυρίζει φωτιά και μπαρούτι, κι εσύ πλησιάζεις τη μυρωδιά. Φλεγόμενα πουλιά βλέπεις να πετούν πάνω από το κεφάλι σου, τσιρίζοντας με παιδικές φωνούλες.

Περπατάς, και περπατάς, μέχρι που φτάνεις στην πηγή.

Ένα δέντρο, με κόκκινους καρπούς. Απλώνεις το χέρι κι αρπάζεις έναν.

Η απόλυτη σιωπή για λίγο. Σίγησαν και τα πουλιά.

Φέρνεις το αντικείμενο στο στόμα σου. Το δαγκώνεις.

Και το δέντρο τυλίγεται στις φλόγες.

Ξυπνάς, λίγο πριν ολάκερος ο κόσμος σου καεί.

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός, Δεύτερο

 

Στα πόδια σου κρίκοι, που σέρνουν βαριές αλυσίδες.

Περπατάς για ώρες σε έναν τόπο αχανή. Κάποια στιγμή γυρνάς πίσω σου, παρατηρείς ότι αφήνεις μια κόκκινη γραμμή στο έδαφος.

Τρομάζεις, θες να τρέξεις. Και μπροστά σου βλέπεις την ίδια κόκκινη γραμμή, λες και δεν την άφησες ποτέ πίσω σου, λες κι εκεί υπήρχε πάντα. Ακολουθείς με το βλέμμα την πορεία της, και σε οδηγεί πάλι σ’ εσένα.

Κύκλος, σκέφτεσαι, και τότε βλέπεις για πρώτη φορά τους τοίχους γύρω σου.

Δεν βρίσκεσαι σε μια αχανή έκταση, παρά σ’ ένα στενό κελί.

Και ξυπνάς.

 

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός, Τρίτο

 

Νύχτα απ’ έξω. Το σπίτι είναι ήσυχο. Η τηλεόραση φωτίζει με άρρυθμες λάμψεις το δωμάτιο.

Όταν ακούς τρίξιμο στις σκάλες, η οθόνη τρεμοπαίζει. Και σβήνει, βυθίζοντάς σε στο σκοτάδι.

Μια προφυρή δέσμη φωτός περνά από τη χαραμάδα της πόρτας. Κάποιος στέκεται από την άλλη πλευρά.

Ο άγνωστος ανοίγει αργά την πόρτα. Εσύ ακίνητος. Εκείνος έρχεται προς το μέρος σου, με όπλο βαρύ στο χέρι.

Σαν ετοιμάζεσαι να πηδήξεις από το κρεβάτι, ένας πυροβολισμός σε σταματά. Και ξυπνάς.

 

Τώρα για κάποιο τελευταίο hint... Χμμ...

Καταρχάς, είχαν δίκιο όσοι έλεγαν ότι ο Μορφεύς είναι σατανικός, τους πιστεύω τώρα κι εγώ. Γιατί στο 3ο όνειρο παίζει τυπογραφικό, που δείχνει τη βιασύνη του, η οποία με τη σειρά της δείχνει ότι αποφάσισε να βάλει το συγκεκριμένο στοιχείο την τελευταία στιγμή, λες κι ο μόνος του στόχος ήταν να σας μπερδέψει.

 

Και κάτι τελευταίο, από περιέργεια και μόνο

Και για να λύνονται και τα προ του θέματος μυστήρια:

Τα βασικά συστατικά της λογοτεχνίας ίσως να σας οδηγήσουν στο θέμα.

Και ναι, καλά το καταλάβατε (στον παράλληλο κόσμο δηλαδή που περιέγραφα τις προάλλες, γιατί στον δικό μας Μπααα η Κατανοησομεζούρα):

Η Τεχνολογία είναι αναγραμματισμός της Λογοτεχνίας (Γρίφοι 101 guys).

Τελικά παρακολούθησε κανείς σεμινάρια γριφολογίας (γιατί κανονικά μαθήματα δεν γίνονται καλοκαιριάτικα, οπότε μόνο με σεμινάρια είχατε ελπίδες για βελτίωση :p);

 

Ραντεβού αύριο το βράδυ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..