Jump to content

Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Ιρμάντα
 Share

  

14 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα
      8
    • Η μάχη των κόσμων
      6

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

james-ryman-sci-fi-horror-artist-portfol....θα σας άφηνα να

εμπνευστείτε από την εικόνα του Ryman και μόνο....αλλά δεν είναι τέτοιο το παιχνίδι.

Πάμε άλλη μία:

terror-from-beyond-a-list-of-sci-fi-horrΓνωρίζω πως δεν κάνω hosting για διαγωνισμό του sff αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ, συγχωρείστε με.

Θέλω τρόμο ή/και εφ, για όσους δεν κατάλαβαν.

Τρόμο που ως και τα στοιχεία ή/και τα ανδροειδή να σας φοβηθούνε....

 

Ποιος είναι μέσα τελικά;

Μέχρι το βράδυ περιμένω να δω χεράκια να σηκώνονται.

Θα δώσω θέμα εκεί κοντά στα περίεργα μεσάνυχτα.

Όπως πάντα, όσο περισσότεροι, τόσο πιο καλά.

Θερμή παράκληση: να αρχίσουμε να ανεβάζουμε τις ιστορίες από την άλλη Παρασκευή, ή το Σάββατο καλύτερα. Αυτό σας δίνει και χρόνο να τις δουλέψετε και χρόνο να ξεθυμάνει ο φαντασοδιαγωνισμός που τρέχει.

Στο τέλος, και μετά το ανέβασμα των ιστοριών, θα τρέξει poll για όσους επιθυμούν να λάβουν μέρος, βέβαια. (Σπύρο για σένα μιλάω).

.....περιμένω μέχρι το βράδυ να δω αν θα επιβιβαστεί και καμιά γυναίκα στο Event Horizon....

Edited by Mesmer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφίες! Στην πρώτη θα μπορούσαν να κολλήσουν τόσα πολλά. Από εξωγήινους, παράλληλες διαστάσεις, μέχρι νεκρομαντείες, επικλήσεις πνευμάτων και απαγορευμένα ξόρκια που στράβωσαν φρικτά! Η δεύτερη, δεν ξέρω γιατί, αλλά θα μπορούσε να ήταν διαφημιστική φωτό του ινστιτούτου αδυνατίσματος του Pinhead! "Ελάτε σε εμάς και θα χάσετε όλα τα περιτά! Κιλά,σάρκες , ή ψυχές!" :)

 

Κόλλησες και το αγαπημένο μου Event Horizon, και έδεσε το γλυκό! Αν και συνεχίζω να είμαι μακριά από ε.φ. Αν μου έρθει καμιά ιδέα καθαρού τρόμου, εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρών!  :yessir:

 

Θα είναι ελεύθερο ή θα έχει όριο λέξεων; Προτείνω ελεύθερο, σε λογικά πλαίσια όμως, για να αναπτυχθούν αστρίμωχτα οι ιστορίες να τις απολαύσουμε.

 

Α! Μην το ξεχάσω, φυσικά και θα συμμετέχω με ιστορία, η υπέροχη παρέα και με εισαγωγή by Ιρμάντα = δεν χάνεται, αλλά -συγχωρέστε με- θα απέχω από το poll.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέξεις ελεύθερες αλλά μην παραξεφύγουμε.

 

20.000-30.000 το πολύ... :p

 

Αστειεύομαι φυσικά, είπαμε, σε λογικά πλαίσια, να μας διαβάσει και κανείς. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Λέξεις ελεύθερες αλλά μην παραξεφύγουμε.

 

20.000-30.000 το πολύ... :p

 

Αστειεύομαι φυσικά, είπαμε, σε λογικά πλαίσια, να μας διαβάσει και κανείς. 

...αλλά μην ξεπεράσει κανείς τις 50.000.... :man_in_love: :man_in_love: :man_in_love:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είμαι μέσα κι εγώ!

 

Το όριο λέξεων θα είναι χαλαρό αλλά πόσο καιρό θα έχουμε στη διάθεσή μας; Μία εβδομάδα ή παραπάνω; Ρωτάω γιατί γεννάται το εξής ερώτημα: μπορεί κάποιος να θέλει να γράψει ας πούμε κάπου μεταξέ 10000 - 20000 λέξεις και να μην τον φτάσει ο χρόνος! Δεν είμαι εγώ αυτός πάντως – βγάζω άνετα 4000 λέξεις την ημέρα. Αλλά κάποιος άλλος με μικρότερο ημερήσιο μέσο όρο λέξεων ίσως έχει πρόβλημα. Απλά έναν προβληματισμό καταθέτω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα είναι να ανεβάσετε ιστορίες μέχρι το επόμενο Σάββατο 17 του μήνα και σε καμία περίπτωση νωρίτερα από Πέμπτη 15 του μήνα (μην πω και Παρασκευή) για να έχει τελειώσει ο διαγωνισμός του σφφ. Οπότε χρόνο θα έχετε...

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α! Μην το ξεχάσω, φυσικά και θα συμμετέχω με ιστορία, η υπέροχη παρέα και με εισαγωγή by Ιρμάντα = δεν χάνεται, αλλά -συγχωρέστε με- θα απέχω από το poll.

 

Ωχ, κακό αυτό, πάλι θα παρακολουθείς την ώρα που θα μας πετάνε στην αρένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α παιδιά οι εικόνες είναι για να σας βάλουν στο κλίμα. Δεν είναι απαραίτητα υπαινιγμοί. Το μέγεθος τώρα. Αντε 8-10 σελίδες;; Δεν είναι ότι υπάρχει όριο αλλά...

Link to comment
Share on other sites

 

Α παιδιά οι εικόνες είναι για να σας βάλουν στο κλίμα. Δεν είναι απαραίτητα υπαινιγμοί. Το μέγεθος τώρα. Αντε 8-10 σελίδες;; Δεν είναι ότι υπάρχει όριο αλλά...

 

Ανυπομονώ να δω την εισαγωγή... μάλλον τις εισαγωγές λογικά πρέπει να είναι 2 έτσι δεν είναι; μια για την ιστορία τρόμου και μια για την επ. φαντασία

 

 

Μάλλον μία εισαγωγή θα είναι και ο καθένας θα αποφασίσει ποιο δρόμο θα ακολουθήσει τρόμο, Ε.Φ. ή μείξη και των δύο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά μέσο όρο μια σελίδα σε 12αρα σειρά είναι 250 λέξεις, με συνηθισμένο όριο τις 3500 λέξεις έχουμε 16 σελίδες περίπου.

Την προηγούμενη φορά βέβαια με την αγαπητή αγωνοθέτρια έγραψα μόλις 37 σελίδες! Κάπου 9600 λέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία εισαγωγή που νομίζω πως μπορείτε να την κατευθύνετε όπως θέλετε.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί πολιτική διαφήμιση εικόνα-στοιχείο:

 

67e243badbe316c4b1dc8f74efe7df30.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..λοιπόν.

Και επειδή αρχίζω να νυστάζω.....

 

 

Τζίμη, πρέπει να κόψεις επιτέλους το πιοτό- η πρώτη του σκέψη. Ο διάδρομος του σπιτιού μάκραινε μπρος του: υπολογίζοντας λάθος την απόσταση, παρέσυρε κι έριξε την φωτογραφία της από ένα στρογγυλό τραπεζάκι που έστεκε στη γωνία. Την μάζεψε, απόρησε που δεν την είχε κάψει μαζί με τα άλλα της πράγματα, άντε γαμήσου, της είπε και την έστησε ανάποδα στο τραπεζάκι. Η μανία του να γίνονται ανάποδα όλα ήταν το μόνιμο παράπονό της. Η οθόνη στον υπολογιστή του άναβε ακόμη, γεμίζοντας το σκοτεινό δωμάτιο με αλλόκοτο φως από το φρικαλέο screen saver ενός προσώπου που έλιωνε αέναα και ανασχηματιζόταν, σαν μηχανισμός ανακύκλωσης λιωμένου κεριού. Δεν θυμόταν να είχε αφήσει τίποτα ανοιχτό πριν φύγει. Τι στην ευχή.
Ένα τραγούδι ακούστηκε, ένας απόηχος από παλιά μουσική και ράδιο: πίσω του, άναψε ένα γλυκό, σπιτικό φως. Άργησες απόψε, Τζίμη, είπε η άλλη φωνή. Ο Τζίμης γύρισε να κοιτάξει.
Ο πίνακάς του, μια σουρεάλ ελαιογραφία εμπνευσμένη από την κάρτα του Κρεμασμένου των Ταρό, έπιανε σχεδόν τον μισό τοίχο. Η ένταση του ραδιοφώνου δυνάμωσε. Πάλι άργησες, ξανάρθε η φωνή.

 

 

Κατά τη γνώμη μου μπορείτε να στρίψετε το όχημα είτε προς σκιφι είτε προς τρόμο. Είτε να κάνετε συγκερασμό.

Μακάρι να σας αρέσει και να απολαύσετε το παιχνίδι με καλές ιδέες και πλούσια έμπνευση.

Και μην ξεχνιόμαστε, γαλέρες και -δεν έχει. Όποιος χάσει, καταλήγει εδώ:

corridor-from-metropolis.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μια αιωνιότητα στην ουρά! Χειρότερα από τις γαλέρες!

 

Ουπς μας έριξες στα δύσκολα δεσποσύνη! Αυτή η εισαγωγή είναι πιο σκληρή από την άλλη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια αιωνιότητα στην ουρά! Χειρότερα από τις γαλέρες!

 

Ουπς μας έριξες στα δύσκολα δεσποσύνη! Αυτή η εισαγωγή είναι πιο σκληρή από την άλλη.

Είναι παλουκοπάλουκο. Τι να κάνω παιδιά. Αφού χρειάζομαι εργατικό δυναμικό. Ποιος θα τρέξει τις γαλέρες και τα κολαστήρια εργοστάσιά μου;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, δύσκολη εισαγωγή, αλλά έχω μία ιδέα πολύ μπέρδεμα που μπορεί να αξίζει να την μαρινάρω λίγο. Θα δείξει, υπάρχει άφθονος χρόνος. Ευχαριστούμε Ειρήνη... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη πολύ ενδιαφέρουσα η εισαγωγή!

 

Ήδη έχω φτιάξει μια ολοκληρωμένη ιστορία στο μυαλό μου. Τώρα βέβαια θα πρέπει να την αποτυπώσω στο χαρτί. Ίσως σε είκοσι ή τριάντα χρόνια από τώρα να μην χρειάζεται να ανεβάζουμε αρχεία κειμένου αλλά αρχεία σκέψης ... !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Ίσως σε είκοσι ή τριάντα χρόνια από τώρα να μην χρειάζεται να ανεβάζουμε αρχεία κειμένου αλλά αρχεία σκέψης ... !

 

Συγγνώμη για το σπαμ, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

 

http://community.sff.gr/topic/15492-ο-συλλέκτης/?p=258683

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Ίσως σε είκοσι ή τριάντα χρόνια από τώρα να μην χρειάζεται να ανεβάζουμε αρχεία κειμένου αλλά αρχεία σκέψης ... !

Συγγνώμη για το σπαμ, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

 

http://community.sff.gr/topic/15492-ο-συλλέκτης/?p=258683

Ναι. Εχω γράψει κι εγώ μια ιστορία που λέγεται ο συλλεκτης. Τι συζητούσαμε πριν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Ίσως σε είκοσι ή τριάντα χρόνια από τώρα να μην χρειάζεται να ανεβάζουμε αρχεία κειμένου αλλά αρχεία σκέψης ... !

 

Συγγνώμη για το σπαμ, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

 

http://community.sff.gr/topic/15492-ο-συλλέκτης/?p=258683

 

 

 

Δεν την είχα διαβάσει και το έκανα τώρα με την ευκαιρία. Ωραία ιστορία.

Και χμμ θα μπορούσε να ήταν σχετική και με την εισαγωγή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει η παρέα, γράφουμε; Εγώ απόψε λέω να ξεκινήσω, κάτι σε scifi horror που δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορώ να το φτιάξω έτσι όπως το φαντάζομαι. Έχει πολύ ενδιαφέρον όμως να δοκιμάσω και είμαι πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα.

 

Εσείς που κινήστε, σε scifi, σε horror, σε συνδυασμό των δύο, πουθενά ακόμα; Μην ξεχνάτε, τα ορυχεία της Ειρήνης περιμένουν νέα χέρια... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και νέα μυαλά οι σκλάβοι ζόμπι που στρατολόγησα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι  από τον πρόλογο. Μια αρχική ιδέα που είχα δεν με οδήγησε πουθενά και το βλέπω μάλλον δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..