Jump to content
Ιρμάντα

Write-Off #82 (MadnJiM & Disco_Volante)

14 members have voted

1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

• Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα
      8
    • Η μάχη των κόσμων
      6

Recommended Posts

MadnJim

Ανέβασα την ιστορία μου στην βιβλιοθήκη επιστ. φαντασίας, λέγεται "Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα". Ελπίζω να σας διασκεδάσει και να σας προσφέρει μπόλικο γέλιο. :)

Θα είναι η συμμετοχή μου στη διαγωνιστική διαδικασία του παιχνιδιού, αν τελικά αποφασιστεί να συνεχιστεί το παιχνίδι. :)

• Like 3

elgalla

Δεν βρίσκω λόγο να μην παίξετε. Μία καλογραμμένη ιστορία είναι μία καλογραμμένη ιστορία, ανεξάρτητα από το είδος. Αλλιώς δεν θα είχαν νόημα τα παιχνίδια ούτε οι διαγωνισμοί. Θα λέει ο ένας: "εγώ έγραψα horror comedy", θα λέει ο άλλος: "εγώ έγραψα splatterpunk", θα λέει ο τρίτος: "εγώ έγραψα γοτθικό τρόμο" - αλοίμονό μας. Επίσης, η κωμωδία δεν είναι είδος, το sci-fi είναι είδος. Μπορείς να γράψεις οποιοδήποτε είδος σε κωμωδία και δεν παύει να ανήκει στο είδος. Αφού κι οι δύο έχετε γράψει sci-fi γιατί να μην παίξετε;

• Like 3

Disco_Volante

Ίσως και σήμερα ανεβάσω και εγώ τη δική μου. Έπεσε πολύ έρευνα αυτή την εβδομάδα και μειώθηκε ο ελεύθερος χρόνος.

Έχω μια απορία: Όταν η ιστορία είναι μείγμα Ε.Φ. και τρόμου αλλά δεν μπορείς να αποφασίσεις τι από τα δύο κυριαρχεί σε ποια βιβλιοθήκη την ανεβάζεις;!

Σπύρο το απόγευμα θα διαβάσω σίγουρα τη δική σου :)

• Like 3

MadnJim

Ίσως και σήμερα ανεβάσω και εγώ τη δική μου. Έπεσε πολύ έρευνα αυτή την εβδομάδα και μειώθηκε ο ελεύθερος χρόνος.

Έχω μια απορία: Όταν η ιστορία είναι μείγμα Ε.Φ. και τρόμου αλλά δεν μπορείς να αποφασίσεις τι από τα δύο κυριαρχεί σε ποια βιβλιοθήκη την ανεβάζεις;!

Σπύρο το απόγευμα θα διαβάσω σίγουρα τη δική σου :)

Στη βιβλιοθήκη επιστ. φαντασίας υποθέτω Βαγγέλη. Ο τρόμος είναι κάτι πιο γενικό πιστεύω, στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το scifi στοιχείο της ιστορίας που τη χαρακτηρίζει.

Θα περιμένω όταν διαβάσεις τον Έντι να μου πεις αν σε έκανε να γελάσεις... :)

Dreamer

Παιδιά εγώ θα καταθέσω την ιστορία μου κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον. (όποτε βρω χρόνο και αφοσιωθώ σε αυτό) 

Δεν υπάρχει περίπτωση να την στείλω στον κάδο ανακύκλωσης κρίμα είναι. 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανένας με αυτό που θα πω αλλά ο μόνος λόγος που πήρα μέρος στο Write-Off δεν είναι η διαγωνιστική διαδικασία δηλαδή ποιος θα βγει πρώτος ή ποιος δεύτερος ειλικρινά με αφήνει παντελώς αδιάφορο αυτό.

Ο μόνος λόγος που πήρα μέρος είναι να διαβαστεί η ιστορία μου από τουλάχιστον 1 ή 2 άτομα αν την διαβάσουν και παραπάνω καλά θα είναι και να μου πουν τι τους άρεσε και τι όχι ακόμη να πουν τι γνώμη τους από τεχνικής πλευράς ώστε να αποφύγω την επόμενη φορά να κάνω τα ίδια λάθη.

Εννοείτε ότι θα διαβάσω και τις υπόλοιπες ιστορίες των διαγωνιζομένων και θα εκφράσω την γνώμη μου.

• Like 3

MadnJim

Δεν νομίζω να παίζει κανείς για την θέση στο βάθρο. Προσωπικά, απολαμβάνω την παρέα, και φυσικά είναι πάντα μια καλή ευκαιρία για άσκηση. Βέβαια μετά από τόσα WriteOff που πήρα μέρος μου έχουν μείνει προίκα κι ένα σωρό ιστορίες, κι είναι κι αυτό ένα ακόμα σημαντικό κέρδος. Αλλά το βασικότερο είναι ότι απολαμβάνω την παρέα, αυτό είναι στ' αλήθεια μοναδικό για μένα. :)

• Like 4

Disco_Volante

Ανέβασα κι εγώ την ιστορία μου (Η μάχη των κόσμων).

Προσπάθησα να την περιορίσω στις 10000 λέξεις έτσι ώστε το μέγεθός της να μην αποθαρρύνει τους επίδοξους αναγνώστες.

Καλή διασκέδαση :)

• Like 3

MadnJim

Και κάπου εδώ το WriteOff#82 ολοκληρώθηκε όσον αφορά τη συγγραφή και παρουσίαση των ιστοριών. Εμείς κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε, τώρα είναι η σειρά σας, για να μας τιμήσετε διαβάζοντας, σχολιάζοντας, και φυσικά ψηφίζοντας αυτήν που θα σας αρέσει περισσότερο. :)

Καλή επιτυχία Βαγγέλη, έχοντας ήδη διαβάσει την ιστορία σου άρχισα από τώρα τις ετοιμασίες για τα ορυχεία της Ειρήνης... :)

• Like 5

elgalla

Ξεκίνησα την ανάγνωση, καλή επιτυχία και στους δυο σας!

• Like 5

Disco_Volante

Καλή ανάγνωση σε όλους κι από εμένα!

Συγνώμη για το μέγεθος των ιστοριών. Ξέρω 10000 δεν είναι καθόλου λίγες αλλά πιστέψτε με και τα δύο διηγήματα διαβάζονται νεράκι.

Καλή επιτυχία Σπύρο! Ελπίζω να μην καταλήξουμε και οι δύο στα ορυχεία :)

Edited by Disco_Volante
  • Like 3

SymphonyX13

Διάβασα και σχολίασα και τις δύο ιστορίες. Συγχαρητήρια για τις ωραίες ιστορίες που μας προσφέρατε και καλή επιτυχία και στους δύο σας!

• Like 1

Ιρμάντα

Να μαι κι εγώ, σας έλειψα;;;;

Βλέπω πως μονάχα δύο απόμειναν αμετακίνητοι τιμητές των αγώνων. Πώς να το χαρακτηρίσω αυτό; Δειλία ή (γκουχ-γκουχ) δύσκολο πρόλογο;

Να ξεκινήσουμε το Poll μας;;;;;

Πιστεύω θα ήταν κρίμα να ακυρωθεί το παιχνίδι σε αυτή τη φάση. Και επειδή πρόκειται για παιχνίδι προτείνω να συνεχίσουμε ως έχει. Τι λέει και η διοργανώτρια; Μελαγχολεί γιατί περίμενε περισσότερο κόσμο για τα κάτεργα; :)

Τέτοια λέγε. Έχω και τα νεύρα μου από κάτι άσχετα. :ranting: Και οι δυο ρε. Αλάτι θα βγάζετε. Κόμπους θα τρέχει ο ιδρώτας. Αυλάκια θα κάνει ο βούρδουλας στην πλάτη. Κι εγώ θα πίνω το αναψυκτικό μου ρε. :beerchug: Κάτω από την ομπρέλα. :beach: Ααααα. Το φχαριστήθηκα μόνο που το οπτικοποίησα. :diablo:

• Like 2

MadnJim

Hahahah, dream on deary, I've allready booked a seat on the SpeedSphere to Hollow Earth, I'm leaving right after the last bell of the contest, 'cause I won't ever let myself dragged to your mines for the rest of my immortal days. Never I say... :p

Μας έλειψες Ειρήνη! Ελπίζω να αναρρώσατε εντελώς και όλα να βρίσκουν πάλι τους κανονικούς σας ρυθμούς. :)

Ναι, νομίζω πως είναι ώρα να να ανακοινώσεις την έναρξη της ψηφοφορίας, και να ορίσεις την ημερομηνία της λήξης ώστε να ξέρω πότε να την κοπανήσω πριν με βρουν τα ζόμπια σου και με τραβολογάνε στα ορυχεία σου που θα ρίχνει αυλαία στο WriteOff#82. :)

Edited by MadnJim
  • Like 3

Ιρμάντα

ΟΚ έχω ειδοποιήσω μοδεράτορα για το πολλ.

Από τη στιγμή που ανοίξει υπολογίζουμε ακριβώς μία εβδομάδα.

Τα παλικάρια στο Hollow Earth είναι μιλημένα. Δεν γλυτώνεις λέμε!

Ναι, όλα ειναι καλά τώρα....ευχαριστώ!

• Like 3

MadnJim

Grumpy-snow-white-and-the-seven-dwarfs-6

Γρρμφφφ, εντάξει, παραδίνομαι, θα σκάψω. Αλλά αν βρω ευκαιρία, να το ξέρεις, θα το σκάσω αμέσως...

• Like 2

Disco_Volante

Ειρήνη ο μικρός τι κάνει; Όλα καλά;

Περίμενες να βγάλεις στρατό για το κάτεργο αλλά τελικά ένας θα είναι ο τυχερός. Αν είμαι εγώ αυτός να ξέρεις ότι δύο πράγματα σιχαίνομαι να κάνω: χειρονακτική εργασία και αναμονή σε ουρά :)

Edited by Disco_Volante
  • Like 1

Ιρμάντα

Ειρήνη ο μικρός τι κάνει; Όλα καλά;

Περίμενες να βγάλεις στρατό για το κάτεργο αλλά τελικά ένας θα είναι ο τυχερός. Αν είμαι εγώ αυτός να ξέρεις ότι δύο πράγματα σιχαίνομαι να κάνω: χειρονακτική εργασία και αναμονή σε ουρά :)

Ολα καλά πια! Ευχαριστώ!

Να ξέρεις ότι έχω κι άλλα βασανιστήρια υπόψη μου...Δεν γλυτώνεις τόσο απλά!

• Like 2

MadnJim

Ειρήνη ξέρω ποιο θα ήταν το καλύτερο βασανιστήριο για τον Βαγγέλη! Χεχεχε, να τον ανεβάσεις σε μια ταράτσα που να είναι στημένο ένα ισχυρό πανάκριβο τηλεσκόπιο να σημαδεύει τον νυχτερινό ουρανό, και να τον δέσεις ένα μέτρο μακριά του να μη το φτάνει!  :spiteful:

• Like 3

Mesmer

Σας ετοίμασα και το poll. Οι ψηφοφόροι ας αρχίσουν να συρρέουν.

Εγώ έχω διαβάσει τη μία ιστορία. Ελπίζω να προλάβω να διαβάσω και την άλλη έγκαιρα.

• Like 3

MadnJim

Σ' ευχαριστούμε Άγγελε! :)

Έκανα ποδαρικό, ψήφισα φυσικά την ιστορία του Βαγγέλη, κι όχι μόνο για τυπικούς λόγους ευγένειας, αλλά και επειδή πραγματικά μου άρεσε πολύ η ιστορία του. Καλή επιτυχία συμπαίκτη. :)

Edited by MadnJim
  • Like 2

Ιρμάντα

Αυτό σημαίνει πως οι κάλπες κλείνουν....μεσάνυχτα, 28 προς 29 Οκτώβρη.

May the best slave man win!!! :clover:Καλή τύχη και στους δυο σας!

• Like 2

Disco_Volante

Ψήφισα κι εγώ, την ιστορία του Σπύρου φυσικά, γιατί πραγματικά με έκανε να γελάσω πολύ!

Καλή τύχη φίλε μου :)

• Like 1

SymphonyX13

Ψήφισα και εγώ την ιστορία μ... εεε την ιστορία του Έντι εννοώ. :) Γέλασα πολύ μαζί της και θέλω να ευχαριστήσω τον Σπύρο για τα λίγα παραπάνω λεπτά ζωής που μου χάρισε, αφού το γέλιο μακραίνει την ζωή όπως λένε! :) Και η ιστορία του Βαγγέλη με διασκέδασε όμως, ιδιαίτερα στα πιο τρομακτικά σημεία της. Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία και στους δύο!

• Like 2

MadnJim

Ψήφισα και εγώ την ιστορία μ... εεε την ιστορία του Έντι εννοώ. :) Γέλασα πολύ μαζί της και θέλω να ευχαριστήσω τον Σπύρο για τα λίγα παραπάνω λεπτά ζωής που μου χάρισε, αφού το γέλιο μακραίνει την ζωή όπως λένε! :) Και η ιστορία του Βαγγέλη με διασκέδασε όμως, ιδιαίτερα στα πιο τρομακτικά σημεία της. Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία και στους δύο!

Καθαρίζει και τα μάτια (με τόσα δάκρυα), τα νεφρά (...), τις σχέσεις με τους γείτονες (που πετάγονται σε κάθε ανεξέλεγκτο χείμαρρο γέλιου)... :whistling:

• Like 1

WILLIAM

Μόλις βγήκα από το παραβάν, τελείωσα με την κάλπη και τώρα βγαίνω, έξιτ πολλ έχει;

• Like 1