Jump to content

The gap series!


Recommended Posts

Se osous aresei i space opera tous proteinw anepifulakta The Gap series tou Stephen Donaldson.Min perimenete kati analogo se star wars!Einai polu pio skoteino kai arrwsthmeno.Oi xarakthres 8umizoun autous tou MArtin gia osous kseroun.Gematoi anasfaleies,aretes,elatwmata,via,pa8h ktl ktl.Kleistofovikh atmosfaira agwnias kai xarakthres me tous opoious sumpasxeis h miseis!Tipota kalogualismeno.H plokh kai h intriga einai polu psagmenh.Prokeite gia 5 vivlia.To prwto einai mikrouli kai eisagwgiko.Dusthxws uparxei mono sta Agglika.Ama sas aresei h plousia plokh,oi "grizoi" xarakthres,h sklhrh drash,h epafh me musthrious ekswghinous politismous kai ta taksidia,to lathremporio kai ta kinigita sto axanes diasthma(se ena sumpan katekthmeno apo thn an8rwpothta pou omws exei arxisei na parakmazei)tote trekste:)

 

P.S:Ekei mesa uparxei kai o megaluteros anti-hrwas.Angus Thermopyle his name[onoma kai auto:)]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επειδή στην Ελλάδα, δυστυχώς, τα περισσότερα καταστήματα δεν είναι και τόσο ενημερωμένο όσον αφορά τη Φαντασία, ρίξε μια ματιά στο Amazon.co.uk. Απο κεί και πέρα, ίσως να υπάρχει και στο Σολάρις ή στον Ελευθερουδάκη, αν και δεν είμαι σίγουρος --δηλαδή, τελευταία εγώ δεν το είχα δει.

Link to comment
Share on other sites

Poy mporw na to bro?Epsaksa alla den brika tipota

Στην Αθήνα έχω πολύ καιρό να πάω, θυμάμαι, όμως, ότι η Φωλιά του βιβλίου είχε πάρα πολλά βιβλία φαντασίας κι επιστημονικής φαντασίας. Είναι σε μια στοά πάνω στην Πανεπιστημίου, λίγο πριν το Σύνταγμα. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι τη διεύθυνση ακριβώς.

Στην Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις τη σειρά στο βιβλιοπωλείο Η Άγνωστη Καντάθ, Αιμ. Γρεβενών 6 και Δημητρίου Γούναρη γωνία. Το τηλέφωνο είναι 2310229060.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Σκώληκα, η space opera είναι επιστημονική φαντασία που δεν ακοκολουθεί, όμως, τόσο στενά την τεχνολογία και την επιστήμη, αλλά περισσόερο ασχολείται με την πλοκή και τους χαρακτήρες. Πχ, το StarWars είναι space opera. Το Dune, από την άλλη, πραγματικά, δεν ξέρω τι είναι. Πάντως, δε νομίζω ότι θεωρείται και hard scifi. Για μένα, anyway, είναι fantasy. :p

Link to comment
Share on other sites

Palia paidia ston Eleu8eroudakh ta vriska eukola kai ta 5.Twra exw kairo na ta dw!Gardiner alh8euei oti uparxoun sthn Agnwsth KAnta8?Thelw na ta agorasw giati ta xa diavasei apo filo kai den thelw na mplekw me pistwtikes ktl!Ksereis an h Agnwsth Kanta8 stelnei sthn upoloiph Ellada?!?!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Έφτασε στα χέρια μου επιτέλους και ο 3ος τόμος (4ο βιβλίο νομίζω, τα 2 πρώτα είναι σε ένα τόμο) της σειράς Gap, το Chaos and Order. Άντε, να δούμε αν αξίζει το ψάξιμο και τις παραγγελίες...(που ξεκίνησε βέβαια γιατί είχα βρει τα άλλα σε προσφορά).

Link to comment
Share on other sites

10-year-term-life-insurance.gif

E, το προτιμώ από ένα ξερό ποστ στο "τι αγοράσατε" και θέλω να δω αν έχει άλλος κάτι να πει για αυτή τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διαβάζοντας για πρώτη φορά κάποιο βιβλίο του Stephen Donaldson πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω μείνει αρκετά εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα, γιατί εκτός από κάποιες αναφορές σε λίστες προτεινόμενων δεν ήξερα τίποτα για την σειρά Gap, όπως ούτε για τον ίδιο.

Παρακάτω ένα σχόλιο από τα πρώτα δύο που τελείωσα:

 

The Real Story

Στο πρώτο μέρος της σειράς ο Donaldson μας διηγείται την ιστορία του Angus Thermopyle, την αληθινή ιστορία του.

 

Ο Angus είναι ένας αποτυχημένος πειρατής, που ζει μόνο για κλέβει χωρίς να νοιάζεται αν πρέπει να σκοτώσει γι’ αυτό. Όμως ανακαλύπτοντας τυχαία μια κοπέλα, θα βρεθεί μπλεγμένος μέσα σε συνομωσίες και δύσκολες καταστάσεις, και θα πρέπει να αποφύγει τους εχθρούς του μιας και το μόνο που θέλουν είναι να τον βγάλουν από τη μέση.

Βέβαια ο συγγραφές από την άλλη, αν και έχει κάνει τον πρωταγωνιστή αρκετά σαδιστή, δεν διστάζει στο να δείχνει αρκετά σκληρές σκηνές, παίζοντας όμως ταυτόχρονα και με την ψυχολογία και το μυαλό του, βγάζοντας στην φόρα όλα τα εσώψυχα του.

Όμως προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτός ο συνδυασμός μιας και το χειρίζεται πολύ καλά.

Επίσης, η γραφή του, αν και λίγο δύσκολη, είναι πολύ καλή και δεν περίμενα με τίποτα ότι μέσα σε μια νουβέλα θα κατάφερνε να βγάλει μια τόση καλή αλλά και περίπλοκη ιστορία βάζοντας τους χαρακτήρες σε ένα συνεχή κύκλο, όπως αναφέρει και ο ίδιος, ήρωα-κακού-θύματος.

 

Σίγουρα είναι μια ιστορία που αξίζει να διαβαστεί, αν και ίσως δεν θα αρέσει σε πολλούς καθώς θέλει να έχεις γερό στομάχι, αλλά όσοι είστε φανς της space opera ή γενικώς του δυνατού Sci-Fi πιστεύω θα σας αρέσει.

 

Forbidden Knowledge

Στο δεύτερο μέρος βλέπουμε τα πράγματα λίγο αντίστροφα αυτή τη φορά, με τον μισητό εχθρό του Angus να είναι πρωταγωνιστής, τον Nick Succorso.

Ο Nick, παρ’ ότι τον γνωρίζουμε λίγο στο πρώτο μέρος, είναι ένας πολύ περίεργος τύπος και, παρ’ όλο που οι φήμες τον έχουν ότι είναι ένας ανίκητος τύπος που δεν χάνει πουθενά και ότι θέλει το παίρνει, είναι στην πραγματικότητα ίσως χειρότερος και από τον ίδιο τον Angus.

 

Στην ιστορία βλέπουμε τον Nick μαζί με το σκάφος και το πλήρωμα του να μπαίνουν στις δικές τους περιπέτειες προσπαθώντας να βρουν ένα μέρος για να επισκευάσουν το σκάφος τους, όμως στην πορεία, θα βρεθούν κάπου που δεν έπρεπε να πάνε.

Η Morn από την άλλη, είναι μπλεγμένη και πάλι αλλά σε χειρότερες καταστάσεις από την προηγούμενη φορά καθώς προσπαθεί εκτός από το να επιβιώσει να κρατήσει ταυτόχρονα και τα μυστικά της κρυμμένα.

Επίσης εμφανίζεται και λίγο ο Angus που τον βλέπουμε πιο βαθιά στις δολοπλοκίες και στη διαφθορά της UMCP και το μόνο που τον περιμένει είναι ο θάνατος ή και χειρότερα.

 

Όσον αφορά τώρα την γραφή του Donaldson, σε αυτό το βιβλίο μου έβγαλε λίγο το λάδι όμως αποδεικνύει ότι μπορεί να γράψει και μεγάλη ιστορία στο ίδιο επίπεδο, βάζοντας τους χαρακτήρες σε πολλά ηθικά και ψυχολογικά διλήμματα χωρίς όμως να χάνει το ενδιαφέρον της.

 

Συνολικά θα έλεγα ότι είναι μια υπέροχη και δυνατή συνέχεια που σίγουρα δεν πρέπει να χάσετε αν σας άρεσε το πρώτο μέρος.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A Dark and Hungry God Arises

 

Στο τρίτο βιβλίο ο Donaldson αλλάζει λίγο ύφος μιας και η ιστορία επικεντρώνεται πιο πολύ στις δολοπλοκίες, και με τους πρωταγωνιστές να πρέπει να διαλέξουν αν θα παίξουν το παιχνίδι των εχθρών τους ή θα διαλέξουν το δικό τους δρόμο.

 

Η ιστορία συνεχίζεται στον πλανητοειδή Thanatos Minor, ένα μέρος όπου δεν υπάρχουν νόμοι παρά μόνο αυτοί του επικεφαλή του, του The ‘Bill’ (λογοπαίγνιο με τον λογαριασμό). Αλλά καθώς πέφτει «καταλάθος» πάνω στον Davies προσπαθεί να ανακαλύψει τα μυστικά του μιας και το μόνο που τον νοιάζει είναι πως θα βγει κερδισμένος.

Από την άλλη ο Nick, καθώς προσπαθεί να ξεμπλέξει από τις καταστάσεις και τις δολοπλοκίες που τον έχουν φέρει σε οριακό σημείο, δεν τον νοιάζει πια αν θα πρέπει να θυσιάσει τον έναν ή τον άλλον για να ξεφύγει.

Όμως πίσω απ’ όλα αυτά, δεν έχει υπολογίσει στο παιχνίδι τον Angus, που τώρα που έχει «εξελιχτεί», έχει αναλάβει μια αποστολή σωτηρίας ή καταστροφής που θα τον φέρει αντιμέτωπο με παλιούς και νέους εχθρούς και με τις οι δολοπλοκίες της UMCP (United Mining Companies Police) να αρχίζουν σιγά σιγά να ξετυλίγονται.

 

 

Γενικά το βιβλίο μου άρεσε όσο και τα προηγούμενα, ίσως ελαφρώς λιγότερο μιας και στην αρχή ο Donaldson ασχολείται περισσότερο με τους δευτερεύοντες χαρακτήρες, όμως δεν παύει να είναι γεμάτο δολοπλοκίες, ίντριγκες και προδοσίες.  Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι το φινάλε σε αφήνει κάπως στην «μέση», όμως μάλλον αυτό είναι για σε κρατήσει σε αγωνία για την συνέχεια.

Επίσης, η γραφή του συγγραφέα μου άρεσε και πάλι, αν και είναι πιο «ήρεμη» εδώ, αλλά είναι συνολικά είναι αρκετά έξυπνη μιας και χειρίζεται πολύ καλά την ιστορία.

 

Τέλος, είναι μια αρκετά καλή συνέχεια με πολλές δολοπλοκίες και ανατροπές που πιστεύω δεν απογοητεύει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Chaos and Order

 

Στο τέταρτο βιβλίο αυτής της, πραγματικά, σκοτεινής σειράς ο Donaldson συνεχίζει στο ίδιο ύφος με το προηγούμενο αλλά είναι αρκετά πιο δυνατό μιας και λείπουν οι πολλές αναλύσεις στις πολιτικές και στις δολοπλοκίες με τις δυνατές μάχες να κυριαρχούν και με τις ανατροπές να μην σταματάνε λεπτό.

 

Η ιστορία συνεχίζει με τους πρωταγωνιστές να προσπαθούν να ξεφύγουν από τους εχθρούς τους, όμως οι εξωγήινοι Amnioni έχουν φτάσει στο όριο της υπομονής τους θέλοντας πάση θυσία να αποκτήσουν πίσω αυτό που τους κλάπηκε με συνέπεια να είναι σε θέση να κάνουν ακόμα και πόλεμο.

Από την άλλη ο Angus και ο Nick θα βρεθούν αντιμέτωποι με τις δολοπλοκίες της UMCP σε ένα μεγάλο δίλημμα που ή θα τους σώσει ή θα τους καταστρέψει. Όμως όλα αυτά μπορούν πολύ εύκολα να πάνε χαμένα αφού το μόνο που παίρνει είναι μια διαταγή, μόνο μια απλή… διαταγή. “Isaac, priority Gabriel…”

 

Το βιβλίο γενικά, από την αρχή μέχρι το τέλος, είναι πολύ δυνατό με τον Donaldson να συνδυάζει υπέροχα όσα προετοίμαζε στα προηγούμενο βιβλία φτάνοντας την ιστορία σε «επικά» επίπεδα σε σχέση με τα πρώτα που ήταν κάπως πιο προσωπικές ιστορίες.

Βέβαια, το βιβλίο έχει μερικά μειονεκτήματα που με ενόχλησαν λίγο όπως όταν ο Donaldson αλλάζει πρόσωπα έχει το συνήθειο να γράφει περίπου τις ίδιες σκηνές, αλλά από την άλλη οπτική, με συνέπεια μερικές φορές να κουράζει και πιστεύω ότι θα μπορούσαν κάποιες να είναι πιο σύντομες, αν όχι να λείπουν εντελώς.

Όπως επίσης και η ιστορία με τον πλανήτη Valdor θυμίζει κάπως στο στυλ του προηγούμενου βιβλίου, αν και είναι σίγουρα διαφορετικός, όμως όλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησαν ιδιαίτερα μιας και η γραφή του παραμένει να είναι στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα βιβλία, πράγμα που είναι και ένας από τους λόγους που συνεχίζω να τον διαβάζω.

 

Συνολικά πάντως, αν και μερικές φορές το αισθάνθηκα λίγο «βαρύ», είναι ένα πολύ καλό και δυνατό βιβλίο (και θεωρώ το καλύτερο της σειράς μέχρι στιγμής) με τον Donaldson να σε ταξιδεύει στο άγριο διάστημα, σε ένα απέραντο χάος, με ένα πεινασμένο θεό να έχει ξυπνήσει.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

This Day All Gods Die

 

Τελευταίο βιβλίο αυτής της επικής σειράς με τον Donaldson να συνδυάζει τις πολιτικές, τις δολοπλοκίες και τις μάχες σε ένα βιβλίο γεμάτο σασπένς αλλά και ανατροπές.

 

Η ιστορία σε αυτό το βιβλίο επικεντρώνεται, ουσιαστικά, σε ένα σημείο μόνο· στον πλανήτη Suka Bator όπου εκεί είναι όχι μόνο, τα κεντρικά της UMCP αλλά και του Συμβουλίου της GCES και μαζί , θα πρέπει να βρουν μια λύση ανάμεσα στην διαφθορά και τις δολοπλοκίες της αστυνομίας για να αντιμετωπίσουν, ίσως, την μεγαλύτερη απειλή που έχουν δει ποτέ.

Από την άλλη ο Angus και η «ομάδα» του θα αντιμετωπίσουν και αυτοί τις δικές τους περιπέτειες καθώς το μόνο που θέλουν πλέον είναι να ελευθερωθούν από τις δολοπλοκίες της UMCP, όμως αυτό μπορεί να τους φέρει στην πορεία απέναντι και σε ένα θανάσιμο εχθρό.

 

Παρ’ όλο που ο Donaldson εδώ κρατάει σχεδόν σε όλο το βιβλίο την πλοκή σταθερή, σε ένα σημείο μόνο μέχρι το τέλος, έχει το καλό ότι έχει κάνει πολύ δυνατούς και αγαπητούς χαρακτήρες, ακόμα και τους κακούς, που πιστεύω ότι αυτό είναι και το καλύτερο κομμάτι τους βιβλίου. Και αυτό γιατί δεν παύει στιγμή να παίζει με την ψυχολογία τους, βάζοντας τους όμως, πάντα, στις πιο ακραίες καταστάσεις μέσα σε δολοπλοκίες, ανατροπές αλλά και ίντριγκες.

Η γραφή του από την άλλη, παρά το μέγεθος του βιβλίου, είναι πολύ καλή μέχρι το τέλος χωρίς να σε αφήνει να βαρεθείς καθόλου και αν έχει κάποια μειονεκτήματα το βιβλίο είναι πολύ λίγα για να επηρεάσουν την ιστορία.

 

Συνολικά, είναι και αυτό ένα πολύ καλό βιβλίο με τον Donaldson να έχει κάνει ένα εκπληκτικό φινάλε.

 

Σαν σειρά πάντως, παρ’ ότι είναι αρκετά σκληρή στην αρχή δεν περίμενα με τίποτα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ με τον Donaldson να αποδεικνύει σε κάθε βιβλίο ότι μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερος.

Σίγουρα μια σειρά που θα πρότεινα σε αυτούς που θέλουν κάτι πιο σκοτεινό και διαφορετικό από τις πιο «κλασικές» ιστορίες ΕΦ.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια και ψάχνοντας ινφο για το Gap είδα ότι είχα ξεκινήσει κάποτε αυτό το θρεντ. Είχα χάσει επαφή με το φορουμ κ χάρηκα που το ξανα ανακάλυψα. Μάλιστα έχω διαβάσει πλέον και 2η φορά την σειρά και μπορώ να πω ότι μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Ειμαι σίγουρος οτι θα τα ξαναδιαβάσω κάποτε. Κρίμα που δεν χαίρουν τόσο μεγάλης εκτίμησης γενικά. Οι κριτικές είναι καλές παντού, αλλά μάλλον δεν ειναι πολύ πιασάρικα για τπολύ κοινό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..