Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το "Ο άνθρωπός μας στη Αβάνα", του Γκράχαμ Γκρην.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ''Μυστικοί Τόποι''.

 

Την διάβασα και ήταν καλή. Στο ''Η Πόρτα στον Τοίχο'' του Χέρμπερτ Τζωρτζ Ουέλς βλέπουμε τις αντιδράσεις κάποιου που αμφιταλαντεύεται για το αν πρέπει να ανταποκριθεί στο κάλεσμα που του έχει γίνει. Ωραίο, θεωρείται από τα πρώτα και πιο σημαντικά της συγκεκριμένης υποκατηγορίας. Σε διαφορετικό στυλ το ''Δεν υπάρχει Δρόμος Γυρισμού'' του Μπράιαν Λάμλεϋ. Ένας ταξιδιώτης θα δώσει βάση στο παραλήρημα ενός ταλαίπωρου σχετικά με το χαμένο του σπίτι. Με το απαραίτητο αντίτιμο φυσικά, θα αποφασίσει να τον βοηθήσει για να βρεθεί να τρέχει και να μην προλαβαίνει (άθελα μου έκανα ένα hint). Θα μπορούσε να γίνει ένα καλό επεισόδιο στις ''Ιστορίες από την Κρύπτη''. Καταπληκτική ''Η Ευωδία της Σαρσαπαρίλλα'' του αγαπημένου μου Ρέι Μπράνμπερι. Τόσο καλή όσο και την πρώτη φορά. Διαβάστε την και θα ανακαλύψετε την πιο υπέροχη χρονομηχανή που υπήρξε ποτέ. Δυνατό και ''Το Στρατί'' του γνώστη απόκρυφων παραδόσεων Άλτζερνον Μπλάκγουντ. Στη προκειμένη αναφέρεται στον περίφημο Μικρό Λαό της βρετανικής παράδοσης και τη νοσηρή έλξη που ασκεί. Σε ικανοποιητικό επίπεδο και τα άλλα διηγήματα της ανθολογίας.

 

Συνεχίζω με Θανάση Βέμπο και ''Χαμένοι Εξερευνητές''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Τέλος της αιωνιότητας", του Ισαάκ Ασίμωφ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το μεγάλο όνειρο του Παραδείσου, του Σαμ Σέπαρντ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άρχισα το Ατσαλόκαρδος, του Μπράντον Σάντερσον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο στόλος των κόσμων" , των Λάρυ Νίβεν και Έντουαρντ Λέρνερ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Οι θαυματοποιοί των κόσμων" , των Λάρυ Νίβεν και Έντουαρντ Λέρνερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Οι Μεγαλύτεροι Φάροι του Κόσμου'' της Άννα Μαρία Λίλα Μαριότι. Δεν είναι βιβλίο αλλά λεύκωμα, από εκείνα τα πολύ ωραία που βγάζουν οι εκδόσεις Καρακώτσογλου. Αρχικά γίνεται εισαγωγή για εμφάνιση των φάρων κατά την αρχαιότητα, παράλληλα με την ανάπτυξη της ναυσιπλοΐας και της εμπορικής ναυτιλίας. Παλαιότερος και γνωστός ως ένα από τα Επτά Θαύματα του αρχαίου Κόσμου, ο Κολοσσός της Ρόδου. Εικάζεται ως έργο του Χάρητα του Λίνδιου το 290 π.Χ. Ακολουθεί δέκα χρόνια αργότερα ο φάρος της Αλεξάνδρειας που επίσης είναι μέρος της κατηγορίας. Μεγάλη παράδοση στο χώρο είχαν οι Ρωμαίοι με φάρους όπου χρησιμοποιούνταν ξύλα αρχικά στη Μεσόγειο, και στη συνέχεια σε όλα τα όρια της αυτοκρατορίας τους. Αυτός της Λα Κορούνια εξακολουθεί να είναι ενεργός μετά από 2.000 χρόνια! Την σκυτάλη πήραν Αγγλία και Γαλλία με τη λειτουργία τους να ανατίθεται συχνά- πυκνά σε μοναστήρια που βρίσκονταν κοντά. Στη Βόρεια Αμερική έκαναν την εμφάνιση τους στα τέλη του 18ου αιώνα από Ευρωπαίους αποίκους που έφεραν τις συνήθειες τους μαζί τους, κυρίως στη Νέα Αγγλία. Ενώ γίνεται λόγος και για εφευρέσεις που βοήθησαν στο φωτισμό και στην ευκολότερη συντήρηση τους. 

 

Την σκυτάλη παίρνουν φωτογραφίες πραγματικά εκπληκτικής, απαράμιλλης ομορφιάς. ''Λαντέρνα'' το καμάρι της Γένοβας, χτίστηκε το 1543 και έχει ύψος 76 μέτρα. Κατασκευασμένος αρχικά σε βράχο στην ακτή, με την επέκταση του λιμανιού και την κατασκευή αεροδρομίου βρίσκεται πλέον πιο μέσα, σε πιο ασφαλές σημείο. ''Κορντουάν'' στη Γκαρόν, στις εκβολές του Ζιρόντ κοντά στο λιμάνι Μπορντό. Ο παλαιότερος της Γαλλίας με ύψος 57 μέτρα. ''Πόρτλαντ Χεντ'' στο Μέιν, δένει πολύ ωραία με το σπιτάκι του φαροφύλακα δίπλα. ''Σκέριβορ'' στις Εβρίδες της Σκοτίας, κυριολεκτικά στη μέση της θάλασσας όντας πάνω σε βράχο, την κατασκευή του ανέλαβε ο Άλαν Στίβενσον. Πατέρας του γνωστού σε όλους μας συγγραφέα Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον, ένας μεταξύ πολλών μιας και η οικογένεια είχε μεγάλη παράδοση στο χώρο. ''Μπίσοπ Ροκ'' στη Κορνουάλη, σε ακόμη πιο απόκρημνο σημείο με την μικροσκοπική νησίδα να προσφέρει μόλις 45 επί 16 μέτρα ξηράς για τις όποιες κατασκευές. Φοβερή η θέα που απλώνεται τριγύρω από τον ''Τσιπιόνα'' της Ανδαλουσίας όπως και στον ''Πέγκις Κόουβ'' του Καναδά με το χιονισμένο τοπίο. Πιο αντίξοες καιρικές συνθήκες στον ανεμοδαρμένο ''Τάσμαν'' του ομότιτλου νησιού της Αυστραλίας, ενώ δύσκολο εγχείρημα η αλλαγή βάρδιας στο ''Κερεόν'' της Γαλλίας. Με συρματόσχοινα και την άβυσσο από κάτω να περιμένει τους απρόσεκτους. Άξιο αναφοράς το ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας κατέστησε περιττούς τους φύλακες με τους φάρους πλέον να δουλεύουν αυτοματοποιημένα. Με τεχνικούς μόνο να τους επισκέπτονται μία στο τόσο με ελικόπτερα για τις αναγκαίες εργασίες συντήρησης. Πολύ καλή δουλειά, πέρασα πολύ καλά. Το διάβασα στη παραλία δίπλα στο κύμα για να συνάδει περισσότερο με το όλο θέμα   :beach:  

 

Συνεχίζω με Στίβεν Κινγκ και ''Κούτζο''.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Το δωμάτιο του κακού" των Ερικ Αξλ Σουντ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Οι Έλληνες της Δύσης", του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα (σχεδόν) τριήμερο reader's block, ξεκίνησα την μίνι συλλογή Πρόγευμα στου Τίφανυ, του Τρούμαν Καπότε.

Link to comment
Share on other sites

Κατσούο Ισιγκούρο και ''Ένας Καλλιτέχνης του Ρευστού Κόσμου''. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα (σχεδόν) τριήμερο reader's block, ξεκίνησα την μίνι συλλογή Πρόγευμα στου Τίφανυ, του Τρούμαν Καπότε.

Τρεις μέρες λέγεται "ξεκούραση".

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες για τον Blade είναι σοβαρή αποχή, σαν να πω εγώ δε θα γράψω μια μέρα.

 

Διαβάζω το Στο Μάτι Του Κυκλώνα του Χίγκινς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο άνθρωπος σκιά" του Κόντι ΜακΦέιντεν

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Η κραυγή της κουκουβάγιας, της Πατρίσια Χάισμιθ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..