Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

  • Management

Αυτό το topic εξυπηρετεί στο να αναφερόμαστε στο τι βιβλία διαβάζουμε και τι άποψη έχουμε γι’ αυτά :).

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαθηματικα κατεύθηνσης που μολις τα τελείωσά επανάληψη και πιάνω φυσική :guitar:

 

 

 

ohhhhh yeah :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire:

 

 

 

pote tha mpei to themataki ayto kato apo to avatar mas???? dipla sto post mas? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου ακούγεται και τόσο χρήσιμο αυτό με τον συγγραφέα...οχι οτι εχω κανενα προβλημα.... :sleepy:

Link to comment
Share on other sites

Ego diabazo to Great and secret show ayton ton kairo(Teleiono)..EInai arketa kalo, alla den trela8ika kiolas.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διάβαζα το House of Chains του Steven Erikson, με το οποίο ξετρελάθηκα, αλλα μετά απο προτροπή κάποιων άθλιων απο 'δω μέσα :ph34r: :sheep: :p :D :rolleyes: , το σταμάτησα και κάνω υπομονή μέχρι να διαβάσω τα άλλα τρία. Χτες ξαναδιάβασα τον Έλρικ του Μελνιμπονέ, και σήμερα ξανααρχίζω το Κόμης Μηδέν του William Gibson.

Edited by Rikochet
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαβάζω το Elven Star, που είναι το 2ο από την σειρά Death Gate Cycle των Weiss & Hickman :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαβάζω το Elven Star, που είναι το 2ο από την σειρά Death Gate Cycle των Weiss & Hickman :thmbup:

Πώς είναι; Καλό; Πιο καλό από DL;

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω διαβάσει! Κάθε βιβλίο από τα 7 συνολίκα είναι και σε έναν άλλο κόσμο με διαφορετικούς ήρωες κάθε φορά! Μου αρέσει και είναι πολύ καλογραμμένο. Είναι αυτό το στυλ των Weiss και Hickman που αναπτύσσουν πολύ καλά όλους τους ήρωές τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσα το Elven Star και τώρα πέρασα στο A Game of Thrones του George R.R. Martin.

 

Τελικά το Elven Star ήταν αρκετά καλό και με αρκετές δόσεις χιούμορ! Το προτείνω μαζί με την υπόλοιπη σειρά Death Gate! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Stardust - Neil Gaiman

 

Ένα παραμύθι γύρω από την εκπλήρωση των ονείρων μας και σε τι περιπέτειες καλές ή κακές μπορεί να μας οδηγήσει αυτό, χωρίς περιττά σχόλια. Διαβάζεται άνετα και ευχάριστα. Ότι κι αν έχω διαβάσει από Gaiman το έχω ευχαριστηθεί.

Link to comment
Share on other sites

teleiosa to great and secret show, diabasa to ''Junky'' tou Barrows, kai tora teleione to ''Kabal'' tou clive barker.To junky htan arketa kalo kat eme, mporo na po oti me eyxaristise arketa.M'aresei to yfos tou Barrows.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Foundation του Isaac Asimov. Πολύ καλύτερο από το Prelude. Το μόνο μου παράπονο ήταν ότι δεν αναπτύσσει καθόλου τους χαρακτήρες του: εξυπηρετούν την πλοκή και μετά χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Την Ιλιάδα, σε μετάφραση βέβαια γιατί τα αρχαία του σχολείου δεν τα θυμάμαι. Πολύ καλό, θυμίζει λίγο ακριτικό ποίημα. Έχει πολύ γλαφυρές περιγραφές μονομαχιών. Αιματηρές, όπως τις προτιμώ :devil2:

 

Τόλκιν φάε τη σκόνη μας!! :p

Link to comment
Share on other sites

malleus σε πιανού μετάφραση το διαβάζεις?

για όσους ενδιαφέροντε μία ώραία μετάφραση που μού είχε πρότηνεί η φιλόλογος μου είναι του Κώστα Δούκα.

 

ο Όμηρος δίνει ρέστα στις περιγράφες χαρακτηρων και καταστάσεων αλλά ακόμα πιο φοβέρα είναι και τα δηλήματα στα οποία βάζει τους χαρακτήρες του. κάτι που μοου αρέσει φοβερά. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

re axrhste drunkelf 8a to diabaseis prin apo mena?e oXI!

 

:p

 

Ego diabazo ton mago tou arxipelagous apo ursula le gken(kala trexa gyreye)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το ντέφτερο βιβλίον του Song of Ice and Fire, A Clash of Kings και ΠΩΡΟΝΟΜΑΙ! :woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

Tetrarch, το δεύτερο του Well of Echoes. Καλό μέχρι στιγμής. Καλύτερο από το πρώτο. Γίνεται πολύ περισσότερη ανάπτυξη των χαρακτήρων και ο κόσμος είναι κάτι που πραγματικά δεν έχω ξαναδεί σε fantasy. Είναι must για όσους τους αρέσουν τα πρωτότυπα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην μέση ένα ιταλικό επιστημονικής φαντασίας με παράλληλους κόσμους, αρκετά καλό διότι δείχνει μία ιστορία από κάθε κόσμο, και σου λέει ότι δεν μπορεί κάποιος από τον κόσμο Α να περάσει στον κόσμο Β. Ο συγγραφέας λέγεται Alberto Costantini και το βιβλίο Terre Infinite.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση Iced Archon. Λοιπόν, η μετάφραση είναι των Καζαντζάκη και Κακριδή. Νομίζω είναι η ίδια που κάναμε παλιά στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το A Clash Of Kings του Martin, το Neuromancer του Gibson, το The eye of the world του Jordan και σε μερικάς μέρες θα μου 'ρθει το Children of Dune του Herbert.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Gardens of the Moon είναι καλό ή πήρα πατάτα. Έχω καιρό να διαβάσω καινούργιους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άψογο, φτάνει να μη θέλεις ο συγγραφέας να σ'τα εξήγει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν στις 100 πρώτες σελίδες φας ένα κόλλημα και χαθείς λίγο στους τόσους χαρακτήρες/πληροφορίες κτλ μη μασάς. Μετά αρχίζει και ισιώνει η φάση και αρχίζεις να καταλαβαίνεις. Αλλά όπως είπε και ο Βάρδος, μη περιμένεις να σου τα εξηγήσει και πολλά πράγματα. (Και μην έρθεις να μας ρωτήσεις ποια είναι η διαφορά θεών και ascendants :p )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..