Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το να αφήνει ο συγγραφέας στον αναγνώστη να καταλάβει πράγματα το θεωρώ προσόν σε ένα βιβλίο. Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι έκανα την σωστή επιλογή. Θα έπαιρνα και το Game of Thrones αλλά είναι σε συνέχειες και δεν θέλω να περιμένω πότε (και αν) θα τις φέρει το βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Εμ βασικά και το Gardens of the Moon είναι το πρώτο βιβλίο μιας σειράς με το όνομα The Malazan Book of the Fallen. Μέχρι τώρα έχουν κυκλοφορήσει 5 βιβλία και νομίζω θα είναι 8 (Ο Βάρδος θα σου πει με σιγουριά) στο σύνολό τους.

Πάντως αξίζει. Στη χειρότερη, υπάρχει και ο αμαζόνιος.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες στο τοπικ με το όνομα "Steven Erikson"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ο Erikson έβγαλε και άλλα βιβλία αλλά επειδή στο εξώφυλλο δεν φαινόταν πουθενά αρίθμηση φαντάστικα ότι είναι αυτοτελές ή τουλάχιστον έχει 'χαλαρές' συνέχειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίο το Briar King. Ήταν, βέβαια, κλασικό: διαγραματιζόταν στο συνηθισμένο αγγλοσαξονικό βασίλειο, όπως και το Song of Ice and Fire, αλλά ήταν μια πολύ καλή ιστορία με ενδιαφέροντες χαρακτήρες, οι οποίοι, παρότι έχουν στερεοτυπικούς ρόλους, τους δίνουν νέα πνοή. Επίσης, με κέντρισε το ύφος του Greg Keyes: Στην ιστορία του, πραγματικά, δεν υπάρχει τίποτα που να πλεονάζει' ούτε μία σκηνή. Καθόλου σάλτσα. Συνήθως, κάτι που δεν έχει καθόλου σάλτσα με ενοχλεί, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ύφος ήταν, απλά, υπέροχο. Αναμένω με αγωνία το επόμενο της σειράς Kingdoms of Thorn and Bone.

 

Το Angels & Demons δεν το έχω τελειώει ακόμα' πάντως, παρότι ειχα ακούσει πολύ καλά λόγια, δε με έχει ξετρελάενι κιόλας. Ένα απλό θρίλερ μού φαίνεται, χώρις τίποτα το ιδιαίτερο. Το καλό είναι ότι το κείμενο τρέχει και σε παρασέρνει στην ανάγνωση. Επίσης, ο Brown φαίνεται πως είχε κάνει την απαραίτητη προπαρασκευή πριν αρχίσει τη συγγραφή του μυθιστορήματος: αυτό είναι καλό και κακό. Καλό γιατί βλέπεις ότι τα βασίζει αυτά που γράφει' κακό γιατί κάπου σε κουράζει το info-dumping σε ορισμένα σημεία. Οι, δε, χαρακτήρες, κατ'εμέ, δρουν λίγο "παράξενα". Εντάξει, αν το μυθιστόρημα ήταν φάντασυ θα πίστευα ότι ένας ιππότης και μια μάγισσα μπήκαν σε έναν άδειο καθεδρικό ναό όπου μέσα υποτίθεται πως παραμόνευε ένας δολοφόνος. Αλλά σε ένα συμβατικό μυθιστόρημα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας σημειολόγος και η κόρη ενός επιστήμονα (κανένας εκ των οποίων με στρατιωτική εκπαίδευση) μπήκαν έτσι απλά σε έναν άδειο καθεδρικό ναό που υποτίθεται ότι κρυβόταν ένας δολοφόνος. Δηλαδή, εσείς θα μπαίνατε;;;

 

 

Τώρα, έχω μόλις αρχίσει να διαβάζω και το Worm Ouroboros του Eddison.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βιβλία του έχουν πάρα πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες σε σχέση με τα προηγούμενα αλλά όλα κολλάνε γύρω από μια πλοκή, την οποία πρέπει να γνωρίζεις για να καταλάβεις τι παίζει. Όλες οι ιστορίες σε κάποιο σημείο γίνονται μια.

 

Οπότε... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκτός από το Worm Ouroboros, αυτό τον καιρό διαβάζω και το πρώτου του The Dark Tower του Stephen King, το οποίο, σε αντίθεση με τα συνηθισμένα του, δεν είναι τρόμου αλλά psichedelic fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Egw arxisa to A Clash Of Kings( :worshippy: ) kai diabazw taytoxrona to Vernon God Little.... To prwto kalo einai opws anamenotan to deytero den 8a to elega.... Giati eipame phre to Booker Prize 2003? O syggrafeas toy den kserei ti grafei kai giati... :fire:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα το Gardens of the Moon, του Erikson, στα ελληνικά, το οποίο είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

 

Και πριν λίγες μέρες αγόρασα το A Game of Thrones, το οποίο γίνεται όλο και καλύτερο σε κάθε κεφάλαιο :cool2:

Link to comment
Share on other sites

ego diabasa se 2 ores(rekor akoma kai gia mena) ap tis 4-6 to brady to ''Coraline'' tou Gaiman se metafrasi(ekdoseis oksy gia opoion endiaferetai).

Link to comment
Share on other sites

Βάρδε από το Angels and Demons μου άρεσε φοβερά η ατμόσφαιρα. Η πλοκή ήταν απλά κάτι απαραίτητο για να δοθεί αυτή η φοβερή ατμόσφαιρα. Σημειωτέον το DaVinci Code μου άρεσε περισσότερο (είναι η δεύτερη συνέχεια με τον καθηγητή Langdon).

 

Αυτόν τον καιρό διαβάζω τους Μεγάλους Μύστες του Εδουάρδου Συρέ από εκδόσεις Κάκτος. Το βιβλίο είναι περισσότερο φιλοσοφικό και μελετάει τους "ιδρυτές" των μεγαλύτερων θρησκειών και τις διδασκαλίες τους. Αν αποφασίσετε να το διαβάσετε κάντε το με μία (αρκετά μεγάλη) δόση προσοχής όμως, γιατί αναφέρει πολλά "περίεργα". Το σύγγραμα γράφτηκε το 1889 αν δεν απατώμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εψώνισα το A Clash of Kings, και άρχισα να το διαβάζω. Επίσης διαβάζω και το Ταξιδεύοντας στις Θάλασσες της Μοίρας, το δεύτερο (ή το τρίτο, όπως το δεί κανείς) της σειράς Έλρικ του Μελνιμπονέ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα διαβάζω το Ouroboros. Είμαι σε βαρετό σημείο, αλλά, πού θα πάει το κέρατο, θα το περάσω!

 

Εν τω μεταξύ, διάβασα και το 1ο του The Dark Tower του King, το The Gunslinger. Καλό, και το προτείνω, αν σας αρέσει το ψυχεδελικό fantasy.

 

Τώρα, διαβάζω το Lord of Snow & Shadows της Sarah Ash. Όταν το άρχισα, ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το παράθυρο: τόσο κλισεδιασμένο μού φάνηκε! Μετά, όμως, το πήρα μαζί μου στις Μυκήνες και το διάβαζα στην επιστροφή... και, φτάνοντας στις 100+ σελίδες, η ιστορία αρχίζει να αποκτά πραγματικό ενδιαφέρον. So, now, I am hooked.

Link to comment
Share on other sites

yeah man dark tower rules

ego diabazo to Roots(istoriko,gia tous afrikanous sklabous sthn amerikh, alh8inh istoria ktl)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω ένα βιβλίο που λέγεται "Η μάσκα του Απόλλωνα" το οποίο είναι γραμμένο από μια Mary Renault και αναφέρεται στη ζωή ενός Έλληνα ηθοποιού στην αρχαία Ελλάδα ενώ στη Σικελία γίνονται πράματα και θάματα και ο Πλάτωνας προσπαθεί να προσπαθεί να κάνει πράξη αυτά που έγραφε στην Πολιτεία.

Όσο το έχω παει μέχρι τώρα έχει ενδιαφέρον. Ιδιαίτερα επειδή είναι στην Αρχαία Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τα βιβλία του Έλρικ...Δεν ξέρω γιατί, αλλα μόλις έκλεισα το τελευταίο, την Καταιγίδα, άρχισα να κλαίω... :cold:

 

Κατα τα άλλα όμως τα βιβλία είναι θεϊκά, αν και έχω μερικές ενστάσεις...

 

 

ΥΓ. Να θυμηθώ να ανοίξω τόπικ για το Moorcock :book:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "Η Υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", του Howard Philips Lovecraft. Πάρα πολύ ωραίο βιβλίο, η απουσία διαλόγων δεν με ενόχλησε καθόλου, αλλα δεν ήταν τόσο τρομακτικό όσο είχα ακούσει... :huh:

 

Και η πλάκα είναι οτι τρομάζω αρκετά εύκολα! :whistling:

Edited by Rikochet
Link to comment
Share on other sites

ego ta xa paiksei elafros pros to telos...kai exo diabasei arketa frikalea...alla o ka8enas tromazei me kati diaforetiko...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο βιβλίο της τριλογίας του Κόρουμ, Ο Πρίγκηπας των Σπαθιών, του Μάικλ Μούρκοκ, και μπορώ να πώ οτι μου άρεσε πιο πολύ απο τον Έλρικ σε μερικά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το A Clash of Kings, το οποίο αποδεικνύεται καλύτερο απο το πρώτο... Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Innkeepers Song (a.k.a. Η Μπαλάντα του Πανδοχέα) του Beagle.

 

Καλό. Άψογος ο χειρισμός του εναλλασσόμενου αφηγητή πρώτου προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..