Jump to content

Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)


Recommended Posts

E, νομίζω από αυτά πρέπει να πιάσεις το Οι Επικυρίαρχοι. Λιγότερες τεχνικούρες, αυτοτελές, κι επιπλεόν μαζί με το Ραντεβού με το Ράμα και το 2001:Η Οδύσσεια του Διαστήματος συνθέτει την τριάδα των πιο δημοφιλών μυθιστορημάτων του Κλαρκ.

 

ok ευχαριστώ, αυτό θα είναι λοιπόν το επόμενο όταν θα έρθει πάλι η ώρα του. Τα Ράμα παρ' όλο που ξέρω ότι θεωρούνται από τα καλύτερα του δεν τα ανέφερα γιατί δεν έτυχε να τα πάρω μέχρι στιγμής, και θέλω σιγά- σιγά να σταματήσω να αγοράζω από Κάκτο. Ότι πήρα, πήρα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επικυρίαρχοι και η Πόλη και τα Άστρα. Οι Επικυρίαρχοι ήταν το πρώτο (μετά το Βερν) εφ βιβλίο που είχα διαβάσει, κάπου στο γυμνάσιο. Τυχερός ήμουν. Είναι υποβλητικό. Και η Πόλη στηρίζεται σε μια συγκλονιστική ιδέα.

 

Το Ναυάγιο στη Σελήνη έχει και αυτό το ενδιαφέρον του, αλλά πιο περιορισμένο. Αυτοκρατορία και Θάλασσες τα έχω διαβάσει πολύ παλιά και δεν θυμάμαι κάτι να σου πω. Πάντως ο Κλαρκ είναι ωραίος, πρόσφατα διάβασα 3 βιβλία του και το χάρηκα (και ας ήταν μέτρια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επικυρίαρχοι και η Πόλη και τα Άστρα

 

Αυτά ακριβώς. Τρομερά και τα δύο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Επικυρίαρχοι και η Πόλη και τα Άστρα

 

Αυτά ακριβώς. Τρομερά και τα δύο.

 

 

Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο. Αυτό από κάποιον που δεν τρελλαινεται για Clarke.

Την Οδύσσεια 2001 (που δεν είναι κακό βέβαια), για ιστορικούς λόγους. Ή για να δει κανείς από πού προέκυψε το κινηματογραφικό αριστούργημα.

Επικυρίαρχοι & Πόλη όμως, έρχονται πρώτα.

Edited by Big Fat Pig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλές προτάσεις, ευχαριστώ πολύ :good: Θα τα διαβάσω όλα σιγά- σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Οι επικυρίαρχοι, κατ' έμέ, είναι απλά συγκλονιστικό με το τέλος του να είναι όλα τα λεφτά, κάποια στιγμή θα πιάσω και τα υπόλοιπα του συγγραφέα, έχω διαβάσει και το Αποχαιρετισμός στη Γη το οποίο το βρήκα απλά καλό. Η Πόλη και τα Άστρα μάλλον θα είναι το επόμενο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γαιόφως - Μια περιπέτεια που εξελίσσεται στη Σελήνη του κοντινού (~200 έτη) μέλλοντος, αλλά έχει ως φόντο το ηλιακό σύστημα. Ωραία ιστορία, με τα μυστήρια και τις αποκαλύψεις που χρειάζεται, αλλά όχι και κάτι το εντυπωσιακό για τα σημερινά δεδομένα. Πολλές φορές μοιάζει με χρονικό των όσων συμβαίνουν και για το λόγο αυτό οι ήρωες φαίνεται να περνούν σε δεύτερη μοίρα, χωρίς να είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι σαν χαρακτήρες. Αυτό που έχει μεγάλο ενδιαφέρον στην ΕΦ που γράφτηκε πριν από την μεγάλη ανάπτυξη της τεχνολογίας πληροφοριών (ίντερνετ, κινητά κλπ) είναι το πώς προσπαθεί ο συγγραφέας να ξεπεράσει κάποιο εμπόδια, ενώ θα γινόταν με πολύ διαφορετικό τρόπο αν γραφόταν στη σύγχρονη εποχή. Γενικά, ωραία βιβλίο, διαβάζεται άνετα, αλλά δεν με εντυπωσίασε και πάρα πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

2001: Οδύσσεια του Διαστήματος

 

Τόσα χρόνια έπιανε σκόνη στη βιβλιοθήκη μου αλλά το πήρα απόφαση και το διάβασα το ρημάδι. Σε μια μέρα σχεδόν. Μιλάμε για ένα καταπληκτικό και συγκλονιστικό βιβλίο, γεμάτο μεγάλες ιδέες, ωραίες περιγραφές, τρομερές εικόνες. Τα λόγια είναι περιττά.

 

Το ταξίδι αρχίζει πολλά, πολλά χρόνια πριν, την εποχή της Πλειστόκαινου, τότε που ζούσαν οι ανθρωποπίθηκοι, όπου μια μέρα σαν όλες τις άλλες εμφανίζεται σε μια, ας πούμε, κοινότητα ανθρωποπίθηκων, ένας παράξενος μονόλιθος με κάποιες μοναδικές ιδιότητες. Μετά την ωραία και τόσο ενδιαφέρουσα εισαγωγή, ερχόμαστε στο παρόν του μυθιστορήματος, με τον άνθρωπο να έχει καταφέρει να αποικήσει την Σελήνη και να πραγματοποιεί μεγάλα ταξίδια στο Διάστημα. Στην Σελήνη λοιπόν ανακαλύπτεται ένα παρόμοιο αντικείμενο και αυτή η ανακάλυψη θα σηματοδοτήσει μια νέα εποχή για την ανθρωπότητα, γιατί αυτό το μοναδικό αντικείμενο φαίνεται ότι, κατά κάποιο τρόπο, ενεργοποιήθηκε. Και την ίδια ώρα η Ανακάλυψη, ένα διαστημόπλοιο στο οποίο επιβαίνουν πέντε αστροναύτες, πλησιάζει στον Κρόνο. Και εκεί... Ω, δεν λέω τίποτα παραπάνω, απλώς διαβάστε το βιβλίο. 

 

Περίμενα να διαβάσω κάτι καλό, μιας και είναι από τα κλασικότερα και πιο πολυδιαβασμένα μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας και βάση για μιας από τις καλύτερες ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ, ειλικρινά όμως δεν περίμενα να με ξετρελάνει τόσο πολύ. Δέχομαι ότι ίσως έχει κάποια ελάχιστα και μικρά βαρετά σημεία, αλλά στο σύνολό του πρόκειται για ένα μοναδικό έργο, πολύ μπροστά από την εποχή του, με ιντριγκαδόρικες ιδέες και έντονες φιλοσοφικές αναζητήσεις. Λίαν συντόμως θα δω και την ταινία του Στάνλεϊ Κιούμπρικ.

 

9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2001: Οδύσσεια του Διαστήματος

 

Λίαν συντόμως θα δω και την ταινία του Στάνλεϊ Κιούμπρικ.

 

Και άργησες θα έλεγα ,αλλά αθώος...

 

Τώρα το πρόβλημα είναι το που θα την δείς ?

(Είχε βγεί και σέ ένα αρχαίο 3D γνωστό σαν "Cinerama")

Είναι ταινία που χάνει πολύ στην τηλεόραση και δεν παίζεται

συχνά στους κινηματογράφους...

Είναι τρομερά υπο(και επι-)βλητική, και στην μεγάλη οθόνη σε καρφώνει

στην θέση σου, ενώ στην μικρή δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά.

Σε ζηλέυω που θα την δείς γιά πρώτη φορά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελείωσα το πρώτο μου βιβλίο από τον συγκεκριμένο, το Rendezvous with Rama από το Rama Omnibus που κυκλοφορεί, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πολύ ωραία ροή,ιδέες και αίσθηση.

Απολαυστικό βιβλίο και δεν το περίμενα διότι δεν το είχα ακούσει το συγκεκριμένο.

 

Μετά από μικρή αναζήτηση είδα δυστυχώς ότι το Rama II είναι ουσιαστικά από άλλον συγγραφέα και έχει διαφορετικό ύφος, κάτι που δεν το κάνει ιδιαίτερα θελκτικό σαν επιλογή.

Έτσι λέω να πάω στο 2001 ή στο The City and the Stars,αναλόγως ποιο βρω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Οι τρεις «συνέχειες» του Ράμα δεν είναι κακά βιβλία -τα είχα διαβάσει ευχάριστα πριν αρκετά χρόνια- αλλά απέχουν από το ύφος και τη λογική του «κανονικού» Ραντεβού. Σαν να διαβάζει κανείς μια τελείως άλλη ιστορία (mini generation ship και επαφής με άλλο πολιτισμό, ταυτόχρονα). Το 2001 και η Πόλη και τα Άστρα που αναφέρεις, όπως και οι Επικυρίαρχοι είναι η καλύτερη συνέχεια για τον νέο (στον Κλαρκ) αναγνώστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Οι τρεις «συνέχειες» του Ράμα δεν είναι κακά βιβλία -τα είχα διαβάσει ευχάριστα πριν αρκετά χρόνια- αλλά απέχουν από το ύφος και τη λογική του «κανονικού» Ραντεβού. Σαν να διαβάζει κανείς μια τελείως άλλη ιστορία (mini generation ship και επαφής με άλλο πολιτισμό, ταυτόχρονα). Το 2001 και η Πόλη και τα Άστρα που αναφέρεις, όπως και οι Επικυρίαρχοι είναι η καλύτερη συνέχεια για τον νέο (στον Κλαρκ) αναγνώστη.

Πιστεύω ότι εννοείς το Childhood's End με το Επικυρίαρχοι.

 

Όταν τελειώσω τα άλλα, θα δω και τα υπόλοιπα Rama.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα κάτι μικρά βιβλιαράκια του Κλαρκ. Δεν ξέρω από τι εκδόσεις, TIM έγραφε πάνω. Παίζει να είναι από εφημερίδα; Για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ποτέ Κλαρκ, αξίζουν; Δεν θυμάμαι και τίτλους ρε γαμώτο.

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι μικρά βιβλιαράκια του Κλαρκ. Δεν ξέρω από τι εκδόσεις, TIM έγραφε πάνω. Παίζει να είναι από εφημερίδα; Για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ποτέ Κλαρκ, αξίζουν; Δεν θυμάμαι και τίτλους ρε γαμώτο.

 

Σήμερα πήρα ένα με το σήμα της TIM στο εξώφυλλο. Τίτλος: "Ο Φρουρός". Πρόκειται για την συλλογή διηγημάτων Expedition To Earth. Κάπου στις 192 σελίδες είναι. Για άλλα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω διαβάσει ακόμα δυστυχώς, αλλά θέλω πολύ να ξεκινήσω με το Childhood's End. Ποια άλλα προτείνετε που είναι must-read? 

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ: Childhood's End, Ραντεβού με το Ράμα, Η πόλη και τα άστρα, The songs of distant Earth μάλλον με αυτή τη σειρά. Το Childhood's ήταν το πρώτο «ενήλικο» εφ βιβλίο που διάβασα και είμαι δεμένος μαζί του. Το Ραντεβού το θεωρώ το καλύτερο έργο του, δεκάρι. Η πόλη έχει μια υποβλητική ιδέα και το Songs ένα ωραίο πλανήτη με ενδιαφέροντες ανθρώπους. Αλλά και τα υπόλοιπα έργα του Κλαρκ που έχω διαβάσει, λίγο ή πολύ μου άρεσαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο το 2001 και το Η πόλη και τα άστρα του Clarke, οπότε κι εγώ αρχάριος θεωρούμαι. Όμως και από τα δύο έμεινα ικανοποιημένος, αφού είναι πολύ ωραία βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν λίγο καιρό τελείωσα και το Childhood's End.

Προσωπικά δεν με ξετρέλανε και από ένα σημείο και μετά με έχασε τελείως.Ιδίως στο τέλος.

 

Μέχρι τούδε, με το Rendevouz with Rama & 2001 να είναι η άλλη εμπειρία με τον συγγραφέα, θα έλεγα ότι είναι το χειρότερο από τα τρια.

Με το Rama να είναι μακράν το καλύτερο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν αρκεί ένα post για να μιλήσω για τον Άρθουρ Κλαρκ οπότε θα σταθώ μόνο σε ένα πράγμα.

Στην Οδύσσεια όταν την διάβασα μετά από ένα σημείο είχα χαθεί και απορροφηθεί τόσο από τις περιγραφές που νόμιζα ότι ήμουν εκεί. Στο αχανές, απλανές και τρομακτικό διάστημα να βιώνω ότι βίωνε και ο πρωταγωνιστής. Δεν έχω ξανανιώσει έτσι με άλλο βιβλίο και πραγματικά είχα αγχωθεί. Κοιτούσα γύρω μου για να σιγουρευτώ ότι είμαι στην Γη :p

Ειδικά όταν έφτασε στον Κρόνο και περιέγραφε τα δακτυλίδια του εκεί τα είχα παίξει. Για μένα, αυτό και μόνο αυτό, βάζει το βιλίο στα αριστουργήματα του είδους.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ένιωσα και εγώ αυτό που λες, και ειδικά στο φινάλε ο Clarke, πραγματικά, σε αφήνει άφωνο. Το μόνο μειονέκτημα που έχει το βιβλίο είναι τα δύο πρώτα μέρη που προσωπικά τα βρήκα αρκετά μέτρια.

 

Ενώ η συνέχεια, όσο και να το προσπάθησε ο Clarke, δεν το φτάνει σε ποιότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρα απ' τα πολύ γνωστά (2001, Childhood's End, Rama κλπ), ένα σχετικά παραμελημένο διήγημά του, που μου είχε αρέσει πάρα πολύ όταν το είχα διαβάσει μικρός, ήταν το The Deep Range. Είχε μεταφραστεί απ' τον Κάκτο ως "Παράξενες Θάλασσες" και είναι απ' τα ελάχιστα διηγήματα ΕΦ που διαδραματίζεται στα βάθη των ωκεανών της Γης. 

 

Δύο μικρές, σχεδόν κωμικές ιστορίες ΕΦ απ' τον Arhur Clarke. 

"Victory Unintenional" και "Trouble with the Natives". Αξίζει να τις διαβάσει κανείς αν τις βρει - ο Clarke είχε γενικώς πολύ ωραίο χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νέος Άρθουρ Κλαρκ που περνάει στα διαβασμένα μετά τις mind blowing Οδύσσειες του Διαστήματος με το ''Ναυάγιο στη Σελήνη''. Χωρίς να φτάνει την ποιότητα τους (των δύο πρώτων για να είμαι ακριβής), καλό ήταν και αυτό.

 

Βρισκόμαστε αρκετά χρόνια στο μέλλον όπου ο άνθρωπος έχει κατακτήσει το διάστημα. Ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχει πραγματοποιώντας ταξίδια αναψυχής. Μικρό, επιβατικό κρουαζιερόπλοιο με χαλαρούς, ανέμελους τουρίστες. Όχι δηλαδή κάποιο μεγάλο διαστρικό εγχείρημα που ενδείκνυται για δύσκολες καταστάσεις. Τι θα μπορούσε άραγε να πάει στραβά; Πολύ απλά τα πάντα με το σύμπαν να δείχνει το ψυχρό, ανελέητο πρόσωπο του. Εκεί όπου η ανθρώπινη ζωή και συναισθήματα δεν έχουν την παραμικρή απολύτως σημασία. 

 

Ένα απίστευτο ατύχημα που θα μπορούσε να συμβεί μία μόνο φορά στο εκατομμύριο. Μία όμως, όχι καμία. Και η αγωνία για τους επιβάτες και το πλήρωμα θα αρχίσει. Από τη μία οι εσωτερικές συγκρούσεις και η μάχη ενάντια στις αντιξοότητες και τον χρόνο, και από την άλλη οι προσπάθειες για διάσωση. Και όλα αυτά με φόντο ένα περιβάλλον όπου ο άνθρωπος είναι παρείσακτος και αναγκασμένος να ανταπεξέρχεται στις κάθε λογής προκλήσεις. 

 

Ωραία, κλειστοφοβική περιπέτεια. Μου άρεσε η φύση του κινδύνου που αντιμετώπιζαν οι άνθρωποι στο ''Σελήνη''. Ίσως για κάποιον γνώστη της επιστημονικής φαντασίας να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο, σε 'μένα όμως που είμαι άπειρος μου προξένησε εντύπωση. Η πλοκή γραμμική και χωρίς τίποτα το τρομερό, υποστηρίζεται όμως από ωραίο γράψιμο και ενδιαφέροντα επιστημονικά στοιχεία που παρατίθενται με απλό και κατανοητό τρόπο. Παραδόξως καλή η μετάφραση του Κάκτου με κάποια λίγα λάθη επιμέλειας. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας. Δεν έχω διαβάσει Clarke ακόμα και λέω να ξεκινήσω. Ποιο μου προτείνεται. Έχω το "Πρωτογέννητοι". Είναι τριλογία από ότι είδα. Αξίζει? Ή να πάρω κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..