Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * - 1 votes

R.A. Salvatore

• Please log in to reply
107 replies to this topic

#41 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.289 posts
  • Όνομα:Δημήτρης

Posted 11 Μάρτιος 2009 - 17:55

Χαχαχα :p Κοίτα, το προφίλ μου γράφτηκε το 05 και μάλιστα στα γρήγορα. Δεν έκατσα και πολύ να το σκεφτώ κι αυτές τις έννοιες του "ένα αγαπημένο" δεν τις έχω και πολύ. Εκεί παίζω συνήθως, αυτό έβαλα. Ήταν τόσο απλό. Αλλά δε θα ήθελα με τη φρασούλα "ο αγαπημένος μου κόσμος είναι το Faerun" να υποβιβάζω όλους εκείνους τους άλλους που μου αρέσουν τρελά (πχ Earthsea, Γουέστερος κτλ) Απλά σε αυτούς τους άλλους δεν έχω παίξει.

Τώρα, εντάξει, δεν πιστεύω πως ο Σαλβατόρε δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως καλό. Δηλαδή, όσο μέτρια κι αν το κάνει έχει γνωρίσει τον κόσμο σε χιλιάδες παιδιά κι αν τον διαβάσεις στην κατάλληλη ηλικία (δηλαδή άντε από 16 ή κάπου εκεί) και μόλις έχεις αρχίσει να παίζεις κιόλας, στάνταρ τη βρίσκεις μαζί του. Επαναλαμβανόμενος ή όχι, είναι κόλλημα.

Επίσης, για το Hunder's Blade, έχω να πω πως φυσικά και μου αρέσουν πάρα πολύ οι νάνοι και όλη η φιλοσοφία τους και ίσως μου αρέσουν λίγο περισσότερο οι νάνοι των F.R. από ότι και του Τόλκιν ακόμα, αλλά δεν έχω και πώρωση μαζί τους. Αυτή την τριλογία όμως τη θυμάμαι κι εγώ, θυμάμαι σχεδόν σε όλη τι γίνεται με σχετική νοσταλγία. Επίσης, αν θυμάμαι καλά εκεί ήταν που παίχτηκε και η συνάντηση με τη Μάτρον του Ντριτζτ. Καλό κεφάλαιο. Και εκτός από αυτή, που τη θυμάμαι κι άρα μάλλον μου άρεσε (προφανώς) σίγουρα η πρώτη τριλογία είναι πολύ ωραία, όπως και το πρώτο από τα τρία βιβλία του icewind dale. Και την Κάτιμπρι (και προφανώς δε θυμάμαι καθόλου πως γράφεται :p) μπορεί να μην την γούσταρα ποτέ ιδιαίτερα, αλλά ο Μπρούενορ ήταν πάντοτε όλα τα λεφτά :)

Α ώστε έτσι προκύπτει το Faerun. Είπα και ΄γω. Ήταν εύστοχο το σχόλιο που έκανες για την ηλικία, σίγουρα πιο εύκολα μπορεί να διαβάσει ένας άπειρος αναγνώστης FR απ' ότι ένας έμπειρος και φτασμένος.
Πάρτε τώρα κοπρόσκυλα μαζί σας στην κόλαση την γεύση του ατσαλιού μου στις καρδιές σας

All fled, all done, so lift me on the pyre;
The feast is over and the lamps expire.

#42 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 11 Μάρτιος 2009 - 18:42

Ο Κόναν δέρνει τον Ντριζιτ και κάνει κτηνώδες σέξ στην Κάτι-Μπρι.
  • Nihilio likes this
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#43 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.289 posts

Posted 11 Μάρτιος 2009 - 18:48

Ο Κόναν δέρνει τον Ντριζιτ και κάνει κτηνώδες σέξ στην Κάτι-Μπρι.

Σου αρέσει ο Howard έτσι;
Πάρτε τώρα κοπρόσκυλα μαζί σας στην κόλαση την γεύση του ατσαλιού μου στις καρδιές σας

#44 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.281 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 10:12

Bump στον πολυγραφότατο κύριο Μπομπ. :)

#45 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.289 posts

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 16:09

Ok Naroualis στους άλλους συγγραφείς καλά κάνεις και κάνεις bump. Δεν τους έχω διαβάσει, αλλά έχω ακούσει πως είναι καλοί. Σ' αυτόν όμως γιατί; Το μόνο που μπορώ να πω εγώ γι' αυτόν είναι ότι σηκώνοντας το βλέμμα μου στην βιβλιοθήκη μου, και μόνο που βλέπω τα βιβλία του νευριάζω. Έχω που έχω πρόβλημα χώρου, άμα είναι να έχω και τα δικά του βιβλία, τότε πάει, κάηκα. Γι' αυτό άλλωστε και τα συμπεριέλαβα στη λίστα με τα προς ανταλλαγή βιβλία μου. Η Dark Elf ήταν καλούτσικη, αλλά η Icewind Trilogy και η Legacy of the Drow μπορώ χωρίς το παραμικρό ίχνος υπερβολής να πω, ότι είναι τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ μου.

#46 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.281 posts

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 17:32

Γιατί δε χρειάζεται να κοβεντιάζουμε μόνο για όσα μας άρεσαν. Αν το κάναμε αυτό, αλίμονό μας. Θα ήμασταν μια βαρετή συνάθροιση που θα λέγαμε μόνο καλά πράγματα. Posted Image

#47 Sileon

Sileon
  • Members
  • 1.037 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 18:11

Τόσο μαλέικας είναι αυτός ο Σαλβατόρε;
Καλά, δεν πρόκειται να πιάσω ποτέ στη ζωή μου βιβλίο του.

υ.γ. Το Icewind, το παιχνίδι, ήταν κορυφαίο, πάντως.
"We are the wounds and the great cold death of earth"

#48 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.289 posts

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 19:22

Ναι Naroualis, συμφωνώ και εγώ μ' αυτό το σκεπτικό. Ότι δηλαδή δεν πρέπει να μιλάμε μονάχα για όσους θεωρούμε καλούς, αλλά για όλους. Το ότι τον έκανες bump, σου το ρώτησα μισό-αστεία και μισό-σοβαρά. Πάντως εννοούσα όλα όσα είπα για την ποιότητα του. Για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα -το υπογραμμίζω αυτό- είναι άθλιος. Τώρα Sileon τι να σου πω, γούστα είναι αυτά. Μπορεί εσύ να τον πιάσεις κάποια στιγμή και να σου αρέσει. Υπάρχουν και πολλά άτομα εδώ πέρα μέσα που τον εκτιμούνε αρκετά. Πάντως για να τον θάβει τόσος πολύς κόσμος, κάποιο λάκο θα 'χει η φάβα.

#49 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.281 posts

Posted 17 Μάρτιος 2010 - 19:30

@Δημήτρης: Κι εγώ έτσι το εννοούσα, εννοείται! Posted Image

@Σιλεόν: Δεν ξέρω αν είναι και μαλέικας, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι θα σου σύστηνα να διαβάσεις μετά τα 28 σου. Εγώ που το έκανα, μαρτήρησα να τελειώσω την τριάδα πριν το Icewindale (νομίζω ήταν η τριλογία Dark Elf). Μου φαινόταν αστείος, σε σημείο πυ να μου θυμίζει το κακό λύκο στο παραμύθι: I'll huff and I'll puff...! Σου 'ρχεται να του πεις: "κόψε το φύσημα, μη σου φύγει καμιά κλ#$%νιά".

#50 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 18 Μάρτιος 2010 - 16:05

Ως δώρο στο 14χρονο ανηψιο σου που του αρέσουν οι φαντασυ ταινιες,τα πισι γκαμες(sic) νομίζω ότι τα βιβλια του Σαλβατορε ειναι οχι απλα καλα αλλα ιδανικη λύση.Αλλά για έναν έμπειρο ενηλικα γνωστη της φανταστικης και της ποιοτικης λογοτεχνιας νομίζω έχει ενα μικρο μονο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον του τυπου "ας διαβάσω την Dark Elf trilogy για να δω τι λεει κι αυτος".Γενικά έχει πολλά απο αυτά για τα οποια χλευάζεται το φαντασυ.Απο άλλους κακους διασημους συγγραφείς επικου φαντασυ στο μονο που τον εκτιμω είναι ότι δεν μοιαζει τοοοοσο πολυ σε κοπια του Αρχοντα οσο αλλα βιβλια.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#51 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.548 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 18 Μάρτιος 2010 - 17:04

Ο Salvatore είναι καλός για να αρχίσεις ή για να διαβάσεις κάτι εύκολο για διασκέδαση. Σε κάποια βιβλία του το στυλ του δουλεύει, σε κάποια άλλα όχι. ΟΚ, πλέον είναι ξεπερασμένος, αλλά νομίζω ότι κάπου υποτιμάται η αξία του: έχω διαβάσει και πολύ χειρότερους τόσο σε αρπιτζονουβέλες όσο και σε "κανονικά" βιβλία.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#52 Keuthonymos

Keuthonymos
  • Members
  • 58 posts
  • Όνομα:Keuthonymos

Posted 15 Ιούνιος 2010 - 00:15

Να πώ κι εγώ την αμαρτία μου. Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Σαλβατόρε.:blush-anim-cl: Τί θα μου προτείνατε? Έχω ακούσει οτι καλή είναι η dragonlance. Και κάτι ακόμη. Με ποιά σειρά να τα διαβάσω;
Υ.Γ: Στα Ελληνικά. Βαριέμαι να διαβάζω στα Αγγλικά

Edited by keuthonymos, 15 Ιούνιος 2010 - 00:19.

#53 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 15 Ιούνιος 2010 - 00:45

Δεν ειναι αμαρτία.Μπορείς να ζήσεις και να διαβάσεις εκατονταδες άλλα βιβλια φαντασυ πολυ καλυτερα.Αν επιμένεις ομως για λόγους συνέπειας τύπου "ε,ας τον διαβάσω κι αυτόν" τότε διάβασε την Dark elf trilogy(1.Πατρίδα 2.Εξορία 3.Ξενιτια).Κυκλοφορουνε στα Ελληνικά απο Anubis σε τιμές γύρω στα 13 ευρώ το ένα.
http://www.anubis.gr...sp?KID=2&SKID=3
Η σειρά Dragonlance είναι απο άλλους συγγραφείς(Margaret Weis-Tracy Hickman),σε άλλον κόσμο απλα απο την ίδια εταιρεία και τον ίδιο εκδοτικό οίκο.Κατά τη γνώμη μου είναι κάπως καλυτερα απο του Σαλβατορε αν και ειναι στο ιδιο στυλ.Από αυτά θα πρότεινα τα Dragonlance Chronicles που είναι και τα μόνο που εχω διαβασει βασικα!Αλλά ειναι μια καλη αρχη.Anubis παλι,παρομοιες τιμες.Ελληνικοι τίτλοι: Δρακοι στο φθινοπωρινο δειλινο,Δρακοι στη χειμωνιάτικη νύχτα,Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή.

Γενικα βέβαια ξαναλέω ότι πρόκειται για ελαφρυ κλισεδιαρικο επικο φάντασυ σχεδον αποκλειστικά για φαν παιχνιδιών rpg και για όσους ψάχνουν απομιμησεις Αρχοντα(Dragonlance) με ολιγη απο Ελρικ(Forgoten Realms).

Edited by heiron, 15 Ιούνιος 2010 - 00:46.

And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#54 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 17 Ιούνιος 2010 - 19:07

πάντως οι δύο πρώτες τριλογίες "The dark elf trilogy" και το "Icewind dale trilogy" είναι ψιλοκορυφαίες για το είδος τους. Επειτά κουράζει κατα την γνώμη μου.
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#55 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.271 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 17 Ιούνιος 2010 - 22:17

Επιτέλους ένας συγγραφέας για τον οποίο ξέρω κι εγώ αρκετά για να εκφέρω γνώμη. Πιάστε καρέκλες, πιάνω φτυάρι:
Η πρώτη μου επαφή με φάντασυ (σε ηλικία 24 χρονών-εδώ μουντζώνετε) ήταν το "Κρυστάλλινο Σκήπτρο", το πρώτο, μου φαίνεται, βιβλίο του Σαλβατόρε. Από κει και ύστερα κολλησα και διάβασα όλη την Icewind Dale Trilogy και μετά την Dark elf trilogy και μετά την Legacy of the Drow κλπ κλπ, μέχρι και το Orc King- δεν άντεξα άλλο!
Η γνώμη μου είναι ότι το γράψιμο του Σαλβατόρε ΔΕΝ έχει λογοτεχνική αξία, πρόκειται για βιβλία μιας χρήσεως, όσο κι αν έχουν σημεία συναρπαστικά και λες "άντε, να φτάσει σε κανένα βαρετό σημείο να πάω για ύπνο". Όσοι δεν έχετε διαβάσει, να μη διαβάσετε. Τίγκα στα κλισέ, ο Drizzt είναι απλώς ο λιγότερο κλισέ από τους άλλους, κάμποσες μελό σκηνές και κάμποσα μπερδέματα με τι δυνάμεις έχει ο κάθε χαρακτήρας και το κάθε όπλο, για να μπαλώσει ο συγγραφέας τις διάφορες τρύπες νοήματος.
Αναλυτικά:
Το "Κρυστάλλινο Σκήπτρο" είναι σχετικά πρωτόλειο. Σπαταλάει κάποιες καλές ιδέες που δεν έχουν σχέση με την υπόθεση, αλλά τις βάζει για παραγέμισμα. Η δομή του λίγο αλαλούμ-αρχίζει 5 χρόνια πριν από την κυρίως υπόθεση και μετά κάνει ένα άλμα. Προς το τέλος περιγράφει με ένα σωρό λεπτομέρειες πώς ο Drizzt και ο Γούλφγκαρ πάνε και σκοτώνουν ένα δράκο, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το υπόλοιπο βιβλίο. Απλώς ο Γούλφγκαρ, για να γίνει αρχηγός της φυλής του, πρέπει να έχει κάνει κάποιον τέτοιο άθλο. Και τελειώνει εντελώς άσχετα: ξεμπέρδεψαν με τα τρέχοντα προβλήματα και ξεκινάνε για μια αναζήτηση μιας χαμένης πόλης που δεν τους χρειάζεται καν.
Το "Ποτάμια από Ασήμι" είναι πολύ καλύτερο. Έχει δομή βιντεογκέιμ: η κάθε περιπέτεια συμβαίνει σε άλλο σκηνικό. Δάσος, βάλτος, σπηλιά κλπ. Πάντα κλισέ και των γονέων, εννοείται.
Το 'Πετράδι του Χάλφλινγκ" είναι στο ίδιο στιλ-περισσότερα σκηνικά μαχών: κακόφημες συνοικίες πόλης, έρημος, θάλασσα. Μια εντελώς ξεκάρφωτη και άχρηστη πτήση με μαγικό άρμα, για να βρεθούν ο Μπρούενορ και η Κάτιμπρι από τη μια άκρη του κόσμου στην άλλη, χωρίς να εφευρεθεί το αεροπλάνο...
Η "Dark Elf trilogy", κατά τη γνώμη μου, είναι για πέταμα, εκτός από το πρώτο, το Homeland. Αυτό αξίζει περισσότερο από όλα του Σαλβατόρε, γιατί, εντελώς συμπτωματικά, έχει κάτι με λογοτεχνική αξία: την περιγραφή της Μεντζομπεράνζαν. Η κοινωνία των ντρόου μπορεί να παρομοιαστεί με πολλές κοινωνίες και καταστάσεις που υπάρχουν/υπήρξαν στ'αλήθεια. Με κοινωνίες εγκληματιών, συμμορίες, οικογένειες που λειτουργούν σαν εταιρείες και γεννάνε παιδιά για να τους αναθέσουν αποστολές, τις οποίες αν δεν εκπληρώσουν, αποκηρύσσονται. Με πισώπλατα μαχαιρώματα βασιλιάδων από διαδόχους, με κλίκες μαφιόζων, με λαούς που πετάνε τα ελαττωματικά παιδιά στο γκρεμό κλπ. Αλλά τα άλλα δύο, το Exile και το Sojourn, δε λένε τίποτα. Είναι prequels στα οποία ο συγγραφέας προσπαθεί, χωρίς να χαλάσει τα δεδομένα της Icewind, να φτιάξει καινούριους εχθρούς και εκκρεμείς λογαριασμούς για τον Drizzt, να έχει να πολεμάει στα sequel της Icewind. Συνεπώς, δεν πολυτολμάει να φτιάξει καινούριους χαρακτήρες και πλοκές, οπότε τα βιβλία είναι πολύ σκέτα και απλοϊκά, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Η "Legacy of the drow" είναι όνομα και πράμα: εκεί ο Drizzt ξεκαθαρίζει τους λογαριασμούς του με ό,τι εχθρούς είχε κάνει στα Icewind και Dark elf trilogy. Και κάνει και μερικούς ακόμα, να έχουμε για το μέλλον. Ο Σαλβατόρε εξελίσσεται σαν συγγραφέας, δε γράφει πλέον τόσο απλοϊκά, αλλά φτάνει στο άλλο άκρο: τα μπερδεύει πολύ. Σε βάζει να παρακολουθείς 4-5 πλοκές μαζί, αυτοί εδώ συνωμοτούν, αυτοί εκεί οργανώνουν την άμυνά τους, οι άλλοι παραπέρα είναι ερωτευμένοι και ντρέπονται να το πουν κλπ κλπ. Και μέχρι να συναντηθούν όλα αυτά, εσύ έχεις βαρέσει ενέσεις. Εντελώς βλακεία η ιδέα να χάνεται η μάχη των ντρόου με τους της επιφάνειας επειδή βγαίνει ο ήλιος! Αν είναι δυνατόν να μην το είχε σκεφτεί αυτό κανείς τους! Επί τρία βιβλία ετοιμάζονται γι'αυτή τη μάχη και τελικά διαρκεί μόνο μια νύχτα...
Ακολουθούν τα Paths of Darkness, όπου κινούμαστε προς άλλες κατευθύνσεις: τα ψυχικά τραύματα του Γούλφγκαρ (δε μας έφτανε ένας κομπλεξικός, ο Drizzt, δηλαδή), ένα μυστηριώδες ξωτικό θέλει να σκοτώσει τον Drizzt και ωωωωω! τι σασπένς για το ποιος θα νικήσει στο τέλος! Μια εντελώς άσχετη μελό σφήνα για εκείνο το μωρό που καταλήγει να υιοθετήσει ο Γούλφγκαρ (και τελικά, μερικά βιβλία παρακάτω, το επιστρέφει εκεί που το πήρε) και ένα βιβλίο με τον Εντρεράι για πρωταγωνιστή ("Δούλος του Σκήπτρου"), στο οποίο κόντεψα να κοιμηθώ από τη βαρεμάρα...
Και ύστερα τα Two Swords: ακόμα περισσότερο μπέρδεμα και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Μάχες και ξερό ψωμί, άλλοι λαοί και παρατάξεις να ανακατεύονται μες τη μέση, μην τυχόν και βγάλεις νόημα, δηλαδή...
Από τα Demonwars νομίζω πως είναι το Transcendence, τέταρτο μέρος μιας τετραλογίας, το οποίο επίσης το βαρέθηκα με χίλια. Επειδή, υποθέτω, το καθένα πρέπει να είναι αυτοτελές, ο συγγραφέας τρώει ΟΛΟ σχεδόν το βιβλίο για να εξηγήσει πού είμαστε και τι κάνουμε, και από δράση μηδέν! Και δεν εννοώ μάχες οπωσδήποτε. Αλλά κάτι, βρε αδερφέ, να συμβαίνει! Όχι μόνο ίντριγκες, συνωμοσίες, σχέδια επί σχεδίων και μπλαμπλά επί 500 σελίδες! Έλεος!
Για το Orc King δε λέω τίποτα, you've got my point...
  • Nihilio likes this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#56 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 17 Ιούνιος 2010 - 23:39

wodsmith(sic),μήπως να κρύβαμε κάνα σπόιλερ,ε;:mf_sherlock:

#57 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.465 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 18 Ιούνιος 2010 - 00:14

Η γνώμη μου είναι ότι το γράψιμο του Σαλβατόρε ΔΕΝ έχει λογοτεχνική αξία, πρόκειται για βιβλία μιας χρήσεως, όσο κι αν έχουν σημεία συναρπαστικά και λες "άντε, να φτάσει σε κανένα βαρετό σημείο να πάω για ύπνο". Όσοι δεν έχετε διαβάσει, να μη διαβάσετε.

Μα φυσικά για αυτό θα κάτσεις να τον διαβάσεις. Επειδή σου αρέσουν οι maximum περιπέτειες που σε κρατάνε σε εγρήγορση. Αν κάποιος ψάχνει να διαβάσει κάτι με λογοτεχνική αξία, φαντάζομαι πως θα επιλέξει να διαβάσει κάποιον άλλο διότι δόξα το Θεό υπάρχουν μυριάδες συγγραφείς. Μπορεί να μην κόβω φλέβα για τον Σαλβατόρε και τους διάσημους ήρωες του, τον παραδέχομαι όμως και τον σέβομαι για όλο αυτό που κατάφερε (που δεν είναι και λίγο), κυρίως να τον παρακαλούν οι οπαδοί του να γράφει βιβλία για έναν ήρωα που δημιούργησε εκείνος. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα απέτρεπα κάποιον να διαβάσει Σαλβατόρε, ειδικά σε κάποιον που θέλει να κάνει μια αρχή με το high fantasy.
Άλλωστε μην ξεχνάμε πως δεν έχει γράψει μόνο την δεκατοσο-λογία του Ντριζντ, αλλά και άλλες ιστορίες, υποθέτω πιο αξιόλογες από ένα έπος τραβηγμένο από τα μαλλιά.
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#58 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 18 Ιούνιος 2010 - 08:01

Κέλλυ, για να παρακολουθήσεις τις λεπτομέρειες του Σαλβατόρε, πρέπει να 'χεις μια σχετική επαφή με dnd (dungeons and dragons) και με FR (Forgotten Realms ή αλλιώς Faerun). Έχω διαβάσει μέχρι και το Legacy (αγγλικά εννοείται, μια φορά διάβασα μετάφραση και οι αντιδράσεις κυμαίνονταν από σπαστικό γέλιο μέχρι ανηλεές χτύπημα του κεφαλιού σε σκληρές επιφάνειες), σαν κλασική αρπιτζού.

Στα +++ οι περιγραφές του Underdark, η γνωριμία με την διαφορετικότητα των φυλών και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της καθεμιάς, η ποικιλία σε setting, η πιστότητα στο παιχνίδι (races, classes, alignments, skills, magical items), καθώς και στην γεωγραφία των FR, οι καλές περιγραφές των μαχών, η δημιουργία και μόνο ενός καλού drow (άσχετα που από τότε ΟΛΟΙ δημιουργούν καλά drow λες και γίναν όλα πια lawful good κι ιδρώνεις να βρεις μια πραγματικά chaotic evil cleric of Lloth), οι npcs (non player characters) που συναντάς συχνά και μετά ελπίζεις να τους συναντήσει κι ο χαρακτήρας σου, αν είναι καλό παιδί ο dm, η εξέλιξη των χαρακτήρων, η αλαφράδα που επιτρέπει και στον πιο άσχετο να παρακολουθήσει την υπόθεση.

Στα --- η απλοϊκότατη γραφή, οι αμερικανιές, τα κλισέ, οι μάχες επί μαχών επί μαχών συνέχεια και διαρκώς, οι χίλιοι διαφορετικοί τρόποι με τους οποίους μπορεί να ψοφήσει ένα ορκ, η σε-θέλω-δε-με-θέλεις-ή-ίσως-και-να-με-θέλεις-δεν-ξέρω-τι-μου-γίνεται σχέση ανάμεσα σε Drizzt και Cattie-brie, το menage a trois και γενικά το σαχλαμπουχλέ ρομάντζο, ο chaotic stupid βάρβαρος (τον μισώ, τον μισώ, τον μισώ), η πλήξη/βαρεμάρα από ένα σημείο και μετά και η τραγική υποτίμηση των evil χαρακτήρων.

Μέχρι μια ηλικία, καλός είναι ο Σαλβατόρε για χρονοσκοτώστρα και μια πρώτη επαφή με dnd.

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#59 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.271 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 18 Ιούνιος 2010 - 08:05

Μα εννοείται ότι κάτι αξίζει, αφού κι εγώ που τον θάβω έκατσα και διάβασα γύρω στα 17 του βιβλία. Απλώς μετά βρήκα και άλλους που άξιζαν περισσότερο και εκ των υστέρων θα προτιμούσα να μου είχαν τύχει αυτοί πρώτοι.

heiron: Οκ, θα το φτιάξω μόλις βρω πώς γίνεται.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#60 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.592 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 27 Ιούνιος 2010 - 13:40

Έχω διαβάσει μέχρι και το 7ο βιβλίο. (έχω αγορασμένα όλο το Icewind Dale + το Κληρονομιά, τα 3 πρώτα τα δανείστηκα από φίλο) και μέχρι το τέλος του Icewind Dale μου άρεσε αν και όντως ήταν κλισέ. Μετά αρχίζει να το κουράζει το θέμα, κατά πολύ.
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users