Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Επετειακοί διαγωνισμοί


Nienor
 Share

Recommended Posts

Νέα και τελευταία παράταση: Τετάρτη 27 Αυγούστου στις 12 τα μεσάνυχτα :)

 

Καλή σας συνέχεια σε όσους γράφεται ακόμα και όσοι έχετε ανεβάσει ήδη μπορείτε να χτενίζετε μέχρι τότε φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    8

  • Oberon

    10

  • trillian

    11

  • DinoHajiyorgi

    21

Επίσης προτείνω να γίνει δεκτή στο διαγωνισμό και η ιστορία του Electroscribe κι ας είναι αισθητά (αν και όχι τόοοοσο πολύ) πάνω από το όριο των λέξεων.

 

Δε θέλω να φανώ αχάριστος, αλλά νομίζω πως θα ήταν άδικο για τους υπόλοιπους, ειδικά όσους έχουν δώσει οριστική μορφή της συμμετοχής τους. Αν είχε δοθεί ένα συγκεκριμένο όριο "παράτασης", π.χ. 3300 λέξεις, θα είχα ανεβάσει την εκδοχή των 3150 λέξεων. Τώρα είμαι κάμποσο πιο πάνω κι αν γίνω δεκτός, θα πρέπει να γίνει το ίδιο και με όποιον άλλο ανεβάσει κάτι αναλόγου μεγέθους, ακόμη και λίγο μεγαλύτερο. Και ούτω καθεξής.

Link to comment
Share on other sites

Ένας λογος, μικρός αν και σημαντικός, που μπαίνουν γενικά τέτοια όρια στις ιστορίες που γράφουμε, πέρα απο πρακτικές εξιολογήσεις, είναι και η προσπάθεια και η εξάσκηση να γράψει κάποιος μια ιστορία με ένα handicap, θεωρητικά μιλώντας, όπως το όριο λέξεων. Να γίνει καλύτερος σαν συγγραφέας, έχοντας και έναν μεγαλύτερο έλεγχο σε ό,τι γράφει.

 

Δεν είναι όμως θέμα τυπολατρείας, ούτε αισθάνομαι πως αδικείται κάποιος που προσπάθησε να είναι μέσα στο όριο με το γίνει δεκτή και η δική σου ιστορία που είναι μεν κάπως αισθητά πιο πάνω, αλλά τίποτα το πραγματικά υπερβολικό ώστε να θεωρηθεί από κανέναν "αθέμιτος" ανταγωνισμός, ή "novelette" αντί για short story, ή κάτι άλλο ανάλογο.

 

Οπότε θα ήταν πολύ πιο άδικο να μην συμμετάσχει η ιστορία σου στο διαγωνισμό για 400-500 λέξεις πιο πάνω, άσε που ήδη έχουμε τέτοια προηγούμενα σε άλλους διαγωνισμούς.

 

Γι'αυτό, είπαμε η ιστορία σου να συμμετάσχει κανονικότατα, πράγμα που ούτως ή άλλως θεωρούσαμε με τα κορίτσια δεδομένο. Δηλαδη δεν έγινε ποτέ καμμία συζήτηση για το όριο λέξεων στη δική σου περίπτωση. ΟΚ, σου είχα πει πως θα ήταν γενικά καλύτερο να ήταν πιο κοντά στις 3000 λέξεις, αν μπορούσες, αλλά αυτό ήταν πιο πολύ για σένα σαν "εξάσκηση", να μικρύνεις δηλαδή λίγο την ιστορία σου, αν γινόταν. Αφού δεν μπορούσες όμως, δεν θα βγει εκτός διαγωνισμού η ιστορία σου για μια διαφορά που τείνει προς το να είναι αισθητή μεν, αλλά μικρή δε.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ, αυτές οι καθυστερήσεις της τελευταίας στιγμής....

 

Θα φανώ ίσως προκλητική, αλλά... θα ισχύσει η (επίσης παραδοσιακή) παράταση μέχρι το πρωί της επόμενης μέρας; (ή αλλιώς η "μέχρι-να-ξυπνήσει-ο-moderator παράταση :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Κι ύστερα λένε ότι είναι έθιμο η νύφη να καθυστερεί στον γάμο της... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

(ή αλλιώς η "μέχρι-να-ξυπνήσει-ο-moderator παράταση :tongue:)

 

"Να ξυπνήσει"; Τι εννοείς "να ξυπνήσει";! Ο συγγραφέας που πρέπει να γράψει δεν κοιμάται!

 

Και η στο-έπακρο-εκνευριστική moderator έριξε τους ύπνους της αρκούδας στις διακοπές της! Ακόμα να χορτάσει; :amad:

Link to comment
Share on other sites

H παράταση πήρε το όνομά της από παλαιότερες εποχές, όπου ο υπεύθυνος moderator είτε δεν συμμετείχε είτε είχε ήδη εκπληρώσει τις... υποχρεώσεις του :tongue:

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν εννοούσα φυσικά μέχρι να ξυπνήσω εγώ :tongue: (Αν και νωρίς θα ήταν ούτως ή άλλως).

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1219910008_thumb.jpg

Πόσοι, από όσους δεν έγραψαν θα ήθελαν να μας φλομώσουν με το ταλέντο τους, παρουσιάζοντας μας περιληπτικά τους λόγους που δεν τα κατάφεραν;

(Ο nikosal εξαιρείται, τον έσπρωξα ήδη στα σκυλόψαρα. :D )

 

Πρωί Πέμπτης 28 Αυγούστου...

 

Από τους G8, απουσιάζουν οι Atrelegis, Dain και Trillian (Trill, Trill, Trill, τσκ, τσκ...που σταματάει αυτός ο κατήφορος;) Από τον Atrelegis δεν είχαμε κιχ από τότε που άρχισε το όλο πράγμα. Ήταν λοιπόν συνεπής στην εξαφάνιση του. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Nienor, η Trillian είχε την ιδέα που έτσι και την έγραφε θα μας έπαιρνε και τα σώβρακα. Τα φοράμε ακόμα. Και ο Dain; Ουχί ποτά και ξενύχτια αλλά...ένα διαστημόπλοιο που το λένε "Αθηνά" και οι κάρτες Ταρό χαντάκωσαν το παιδί.

 

Από τους τιμημένους 28...

 

Οι Darky και Dreamwhisperer είναι αυτοεξόριστοι, η Dopamine αντιρησίας συνείδησης, ο Cesar_cy μάλλον γράφει για άλλο διαγωνισμό (καλή του τύχη), και πλην nikosal, τους υπόλοιπους σκεπάζει η αχλή του μυστηρίου: Eroviana, Iliosporos, RaspK, Araquel (ο τύπος που μας παλούκωσε με τον "παλμό"), Lithonis, Balidor, Greenmist, Northerain, PiKei, Sileon (?) και ο Celestial. (Ο τελευταίος δεν έχει σχέση με την αχλή του μυστηρίου, απλά θέλει ένα γερό χέρι ξύλο.)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

:trumpet:

Αναμένουμε τυπικώς κάποιον να μας πει και για τα της ψηφοφορίας. Διορίες και ποιος αναλαμβάνει τα pm.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός έχει λήξει από χτες το βράδυ και ήρθε η ώρα να διαβάσουμε και να ψηφίσουμε. Με τον τρόπο ο οποίος σας είναι ήδη οικείος στους περισσότερους θα γίνει και αυτή τη φορά η κατάταξη των ιστοριών. Θα βάλετε στις σειρά τις πέντε ιστορίες που προήλθαν από την 8άδα (με τελευταία τη δική σας φυσικά) και σε άλλη μια σειρά τις 11 ιστορίες που της 28άδας (και εδώ με τελευταία τη δική σας και πάλι φυσικά :p). Ύστερα τη σειρά αυτή θα την στείλετε στην Trillian που θα μετρήσει πόντους. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι τις 12 Σεπτεμβρίου τα μεσάνυχτα ακριβώς, δεδομένου ότι έχουμε να διαβάσουμε συνολικά 16 ιστορίες. Τα λινκ για να μην ψάχνετε:

 

Οι 5 ιστορίες της 8άδας:

Τικ-Τοκ της naroualis

Η Αποστολή του Nihilio

Ο Πλανήτης της Αγάπης του DinoHajiyorgi

Ο Φλογομάτης και η Καρδιά των Τραγουδιστών Βουνών του Παρατηρητή

Έβδομη Νυχτερινή της Nienor

 

Οι 11 ιστορίες της 28άδας:

Ζωή και Θάνατος του month

Το Στοίχημα του Guardian of the Rune Ring #1

Meetthoth της Sonya

Το Πρότζεκτ του kitsos

Η Στάση των Τριών Ημερών της mariposa

Άπειροι Αριθμήσιμοι Θάνατοι του aScannerDarkly

Nosce Te Ipsum του Deodonus

ΜΠΕΕΕλλάδα του roriconfan

H Αλυσίδα του adinol

Αγκάθια του Electroscribe

Ξεχασμένοι Δρόμοι του Guardian of the Rune Ring #2

 

Επίσης, υπάρχει και αυτή εδώ η ιστορία: Δαμάζοντας τους Δαίμονες του Namris την οποία δε θα κατατάξετε μεν γιατί αποτελείται από 8000 λέξεις, αλλά δε θα θέλαμε και να αγνοήσετε δε, επειδή απλά δε θα μπει στην κατάταξη. Είναι γραμμένη με το θέμα "Όντα ανώτερα, όντα κατώτερα".

 

Και τέλος, όλες οι ιστορίες διαθέτουν διαφημιστικές ρεκλάμες. Της 28άδας εδώ και της 8άδας εδώ. Μια ευγενική προσφορά του Ντίνου Χατζηγιώργη που προσπαθεί να μαζέψει συμμετοχές και τσιγκλάει τον κόσμο (κι όχι τον cosmo :p) με αστέρευτη ενέργεια για τρίτη φορά. Ντίνο ευχαριστούμε (και προσωπικά "ευχαριστώ για τα λινκάκια").

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους! :thmbup:

 

Να μη φανούμε αχάριστοι. Παρά την πλειοψηφία των αποχών, συνολικά, υπάρχουν 17 νέα διηγήματα στο φόρουμ. Καθόλου άσχημα για καλοκαιρινή σεζόν! :yeah:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ένα φόρουμ αρκετά εστιασμένο στη συγγραφή. Απ' όσο καταλαβαίνω, μέχρι τώρα υπήρξαμε (σε γενικές γραμμές) φιλικοί, συγκαταβατικοί, υποστηρικτικοί ο ένας στον άλλον, κάτι που είναι πολύ χρήσιμο και ενθαρρυντικό για το ξεκίνημά μας. Έχουμε κλείσει τα 5 χρόνια και έχουμε έναν διπλό διαγωνισμό συγγραφής για την επέτειό μας. Σκέφτομαι με αυτήν την αφορμή ότι ίσως θα πρέπει να μάθουμε να κρίνουμε τους εαυτούς μας με λίγο υψηλότερα στάνταρτ.

 

Με αυτόν τον σκοπό, λοιπόν, προτίθεμαι να είμαι λίγο πιο αυστηρός στα σχόλιά μου για τις ιστορίες του διαγωνισμού - στα όρια πάντα της ευγένειας και του σεβασμού απέναντι στον κόπο και την προσπάθεια των συμμετεχόντων. Θα μπορείτε να μου ανταποδώσετε την "χάρη" (και να βγάλετε τα απωθημένα σας :tongue:) στις δικές μου ιστορίες, που θα αρχίζω να ανεβάζω μετά την λήξη της ψηφοφορίας. Ελπίζω ότι χωρίς να κακοκαρδιστούμε, με αυτόν τον τρόπο θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε όλοι. Καλή επιτυχία σε όλους και καλή μας διασκέδαση στην ανάγνωση των ιστοριών!

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι, από όσους δεν έγραψαν θα ήθελαν να μας φλομώσουν με το ταλέντο τους, παρουσιάζοντας μας περιληπτικά τους λόγους που δεν τα κατάφεραν;
δεν θα φλομώσω κανέναν με τίποτα. είχα 2-3 ιδέες, που έγιναν 4-5. καμία όμως δεν αναπτύχθηκε προς μία κατεύθυνση που να με ικανοποιεί, και υπήρχαν και αυτές που απλώς στέκονταν και με κορόιδευαν.

και μέσα σε αυτά, δεν είχα και πολύ χρόνο για να αφιερώσω, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Προτίθεμαι να είμαι λίγο πιο αυστηρός στα σχόλιά μου για τις ιστορίες του διαγωνισμού - στα όρια πάντα της ευγένειας και του σεβασμού απέναντι στον κόπο και την προσπάθεια των συμμετεχόντων. Ελπίζω ότι χωρίς να κακοκαρδιστούμε, με αυτόν τον τρόπο θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε όλοι. Καλή επιτυχία σε όλους και καλή μας διασκέδαση στην ανάγνωση των ιστοριών!

post-1004-1220084025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, Ντίνο, σε σένα ειδικά θα γράψω μόνο καλά λόγια! *pat*, *pat* :baby:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, Ντίνο, σε σένα ειδικά θα γράψω μόνο καλά λόγια! *pat*, *pat* :baby:

 

Thankth! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κλείσει τα 5 χρόνια και έχουμε έναν διπλό διαγωνισμό συγγραφής για την επέτειό μας. Σκέφτομαι με αυτήν την αφορμή ότι ίσως θα πρέπει να μάθουμε να κρίνουμε τους εαυτούς μας με λίγο υψηλότερα στάνταρτ.

Με αυτόν τον σκοπό, λοιπόν, προτίθεμαι να είμαι λίγο πιο αυστηρός στα σχόλιά μου για τις ιστορίες του διαγωνισμού

Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε λίγα χρόνια ακόμη;

 

Ας μπούμε πρώτα στην εφηβεία και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε λίγα χρόνια ακόμη;

 

Ας μπούμε πρώτα στην εφηβεία και βλέπουμε.

Χμμμ.. αναρωτιέμαι αν το λες ειρωνικά ή μεταξύ σοβαρού και αστείου.

To be on the safe side, καλά λογάκια μόνο και για σένα! Άλλος; :baby:

Link to comment
Share on other sites

:blush: :blush: εγώ που είμαι κοριτσάκι δεν δικαιούμαι καλά λόγια;;;;

Χεχε, δεν είπα να μην γράψουμε καλά λόγια. Ρώτησα, ποιος θέλει να ακούσει ΜΟΝΟ καλά λόγια!

Αλλά για να μη σπαμάρουμε, γιατί δεν συνεχίζουμε τη συζήτηση στο σωστό τόπικ;

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν εορτής... αλλά βρε παιδιά, μόλις διάβασα όλα τα ποστ κι είδα ότι παρέμενε απορία για το άτομό μου. Είμαι σίγουρη ότι κάποιον είχα ενημερώσει, νομίζω σε κάποιον που έστελνε pm για το διαγωνισμό ή μπορεί και στη Νίενορ όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο. Τέλος των πάντων, μετά από δίμηνο "αποκλεισμό" μου στην Αμοργό, όπου παντού είχαν wi-fi αλλά πουθενά υπολογιστές, όπου στο μαγαζί που δούλευα είχε μεν 2 laptop αλλά το ένα δεν είχε πληκτρολόγια και το άλλο ήταν ρώσικο, όπου υπήρχαν 3 pc σ'ένα μέρος και χρέωναν 3 ευρώ/ώρα, και 5 pc σ'ένα άλλο με 2 ευρώ/μισάωρο... ε αυτά τι άλλο να πω; Η εναλλακτική μου για χειρόγραφο και πάλι μ'έβγαζε εκτός προθεσμίας μιας και επέστρεψα στις 30!

 

Αφού απολογήθηκα λοιπόν - πειστικότατη είμαι η ρουφιάνα - συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες κι ελπίζω τουλάχιστον να μπορέσω να σας διαβάσω και να ψηφίσω αναλόγως. Έχω το δικαίωμα, σωστά; Δεν είμαι σίγουρη για τους κανονισμούς.

 

Υ.Γ: τι θέμα ήταν αυτό ρε παιδιά; το 80% της λογοτεχνίας του φανταστικού, περιστρέφεται γύρω απ'αυτό αλλά είναι ταυτόχρονα κι εκτός θέματος. Δηλαδή πέραν όλων των άλλων, δε νομίζω να μπορούσα να γράψω κάτι πάνω σ'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι ήξερα για τον ... αποκλεισμό, απλά μιλήσαμε πριν φύγω κι εγώ για Ικαρία και μετά δεν... μπαρντόν.

 

Φυσικά και μπορείς να ψηφίσεις, διαβάζεις και τους δύο και κάνεις κατάταξη για τον καθένα (5 και 11 ιστορίες αντίστοιχα) και στέλνεις πμ στην Trillian.

 

Το θέμα βγήκε με ψηφοφορία από θέματα που πρότειναν όσοι από τους συμμετέχοντες ήθελαν και ομολογουμένως (τουλάχιστον ο παλμός με τον οποίο ασχολήθηκα) ήταν και τα δύο ωραία αλλά δύσκολα, όντως δύσκολα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι η ψηφοφορία λήγει στις 12/9 και δε θα θέλατε να χάσετε 16 (και 1 του Namris 17) νέες, επετειακές ιστορίες!!! :)

 

(Όχι ότι δε μπορείτε να τις διαβάσετε κι αργότερα, αλλά τι κίνητρο θα σας έδινα αν το διατυμπάνιζα; :tongue:)

 

Ειδικά οι συμμετέχοντες, να σας θυμίσω ότι η ψηφοφορία είναι υποχρεωτική :)

 

Κι επίσης, έχω να πω ότι αυτή τη στιγμή, και στα δύο γήπεδα γίνεται πανικός! Η κατάταξη αλλάζει με κάθε ψήφο και προβλέπεται τρελό ντέρμπι μέχρι τελευταίας στιγμής!!!

 

P.S. Ευχαριστώ όσους έχουν ήδη στείλει την ψήφο τους :)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι η ψηφοφορία λήγει στις 12/9 και δε θα θέλατε να χάσετε 16 (και 1 του Namris 17) νέες, επετειακές ιστορίες!!! :)

 

(Όχι ότι δε μπορείτε να τις διαβάσετε κι αργότερα, αλλά τι κίνητρο θα σας έδινα αν το διατυμπάνιζα; :tongue: )

 

Ειδικά οι συμμετέχοντες, να σας θυμίσω ότι η ψηφοφορία είναι υποχρεωτική :)

 

Κι επίσης, έχω να πω ότι αυτή τη στιγμή, και στα δύο γήπεδα γίνεται πανικός! Η κατάταξη αλλάζει με κάθε ψήφο και προβλέπεται τρελό ντέρμπι μέχρι τελευταίας στιγμής!!!

 

P.S. Ευχαριστώ όσους έχουν ήδη στείλει την ψήφο τους :)

Επειδη ειμαι ψιλοκαινουρια και χοντροασχετη-που την εστελνουμε την ψηφο? (αν μπορουσα να την κοψω σε δεκαεφτα κομματακια θα ηταν καλυτερα, αλλα τι να κανουμε!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..