Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Εγώ σου προτείνω να διαβάσεις μυθιστορήματα και διηγήματα από (διαφορετικούς) Κινέζους συγγραφείς, μεταφρασμένα στα ελληνικά.
  3. Ιρμάντα

Write off #92 (Roubiliana vs elgalla vs Cassandra Gotha vs xrusaki)

Το ξέρω βρε, σήμερα θα ξεχρεώσω. Μην βαράτε όλοι μαζί....
  4. Roubiliana

Μας χρωστάς σχολιασμούς.
  5. Today
  6. jjohn

Andrea Camilleri

Δυστυχώς ο συμπαθής Ιταλός αυτός συγγραφέας πέθανε στις 17 Ιουλίου
  7. Naroualis

50 Βιβλία για το 2019

39. Οι Θάλασσες των Δράκων, Δήμητρα Μπενίση, σελ. 165 40. Φωνές στο Σκοτάδι, Αβραάμ Γεφυρόπουλος, σελ. 216 41. Στα όρια της φαντασίας, Δημήτρης Βαγενάς, σελ. 238 42. Το Παράπονο της Βρισηίδας, Δημήτρης Ι. Κυρτάτας, σελ. 161 43. Ανθολόγιο για τα παιδιά του δημοτικού ΙΙΙ, σελ. 330
  8. alanon

50 Βιβλία για το 2019

1.Roza Montero "Η ιστορία του διαφανου βασιλιά" Άγκυρα σελ.600 (5/10) 2. Deepak Chopra " O 13ος Μαθητής" Κέδρος σελ 365 (5/10) 3. Tim Leach " Κροισος ο Τελευταίος βασιλιας της Λυδιας" Κέδρος σελ. 400 (7,5/10) 4. Ira Levin " Το μωρό της Ροζμαρι" Anubis σελ 260 (8,5/10) 5.Kate Hamer " το κορίτσι με το κόκκινο παλτό" μεταίχμιο σελ. 420 (9,5/10) 6. Cilla & Rolf Borjlind " H Μεγάλη παλίρροια" Παπαδόπουλος σελ 450 (9/10) 7. Carlos Ruiz Zafon "O αιχμάλωτος του Ουρανού" Ψυχογιός σελ. 380 (9,5/10) 8. Κωνσταντίνα Δελημήτρου " Η ψιλικατζού" Introbooks σελ. 240 (8/10) 9. Nicolas Nicastro " Ακλόνητος Βράχος" Μίνωας σελ. 480 (7/10) 10. Κωνσταντινος Κελλης " Η σκια στο σπιτι" Κέδρος σελ. 554 (10/10) 11. Anders de la Motte " Φυσαλίδα" Κλειδάριθμος σελ. 550 (9/10) 12. Juan Marche" Σεργιάνι στο γκιναρντο" Πατάκης σελ. 150 (5/10) 13. Stephen King " To παιχνίδι του Τζεραλντ" Λιβάνης Σελ. 400 (8/10) 14. Cc Humphreys" Ένας τύπος που λεγόταν Αρμαγεδδών " Ψυχογιός σελ. 650 (7,5/10) 15. Tom Rob Smith " H Φάρμα" Πατάκης σελ. 430 (7/10) 16. Guillio Leoni "Ο γρίφος του Φωτος" Ψυχογιος σελ. 370 (6,5/10) 17. Arnaldur Indridason" Ο άνθρωπος της Λίμνης " μεταίχμιο σελ. 400 (9.5/10) 18. Robert Van Gulik "To Φάντασμα του ναού" Θεμέλιο Σελ. 250 (8,5/10) 19. Chevy Stevens "Σε Βλέπω" Διόπτρα σελ. 500 (9/10) 20. Paul Johnston " το Στίγμα της προδοσίας" ψυχογιός σελ. 380 (5/10) 21.kelly Jones "ο 7ος μονοκερος" bell σελ. 384 (5/10) 22. Ethan Cross "Ο ποιμένας" ΚΛειδαριθμος σελ. 430 (8/10) 23. Dan Simmons "Υπεριων" Anubis σελ. 480 (9/10) 24. Stephen King "Το σκυλί της πολαροιντ" Επιλογή σελ. 200 (6/10) 25.William Ryan "O Ιερόσυλος" Διοπτρα σελ. 500 (8/10) 26. Colleen Mccollough "Το τραγούδι της Τροίας" Διώνη σελ. 460 (7.5/10) 27. Rosamund Lupton "Στις Στάχτες" Διόπτρα Σελ. 590 (9/10)  28. Tim Severin "Viking 3 - ο εμπιστος του βασιλιά" Φανταστικος κοσμος σελ. 416 (7,5/10) 29. Ls Hilton "maestra" διόπτρα σελ. 398(6/10) 30. Alex Michaelides " Η σιωπηλή ασθενής" Διόπτρα Σελ. 416 (9/10) 31. Δημοσθένης Παπαμάρκος "Γκιακ" Αντίποδες σελ. 126 (10/10) 32.Anne Radcliffe "τα καστρα του αθλιν και του ντανμΠέιν" στοχαστής σελ. 152 (7/10) 33. Χριστόφορος Κάσδαγλης "απολύομαι και τρελαίνομαι" Καστανιώτης σελ. 312 (9/10) 34. Martin Prinz " Ο ληστής μαραθωνοδρόμος " τόπος σελ. 164 (7/10) 35. Kate Morton "μακρινές ώρες" Ωκεανίδα σελ. 720 (9/10) 36. Ευθυμία Δεσποτακη "Πνεύματα" Mamaya σελ. 336 (7/10) 37. James Frey "Endgame το κάλεσμα" Ψυχογιός σελ. 602 (9/10) 38. Donald Ray Pollock "Πάντα ο διάβολος" Μεταίχμιο σελ. 380 (10/10)
  9. @Ιρμάντα Τι έγινε, ωρέ διοργανώτρια; Ψήφισες σαν τον ninja κι έφυγες;
  10. Yesterday
  11. hidedora

Λι

@Christopher_R μπορείς να αποκαλύψεις τι διακυβεύεται για τον χαρακτήρα, όχι να αποκαλύψεις τα πάντα. Αυτό μάλιστα μπορεί να γίνει από την πρώτη σελίδα. Αν δεν με πείσεις να διαβάσω την πρώτη σελίδα, τότε οι υπόλοιπες 350 - 400 σελίδες θα πάνε χαμένες. Σου παραθέτω και ένα παράδειγμα τι εννοώ.
  12. Christopher_R

Λι

@John Ernst φαντάζομαι εννοείς το εμφανισιακό. Όντως δεν δίνω πολλές λεπτομέρειες της εμφάνισης του Λι αλλά υπάρχουν κάποιες (κοντά μαύρα μαλλιά, μαύρα μάτια και χλωμό πρόσωπο). Πάντως εννοούσα παρουσιά γενικά, όχι μόνο εμφάνιση. Θα το κοιτάξω όμως. @hidedora Γεια σου Αλέξανδρε και σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Σχετικά με το δίλλημα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει θα γίνει φυσικά σε επόμενο κεφάλαιο. Σκέψου πως το απόσπασμα είναι γύρω στις 4 σελίδες από τις 350-400 που υπολογίζω πως θα είναι όλο οπότε εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να αποκαλυφθούν τα πάντα σε αυτό το κεφάλαιο γιατί μετά δεν θα υπάρχει βιβλίο. Το δεύτερο σχόλιο σχετικά με την ανάπτυξη των χαρακτήρων με βάζει σε σκέψεις. Να φανταστείς ( αφήνουμε εκτός τη Μέι που προφανώς δεν αναπτύσω καθόλου από επιλογή αφού θα έχει "δικό της" κεφάλαιο αργότερα) πως εγώ φοβόμουν μήπως παραέδωσα πολλές πληροφορίες για τον Λι για ένα κεφάλαιο (πάντα με δεδομένο πως μιλάμε για μυθιστόρημα και όχι για διήγημα οπότε υπάρχει άφθονος χρόνος να τον αναπτύξω παραπάνω). Αυτό που λες πως είναι καλύτερη πρακτική να ξεκινάς με το χτίσιμο των χαρακτήρων το σημειώνω και θα το λάβω υπ' όψιν μου. Το πρόβλημά μου απλώς αν ακολουθήσω αυτό το δρόμο είναι πως οδηγεί αναγκαστικά σε ακόμα περισσότερο tell ενώ μέσα από την πλοκή μπορείς να το κάνεις λίγο πιο ομαλά. Ίσως και από ένστικτο επειδή το είδος είναι action/ thriller/ sci fi μου βγαίνει να προσπαθώ να δώσω προτεραιότητα στην πλοκή από την αρχή. thanks again!
  13. Το παραβάν αρχίζει να κλείνει, ο Γουίλλιαμ πλησιάζει. "Έι, εγώ δεν ψήφισα." Το παραβάν ανοίγει λίγο. "Ε χαμένο, άνοιξε παραπάνω, είμαι φαρδύς όπως βλέπεις!" Το παραβάν υπακούει και έτσι ο Γουίλλιαμ εκτελεί το καθήκον του σαν πολίτης, εχεμ άκυρο, σαν συγγραφέας μέλος του sff. (και για να μην νομίζετε ότι υπερβάλλω, στις βουλευτικές εκλογές το πήρα παραμάζωμα το παραβάν) Ψήφισα λοιπόν και'γω, είμαι ο τελευταίος;
  14. hidedora

Λι

Κάποια σχόλια και από εμένα. Θα ήθελα να δω με τι πρόβλημα έρχεται αντιμέτωπος ο πρωταγωνιστής / πρωταγωνίστρια. Αν και γίνεται αναφορά ποιανού είναι η ιστορία ( του Λι), τι συμβαίνει (ονειρεύεται, σερβίρει στο μπαρ κλπ), δεν διακυβεύεται κάτι πραγματικά και με αφήνει να λέω "ε και?". Το τελευταίο σημείο είναι και το πιο σημαντικό για να συνεχίσω να διαβάζω το βιβλίο. Θεωρώ πως η ιστορία επικεντρώνεται μόνο στην πλοκή και στο world building και αγνοεί εντελώς την ανάπτυξη των χαρακτήρων, η οποία ενδεχομένως να γίνει αργότερα. Παρόλα αυτά, θεωρείται καλή πρακτική να ξεκινάς με την ανάπτυξη των χαρακτήρων και μετά να αναλύσεις και τα υπόλοιπα σε μετέπειτα κεφάλαια. Τώρα η Μει και ο Λι μου φαίνονται απλά σαν θεατές.
  15. Roubiliana

Ε, το βράδυ έφθασε.
  16. gregacm

50 Βιβλία για το 2019

1. Ο Ανθρωπος στο Ψηλο Καστρο - Φιλιπ Ντικ (381) 4 + 3 = 7 2. Αναμισης Ντενεκες - Γιαννης Μακριδακης (348) 5 + 3,5 = 8,5 3. Hellraiser - Κλαιβ Μπαρκερ (152) 5 + 3 = 8 4. Νυχτερινη Βαρδια - Στιβεν Κινγκ (455) 4,5 + 4 = 8,5 5. 60 Ωρες - Ντιν Κουντζ (376) 3,5 + 3 = 6,5 6. Μαϊκλ Τζορνταν, Ζωη - Ρολαντ Λαζενμπι 6 + 3 = 9
  17. gregacm

Τι διαβάζετε;

Ξεκινω το Εγκλημα στο Εξπρες Οριαν, της Αγκαθα Κριστι. Πρωτος μου Πουαρο.
  18. John Ernst

Λι

Δες πόσο παρουσιάζεις τη Μέι και πόσο δεν παρουσιάζεις το Λι
  19. Christopher_R

Λι

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που πήρες το χρόνο να το διαβάσεις και να μου πεις τη γνώμη σου, όπως και για τα θετικά σου σχόλια. Το εκτιμώ πολύ. 1) Η κοσμοπλασία είναι η σημερινή Κίνα καθώς το μυθιστόρημα παρακολουθεί τους τελευταίους μήνες που προηγήθηκαν πριν από κάποια σημαντική εξέλιξη. Το εύρημα της Ε.Φ υπάρχει στο μυθιστόρημα αλλά βρίσκεται σε δεύτερο πλάνο (είναι τεχνολογία που ετοιμάζεται χωρίς να υπάρχει ακόμα) και η γνώση της ετοιμασίας της είναι απλώς το κίνητρο για τις ενέργειες των πρωταγωνιστών. Το κομμάτι της περιγραφής της ατμόσφαιρας της Κίνας που είναι πολύ πιο έντονο σε άλλα κεφάλαια είναι ίσως το μοναδικό που έχω αυτοπεποίθηση καθώς το μισό χρόνο ζω στο Πεκίνο και έχω τα ερεθίσματα για έμπνευση. 2) Και ο Λι και η Μέι είναι δύο από τους βασικούς ήρωες που παρουσιάζονται πρώτη φορά σε αυτό το κεφάλαιο. 3) Λοιπόν αυτό που λες ήταν και ο λόγος που ανέβασα το κείμενο απλώς δεν ήθελα να το αναφέρω για να μην σας προϊδεάσω. Επειδή όπως είπα είμαι άπειρος η μεγαλύτερη δυσκολία μου ως τώρα είναι η εύρεση ισορροπίας μεταξύ του να προχωράει η πλοκή (αφού είναι ιστορία δράσης) και του να ταϊζω με τις απαραίτητες πληροφορίες τον αναγνώστη (βάθος ηρώων, κίνητρα, περιγραφή τεχνολογίας κ.τ.λ). Θα μου πεις, εκεί φαίνεται ο μάστορας. Όταν το διάβασα και εγώ ένιωσα ακριβώς αυτό που σχολίασες και χαίρομαι που μου το επιβεβαίωσες. Το λαμβάνω υπ' όψιν και θα προσπαθήσω να κάνω τις απαραίτητες μετατροπές. Για το τελευταίο περί τεχνητής νοημοσύνης θα είναι κάτι νέο λόγω του ότι το ερέθισμα για την ιδέα προέρχεται, σε αντίθεση με ό,τι κυκλοφορεί, από την παράδοση και τη φιλοσοφία της Κίνας που με κάποιο τρόπο θα συνδυαστεί με τεχνολογία. Για την ιδέα νιώθω μεγάλη ασφάλεια αλλα δεν μπορώ να πω το ίδιο για την ικανότητά μου να την ξεδιπλώσω σωστά ☺️ Σε ευχαριστώ ξανά! edit: ορθογραφικά
  20. John Ernst

Λι

@Christopher_R μου αρεσει η αρχικη ιδέα σου και θα ηθελα να τη δω ολοκληρωμενη. Στο κομματι που μας παρουσιασες έχεις κάνει τα εξής (θα σου αναφέρω 3 στοιχεία με τη σειρά που τα παραθέτεις) 1 η κοσμοπλασία σου πολυ ωραία, μας βάζεις κατευθείαν στην Κινέζικη πρωτεύουσα. Τι παραλείπεις; Στοιχεία που να μας ταξιδέψουν στο μέλλον πχ αυτοκίνητο χωρίς οδηγό, ολογράμματα, ρομπότ ή ο,τι εσύ εσύ θέλεις, δικός σου είναι ο κόσμος 2 δεν μας διευκρινίζεις ποιον παρουσιάζεις, το Λι ή τη Μέι. Αν παρουσιάζεις τη γυναίκα, είναι, κατά τη γνώμη μου πολυ καλή η παρουσίαση. 3 Κι ενώ το κείμενο έχει ωραίο ρυθμό, ξαφνικά πολύ tell. Όλα μα όλα τα στοιχεία που μας δίνεις επιγραμματικά, ο πατέρας που εξαφανίζεται, οι άνθρωποι που διαδηλώνουν στο Χονγκ Κονγκ, η κούρσα για την ανάπτυξη της ΤΝ κτλ θα μπορούσες να μας τα δείξεις σε πολλά πολλά κεφάλαια κι όχι να μας τα πεις. Κατά τη γνώμη μου δούλεψέ το, μου φαίνεται ότι αξίζει τον κόπο. ΥΓ τεχνητή νοημοσύνη είναι δύσκολο θέμα και υπάρχει μεγάλη κινητικότητα πάνω σε αυτό το θέμα. Προσπάθησε να παρουσιάσεις κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί...
  21. Έβαλα εκεί μια ιστορία που έγραψα , μου φάνηκε πολύ εδιαφέρουσα αυτή η ενότητα που μπορείς να γράψεις ότι ιστορία θέλεις. Ελπλιζω να παλεύεται 😛
  22. Είδος: (επιστημονική φαντασία, τρόμος) Βία; (Όχι) Σεξ; (Όχι) Αριθμός Λέξεων: 761 Αυτοτελής; (Οχι.) ( 1ο) Σιωπή.docx) Σχόλια: Είναι το πρώτο πράγμα που "δημοσιεύω" εδώ ή οπουδήποτε αλλού. Βγάλτε λίγη χολή αλλά λυπηθείτε με και λίγο. Ελπίζω να σας αρέσει. Είναι μια ιστορία που την έγραψα χτες, όπως μου ήρθε στο μυαλό ακούγοντας ένα ορχηστρικό κομμάτι που μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις παρατηρήσεις και τα σχόλια που έχετε να κάνετε.
  23. BladeRunner

Τι διαβάζετε;

Μετά από σχεδόν δυο μέρες με reader's block (που μου φάνηκαν σαν δυο αιώνες), άρχισα το Πιερ και Ζαν, του Γκι Ντε Μοπασάν. Τελικά φαίνεται να το ξεπέρασα, μιας και το βιβλίο κυλάει σαν γάργαρο νερό! Ουφ!
  24. Christopher_R

Λι

Όνομα Συγγραφέα: Χρήστος Ρ. Είδος: περιπέτεια δράσης Βία; Όχι Σεξ; Όχι Αυτοτελής; Οχι. Η ιστορία αποτελεί απόσπασμα από μυθιστόρημα που έχω ξεκινήσει να γράφω. Καλησπέρα σε όλη την παρέα, στο παρακάτω απόσπασμα ( που είναι το τρίτο κεφάλαιο μιας ιστορίας) γίνεται η πρώτη εμφάνιση ενός από τους κεντρικούς ήρωες της ιστορίας μου και θα με ενδιέφερε μάθω την αίσθηση που αφήνει η αρχική γνωριμία μαζί του. Είναι ουσιαστικά η πρώτη μου προσπάθεια να γράψω κάτι και ως εκ τούτου είμαι στη φάση που ψάχνομαι να βρω τη φωνή μου. Για αυτόν το λόγο θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον αφιέρωνε λίγο χρόνο για να μου δώσει ένα feedback καθώς θεωρώ δεδομένο πως χρειάζομαι πολύ δουλειά. Επίσης θα ήθελα να σας προτρέψω να μην φοβηθείτε την κακή κριτική. Αντιθέτως είναι κάτι που επιζητώ και θα ήταν ευχής έργο να μου υποδείξετε τα αδύναμα σημεία της γραφής μου.
  25. Ιρμάντα

Παιδιά μέχρι το βράδυ θα σας έχω κι εγώ σχολιασμένους και ψηφισμένους. Καμάρια μου!
  26. Αυτό μου άρεσε και εμένα στα Αγγλικά, το μείνε στις 300 ήταν κάπως πιο δύσκολο! Είμαστε ένα καλό κοινό δώ, μπορείς να μας δείξεις τι γράφεις. Και όπως είπε και ο Ballerod κυρίως γράφε, αυτό είναι το ζητούμενο και αφού σε ευχαριστεί γιατί όχι;
  27. 37. Η κρουαζιέρα του τρόμου - Mats Strandberg (571) Ναι μεν αλλά... Το βιβλίο κατάφερε να με κρατήσει μέχρι τη μέση. Απο εκεί και έπειτα, ξεφουσκώνει και καταντάει βαρετό χωρίς να έχει ιδιαίτερη εξέλιξη και πλοκή ή ιστορία. Χωρίς να είναι κακό. Τα έχουμε διαβάσει πολλές φορές αυτά, λίγη πρωτοτυπία σε κάτι δε θα έβλαπτε. Οπότε ή κρουαζιέρα έληξε στα ανοιχτά για εμένα.
  28. hidedora

Ζητάω beta-reader

@John Ernst ενδεχομένως να μπορώ να βοηθήσω. Διαβάζω cyberpunk και έχω γράψει μερικές ιστορίες. Επειδή έχω περιορισμένο χρόνο δεν θα μπορέσω να κάνω εκτενή ανάλυση όπως περιγράφω εδώ - wattpad reviews , αλλά θα κοιτάξω λάθη συνοχής, κατά πόσο το θέμα (cyberpunk ) ταιριάζει με τις εσωτερικές και εξωτερικές συγκρούσεις και τέλος την πλοκή. Συνήθως οι περισσότεροι συγγραφείς επικεντρώνομαστε στην πλοκή μόνο και τα υπόλοιπα τα αγνοούμε .
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..