Jump to content

Ρότζερ Ζελάζνυ (Roger Zelazny)


Recommended Posts

Το Επιστροφή στη Γη είναι ιδανικό για «πρώτο» Ζελάζνι. Και σε πολύ φροντισμένη μετάφραση, όπως είναι πάντα οι μεταφράσεις στις εκδόσεις Τρίτων. Από σύμπτωση μόλις το διάβασα, ενώ καμιά... 25αριά χρόνια πριν είχα διαβάσει το And call me Conrad που είναι η αρχική, «μικρότερη» εκδοχή του.

 

 

Εντάξει λοιπόν.Στην επόμενη εξόρμηση στο κέντρο,θα πάρω το "Επιστροφή στη Γη" με ένα δεκάρικο και ίσως πάρω το "Ο κύριος του φωτός",μεταξύ κάποιων άλλων βιβλίων που θα αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Tι εγινε κυριε ΜπλεηντΡανερ;Το διαβασαμε το Lord of light?

Εγώ τελειωσα τις προαλλες-επιτελους- και το 10ο βιβλιο της σειρας Αμπερ,το Prince of Chaos.

Οπως ειχα πει διαβασα το 1ο πριν απο μερικα χρονια και μου αρεσε πολυ αλλα οποτε ειχα 30φευγα ευρω διαθεσιμα για βιβλιο δεν εβρισκα το omnibus οποτε το εβρισκα δεν ειχα τα λεφτα,οποτε μου ελεγε καποιος οτι το εχει το ειχε δανεισμενο αλλου και δεν μπορουσε να μου το δωσει κτλ.Ε,τελικα το δανειστηκα και το διαβασα απο την αρχη.Το επιπεδο των 2,3,4,5 ηταν σχεδον στο επιπεδο του πρωτου.Με λιγα λογια αριστα.Ηταν λιγο σπαστικο βεβαια που ο ηρωας διηγιοταν στον καθενα τι ειχε συμβει μεχρι τοτε(καθως μαλιστα και ολη η πρωτη πενταλογια ειναι διηγηση του ηρωα) ενω συγχρονως εκανεδιαφορες υποθεσεις και πλανα.Παντως η δραση ερρεε και γνωριζαμε σιγα σιγα την οικογενεια του και την Αμπερ.Η συγκρουση με το Χαος ηταν κλισε ως ιδεα αλλα πολυ καλη ως εκτελεση.Ο ηρωας αυτος καθεαυτος οπως και οι αλλοι χαρακτηρες ειχε ενδιαφερον,κλασικοι Ζελαζνικοι βεβαια με οσα κλισε κουβαλαει αυτος ο τιτλος.Στο τελος η επικη μαχη και η 5λογια κλεινει καλα

Η δευτερη πενταλογια ειναι οντως κατωτερη της πρωτης.Η γραφη ειναι στο ιδιο επιπεδο,ο κοσμος ο ιδιος,πολλοι χαρακτηρες υπαρχουν και στις 2 αλλα νομιζω ο Μερλιν ειναι μια αποτυχημενη προσπαθεια να γραψει ο Ζελαζνυ πιο προσγειωμενο ηρωα.Θελω να πω ο Κοργουιν αν και ειχε σαφως λιγοτερα ατου εκ πρωτης οψεως φεροταν πιο ξυπνια και ειχε στυλ.Ο Μερλ ειχε μεγαλες δυναμεις κι ομως συχνα την πατουσε χωρια οτι τον επιαναν συχνα κοροιδο.Επιπλεον η δραση δεν κυλαει πολυ σωστα,σιγα σιγα βλεπουμε που παει το πραγμα,αποκλαυπτονται και οι μεγαλες δυναμεις πισω απο το σκηνικο αλλα ακομη ο Μερλ δεν εχει αποφασισει τι και πως θα το κανει.Και το αποφασιζει οταν εχουμε σχεδον φτασει στο τελος.Αν το εγραφε στις μερες μας αυτο,με ιντερνετ κτλ θα τραβουσε περισσοτερο η 2η σειρα.ισως να μην ηταν τοσο καλη αλλα αφου την τραβηξε για 4 βιβλια ε,ας εγραφε 2 βιβλια αντι για 1 ως πεμπτο.

Θα ελεγα οτι η πρωτη πενταλογια ειναι απο τα καλυτερα αναγνωσματα φανταστικης λογοτεχνιας και -γιατι οχι-γενικα λογοτεχνιας.Ομως και η δευτερη πρεπει να διαβαστει,οχι γιατι αφηνει κενα η πρωτη αλλα γιατι θελει κανεις να μαθει τι φρουτο ηταν ο γιος,τι κρυβεται πισω απο τον πολεμο που ξεκινησαν οι δυναμεις του Χαους,τι ρολο βαραει ο Μερλιν κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H πρώτη πενταλογία του Άμπερ είναι απλά απίστευτο SciFa έπος.

Την δεύτερη δεν την έχω διαβάσει ακόμα, επειδή έχω αφήσει το Omnibus στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου συμβαίνει με τον Ζελάζνυ είναι λίγο περίεργο.Πάντα ήθελα να διαβάσω κάποιο έργο του αλλά όταν πλησίαζε η μέρα που θα αγόραζα κάποιο βιβλίο εμφανιζόταν κάτι άλλο που μου τραβούσε την προσοχή και έτσι ο Ζελάζνυ έπαιρνε αναβολή.Αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια να μην έχω διαβάσει τίποτα δικό του. Παρ'όλα αυτά η "αραχνοαίσθησή" μου μού έλεγε πάντα οτι πρέπει να έιναι πολύ καλός συγγραφέας και οτι δεν θα το μετανιώσω αν ασχοληθώ μαζί του.Ελπίζω τουλάχιστον να αγοράσω κάποτε τον κύριο του φωτός γιατί βρίσκω αξαιρετική την κεντρική ιδέα.Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στα ελληνικά κάποιο βιβλιό απο την σειρά των Άμπερ;

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικα εχουν βγει τα δυο πρωτα.

Εννεα πριγκηπες στην Αμπερ

και

Τα οπλα του Αβαλον

Δυστυχως δεν φαινεται να προχωραει η μεταφραση αφου πανε αρκετα χρονια απο τοτε που βγηκαν αυτα τα δυο και προφανως παρατησαν το προτζεκτ.

 

Φυσικα οπως φαινεται κι απο το τοπικ κι απο τη λιστα του φορουμ με τα καλυτερα βιβλια ΕΦ,ιδανικη επιλογη απο Ζελαζνυ ειναι το

Ο Κυριος του φωτος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες heiron.Μήπως γνωρίζεις απο ποιές εκδόσεις έχουν βγεί τα δύο πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.bibliopolio.gr/%CE%95%CE%BD%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%80%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%91%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81-p-178799.html

Εκδοσεις Παρσεκ τα 2 βιβλια απο τη σειρα Αμπερ,Αιολος το Κυριος του φωτος.

Επισης ενδιαφερον για Ελληνα αν μη τι αλλο ειναι το "Επιστροφη στη Γη" απο εκδοσεις Τριτων

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=69514

Link to comment
Share on other sites

Eίχα διαβάσει για κάποιο βιβλίο του Ζελάζνυ με αναφορές στην ελληνική μυθολογία,οπότε μάλλον είναι αυτό που αναφέρεις.Ευχαριστώ και πάλι.Να'σαι καλά heiron.

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και κάμποση ώρα, τελείωσα το Ο Κύριος του Φωτός.

Η γραφή του Ζελάζνυ είναι απόλυτα εθιστική, καταπληκτική. Και, ευτυχώς, η μετάφραση ήταν πολύ καλή.

Όσον αφορά την υπόθεση, για μένα ήταν πρωτότυπη, τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο.

Ινδοί φυγάδες από την Γη που έχουν εγκατασταθεί σε έναν άγνωστο πλανήτη, Θεοί που κάνουν τα δικά τους δίχως να ενδιαφέρονται για τους κοινούς θνητούς, κάποιοι που έχουν βαρεθεί την όλη κατάσταση και τα βάζουν τελικά με τους Θεούς, και τεχνολογία ανάμεσα, δεν έχω συναντήσει σε κάποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, από αυτά που έχω διαβάσει. Η όλη ιστορία είναι σαν ένα καλογραμμένο παραμύθι, σαν έναν μύθο, που σε βάζει μέσα και δύσκολα ξεκολλάς. Σίγουρα πιάνει μια θέση στο δικό μου top20 της φετινής αναγνωστικής χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποση ώρα, τελείωσα το Ο Κύριος του Φωτός.

Η γραφή του Ζελάζνυ είναι απόλυτα εθιστική, καταπληκτική.

Σίγουρα πιάνει μια θέση στο δικό μου top5.

 

Ειδα το λαθακι σου και το διορθωσα...:tease:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποση ώρα, τελείωσα το Ο Κύριος του Φωτός.

Η γραφή του Ζελάζνυ είναι απόλυτα εθιστική, καταπληκτική.

Σίγουρα πιάνει μια θέση στο δικό μου top5.

 

Ειδα το λαθακι σου και το διορθωσα...:tease:

 

Εντάξει, πολύ καλό ήταν, αλλά...

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιό θα είναι στο top5, γιατί έχουμε ακόμα 3 μήνες μέχρι το τέλος της χρονιάς, και δεν ξέρεις τι βιβλία θα διαβάσω σε αυτό το διάστημα. Γι' αυτό, προς το παρόν, έχω top20... Είναι στις υψηλές θέσεις πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διάβασα και εγώ το ''Ο Κύριος του Φωτός''. Είναι το πρώτο μυθιστόρημα του Zelazny που διαβάζω και δεν μου πολυάρεσε. Η ιδέα είναι πολύ καλή και η γραφή ποιοτικότατη. Για αυτά τα δύο ισχύουν πάνω- κάτω ότι ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Το βιβλίο όμως είναι περίεργα δομημένο και κάπου χάθηκα. Ευτυχώς που στην εισαγωγή αναφέρεται ότι

το πρώτο κεφάλαιο δεν είναι το πρώτο, αλλά ουσιαστικά ένα από τα τελευταία.

Αν δεν υπήρχε αυτό το στοιχείο τότε θα έχανα την μπάλα. Συμφωνώ λοιπόν με το σχόλιο του jokey. Κάτι άλλο που με ξένισε ήταν το φόντο το οποίο επέλεξε ο συγγραφέας για να το τοποθετήσει το σκηνικό του. Η ινδουιστική μυθολογία μου είναι ολότελα ξένη, και ως εκ τούτου τα ονόματα που συναντούσα μου φαίνονταν ακαταλαβίστικα. Σαφώς και θα αισθανόμουν πιο άνετα αν στην ιστορία λάμβαναν μέρος π.χ. ο Θωρ, ο Όντιν και Λόκι. Για αυτό αναρωτιέμαι τι ψαριά θα πιάσω άραγε όταν απλώσω τα δίχτυα μου στην Amber. Εν κατακλείδι θα πω ότι ανεξάρτητα από τα γούστα του καθενός, ''Ο Κύριος του Φωτός'' είναι σε κάθε περίπτωση ένα βιβλίο που πρέπει να διαβαστεί, και σαφώς θα του δώσω άλλη ευκαιρία στο μέλλον. Επίσης από Zelazny έχω διαβάσει μερικά διηγήματα από Ωρόρα μεταξύ αυτών και το ''Ένα Ρόδο για τον Εκκλησιαστή'', τα οποία όμως επειδή πάει πολύς καιρός, τα έχω διαγράψει εντελώς από την μνήμη μου.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ο Κύριος του φωτός είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία επιστημονικής φαντασίας, και θέλει παραπάνω προσοχή σίγουρα, δεν είναι και πολύ εύκολο ανάγνωσμα, και αν μη τι άλλο, είναι κλασικό. Άλλο βιβλίο του Ζελάζνυ, το οποίο διάβασα φέτος, μια νουβέλα 90-100 σελίδων, είναι το Η Επιστροφή του Δήμιου, με ένα εξελιγμένο ρομπότ να αναζητά τους δημιουργούς του. Αρκετά καλό μου φάνηκε, πολύ καλή και ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά μάλλον θα μου άρεσε παραπάνω αν ήταν κανονικό μυθιστόρημα 300 σελίδων, ξέρετε, για καλύτερη εκβάθυνση στους χαρακτήρες, καλύτερη πλοκή, για πιο πολύ ζουμί τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για αυτό αναρωτιέμαι τι ψαριά θα πιάσω άραγε όταν απλώσω τα δίχτυα μου στην Amber.

 

Χέλια! Εκεί που νομίζεις ότι τα δίχτυα σου είναι γεμάτα, τσουπ, θα γλυστράνε και θα φεύγουν αφήνοντάς σε με το στόμα ανοιχτό. Η γραφή του είναι εντελώς αντισυμβατική, ΔΕΝ είναι φάνταζυ στα χνάρια του Tolkien για παράδειγμα, αλλά μοιάζει περισσότερο με ψυχεδελικό πίνακα ζωγραφικής που προσπαθεί να τον αναλύσει κάποιος υπό την επήρεια LSD (πράσινοι δράκοι στη κουζίνα!).

 

Βέβαια αν αφεθείς το αποτέλεσμα είναι τόσο όμορφο και υπέροχο... Προσωπικά γνώρισα τον Ζελαζνύ και τα έργα του λίγα χρόνια μετά το θάνατό του. Πραγματικά λυπήθηκα όταν τέλειωσα το 5ο βιβλίο της Άμπερ που έχασα την ευκαιρία να ψάξω να συναντήσω αυτόν τον άνθρωπο και να τον ευχαριστήσω για το μαγικό δώρο που μου έκανε με αυτή την ιστορία!

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, παρ' όλα αυτά προτείνω ανεπιφύλακτα τα 5 πρώτα βιβλία για την Αμπερ, είναι από τις πιο καλογραμμένες, έξυπνες και όμορφες ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό αναρωτιέμαι τι ψαριά θα πιάσω άραγε όταν απλώσω τα δίχτυα μου στην Amber.

 

Χέλια! Εκεί που νομίζεις ότι τα δίχτυα σου είναι γεμάτα, τσουπ, θα γλυστράνε και θα φεύγουν αφήνοντάς σε με το στόμα ανοιχτό. Η γραφή του είναι εντελώς αντισυμβατική, ΔΕΝ είναι φάνταζυ στα χνάρια του Tolkien για παράδειγμα, αλλά μοιάζει περισσότερο με ψυχεδελικό πίνακα ζωγραφικής που προσπαθεί να τον αναλύσει κάποιος υπό την επήρεια LSD (πράσινοι δράκοι στη κουζίνα!).

 

Βέβαια αν αφεθείς το αποτέλεσμα είναι τόσο όμορφο και υπέροχο... Προσωπικά γνώρισα τον Ζελαζνύ και τα έργα του λίγα χρόνια μετά το θάνατό του. Πραγματικά λυπήθηκα όταν τέλειωσα το 5ο βιβλίο της Άμπερ που έχασα την ευκαιρία να ψάξω να συναντήσω αυτόν τον άνθρωπο και να τον ευχαριστήσω για το μαγικό δώρο που μου έκανε με αυτή την ιστορία!

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, παρ' όλα αυτά προτείνω ανεπιφύλακτα τα 5 πρώτα βιβλία για την Αμπερ, είναι από τις πιο καλογραμμένες, έξυπνες και όμορφες ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ.

 

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο σου OxAp0d0 και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Ναι από τα σχόλια σας εδώ πέρα μέσα, και όχι μόνο, αλλά κυρίως από ένστικτο, υποψιάζομαι ότι ο κόσμος της Amber θα μου κάνει το μυαλό μαρμελάδα. Θα διαβάσω όλη την δεκαλογία (έχω αγορασμένο το Omnibus), αλλά όχι στο καπάκι. Βλέπεις τα Αγγλικά μου δεν είναι και στο καλύτερο δυνατό επίπεδο και κάτι τέτοιο θα ήταν too much for me. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ο Κύριος του Φωτός

Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από 'τον Κύριο του Φωτός,' μία εξαιρετική space opera που με ταξίδεψε σε ψυχεδελικά μονοπάτια -ως όφειλε καθώς φέρει ημερομηνία έκδοσης το 1967. Να τολμήσω να χαρακτηρίσω το βιβλίο αυτό ως γέφυρα ανάμεσα στην επιστημονική φαντασία και τα παιδιά των λουλουδιών; Το άλλο μοναδικό στοιχείο 'του Κύριου του Φωτός' είναι η λεπτά ειρωνική γραφή του Roger Zelazny που σε συνδυασμό με τη τρελή ιστορία του Μαχασαμάτμαν (ή Βούδα ή Κύριου του Φωτός ή -για συντομία- Σαμ) αναδεικνύουν το όμορφο αυτό βιβλίο -για εμένα- σαν ένα μικρό αριστούργημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στη Γη (This Immortal)

Στο βιβλίο αυτό, χωρίς να εντυπωσιαστώ, είδα πολύ καθαρά σκιές του Κόρβιν από το Άμπερ.

 

Το στόρυ, η Γη έχει σχεδόν καταστραφεί και ένας αθάνατος Έλληνας, ο Κόνραντ, παίζει το ρόλο ξεναγού/σωματοφύλακα ενός εξωγηίνου τουρίστα/λόγιου. Ενδιαφέροντα σκηνικά, πετυχημένο κυνικό χιούμορ, πολύ χρώμα Ελλάδας, δυνατοί χαρακτήρες και συμπαθητικό στόρυ, αλλά κάπου όλα αυτά δε δένουν τόσο καλά, σαν ο συγγραφέας να βιάζεται να χώσει πολλές ιδέες σε λίγο χώρο.

Σίγουρα όμως πολύ ενδιαφέρον έργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο κύριος του φωτός

 

Ένα από τα πιο υπέροχα περίεργα βιβλία που έχω διαβάσει πρέπει να είναι το συγκεκριμένο, μιας και ο Zelazny έχει συνδυάσει την επιστημονική φαντασία (και ίσως λίγο φαντασία), την μετενσάρκωση και την Ινδουιστική μυθολογία σε μια, πραγματικά, τρομερή ιστορία, που όχι μόνο σε εντυπωσιάζει αλλά και σε μαγεύει.

 

Η γραφή του Zelazny, αν και είναι πολύ καλή, πιστεύω ότι αν ήταν λίγο πιο «καθαρή» το βιβλίο θα ήταν ένα αριστούργημα, όχι, βέβαια, ότι και έτσι δεν είναι, αλλά έχει αυτό το μικρό «μειονέκτημα» για μένα. Ενώ από την άλλη, ο συνδυασμός που έχει κάνει με τα πολλαπλά ονόματα/χαρακτήρες είναι απλά εξαιρετικό, και ειδικά με τον πρωταγωνιστή καθώς τον βλέπεις εκεί που πολλές φορές δεν το περιμένεις.

 

Συνολικά πάντως είναι ένα πολύ καλό βιβλίο με μια ωραία και πρωτότυπη, θα έλεγα, μίξη μύθου και φαντασίας. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αγαπητοι φιλοι επιτελους σαν ενας απλος αναγνωστης διαβαζω εναν ξενο συγγραφεα,που επαληθευει την φημη του και αυτα τα οποια εχω διαβασει στο παρων Forum.

Κοντευω να τελειωσω το βιβλιο ο κυριος του φωτος ειναι καταπληκτικο,το βρισω υπεροχο,νομιζω εχει τρομερη γραφη [γνωμη ασχετου αναγνωστη φυσικα χαχα].Ειναι τ πρωτο του βιβλιο που διαβαζω και φυσικα θα ακολουθησουν και αλλα.

Ο πρτος ξενος συγγραφεας που διαβαζω που υπερτερει σε καποιο βαθμο των Ελληνων συγγραφεων κατα την γνωμη μου.

Παρεθενση θεωρω τα εργα των Ελληνων συγγραφεων που εχω διαβασει υπεροχα [το αυγο του θεου,πνευματα,Δρακων]πολλοι ξενοι συγγραφεις στα δικα μου ΑΣΧΕΤΑ ΤΟΝΙΖΩ ΜΑΤΙΑ [οποτε μπορει να αδικω πολλους αποψη μου φυσικα]ειναι υπερτιμηνμενοι σε βαθμο τεραστιο,εαν ηταν ελληνες ουτε η μανα τους δεν θα διαβαζε τα βιβιλια τους,τουλαχιστον αυτα που εχω διαβασει εγω.

Εδω ως ο κυριος Ζελαζνι ειναι υπεροχος θελω να γυρισω γρηγορα σπιτι να συνεχισω το διαβασμα,αυτο και μονο δειχνει οτι στα δικα μου ματια ειναι υπεροχος μπραβο του.Ολο το βιβλιο θα το ελεγα υπεροχο δεν εχω γνωση της βιβιλιογραφιας αλλα στα ματια μου ειναι πρωτοποριακο ακομα και σημερα.Αριστη γνωση και χρησιμοποιηση πολλων θρησκευτικων φιλοσοφικων ινδικων και οχι μονο στοιχειων,αρα πολυ δουλεια και μελετη,τα δενει υπεροχα.

Αρα ενας εξαιρετικος σε αυτο το εργο [φανταζομαι και σε αλλα]συγγραφεας συντομα θα διαβαζω και αλλα εργα του 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Lord of Light/Ο Κύριος του Φωτός (Εκδόσεις Αίολος)
Αρκετά καλό βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Σίγουρα πολύ πρωτότυπο και κάπως περίεργο (με την καλή έννοια), αλλά δεν το βρήκα εντελώς του γούστου μου.
Σίγουρα θα ήθελα να υπάρχει περισσότερη ανάπτυξη χαρακτήρων, καθώς την βρήκα μάλλον υποτυπώδη. Ακόμα πιστεύω ότι υπήρχαν αρκετές σεναριακές ευκολίες, που το έκαναν να χάνει λίγο. Τέλος το βιβλίο έχει ένα πολύ "ατσούμπαλπο" in media res που κατά τη γνώμη μου λειτουργεί μόνο αρνητικά.
Από την άλλη η όλη πρωτοτυπία και φρεσκάδα του ήταν πολύ ευχάριστες, υπήρχαν διάφορες πολύ δυνατές σκηνές μέσα και σε διάφορα σημεία η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι πανέμορφη.
Σίγουρα προτείνεται κυρίως λόγω της ιδιαιτερότητας του και του status του στην επιστημονική φαντασία, αλλά και γιατί γενικά είναι ένα καλό βιβλίο.

Βαθμολογία: 7.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A Night in the Lonesome October (Εκδόσεις William Morrow and Company)
Μία πολύ καλή νουβέλα που διαβάζεται πολύ εύκολα. Η υπόθεση έχει να κάνει με διάφορες μορφές τρόμου της βικτωριανής εποχής (κάτι σαν το League of Extraordinary Gentlemen του Alan Moore, σε πιο horror βερσιόν), μαζί με κάτι ψιλά από μυθολογία κθούλου. Παρ' όλα αυτά όμως είναι ένα αρκετά χαρούμενο και φωτεινό έργο, με μπόλικο χιούμορ. Κυλάει πολύ καλά και η γραφή είναι πολύ ωραία με μια ανάλαφρη αίσθηση. Οι χαρακτήρες δεν έχουν ιδιαίτερο βάθος, αλλά στα πλαίσια της ιστορίας δουλεύουν καλά.
Η υπόθεση έχει αρκετό μυστήριο και ενώ είναι πάντα πολύ εύκολο να την παρακολουθήσεις δουλεύει σαν παζλ και ο αναγνώστης καταλαβαίνει σταδιακά τι ακριβώς γίνεται.
Άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι οι αναγνώστες βλέπουν όλα τα γεγονότα μέσα από τα μάτια του σκύλου του Jack the Ripper.
Σίγουρα προτείνεται.

Βαθμολογία: 8.0/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

818923364_ThisImmortal.jpg.9b11d5e94f6d81339bf64ff23bd9c172.jpg 1740782536_ThisImmortal-Cover2.jpg.f6077353d9723e32707b2778602daa4a.jpg 249043708_ThisImmortal-Cover3.jpg.f289dd3ba30aed2c0027acc1aedfd072.jpg 38372678_.jpeg.c0a925889d53fa09cff4deae3d47f137.jpeg 1653731816_-Cover2.jpg.5f65a9558d6609d0a36f6ec8a4988ad9.jpg

This Immortal/Επιστροφή στη Γη (Εκδόσεις Τρίτων)
Τρίτο βιβλίο του Zelazny που διαβάζω και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος για μια ακόμα φορά. Όπως και το Lord of Light έτσι κι αυτό συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τη μυθολογία και τον μυστικισμό, δημιουργώντας ένα πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερο αποτέλεσμα.
Επίσης ο πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι πολυεπίπεδος και μυστηριώδης. Έτσι ο αναγνώστης πάντα κεντρίζεται από αυτόν και θέλει να μάθει περισσότερα.
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και το γεγονός ότι μεγάλο μέρος του βιβλίου διαδραματίζεται στην Ελλάδα, και ειδικά στην Αθήνα. Νομίζω ότι ο Zelazny έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό το μέτωπο και διαβάζοντάς το μου δόθηκε η εντύπωση ότι έχει περάσει μέρος της ζωής του εδώ (κάτι που δεν ξέρω αν έχει συμβεί ή όχι).
Στα αρνητικά να πω ότι ο ρυθμός της ιστορίας είναι λίγο περίεργος, ειδικά στην αρχή που είναι πιο αργή απ' όσο θα έπρεπε. Θέλει το χρόνο του μέχρι να πάρει μπρος. Όμως στο τέλος αξίζει τον κόπο που μπορεί να κάνει κανείς στην αρχή. Είναι ένα πολύ καλό βιβλίο και το προτείνω άφοβα.

Edited by Spark
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

177532880_JackofShadows.jpg.d7d1aaec4b4e86f8ea47ee638e2973f7.jpg

Jack of Shadows (Εκδόσεις Signet)
Αυτό είναι το τέταρτο βιβλίο του Zelazny που διαβάζω. Μπορώ να πω, σίγουρα, ότι μου άρεσε και αυτό αρκετά, αλλά νομίζω ότι τα άλλα δικά του που έχω διαβάσει μου άρεσαν περισσότερο.
Εδώ πέρα ο ρυθμός της ιστορίας είναι all over the place, που λέμε σε άπταιστα ελληνικά, και το δεύτερο μισό δεν είναι τόσο καλό όσο το πρώτο (αν και έχει κάποιες πολύ καλές σκηνές).
Για άλλη μια φορά ο Zelazny καταφέρνει να συνδυάσει το fantasy με την επιστημονική φαντασία πολύ πετυχημένα, δημιουργώντας ένα αρκετά ενδιαφέρον setting για την ιστορία του. Η γραφή δεν είναι σε τόσο καλά επίπεδα όσο συνήθως για Zelazny (λογικό αν ισχύει αυτό που γράφει στην wikipedia, ότι το δημοσιευμένο κείμενο είναι ουσιαστικά το 1st draft), αλλά και πάλι είναι καλή.
Αγαπημένο μου κομμάτι του βιβλίου οι διάλογοι μεταξύ Jack και Morningstar.
Γενικά ένα καλό ανάγνωσμα, σίγουρα θα αρέσει τους φανς του Zelazny, οι υπόλοιποι μπορούν να τον γνωρίσουν και από καλύτερα έργα του, αλλά και με αυτό δεν θα κακοπεράσουν (είναι και πολύ μικρό άλλωστε).

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρότζερ Ζελάζνυ (Roger Zelazny)
  • 8 months later...

o-kiriarxos-ton-oneiron.gif.55435b156a79ffa0e025ffda0112f49a.gif

Ο κυρίαρχος των ονείρων

Ένα βραβευμένο μυθιστόρημα από το μακρινό 1965. Διαδραματίζεται σε ένα μέλλον με γενετικά τροποποιημένους σκύλους, αυτοκίνητα χωρίς οδηγό και αυτοματοποιημένους αυτοκινητοδρόμους. Σε τέτοιου είδους κοινωνίες η ψυχανάλυση από το σοκ του μέλλοντος κυριαρχεί. Η νευροσυμμετοχή είναι το κύριο είδος θεραπείας, ο γιατρός αναλυτής δημιουργεί όνειρα και εξερευνά μαζί με τον ασθενή. Ο Τσαρλς Ρεντερ από τους κορυφαίους επιστήμονες της νεύροσυμμετοχικής μεθόδου, δέχεται μια εκ γενετής τυφλή γυναίκα την Αϊλιν, είναι εκπαιδευόμενη ψυχίατρος και θέλει να γίνει νεύροπρακτικός.

Ένα μυθιστόρημα που δεν προορίζεται για όλους τους αναγνώστες, σε ορισμένα σημεία δεν το κατάλαβα απόλυτα. Η γραφή ονειρική, δεν ήξερα αν αυτό που διάβαζα είναι όνειρο ή κάτι αληθινό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38372678_.jpeg.c0a925889d53fa09cff4deae3d47f137.jpeg.5cb3be0d073bb328d12ed4cc2b72ebb7.jpeg

Επιστροφή στη γη - Roger Zelazny 

Ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας με άρωμα Ελλάδας, για αυτό και μόνο πρέπει να διαβαστεί από τους φαν του είδους. Άσχετα αν αρέσει η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..