Jump to content

Με ποιο σκεπτικό ονομάσατε τους κόσμους σας;


NZK
 Share

Recommended Posts

τί λάβατε υπόψιν για να δώσετε όνομα στους κόσμους σας;

 

δεν εννοώ τίτλους βιβλίων, ούτε ολόκληρες ιστορίες (οι οποίες μπορεί να είναι διλογίες, τριλογίες, τετραλογίες κλπ)

 

εννοώ ονόματα ολόκληρων νοητών κόσμων

 

δηλαδή: εδώ και αρκετά χρόνια φτιάχνω και επεκτείνω τέσσερις διαφορετικούς κόσμους (ήταν πέντε πριν λίγο καιρό, αλλά ο ένας θα γίνει μάλλον μια απλή κανονική ιστορία)

 

οι δύο πρώτοι κόσμοι είναι μεσαιωνικοί, ο τρίτος επιστημονικής φαντασίας - τρόμου και ο τέταρτος τα έχει όλα, διότι πρόκειται για πέντε παράλληλα σύμπαντα.

 

κάθε ένας από τους τέσσερις κόσμους είναι εντελώς διαφορετικός από τους άλλους, δεν είναι ο ένας συνέχεια του άλλου. πώς έχει η Blizzard τον κόσμο του Diablo, του Warcraft και του Starcraft; ε, έτσι έχω κι εγώ τέσσερις ανεξάρτητους δικούς μου κόσμους.

αλλά δε ξέρω πώς να τους ονομάσω! έχω τίτλους για τα βιβλία που αφορούν τον κάθε κόσμο. έχω τίτλους και για τις ολόκληρες ιστορίες (πχ μια ιστορία είναι διλογία)

 

δε μπορώ όμως με τίποτα να φτιάξω όνομα για έναν ολόκληρο κόσμο!

βλέπω πολύ ωραία ονόματα που περιγράφουν σαφέστατα το βασικο στοιχείο κάθε κόσμου:

 

Dragonlance, Dune, Star Wars, Star Trek, Command & Conquer, Starcraft, Mass Effect, Dragon Age

 

πώς στα κομμάτια σκέφτονται οι συγγραφείς τόσο απλά και περιεκτικά ονόματα! για μένα είναι πολύ δύσκολο και περίμενα να είναι το πιο απλό!

 

όσοι έχετε σχηματίσει ολόκληρους κόσμους και μέσα σε αυτούς γράφετε τις ιστορίες σας, πώς αποφασίσατε το όνομά τους;

αν δε θέλετε να πείτε συγκεκριμένα ονόματα για να μη σας τα κλέψει κανείς, τότε θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου κάποιες οδηγίες.

 

ξέρω ότι το όνομα θα πρέπει να είναι ολιγόλεκτο για να μένει εύκολα στο μυαλό.

 

μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Τον φάνταζυ κόσμο που συχνά πυκνά χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό, οι κάτοικοί του τον λένε Πλάση. (οι αναγνώστες των λένε κόσμο του Αύγουστου, από το όνομα του βασικού ήρωα των ιστοριών)

Έναν άλλο urban fantasy που σκέφτομαι να ξαναβρώ κάποια στιγμή δεν έχει όνομα από τους κατοίκους, αλλά οι αναγνώστες τον ξέρουν ως τον κόσμο των "Οχτώ" ή της "Μαύρης Όπερας".

Το πολυσύμπαν που βρίσκονται όλα αυτά και όχι μόνο οι κάτοικοι το αποκαλούν, κατά κύριο λόγο "Κόσμους" (και ίσως γίνει γνωστό ως οι ιστορίες των "Ταξιδευτών")

 

Το να ψάχνεις ξεχωριστό όνομα για τον κόσμο παραπέμπει σε franchises από RPG, δεν ξέρω αν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Αν ναι, πάρε το όνομα μιας χώρας/ηπείρου/ήρωα/ιστορίας και χρησιμοποίησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Τον δικό μου κόσμο τον ονόμασα Ααρών. Λίγο γιατί πάντα μπλέκω την θρησκεία στα πάντα, μιας που πολλοί μέσα σε αυτήν έχουνε επιρροές από πρόσωπα της Βίβλου. Πολύ περισσότερο όμως γιατί έτσι θα βγαίνει πρώτο σε όλες τις λίστες ονομάτων και ο κόσμος θα το προσέχει πολύ πιο γρήγορα από ότι αν το ονόμαζα Ωωρών.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ένας. Αν είναι φάντασυ, τα ονόματα (χαρακτήρων, πόλεων, κόσμων) πρέπει να περιέχουν κατα 99% κάποιο από τα γράμματα Λ, Ν, Ρ. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση αγάπη για τα εν λόγω γράμματα αλλά είναι σχεδόν παντού. Πέρα από αυτό, πολύ ωραία ερώτηση. Και όντως είναι ανάλογα με τον κόσμο που φτιάχνεις. Γλωσσολόγος γαρ, μου αρέσει να χρησιμοποιώ λέξεις/γλώσσες περασμένων πολιτισμών και να δίνω μάλιστα χαρακτηριστικά από την γλώσσα και στους ανθρώπους και την κουλτούρα τους. Στο νανοριμο πάντως που ήταν κωμικό/σατιρικό, ήμουν πολύ πιο άνετος με τα ονόματα και μάλιστα διακωμωδούσα και με το παραπάνω, τον κανόνα που διατύπωσα με τα λ και τα ρ (Skree swamp, mountains of Krrh, Ukral, Linarelanora, και πάει λέγοντας)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ένας. Αν είναι φάντασυ, τα ονόματα (χαρακτήρων, πόλεων, κόσμων) πρέπει να περιέχουν κατα 99% κάποιο από τα γράμματα Λ, Ν, Ρ.

Τον τηρώ ΦΑΝΑΤΙΚΟΤΑΤΑ τον κανόνα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Οι Σκανδιναβοί μπορούνε να νοιώθουνε υπερήφανοι με τόσο πολύ που τους διαφημίζουμε τα σύμφωνα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν έχω σκεφτεί σχεδόν ποτέ όνομα κόσμου, πόλης, ατόμου. Βγαίνουν μόνα τους. Αλλά, παρατηρώντας τα, έχω να πω πως, ναι, όλα έχουν μέσα τουλάχιστον ένα απ' τα εν λόγω σύμφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!! Πράγματι!!!! Δεν έχουμε κανέναν Επιστήμονα εδώ, να μας εξηγήσει το φαινόμενο;

 

Στο θέμα μας. Το όνομα μιας από τις χώρες είναι λογική συμβουλή (Λειναρρηακή Αυτοκρατορία;), ή κάτι με το αγαπημένο όπλο του ήρωα, το άλογό του, το σκύλο του, κανένα ιδιαίτερο αντικείμενο (Ξέρετε Τι Εννοώ), υπάρχουν τρόποι. Θέλεις να μας πεις τίποτα περισσότερες λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

quote name='Loader' date='29 November 2009 - 16:08' timestamp='1259503701' post='132543']

 

δε μπορώ όμως με τίποτα να φτιάξω όνομα για έναν ολόκληρο κόσμο!

βλέπω πολύ ωραία ονόματα που περιγράφουν σαφέστατα το βασικο στοιχείο κάθε κόσμου:

 

Dragonlance, Dune, Star Wars, Star Trek, Command & Conquer, Starcraft, Mass Effect, Dragon Age

 

εχω να κανω ενα σχολιακι, αυτα που αναφερεις δεν ειναι ονοματα κόσμων.

Dragonlance: ειναι το όνομα του saga / campaign setting ο κόσμος λέγεται Krynn

Dune: επίσεις το όνομα της ιστορίας / ψευδόνυμο του πλανητη ( dune = αμμολοφος ) η ιστορια διαδραματίζεται σε ενα generic συμπαν ο δε πλανήτης λέγεται Αρακις

Star wars: long time ago, galaxy far far away, στο δικό μας συμπαν ομως.... παλι το όνομα ειναι μια περιγραφή της ιστορίας ( πολεμος στα αστρα που λεμε :p )

Star Trek: Γη, μελλον, και καπιοι μερακλήδες που πανε γεναια οπου δεν εχει παει ανθρωπος πρίν ( παλι περιγραφη της ιστορίας )

C&C: Κόντρα γη εναλλακτηκή ιστορία απο το 'α παγκόσμιο ως το βαθύ μέλλον. (περιγραφη του παιχνιδιου εδω )

Starcraft: ( κατ αρχην πως τολμας να το αναφέρεις ΜΕΤΑ το C&C ... ντροπη σου :p ) το όνομα ειναι λιγο πολυ warcraft in space ( αμα εχεις το top seller ηδη γιατί να αλλάξεις ονομα? )

mass effect: ( με καθε επιφύλαξη δε θυμαμαι καλα), κοντρα γή αλλα στο μέλλον εχουμε επεκταθει και γύρώ γύρω.

Dragon Age: δεν εχω ιδεα αλλα θα υπέθετα οτι αναφέρετε στην εποχή των δράκων :p

 

 

αυτο που θέλω να πω οτι αυτα δεν ειναι ονόματα κόσμων αλλα το πλαίσιο στο οποιο διεξάγεται η ιστορία, αν ψάχνεις για κατι τέτοιο κατ αρχήν θες να ειναι καλη η ιστορία :p, και απο κει και πέρα θα δείς οτι ερχεται μόνο του ειτε μεσω των κεντρικων ήροων ειτε μεσω καποιου χαρακτηριστικού της φυσιολογιας του κόσμου. ενας καλος τρόπος θα ηταν να δεις πως θα αναφερόταν στο κόσμο σου καποιος που έχει διαβάσεις μερικές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήδη από την ερώτηση έχεις απαντήσει σ' αυτό που σε απασχολεί

βλέπω πολύ ωραία ονόματα που περιγράφουν σαφέστατα το βασικο στοιχείο κάθε κόσμου

 

Για να ονομάσεις έναν ολόκληρο κόσμο -ένα σύμπαν κατά κάποιο τρόπο- πρέπει να χρησιμοποιήσεις το εξέχων χαρακτηριστικό του, αυτό που τον κάνει ενδιαφέροντα και διαφορετικό -αυτό ακριβώς που λες παραπάνω "το βασικό στοιχείο". Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα ενδιαφέρον γεωγραφικό ή πλανητικό χαρακτηριστικό π.χ. η Κλειστή Θάλασσα ή το Βασίλειο των έντεκα Οροπεδίων ή ο Κόσμος του Πορτοκαλή Παγετώνα. Θα μπορούσε να είναι κάτι που έχει σχέση με ένα ιδιαίτερο χάρισμα των κατοίκων, αν ας πούμε μπορούν να υφαίνουν με φως, θα μπορούσε να είναι ο Κόσμος των Φωτοϋφαντών, αν συμβαίνει κάτι συγκλονιστικό κάθε έβδομη έκλειψη, θα μπορούσε να είναι ο Κόσμος της Έβδομης Έκλειψης.

Αν πάλι δεν μπορείς να εντοπίσεις κάποιο χαρακτηριστικό που να δίνει τρομερή ιδιαιτερότητα, τότε απλώς διάλεξε ένα όμορφο όνομα για το γενικό σου πλαίσιο (π.χ. ένα πολύ εύηχο όνομα για τον πλανήτη ή την ήπειρο ή το βασίλειο που διαδραματίζεται η ιστορία και χρησιμοποίησε αυτό). Όταν όμως λέω όμορφο, εννοώ να σου αρέσει πολύ, όχι απλώς χλιαρά, γιατί το βασικότερο όλων είναι να αγαπάς πρώτα-πρώτα εσύ τον κόσμο που φτιάχνεις. Λογικά, μπορεί άνετα να καθιερωθεί ένας κόσμος από το όνομα της περιοχής που διαδραματίζεται.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ μπορώ με ασφάλεια να πω ότι κάθε μία από τις απαντήσεις σας ήταν απρόσμενα καλή!! με βοηθήσατε να βρω όνομα :Ρ

προσδίδει ακριβώς το χώρο (μεταφορικά και κυριολεκτικά) μέσα στον οποίο λαμβάνουν χώρα όλες οι ιστορίες του κόσμου!

Link to comment
Share on other sites

Dune: επίσεις το όνομα της ιστορίας / ψευδόνυμο του πλανητη ( dune = αμμολοφος ) η ιστορια διαδραματίζεται σε ενα generic συμπαν ο δε πλανήτης λέγεται Αρακις

 

Μια παρατήρηση, επειδή τώρα διαβάζω τα βιβλία του πατέρα: Έλεγαν και τον πλανήτη Dune ενίοτε οι Ατρείδες. (EDIT: τώρα είδα ότι έγραφες και ψευδώνυμο)... άρα γιατί δε σε ικανοποιεί που το όνομα του κόσμου είναι το όνομα του πλανήτη (που στην ουσία είναι ο κόσμος που εκτυλίσσεται το μυθιστόρημα);;;

 

Στο θέμα μας, με κάλυψε η Tiessa απολύτως. Τα ίδια ακριβώς θα έγραφα κι εγώ.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

χμμμ μπορώ με ασφάλεια να πω ότι κάθε μία από τις απαντήσεις σας ήταν απρόσμενα καλή!! με βοηθήσατε να βρω όνομα :Ρ

προσδίδει ακριβώς το χώρο (μεταφορικά και κυριολεκτικά) μέσα στον οποίο λαμβάνουν χώρα όλες οι ιστορίες του κόσμου!

 

L N ή R έχει όμως; ;-p

Link to comment
Share on other sites

Καλό θέμα,που πάντως απαντήθηκε επαρκώς ήδη.

Προσωπικά ως μη ερπιτζας δεν μπήκα τόσο στο τριπάκι να φτιαξω έναν "κόσμο" για τις ιστορίρες μου.Φυσικά σε κάθε διήγημα μπορείς να πεις ότι η πολη ή η χώρα όπου εκτυλισεται η ιστορία είναι ο "κόσμος".Από εκεί και πέρα ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό που είπαν τα παιδιά μπορεί να ονοματίσει έναν κόσμο ή και ολόκληρο το σύμπαν.Πχ η πρώτη μου ιστορία γινόταν στο κανονικό-αν και μελλοντικό μας-σύμπαν όπου είχαν ανακαλυφτεί ένα είδος ποταμών στο διάστημα και ως εκ τουτου λεγοταν "Κοσμικά ποτάμια".

Το ΛΝΡ δε το ηξερα αλλά έχει βάση.

Πάντως μου φαίνεται "κάπως"(πολύ αρπιτζάδικο τρόπον τινά) το να υπάρχει κάποιο ειδικό όνομα για τον κόσμο με την έννοια ολοκληρου του πλανήτη σε μια φάντασυ ιστορία δεδομένου ότι-αν δεν κάνω λάθος-στις περισσότερες γλώσσες ο κόσμος μας λέγεται Γη που όμως σημαινει απλά...γη,έδαφος,χώμα,περιβάλλον κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω συγκεκριμένο όνομα για κάθε κόσμο διότι έχω την εξής τάση: φτιάχνω ένα χαρακτήρα, αλλά μετά σκέφτομαι ότι ο χαρακτήρας πρέπει να βρίσκεται πάνω σε ένα πλανήτη, οπότε φτιάχνω ένα πλανήτη. μετά σκέφτομαι ότι ο πλανήτης βρίσκεται μέσα σε ένα σύμπαν, οπότε φτιάχνω ένα σύμπαν. μετά όμως φτιάχνω σημειώσεις και για άλλους πλανήτες που υπάρχουν μέσα στο σύμπαν και τελικά δίνω κι ένα όνομα στο ίδιο το σύμπαν. στο τέλος, όμως, χρειάζομαι ένα όνομα κόσμου, όχι σύμπαντος. δηλαδή:

 

Dragonlance (όνομα κόσμου-franchise)

Dragonlance Chronicles (όνομα ιστορίας -τριλογίας, τετραλογίας κλπ)

Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (όνομα βιβλίου)

 

αυτό που ψάχνω είναι από ότι φαίνεται όνομα franchise όπως είπε ο Nihilio. είναι πιο κατανοητός στο μυαλό μου ο διαχωρισμός των κόσμων με ονόματα τύπου franchise.

 

δηλαδή, μπορεί το σύμπαν (η μπάλα που περιλαμβάνει τα πάντα) στον κόσμο του Dragonlance να ονομάζεται κάπως αλλιώς, δε ξέρω πως, αλλά ο κόσμος λέγεται Dragonlance.

 

και, τελικά, το όνομα που έφτιαξα χθες έχει μέσα τα γράμματα R και L και N ! λολζ! δεν είναι λέξεις που τις έφτιαξα εγώ, είναι έτοιμες ελληνικές (εκτός από μία) και είναι ελληνικό το όνομα το κανονικό όνομα αλλά η μετάφραση στα αγγλικά τα έχει :Ρ

Edited by Loader
Link to comment
Share on other sites

άρα γιατί δε σε ικανοποιεί που το όνομα του κόσμου είναι το όνομα του πλανήτη (που στην ουσία είναι ο κόσμος που εκτυλίσσεται το μυθιστόρημα);;;

 

μα με ικανοποιεί πλήρως :) δεν ηταν αυτο το point μου :p

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο κόσμο που είχα φανταστεί, τότε στα εφηβικά μου, τον είχα ονομάσει Γκρέγκεν. Μου άρεσε σαν όνομα. Συνήθως τότε έπλαθα ονόματα και στη συνέχεια προσπαθούσα να δημιουργήσω χαρακτήρες (το άκρως ανάποδο δηλαδή).

:2handed:

 

Τον κόσμο όπου διαδραματίζεται η ιστορία που γράφω (το Τραγούδι του Χρόνου) τον ονόμασα Νοέλα (από τη λέξη Noel- Now well!), ένα αρκετά ταιριαστό όνομα για έναν κόσμο όπου τα Χριστούγεννα δεν τελείωνουν ποτέ. Αυτό είναι το επικρατέστερο όνομα που χρησιμοποιούν οι κάτοικοι εκείνου του τόπου στον κόσμο τους, καθώς υπάρχουν και άλλα. Πχ Σε ορισμένους τόπους τον ονομάζουν Νατάλια (από τη λέξη Natale=Γεννηση), Αρκαδία (λόγω του Αρκ-του Άγγελου δημιουργού τους), Νέα Γιούλη κ.α. Επίσης, όσοι από το δικό μας κόσμο έχουν ταξιδέψει εκεί, την ονομάζουν απλώς Χώρα των Χαμένων Ευχών.

:xmas:

 

Όσο για τον κόσμο όπου ζουν ο Φλογομάτης, ο Θούλης και η υπόλοιπη παρέα από τα Μεθυσμένα Παραμύθια, τον ονόμασα Αψινθο. Βλέπετε, ο κόσμος εκείνος φτιάχτηκε μόλις το Τεράστιο Γαλαξιακό Τσουκάλι έσκασε και από μέσα του χύθηκε ένα πράσινο υγρό από το οποίο ξεπήδησαν οι πλανήτες. Μια λιμνούλα που σχηματίστηκε από εκείνο το πράσινο υγρό, κάπου στην άκρη του σύμπαντος, αποτέλεσε τον επίπεδο κόσμο του Άψινθου.

:loughbounce:

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ένας. Αν είναι φάντασυ, τα ονόματα (χαρακτήρων, πόλεων, κόσμων) πρέπει να περιέχουν κατα 99% κάποιο από τα γράμματα Λ, Ν, Ρ.

 

Χαχαχαχα όντως ισχύει αυτό τώρα που το σκέφτομαι!! Εγώ το τηρώ και με το παραπάνω! Δείτε εδώ όνομα κόσμου: ΛόΡΝα μεΡίΝα :lmao: Χειρότερα δε γίνεται!!

 

Εγώ πάντως το σκέφτηκα το όνομα ένα πρωινό που ταξίδευα... Και απλά μου άρεσαν οι λέξεις που σκέφτηκα και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord
αυτό που ψάχνω είναι από ότι φαίνεται όνομα franchise όπως είπε ο Nihilio. είναι πιο κατανοητός στο μυαλό μου ο διαχωρισμός των κόσμων με ονόματα τύπου franchise.

 

δηλαδή, μπορεί το σύμπαν (η μπάλα που περιλαμβάνει τα πάντα) στον κόσμο του Dragonlance να ονομάζεται κάπως αλλιώς, δε ξέρω πως, αλλά ο κόσμος λέγεται Dragonlance.

Sex, drugs n' Rock n' Roll. Εμπορικό όνομα που θα πουλήσει κι ας μην έχει τίποτα από τα παραπάνω μέσα σε αυτό.

...και έχει και τα γράμματα που λέγαμε.

(Λ, Ν, Ρ) Που από όσο κατάλαβα είναι όλα ουρανικά γιατί τα λές με τον ουρανίσκο και φωνητικά προκαλούνε δέος να τα προφέρεις γιατί σηκώνεις την γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..