Jump to content

Some comicmanipulations


Nihilio
 Share

Recommended Posts

manji2.jpg

Από το manga blade of the immortal, φτιαγμένο σε paintshop pro 7.0

 

skullknight_800x600.jpg

Από το manga Berserk, φτιαγμένο σε photoshop 7.0

 

Hellsing-Alucard.jpg

Από το manga Hellsing, φτιαγμένο σε photoshop 7.0

Link to comment
Share on other sites

"The things you do to learn Photoshop", για να παραφράσω λίγο το Martin. :p

 

berserk-gatts.jpg

 

Απο το manga Berserk, φτιαγμένο σε Photoshop 8.0 CS.

Link to comment
Share on other sites

Η Πύλη του Άδη...

 

gate.jpg

 

...ή η πύλη του Γηροκομείου στην Κηφισίας, μετά από λίγη "δουλίτσα". :-ΡΡ

Link to comment
Share on other sites

Barde, έγραψες με την εικόνα σου. Απίστευτη (και όχι κόκκινη, για να σπαέι η μονοτονία).

Link to comment
Share on other sites

Αν και στο Nihilio τα έχω πει, ισχύουν τα ίδια και για το Ρίκο. Παρ'όλο που είναι απλά στην εκτέλεση, και τα 4 manips, είναι effective και distinguished (δηλαδή η κεντρική ιδέα είναι εμφανής) και έχουν "ambience". Το κόκκινο χρώμα βέβαια βοηθάει όταν πρόκειται για εικόνες που μπορούν να χρησιμοποιηθουν σαν άβαταρς η σαν sigs.

Nα προσθέσω πάντως, όπως λέγαμε πριν λίγο στο IRC πως η εικόνα του Ρίκο αν και εντάξει σαν sig η σαν decor, αν μίκραινε για να χρησιμοποιηθεί σε άβαταρ, θα γινόταν πάρα πολύ σκοτεινή!

 

Bάρδε, είναι όντως φοβερή η εικόνα! :cool2: Αλλά για κάποιο λόγο δεν τη βλέπω τρομακτική ακριβώς. Είναι σίγουρα η πύλη προς "κάπου" αλλά όχι αναγκαστικά στον 'Αδη. (ίσως είναι η πύλη εξόδου ΑΠΟ τον Άδη. :p Μπορείς να μας πεις πως την έφτιαξες?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Riko, ακολούθησες πολύ καλά το πρόχειρο tutorial που σου έκανα, πρέπει να το ομολογήσω αυτό. Το κόψιμο και το background είναι πάρα πολύ καλά, το ίδιο και τα γράμματα.

Αν κάτι όμως με χάλασε στην όλη σύνθεση ήταν το ότι τοποθέτησες γράμματα πάνω στο σπαθί και ότι το κεφάλι του χαρακτήρα χάνεται στο υπόβαθρο. Μάλλον έπρεπε να κάνεις το layer του χαρακτήρα να έχει normal blending και opacity 100% και να το χρωμάτιζες κόκκινο από πάνω. Ίσως πάλι να αυξήσεις τη φωτεινότητα γιατί πολλά χάνονται στο σκοτάδι σε χαμηλά φωτισμένες οθόνες.

Πάντος συνέχισε να παίζεις και τα επόμενα θα είναι πολύ καλύτερα και σιγά σιγά θα αρχίσεις να βρίσκεις προσωπικό στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Dain, δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο. Φωτογράφισα την πύλη του Γηροκομείου στην Κηφισίας, όπως είπα και παραπάνω, και μετά έπαιξα με color balance και έβαλα φωτισμό σε κάποια συγκεκριμένα σημεία μέσα στην εικόνα (filter είναι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Βάρδε, στην πύλη της κολάσεως έχει και καγκελάκια για να μην πέφοτυν οι νεκροί από τις σκάλες;;;

:p :p :p :p :p :p :p :p

BTW, πολύ καλή.

Edited by Throgos
Link to comment
Share on other sites

gatts_bloody_gatts.jpg

Άλλο ένα wallpaper για το Berserk σε Photoshop 7.0. Αν κάποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει, να μου πει να το φτιάξω στο μέγεθος που θέλει και να του το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό, Nihilio. Οι αποχρώσεις :) και η επεξεργασία στο background το κάνουν breathtaking. Μ'αρέσει επίσης ότι χρησιμοποίησες σωστά τις σκιές στο Foreground, middleground και background, ώστε η κεντρική φιγούρα να ξεχωρίζει, να έχει μια αίσθηση 3d χωρίς να φαίνεται και εκτός της υπόλοιπης εικόνας. Απέφυγες δηλαδή το "pasted-on look". Επίσης καλό είναι το cropping στο κάτω άκρο της εικόνας που δείχνει πως η φιγούρα στέκεται πάνω σε κάτι και δεν είναι στον άερα. Αυτό λειτουργεί πολύ καλά μια που πρόκειται για wallpaper!

Link to comment
Share on other sites

Τα comic manipulations δεν με ενδιαφέρουν κι έτσι δεν είμαι καθόλου γνώστης του θέματος άρα δεν μπορώ να προσφέρω κριτική. :(

Η δουλειά σου Βάρδε μπορεί να φαίνεται οκ εκ πρώτης όψεως σε άτομα που δεν χρησιμοποιούν αυτό το πρόγραμμα, αλλά για όσους έχουν υπ'όψην τους τα φίλτρα είναι εμφανής η χρήση τους.

Κατά κανόνα όταν κάνεις μια επεξεργασία δεν πρέπει να φαίνεται με πιο ακριβώς φίλτρο την έκανες, και ακριβώς τι έκανες...

Γενικά για να λέμε την αλήθεια όσο μπορείτε να αποφεύγετε τα φίλτρα. :) Είναι φτιαγμένα για κάποια άλλα πράγματα και λιγότερο για τέτοιου τύπου manipulations. Επίσης μην χρησιμοποιείτε το colour balance αβέρτα πάνω στο layer που σας ενδιαφέρει. Καταστρέφεται μόνιμα η 'κυμματομορφή' της εικόνας. Καλό είναι αν χρειάζεστε μια αλλαγή χρώματος να το κάνετε με adjustment layer. Είναι το στρογγυλό σύμβολο δίπλα από το σύμβολο του νέου layer, στο παραθυράκι με τα layers. Φτιάξτε ένα adjustment layer λοιπόν και κάντε εκεί τις αλλαγές σας. Έτσι δεν χάνετε τα δεδομένα της εικόνας, δεν πέφτει η ποιότητα και δεν εμφανίζονται αλλοιώσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Thanx, Nienna!

 

Δεν ξέρω και πολλά πράγματα από photoshop, οπότε η οποιαδήποτε συμβουλή με βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το color balance είναι προβληματικό πολύ όταν κάποιος δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει (όπως εγώ ας πούμε). Τα φίλτρα νομίζω πως είναι πιο άνετα να χρησιμοποιοηθούν, όπως και άλλα στοιχεία του Photoshop, αλλά με πολύ μέτρο. Δεν τολμώ να δείξω τα τερατουργήματα που έχω κάνει παίζοντας με φιλτρα κλπ. :p

Kαι ναι, αυτό που λέει η Nienna είναι απόλυτα σωστό. Και γω εντυπωσιάζομαι πολύ όταν βλέπω έργα στα οποία δεν έχω ιδέα τι φίλτρα ή τι άλλη επεξεργασία έχει χρησιμοποιηθεί/γίνει. Και μερικές φορές είναι απλά πράγματα και συνδυασμοί, αλλά εκεί φαίνεται και η μαεστρία και το ταλέντο του κάθε καλλιτέχνη. :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, άμα θέλεις, μπορώ να σε βάλλω κάτω μια μέρα (που ευελπιστώ ότι θα κάνουμε και καμιά σάρωση :cat: ) και να σου δείξω 5-6 πράγματα...

 

Άλλο κλασσικό λάθος: ΜΗ σώζετε εικόνες σε PNG 8-bit/JPEG/GIF πριν φτάσετε στο τελικό επίπεδο παρουσίασης· επειδή τα JPEG χρησιμοποιούν lossy μέθοδο συμπίεσης και τα άλλα δύο αποθηκεύουν μέχρι 256 χρώματα στην παλέττα τους, πέφτει κατακόρυφα η ποιότητα όταν σώζεις κατ' επανάληψη με αυτές τις μεθόδους την ίδια εικόνα... PNG/TGA/PSD/TIFF και άλλα πρότυπα είναι καταλληλότερα για το στάδιο της επεξεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Άσε άσε, αυτό το agreement θα μας φάει. :p

Το pc μου είναι γεμάτο .psd ασφυξία κοντεύει να πάθει.

LOL

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο πέντα PSD στο δίσκο, πάρα 10 JPEG και ρίσκο!

 

Χάλια η ρίμα, το ξέρω...

 

Πάντως, αναφερόμουν και σ' αυτούς που χρησιμοποιούν άλλα προγράμματα (Paint :cold: ), αν και πρέπει να ομολογήσω ότι τα περισσότερα υποστηρίζουν και PSD εδώ και πολύ καιρό. Το πρόβλημα μου είναι, επί παραδείγματι, η κακή γενικά συνεργασία PSD και 3D Studio MAX... :camper:

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο πέντα PSD στο δίσκο, πάρα 10 JPEG και ρίσκο!

 

Χάλια η ρίμα, το ξέρω...

 

Πάντως, αναφερόμουν και σ' αυτούς που χρησιμοποιούν άλλα προγράμματα (Paint :cold: ), αν και πρέπει να ομολογήσω ότι τα περισσότερα υποστηρίζουν και PSD εδώ και πολύ καιρό. Το πρόβλημα μου είναι, επί παραδείγματι, η κακή γενικά συνεργασία PSD και 3D Studio MAX... :camper:

 

Δεν χρησιμοποιώ [ακόμα] 3D Max.

Χρησιμοποιώ γενικά Adobe. Photoshop, Illustrator κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που τα προγραμματάκια για 3D που έχω δει γενικά να παίζουν από Adobe και άλλες εταιρίες είναι *BLEEP!* Και, πίστεψε με, κάτι παραπάνω έχω δει από το μέσο χρήστη... Αν κι έχει κάποια προβλήματα (όπως την τρελή απαίτηση ισχύος), MAX rulez!! Τώρα, κιόλας, που επιτρέπει και proxies... :D

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

kenshin_yumi.jpg από το manga Rourouni Kenshin, κάτι που έκανα μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε το background...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

deathreveals.jpg

Καιρός να πιάσουμε και λίγο Ευρώπη. Η Death από τα books of magic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..