Jump to content

Frodo ή Conan;


Nihilio
 Share

Recommended Posts

This is clearly a misunderstanding....

 

Δεν μιλάμε για έναν χαρακτήρα που αφήνεται στην μοίρα του. Μιλάμε για έναν χαρακτήρα που αποδέχεται πως δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, ένας απλός άνθρωπος (χόμπιτ στην συγκεκριμένη περίπτωση :Ρ) που απλά προσπαθεί να κάνει κάτι, χωρίς κι ο ίδιος να είναι βέβαιος ότι θα τα καταφέρει, ούτε καν με την βοήθεια τόσων, πόσο μάλλον μόνος του. Στην τελική, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ένας απλός και "μικρός" χαρακτήρας για να καταφέρει αυτό που οι μεγάλοι δεν μπορούν. Αλλά, δεν αφήνεται. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ με κάθε μέσο και με κάθε τρόπο. Κάνει λάθη, πέφτει, αλλά σηκώνεται και συνεχίζει.

 

Απλά τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω, ούτε το μικρό και λιλιπούτειο του Φρόντο μ' αρέσει σαν πρότυπο "ήρωα"... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ειλικρινής και θα πώ πως η εικόνα του Φρόντο είναι αυτή που μου σχηματίστηκε κυρίως απο την ταινία! Ήταν και κακοδιατυπωμένο το σχόλιο μου κιόλας...

Αλλά στηρίζω Κόναν ακόμα :p

 

Μου αρέσει η θέαση "me versus the world" που έχει. Μου αρέσει που παλεύει ενάντια στους φόβους του (π.χ μάγους), μου αρέσει που΄έχει μπόλικες αδυναμίες και εν'τέλει μέσα απο την υπερβολή του μου μοιάζει τελικά πιο ανθρώπινος απο το Φρόντο (και αυτό δεν μπορώ να το αναλύσω πιο πολυ μέσα απο ένα ποστ, απο κοντά θα τα πούμε αναλυτικότερα).

 

Ταπεινή μου γνώμη πάντα ε!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μια σύγχυση... αναφερόμαστε στον Frodo και την παρέα του versus Conan ή frodo σκέτο Vs Conan?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μια σύγχυση... αναφερόμαστε στον Frodo και την παρέα του versus Conan ή frodo σκέτο Vs Conan?

Αναφερόμαστε στον καθημερινό άνθρωπο που μπλέκει σε μια μεγάλη περιπέτεια και συνήθως ξελασπώνουν άλλοι όταν μπλέκει, ενάντια σε έναν larger than life ήρωα που συνήθως ξεπερνάει τα εμπόδια μόνος του. Και αυτά στο πλαίσιο της fantasy λογοτεχνείας (πχ εγώ στον τρόμο προτιμώ το πρώτο, αλλά εδώ μιλάμε για fantasy.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, Μάρτιν. Ο Φρόντο δουλεύει χωρίς να κομπλεξάρει, μέσα από μία ομάδα, αλλά αναλαμβάνει και μόνος του τις μεγάλες ευθύνες. Ο Κόναν έχει τα μούσκουλα, αλλ΄αμου μοιάζει πως δεν υπερβαίνει τον εαυτό του. Ο Φρόντο το κάνει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Κόναν έχει τα μούσκουλα, αλλ΄αμου μοιάζει πως δεν υπερβαίνει τον εαυτό του.

Μου μυρίζει ότι ο Κόναν που ξέρεις είναι από τις ταινίες. Αν ναι, πήγαινε στο πιο γενικό: "ο ήρωας τύπου Κόναν"

Link to comment
Share on other sites

Από τις ταινίες, και από το ορίτζιναλ βιβλίο, το οποίο είχα την τιμή να μεταφράσω πριν καμιά 10αριά χρονια :)

Ε, τα έχει τα μούσκουλα...ακόμα θυμάμαι τους...λαγώνες που μετέφραζα κι έλυωνα (απ'τα γέλια)!

 

Και βέβαια οι δύο χαρακτήρες αντιπροσωπεύουν μία συγκεκριμένη 'εικόνα' ήρωα. Τύπου είναι και οι δύο, έτσι δεν είναι; Και με βάση αυτόν τον τύπο/πρότυπο (μέσα μας) επιλέγουμε ποιον προτιμούμε τελικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις ταινίες, και από το ορίτζιναλ βιβλίο, το οποίο είχα την τιμή να μεταφράσω πριν καμιά 10αριά χρονια :)

To ορίτζιναλ βιβλίο = "Ο πύργος του Ερπετού" ("red nails") και "Πέρα από τον Μαύρο Ποταμό" ("Beyond the Black river"); Νόμιζα το είχε μεταφράσει ο Μαστακούρης αυτό. Εσύ για ποιο βιβλίο και ποια ιστορία ακριβώς μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο το είχε βγάλει ο Ανεμοδουράς (μικρός ήρωας :) ), και είχα την πολύ μεγάλη τιμή να τον συναντήσω μία φορά, σε paperback που θα κυκλοφορούσε και στα περίπτερα, όπως τα bell. Το βιβλίο λεγόταν Κόναν ο Βάρβαρος, δεν είχε υπότιτλο. Νομίζα πως ήταν το πρώτο βιβλίο της σειράς Κόναν, γιατί έκανε μια εισαγωγή για την ζωή του κτλ.

Αν το βρει κανείς, να μου το δώσει κι εμένα, γιατί έκανα τη μ...α να μην πάρω αντίγραφο!

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο το είχε βγάλει ο Ανεμοδουράς (μικρός ήρωας :) ), και είχα την πολύ μεγάλη τιμή να τον συναντήσω μία φορά, σε paperback που θα κυκλοφορούσε και στα περίπτερα, όπως τα bell. Το βιβλίο λεγόταν Κόναν ο Βάρβαρος, δεν είχε υπότιτλο. Νομίζα πως ήταν το πρώτο βιβλίο της σειράς Κόναν, γιατί έκανε μια εισαγωγή για την ζωή του κτλ.

Αν το βρει κανείς, να μου το δώσει κι εμένα, γιατί έκανα τη μ...α να μην πάρω αντίγραφο!

 

Αυτό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ήταν από τις εκδόσεις Ανεμοδουρά! Πέγκυ με λένε, δε...ουχί...Ελένη:)

Link to comment
Share on other sites

Χμ... δεν κοίταξα λεπτομέρειες συντελεστών, απλά το συγκεκριμένο το είχα δει στα ράφια και το θυμόμουν σαν κάτι έξω από τις γνωστές 2-3 εκτδοτικές του χώρου που έχουν καταπιαστεί με τον χαρακτήρα κι είχε κάποια σχέση ο Ανεμοδουράς νόμιζα (τελικά, σε άλλο βιβλίο της ίδιας σειράς).

 

Πάντως αυτό που λες εσύ δεν το έχω εντοπίσει με μια γρήγορη αναζήτηση στο δίκτυο. Μπορείς να βρεις κάποια στοιχεία εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ήταν από τις εκδόσεις Ανεμοδουρά! Πέγκυ με λένε, δε...ουχί...Ελένη:)

Μήπως θυμάσαι καμία από τις ιστορίες εκεί; Κυκλοφορούν πολλά pastiche για Κόναν, για αυτό ρωτάω, είναι πιθανό να μην διάβασες ιστορίες του Howard.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σίγουρα του Χάουαρντ. Το πρότζεκτ ήταν να βγαίνουν εβδομαδιαία μεγάλα κλασσικά έργα στο περίπτερο, για να γίνουν προσιτά στο κοινό (εντάξει, δεν συμφωνώ...προσιτά είναι και στο βιβλιοπωλείο, αλλά τέλος πάντων). Όταν μου έδωσαν τον Κόναν είπα η αδαής: Ο Κόναν κλασσικός; και ο επιμελητής γούρλωσε το μάτι!

Σόρρυ, ήταν πριν καμιά 15αριά χρόνια μπορεί και παραπάνω, όχι 10, ήμουν στην αρχή της μεταφραστικής μου καριέρας!!!

Θυμαμαι μετά μου έδωσαν ένα άλλο, ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ, και σίγουρα κλασσικό (που δεν μου'ρχεται ο τίτλος τώρα). το μόνο που θυμάμαι είνα μία φράση από το πρώτο κεφάλαιο: He was known as bull's eye (κάτι τέτοιο). Τελικά δεν το έκανα, γιατί θα καθυστερούσε να βγει...στο τέλος δεν βγήκε καθόλου, οπότε υποθέτω πως η σειρά δεν ολοικληρώθηκε ποτέ.

Μακάρι να βρίσκαμε τίποτα. Είχε γίνει με πολύ μεράκι όλη η δουλειά, όχι από μένα μόνο, από όλους εκεί, ακόμα κι ο Ανεμοδουράς είχε ασχοληθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και για να σας πω τι μαυρη αλήθεια μου, από Φρόντο και Κόναν, προτιμώ Ντάνιελ-σαν!

 

 

 

δεν παιζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worshippy:::lol:

Edited by βαρτιμαιος
Link to comment
Share on other sites

 

 

β) τον Κόναν τον αντιπαθώ. Είναι σα να βλέπεις κάποιον να παίζει κιθάρα με το ένα χέρι, πιάνο με το άλλο, ντραμς με τα πόδια και να έχει και την φυσαρμόνικα στο στόμα. Σιγά, ρε δικέ μου, κατούρα και λίγο! Εντελώς κομπλεξικός χαρακτήρας, γεμάτος απωθημένα. Γενικά, μ' ενοχλούν οι χαρακτήρες που θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους. Είναι ήρωας, είναι πρωταγωνιστής, απλά είναι τραγικά αυτάρκης για να είναι ανθρώπινος...

 

δεν μπορώ να καταλάβω που στηρίζεις την άποψη αυτή. Ο Κόναν ουδέποτε έκανε τα πάντα μόνος του, απλά έκανε ό,τι μπορούσε να κάνει και αυτό είναι αρκετό. Εχω την εντύπωση οτι δεν έχεις διαβάσει αρκετές ιστορίες του Χάουαρντ και απλά επαναπάυεσαι με αυτό που βλέπεις στην ταινία ή στα περισσότερα κόμικς. Επίσης δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις τα απωθημένα. Πιθανών να μήν μπορείς να αντιληφθείς την ψυχοσύνθεση του Κόναν και γιαυτό να εχεις αυτή την εντύπωση. Μήν το πάρεις αρνητικά, δεν προσπαθώ να στην "πω" (στο λέω γιατι μπορεί να παρεξηγήσεις αυτά που γράφω :dazzled:) απλά ορισμένες φορές δεν μπορούμε να κατανοήσουμε κάποιούς χαρακτήρες αφού βρίσκονται σε τελείως αντίθετο σημείο απο εκεί που είμαστε εμείς. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ομολογουμένως, ο Κόναν δεν έκανε καμία τρομερή υπέρβαση εαυτού. Είχε και την αυτοπεποίθηση και τις ικανότητες. Ο Φρόντο από την άλλη, στο τέλος του ταξιδιού ήταν ένας άλλος άνθρωπος, γιατί είχε ξαναγεννηθεί μεσα από τις συνεχείς υπερβάσεις του... ΑΠ'αυτή την άποψη ψηφίζω Φρόντο και πάλι Φρόντο. Μ'αρέσουν οι άνθρωποι που κάνουν την υπέρβαση για το καλό όλων! Που από ένας συνηθισμένος άνθρωπος, γίνονται ήρωες, αναλαμβάνοντας ευθύνες που δεν τους αναλογούν τελικά. Καλός κι ο Κόναν (και πιο παίδαρος!) αλλά ο Φρόντο είναι στην καρδιά μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να πέσετε όλοι να με φάτε γι αυτό που θα πω αλλά εγώ με των Άρχοντα βαρέθηκα απίστευτα. Αρα θα ψηφίσω τον Κόναν

Edited by Elvenstar
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να πέσετε όλοι να με φάτε γι αυτό που θα πω αλλά εγώ με των Άρχοντα βαρέθηκα απίστευτα. Αρα θα ψηφίσω τον Κόναν

Εγώ δε θα πέσω να σε φάω, ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαβάσω την επιστροφή του βασιλιά... Αν είχα διαβάσει τα βιβλία στα 15 μου μπορεί και να μου άρεσαν (και, ομοίως, αν είχα διαβάσει κόναν στα 15 μου μπορεί να μη μου άρεσε) αλλά είναι πλέον τόσο... παλιωμένα, που δεν είναι εύκολο να τα διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ "φιλόλογος" για τα γούστα μου αυτό δε μου αρέσει με τον Τολκιν κ αναλώνεται σε πράγματα που δεν έχουν τόσο πολύ σημασία για παράδειγμα ξόδεψε τόσο πολύ χαρτί γι να γράψει τα ποιήματα των ξωτικών ή να κάνει εκείνες τις ατελείωτες περιγραφές των τοπίων. Για μένα δεν έχει δυναμική γραφή κ η δράση κυλάει τόσο αργά που σχεδών ξεχνάς το ποια ήταν η αποστολή των ηρώων:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Κι εμένα με κουράσανε τρελά οι περιγραφές του, λες και οι γκραβούρες που είχε σχεδιάσει δεν ήταν αρκετές. Αλλά εκείνον τον καιρό που δεν υπήρχε το χομ σίνεμα, το κόβω πολλοί να προτιμούσανε να φαντάζονται τα μαγευτικά σκηνικά μέσω της περιγραφής παρά να τους δίνουνε μερικές αόριστες πληροφορίες και τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με κουράσανε τρελά οι περιγραφές του, λες και οι γκραβούρες που είχε σχεδιάσει δεν ήταν αρκετές. Αλλά εκείνον τον καιρό που δεν υπήρχε το χομ σίνεμα, το κόβω πολλοί να προτιμούσανε να φαντάζονται τα μαγευτικά σκηνικά μέσω της περιγραφής παρά να τους δίνουνε μερικές αόριστες πληροφορίες και τελείωσε.

 

Νομίζω ότι είναι το ύφος του Τόλκιν αυτό κ όχι αυτό που λες γιατί υπήρξαν κ πολύ άλλοι συγγραφείς πριν το Home αλλά δεν ήταν τόσο κουραστικοί στις περιγραφές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συμφωνώ στην άποψή σου για το αρχέτυπο του Frodo. Αλλά θα διαφωνήσω όσον αφορά το αρχέτυπο ενός Conan. Δεν ήταν ο uber ήρωας, άσχετα κι αν έβγαινε σχεδόν σώος απο κάθε του περιπέτεια. Είχε τα ελαττώματά του και αυτός.

 

Νομίζω ότι χρειαζόμαστε περισσότερους Conan στην φανταστική λογοτεχνία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..