Jump to content

Fantasy - Science Fiction subgenres


Oberon
 Share

Recommended Posts

Dain πραγματικα αυτο το αρθρο ετσι πως ειναι παει στο research για το Dissertation μου. Καταπληκτικο research.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να το τόπικ που έλεγα σε κάποιο ποστ, περί ορισμού υποειδών κλπ. Το ξαναφέρνω στην επιφάνεια, μια που φαίνεται να μας ενδιαφέρει.

Eλπίζω δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η κατηγοριοποίηση είανι ενδιαφέρουσα, αλλά θα επιμείνω ότι δε έχει νόημα. Ακούγεται εξίσου κουλόι σαν την άλλη την μαλακία στα άλμπουμ των Rhapsody:

 

Symphonic Epic Hollywood metal.

 

Επομένως οι περιπέτεις του Κόναν θα μπορούσαν κάλλιστα να χαρακτηριστούν ως:

 

Sword & Sorcery Action Light Sci-Fi Horror Gothic Epic Fantasy

Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγοριοποιήσεις, αν γίνονται σωστά, έχουν πολύ ιδιαίτερα κριτήρια. Αυτά περιλαμβάνουν φόρμες, ομοιότητες με πρώτερα έργα, διαφοροποιήσεις με αυτά, χρονική περίοδο, τεχνοτροπία και άλλα. Π.χ. το Conan είναι Heroic Fantasy (αλλιώς γνωστό και σαν Sword and Sorcery).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι ανάγκη να το δει κανείς σαν κουτάκια. Η κριτική λογοτεχνική ανάλυση και έρευνα, που σκοπό έχει να αναγνωρίσει και να καθορίσει κοινά στοιχεία ανάμεσα στα χιλιάδες βιβλία του φανταστικού, μάλλον βοηθάει το είδος, και γενικά τη λογοτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Bingo! Μάλιστα, μίλησα πρόσφατα με τη βιβλιοθηκονόμο του δήμου που δουλεύει στη δανειστική μας βιβλιοθήκη (αν μπορείτε, δίνετε βιβλία που δε θέλετε άλλο ή που έχετε πολλές φορές στις βιβλιοθήκες, πραγματικά αξίζει) και μου εξήγησε πόσο περίπλοκο είναι να βγει μια σχετική κατάταξη, καθότι υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την «κατάταξη.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, ξεθάβω το τόπικ μια που έχουμε πολλά νέα και ενεργά μέλη στο φόρουμ οι οποίοι ίσως θα ήθελαν να συζητήσουν για τα διάφορα υπο-είδη της λογοτεχνίας του φανταστικού και τα υβρίδια των υποειδών, ή ίσως και να συμπληρώσουν, σύμφωνα με τις δικές τους προτιμήσεις και εμπειρίες, τους ορισμούς που δίνονται στο τόπικ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είχα σκεφτεί κάποτε να "γράψω" μια ιστορία του sff, στην οποία θα περιλαμβάνονταν κάποια τόπικ που θεωρούνται διαχρονικά. Ε, λοιπόν, να ένα από αυτά. Δημιουργήθηκε το 2005, ανασύρθηκε το 2006 , ξανανασύρθηκε το 2008 και τώρα, το ανασύρω πάλι, μιας και πριν από μερικές μέρες κάποιο από τα κορίτσια (δε θυμάμαι ποια) ρωτούσε σχετικά με τα είδη και τα υποείδη του φανταστικού. Διαβάστε την αναλυτική περιγραφή του Oberon και θα ανακαλύψετε πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια εκεί μέσα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορυφαία ενόττα (merci στον Heiron).thmbup.gif

 

Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι ξεθάβεται σε τακτά χρονικά διαστήματα.tongue.gif

 

Χωρίς να είμαι οπαδός της τυποποίησης (όπως και στη μουσική), κάποια βασική είδη ή τάσεις στην Τέχνη πάντα υπάρχουν και χρειάζονται.

 

Respek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Αλλά νομίζω ότι πάλι κάποια μένουν απέξω. Πχ μαγικός ρεαλισμός. Αυτό δεν είναι αυτό που γράφουν κάμποσες νοτιοαμερικάνες συγγραφείς και μοιάζει με ρομάντζο εποχής, αλλά έχει και κάτι από μαγικά, τύπου "γυναικείου", με παραδοσιακά ξεματιάσματα, κατάρες, πνεύματα δέντρων και τέτοια; Δε μου αρέσει καθόλου, αλλά υπάρχει. και επί τη ευκαιρία, πάρτε και ένα link με διηγήματα που εμφανίζονται ως "του φανταστικού" σε ένα μπλογκ "κανονικής" λογοτεχνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγικός ρεαλισμός δεν κατατάσσεται στο φάντασυ. Είναι ρεαλισμός με στοιχεία/πινελιές φανταστικού και θεωρείται ότι έχει περισσότερο literary value παρά genre.

 

Στον μαγικό ρεαλισμό, το φανταστικό στοιχείο δεν τραβάει προσοχή επάνω του, όπως συμβαίνει στο φάντασυ. Επίσης, στον μαγικό ρεαλισμό δεν υπάρχει worldbuilding. Δεν ξέρω σε ποια βιβλία αναφέρεσαι, αλλά η Νότια Αμερική όντως έχει πολλούς συγγραφείς του είδους.

Παράδειγμα συγγραφέων off the top of my mind, ο Garcia Marquez (το 100 Χρόνια Μοναξιά είναι το πιο εύκολο παράδειγμα νουβέλας μαγικού ρεαλισμού) , ο Jorge Luis Borges και ο Italo Calvino. Επίσης η Angela Carter και ο Salman Rushdie.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγικός ρεαλισμός δεν κατατάσσεται στο φάντασυ. Είναι ρεαλισμός με στοιχεία/πινελιές φανταστικού και θεωρείται ότι έχει περισσότερο literary value παρά genre.

 

 

 

Πολύ καλό αυτό! Ίσως είναι ένα παραθυράκι για να περάσει και το sf/f προς τη γενική αποδοχή που έχει ο ρεαλισμός...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις μου το σφύριξε ο Μηδενιστής, ο μαγικός ρεαλισμός είναι κάτω κάτω στο πρώτο ποστ. Έλεγξε τα γυαλιά σου Κέλλυ (σε πήρανε τα χρόνια με φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Αλλά νομίζω ότι πάλι κάποια μένουν απέξω. Πχ μαγικός ρεαλισμός. Αυτό δεν είναι αυτό που γράφουν κάμποσες νοτιοαμερικάνες συγγραφείς και μοιάζει με ρομάντζο εποχής, αλλά έχει και κάτι από μαγικά, τύπου "γυναικείου", με παραδοσιακά ξεματιάσματα, κατάρες, πνεύματα δέντρων και τέτοια; Δε μου αρέσει καθόλου, αλλά υπάρχει. και επί τη ευκαιρία, πάρτε και ένα link με διηγήματα που εμφανίζονται ως "του φανταστικού" σε ένα μπλογκ "κανονικής" λογοτεχνίας.

 

Εχμ...

Magical Realism

 

Magical realism is a hard-to-describe subgenre. While similar to slipstream, it's different in that there is usually an undertone of accepted magic, which may not be the case with all slipstream. This subgenre has been made popular by Latin American writers such as Gabriel Garcia Marquez, and by acclaimed literary publications such as Rosebud.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις μου το σφύριξε ο Μηδενιστής, ο μαγικός ρεαλισμός είναι κάτω κάτω στο πρώτο ποστ. Έλεγξε τα γυαλιά σου Κέλλυ (σε πήρανε τα χρόνια με φαίνεται)

 

:oops:Δεν το είδα...:bag: Μάλλον και των δυο μας τα γυαλιά έχουν πρόβλημα, Ντίνο (εσύ φοράς; δε φοράς;:tongue:)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα στην ερώτηση σου, και πρόσθεσα ότι δεν θεωρώ τον μαγικό ρεαλισμό, φάντασυ.

Και όχι, δεν φοράω γυαλιά chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, πιπίνι παγκοσμίου βεληνεκούς με γυαλιά, δε λέει! laugh.gif Οκ, καλύφθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..