Jump to content

Πόσες λέξεις χρειάζονται επιτέλους


kalanapathw
 Share

Recommended Posts

Μια απορία που ίσως για πολλούς απο έσας σας φανεί αστεία...

αλλα πόσες λέξεις χρειάζονται σε μια νουβέλα ή σε ενα μυθηστόρημα για να μπορεί αυτό να πάρει τον δρόμο του πιεστηρίου?

ξέρω οτι είναι χαζομάρα αυτό που ρωτάω, οτι μερίκοι θα μου απαντήσετε σημασία έχει το πόσο καλό ειναί το συγγραμμά

απλά θέλω να ξέρω πόσο περίπου...

και πριν αρχήσετε να με κράζετε πείτε μου ενα νουμέρο

Link to comment
Share on other sites

Διήγημα ... έως 14,900 λέξεις

 

Νουβέλα ... 15.000 έως 39.900 λέξεις

 

Μυθιστόρημα ... 40.000+ λέξεις ...

 

Σύμφωνα με απάντηση που είχε δοθεί σε άλλο τόπικ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα όρια βέβαια είναι τυπικά.Κυρίως για να γίνεται διαχωρισμός σε κατηγορίες λογοτεχνικών βραβείων.Από εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει τί ρωτάς.Αναρωτιέσαι ποσο μεγάλη πρέπει να είναι η ιστορία σου για να πιάσεις την καλή.Σημασία δεν έχει το μέγεθος αλλά πώς την χρησιμοποιείς :whistling:έχεις γράψει.Αν είναι καλή είσαι οκ.Βέβαια έχω την εντύπωση ότι οι εκδότες στην Ελλάδα αρέσκονται σε μεγάλα μυθιστορήματα γιατί αν το βιβλίο είναι μεγάλο θα μπορούν να του βάλουν μεγάλη τιμή και κάτι θα κονομήσουν ακόμη και στη μικρή αγορά της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Διήγημα ... έως 14,900 λέξεις

 

Νουβέλα ... 15.000 έως 39.900 λέξεις

 

Μυθιστόρημα ... 40.000+ λέξεις ...

 

Σύμφωνα με απάντηση που είχε δοθεί σε άλλο τόπικ.

 

χίλια ευχαριστώ Ντίνο περίμενα πιο μεγάλα νούμερα είναι η αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα όρια βέβαια είναι τυπικά.Κυρίως για να γίνεται διαχωρισμός σε κατηγορίες λογοτεχνικών βραβείων.Από εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει τί ρωτάς.Αναρωτιέσαι ποσο μεγάλη πρέπει να είναι η ιστορία σου για να πιάσεις την καλή.Σημασία δεν έχει το μέγεθος αλλά πώς την χρησιμοποιείς :whistling:έχεις γράψει.Αν είναι καλή είσαι οκ.Βέβαια έχω την εντύπωση ότι οι εκδότες στην Ελλάδα αρέσκονται σε μεγάλα μυθιστορήματα γιατί αν το βιβλίο είναι μεγάλο θα μπορούν να του βάλουν μεγάλη τιμή και κάτι θα κονομήσουν ακόμη και στη μικρή αγορά της Ελλάδας.

 

Πραγματικά τα όρια είναι πολύ ρευστά.

Εγώ πάντως έφαγα κάμποσες πόρτες σε προηγούμενα χρόνια λόγω μεγέθους. Οι πρώτες μου εκδοτικές απόπειρες είχαν γίνει πριν κυκλοφορήσουν τα σημερινά τούβλα στο φάντασυ και το πρώτο που άκουγα πριν από οτιδήποτε άλλο ήταν η άποψη ότι είναι μεγάλο και τα έξοδα θα είναι πολλά και δεν το διακινδυνεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα όρια είναι πολύ ρευστά.

Εγώ πάντως έφαγα κάμποσες πόρτες σε προηγούμενα χρόνια λόγω μεγέθους. Οι πρώτες μου εκδοτικές απόπειρες είχαν γίνει πριν κυκλοφορήσουν τα σημερινά τούβλα στο φάντασυ και το πρώτο που άκουγα πριν από οτιδήποτε άλλο ήταν η άποψη ότι είναι μεγάλο και τα έξοδα θα είναι πολλά και δεν το διακινδυνεύουν.

 

απλά επείδη και εγώ τούβλα συνηθήζω να διαβάζω γιαυτό εφάγα σκάλωμα γιατί διαβάσω αυτή την περιόδο το Αυτό του KING το οποίο πρέπει να αγγιζεί τις 1000 σελίδες και είχα φάει ενα μικρό σκαλωματάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Το πόσες σελίδες εξαρτάται πάντα από το τι είδος γράφεις...

 

Σε γενικές γραμμές εγώ ξέρω για 250 σελίδες, με 1.5 διάστιχο και Times New Roman 12

 

Ελπίζω να βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..